Navrat na hlavni stranu

Z Krizove cesty Vojtecha Rady v Praze Seberove - Hrncirich

Kdyz zrim ten divuplny kriz
"Kdyz zrim ten divuplny kriz, co na nem skonal slavy kral". Tak zacina znama velikonocni pisen v evangelickem zpevniku. Tento divuplny kriz se stal symbolem krestanstvi a jako tzv. krucifix (pribity na kriz) zvlaste katolickeho. Jako o symbolu krestanstvi se dnes o nem vedou v Evrope spory, zda ma viset ve statnich budovach kam chodi i vyznavaci jinych nabozenstvi. Co vsak na nem zrime fakticky? Vidime cloveka popraveneho zpusobem urcenym v davno zanikle Rimske risi vyhradne pro vzbourene otroky a povstalce proti Rimu. Vidime tedy cloveka popraveneho z politickych duvodu, nikoli nabozenskych ci jinych. Mohlo by jit o vzboureneho otroka, ktery skoncil na krizi jako predtim Spartakus, ale napis na krizi udava jiny duvod: Jezis Nazaretsky kral Zidu. To je tedy duvod proc rimska moc zasahla. Je to duvod politicky, do nabozenskych veci Rim zasadne nezasahoval. Na co ale dbal dusledne, byl klid a mir v risi. Na jakekoli nepokoje, pozdvizeni, sroceni davu, reagovala okamzite rimska posadka a zjednala poradek. Po smrti krale Heroda, ktery vladl se svolenim rimskeho Senatu, stala se Judea rimskou provincii primo rizenou rimskym prokuratorem. Jestlize se tedy nekdo vydaval za krale, bylo to mozno chapat jako protistatni akt. Nic vic krucifix neznazornuje a nic vic se z neho poznat neda. Je to skoro silene, ze nejake nabozenstvi si da do znaku popravci nastroj i s popravenym. Proto cirkev prvni tri stoleti pouzivala jine symboly, byla by to veskrze politicka provokace vuci rimskemu statu.
Proc musel Jezis zemrit jako nepritel statu?
Prokurator Pilatus mel sice podezreni, ze se ve veci Jezise jedna spis o nejakou vnitronabozenskou zidovskou hadku, ale kdyz kvuli nemu hrozily nepokoje jiste dlouho nevahal. Z jeho pohledu znelo hlaseni do Rima takto: tesne pred zidovskymi svatky byli popraveni tri vzbourenci, svatky pak probehly v klidu a pres veliky dav poutniku posilene rimske poradkove sily nemusely zasahovat.
Jezise vydala Pilatovi zidovska velerada, pote, co selhal pokus usvedcit jej pomoci krivych svedku z rouhani a jako rouhace ukamenovat. Protoze Jezis mlcel, hrozilo celemu preliceni fiasko. Proto mu veleknez polozil zasadni otazku: "zaprisaham te pri Bohu zivem, abys nam rekl, jsi-li Mesias, Syn Bozi!" Kdyby i ted Jezis mlcel, skoncilo by cele preliceni jakymsi trapnym patem. Ale Jezis by zustal nazivu. To vedel veleknez i Jezis. Jezis ale prisvedcil. Veleknez Kaifas se sice teatralne rozhorcil, ale to rozhorceni nemohlo byt uprimne. Sam totiz na prichod nejakeho Mesiase neveril. Patril k Saduceum, rodove knezske slechte, ktera na zadneho Mesiase neverila, protoze prorocke spisy v nichz se o Mesiasi pise vubec neuznavala. Uprimne se tedy mel rozchechtat a rict: vzdyt jsem vam rikal, ze je to blazen! To by ale nesplnilo ucel, ktery si predsevzal ­ zbavit se Jezise. V duchu se jiste zaradoval, ze vec se vyviji jak ma. Jezis se svou odpovedi odsoudil sam. Cesta k predani Pilatovi byla volna. Vse se pak sbehlo napadne rychle. K Pilatovi jej odvedli neprodlene a vznesli proti nemu zalobu. "Podle naseho zjisteni rozvraci tento clovek nas narod, brani odvadet cisari dane a prohlasuje se za Mesiase krale" (Luk 23,1-2). Sama politika a zadne nabozenstvi!
Tato obzaloba byla pozdeji v cirkvi vykladana jako krive obvineni ze strany zidovske velerady a politovanihodna nedbalost a neporozumeni ze strany Pilata, ktery si nedal praci, aby zjistil, ze Jezis lid nerozvraci, dan cisari neodmita a Mesias je jen duchovni pojem. Takovy vyklad podporuji ti, kteri chteji predstavit krestanstvi jako neskodnou zalezitost, ktera se tyka jen duchovnich ci dusevnich prozitku lidi, kteri proti statni moci nic nemaji, protoze jejich vira s tim nema nic spolecneho. Takovy vyklad dela z Jezise chudaka, ktery zemrel omylem, nebo dokonce rika, ze Bozi vuli bylo, aby Jezis zemrel omylem nejakeho rimskeho potentata.
Kdyz Jezis odpovedel Kaifasovi, dobre vedel co se stane. Rozhodne nechtel zemrit kvuli sporu, zda je mozno jist neomytyma rukama, uzdravovat v sobotu, ci kvuli svym vyrokum o chramu, ani nechtel byt nevinnou obeti zkorumpovaneho rimskeho urednika. Proc Jezis v den, kteremu rikame Kvetna nedele, vjel do Jeruzalema na oslatku a nechal zastup volat "Hosanna synu Davidovu", proc neprisel proste v zastupu poutniku jako vsichni? Proc, kdyz farizeove, kteri byli v zastupu take, rekli Jezisovi "Mistre, napomen sve ucedniky" odpovedel "pravim vam, budou-li oni mlcet, bude volat kameni!" To melo nejvyssiho predstavitele lidu a velekneze uklidnit? Naopak, cerny scenar se mu potvrdil. Nasledovat bude provolani Jezise za praveho krale-Mesiase, povstani lidu, zasah rimske posadky a konec vseho ­ jeho zvlast. To ho presvedcilo, ze je treba jednat rychle a to pred Velikonocemi, kdy Jeruzalem bude plny poutniku z nichz mnozi budou Jezisovi stoupenci. To vsechno Jezis vedel a zpusobil to zamerne. Trikrat podle evangelii upozornil ucedniky, ze si jde do Jeruzalema pro smrt, ale o tom, jak a za co to bude, rozhodl jen on sam.
Zidovsky ucenec ceskeho puvodu David Flusser ve spise o Jezisi upozornuje na to, ze zidovska velerada (synedrion) tak narychlo svolana, jak evangelia pisi, nemohla byt usnasenischopna. V kompletnim slozeni by asi Jezise neodsoudila, mel v ni sve priznivce (Nikodema, Gamaliele a snad Josefa z Arimatie). Zato ta cast, ktera v dome velekneze na Jezise cekala, se dopustila hrichu v zidovstvu nepredstavitelneho ­ vydala Zida pohanum.
Proc to udelala je jasne. Nabozenska vrchnost a svetska vrchnost jsou obe soucasti jedne mocenske struktury sveta, ktere se navzajem potrebuji. Jejich spolecnym zajmem je zachovani stavajiciho radu a svych pozic v nem. Je-li tento rad ohrozen, jdou nabozenske principy stranou. Jezis tento rad narusoval. Proti "uspokojovani nabozenskych potreb vericich" stat nic nemel. At si kazdy "kulti" kde chce, je to jeho soukroma vec. Kralovstvi Bozi, ktere zde na zemi Jezis reprezentoval, ma vsak promenit svet a jeho rady a poradky. Jezis prisel polozit kvas Boziho kralovstvi do testa sveta.
Krucifix jako symbol nabozenstvi a predmet kultu je kazdeho soukroma vec. Jezis, ktery vjel na oslatku do Jeruzalema, aby se nechal ukrizovat pod napisem kral ­ Mesias, je vyzva mocnostem sveta a je pro cely svet.

Jan Kozlik
Mseno u Melnika (Velikonoce 2011)

 

Navrat na hlavni stranu