Navrat na hlavni stranu

Gen. konsul Richard Krpace a manzele Batovi v Batove muzeu v Torontu. Foto z roku 2007

Sonja Bata
Kratce pred Vanoci roku 2011 jsem mel cest udelat rozhovor se Sonjou Bata. Clanek, ktery nasleduje, je ditetem onoho rozhovoru.
Pribeh zivota Sonji Wettsteinove a Tomase Bati je jednou z nejpeknejsich pohadek druhe poloviny dvacateho a prvnich roku dvacateho prvniho stoleti, jednou z nejpodivuhodnejsich verzi davneho pribehu o chlapci a devceti, kteri se setkali (boy meets girl) kratce pred vypuknutim druhe svetove valky. Tomas, pekny urostly mlady muz, syn moravskeho sevce (v devate generaci), ktery si troufl zalozit podnik, jemuz bylo dano stat se nejvetsim rodinnym obchodnim mocnarstvim na svete (4700 prodejen a 60 tovaren na boty v triceti zemich). Sonja, jiskriva puvabna studentka architektury z historicke svycarske rodiny. Ta rodina byla ve svycarskych dejinach vpravde historicka "nezadala si s zadnou". Jednomu z jejich davnych predku z otcovy strany (byl tehdy starostou Bernu) se na konferenci, ktera v roce 1648 vyustila v Mir Westfalsky podarilo presvedcit Habsburky, aby uznali nezavislost Svycarska (Svycarsko se prohlasilo nezavislym statem mnohem drive, ale Habsburkove to odmitali prijmout jako historickou skutecnost ­ a kdo je muze vinit?); jeji otec, George Wettstein, mlady pravnik na zkusene v Parizi, pracoval pro obhajce zidovskeho dustojnika francouzske armady Alberta Dreyfuse, nespravedlive odsouzeneho vojenskym soudem pro velezradu k degradaci a k dozivotnimu vyhnanstvi; pozdeji ­ clankem o vymene veznu ­ urychlil rozsireni agendy Cerveneho krize v oblasti ochrany valecnych zajatcu; a v roce 1943 zalozil ve svem meste Rotary Club. Sonjin tatinek a jeji manzel "se lisili skoro ve vsem, ale oba byli vizionari, oba chteli zmenit svet".
To prvni setkani s romanci nic spolecneho nemelo: Sonjin tatinek, prosluly advokat, zastupoval zajmy Batovy rodiny ve svete, a kdykoliv nekdo z Batovy rodiny prijel do Svycar, bydlel u jejich rodicu. Jednou, par let pred valkou (to Sonja byla velmi mladicka), Tomas (tehdy take hodne mlady) prijel na jednani se Sonjinym tatinkem (ale pani, kteri prijeli na jednani s tatinkem tehdy Sonju moc nezajimali), a ponevadz vedle domu Sonjinych rodicu bylo pekne sankovani, rozhodl se, ze si zasankuje. A vyklopil se. A Sonja ho oprasovala a pri tom oprasovani si uvedomila, ze ten pekny mlady muz, ktereho oprasuje, je ten mlady pan, ktery prijel na jednani s tatinkem. Ale opravdu se poznali az po valce, kdy Tomas prijel z Kanady, kam presidlil se skupinou zamestnancu z materskeho podniku ve Zline na jare v roce 1939 a polozil zaklady k vybudovani prumysloveho strediska v ontarijske Batawe. Vzali se v roce 1946. Usidlili se v Torontu, a tak zacala podivuhodna odysea cesko-svycarske emigrantske dvojice v zemi, kterou si Tomas vyvolil, ponevadz v jeho ocich se v Kanade prolina kulturni dedictvi Evropy a drava podnikavost Spojenych statu.
Zacatky nebyly lehke. V roce 1946 vetsina Evropy i Asie se jen pomalu vzpamatovavala ze zpustoseni druhou svetovou valkou; cs. vlada, ovladana komunisty, znarodnovala Batovy podniky v Ceskoslovensku; soudni spor o vlastnictvi Batovych podniku ve svete, vedeny v nekolika zemich mezi Tomasem a jeho maminkou na jedne strane a nevlastnim bratrem zakladatele Batovy firmy, Janem Batou, na druhe strane, se teprve naplno rozbihal. Tomas byl stastny, ze vedle sebe mel zenu tak unikatnich vlastnosti, jakou byla Sonja, ktera plne sdilela jeho sen dobudovat Batovu vyrobni a prodejni sit svetove a v Kanade vytvorit novou organizaci kolem batavskeho strediska. Byla si vedoma, jak mnoho jejimu manzelovi zalezelo na tom, aby byl hodnym nasledovnikem sveho otce. Ackoliv sveho otce ztratil v roce 1932 pri letecke nehode, kdy mu bylo 17 let, casto na nej myslel a videl v nem vzor pro svuj zivot, "jednou z jeho starosti (jak to Sonja v nekterem interview formulovala) bylo, aby sveho otce nezklamal". Ztotoznil se i s jeho ideou zodpovedneho kapitalizmu. Pri oslave 100. vyroci zalozeni Batovy obuvnicke organizace v Praze v kvetnu 1994, se Tomas prihlasil k odkazu sveho otce (preklad z anglickeho textu): "Sluzba je samotnym zivotem obchodu. Ekonomicky vykon je dulezity ­ bez neho nemuzeme prezit, ale neni jedinou zodpovednosti dnesniho obchodniho deni. Skutecnym ukolem obchodni cinnosti je odevzdat sluzbu vyrobou a prodejem produktu, ktere uspokojuji potreby a pozadavky spolecnosti a soucasne byt ­ spolu s komunitou a vladnimi organy ­ organizaci pecujici o blaho obcanu." (Touto pasazi bylo predznamenano i zahajeni serie prednasek, nesoucich Tomasovo jmeno, o Zodpovednem kapitalismu, organizovane spolecne Schulich School of Business, York University v Torontu a Univerzitou Tomase Bati ve Zline, v Art Gallery of Ontario 19. unora 2010). Tomas a Batova rodina videla obchod a podnikani jako verejny zavazek prispivat vytvorenim hospodarskeho rozvoje k blahobytu lidstva na celem svete.
Jako clenka reditelske rady a viceprezidentka Bata Shoe Company Sonja byla integralni partnerkou ve vsech Tomasovych vyznamnych rozhodnutich. Jejich kancelare sousedily a Tomas moudre spolehal na Sonjinu mimoradnou inteligenci (v dobe, kdy zeny nebyly obecne povazovany za dostatecne pokrocile ve svem vyvoji, aby muzi brali jejich ekonomicke nazory vazne), ale i na jeji profesionalni expertizu, jeji fascinaci obuvi vcetne historie vyvoje bot v ruznych zemich a take na jeji porozumeni vlivu zapadni prumyslove vyroby (vcetne vyroby Batovych zavodu) na lokalni vyrobu. Neco, v cem klicila idea budouciho muzea obuvi.
Tomasuv pristup k podnikani (kapitalista se socialnim svedomim) byl jednou z pricin (byl take mlady, pekny, mel hezke chovani), proc Sonja v Tomasovi nasla zalibeni (krasne slovo s biblickou ozvenou). Od mladi obdivovala lidi, jejichz zivot mel ucel, a Tomas chtel vylepsit svet. Jeji instinkt pro modni premeny a nemale podnikatelske nadani byly pro jejich spolecny cil uskutecnit sen Tomasova otce ­ obout kazdeho muze, zenu a dite na svete ­ nemalym prinosem. Ackoliv cely spolecny zivot delali spolecna obchodni rozhodnuti (a Tomas sve napady, myslenky a reseni problemu zkousel na Sonje), jejich manzelstvi slavne pretrvalo (Tomas to prisuzoval tomu, ze nemisili lasku s obchodem). A spolu prozili okamziky tak velkolepe, jakym bylo ku prikladu triumfalni privitani ve Zline po padu komunizmu.
Oba meli silne socialni vedomi, Sonja byla a je presvedcena, ze obcane demokratickych zemi maji mravni povinnost dat sve talenty a cas do sluzeb svych komunit a ackoliv jeji uspechy v obchodni sfere jsou pozoruhodne (zasedala ­ vedle Bata Shoe Company ­ ve spravni rade spolecnosti tak vyznamnych jako Alcan Aluminum Limited, Canada Trust a Canadian Commercial Corporation), ponekud blednou ve srovnani s vysledky jeji cinnosti lidumilne.
Jeji prace v charitativnich organizacich v oborech vzdelani, zdravotnictvi a zivotniho prostredi ma sotva obdobu. Zastavala funkce predsedkyne National Design Council, kde jeji prinos Kanade byl zvlast vyznamny, ponevadz se zaslouzila o rozsireni sortimentu materialu ve vyrobe produktu (napriklad do te doby se ve vyrobe nabytku pouzivalo dubove drevo), predsedkyne a cestne predsedkyne World Wildlife Fund Canada (organizace, ktera vzdycky mela specialni koutek v jejim srdci), predsedkyne Governor's Council, North York General Hospital, The Council for Business and the Arts Canada, zakladajici predsedkyne Bata Shoe Museum v Torontu, predsedkyne organizace Junior Achievement (v teto organizaci dosud zastava funkci cestne predsedkyne pro Evropu (mimoradne se pro tuto organizaci exponovala v Rusku, kde Junior Achievement ma pul milionu clenu), zastavala funkci clenky spravni rady Art Gallery of Ontario a vyznamne funkce v Shastri Indo-Canadian Institute (organizace zalozena tehdejsim kanadskym guvernerem Rolandem Michenerem pro vymenu profesoru mezi Indii a Kanadou), Council for Canadian Unity, Canadian Club of Toronto a Girl Guides World Finance Committee, je zakladajici clenkou Toronto French School a byla Governor of York University. A take je cestnym kapitanem kanadskeho namornictva (pokrtila jednu lod) a clenkou spravni rady Royal Military College v Kingstonu. Jeji zajem o veci vojenske ma koreny v jejim rodnem Svycarsku, kde mladi lide povazuji za povinnost (v demokracii obcane maji nejen prava, ale take povinnosti) slouzit v armade, i kdyz jejich zeme neplanuje valecna tazeni ani neocekava prepadeni (i Hitler respektoval jeji neutralitu), ale hraje roli strazkyne poradku v zemi a zachrankyne zivotu i majetku v oblastech ohrozenych prirodnimi katastrofami. Imponuje ji vychovny system Royal Military College, nejen pro zduraznovani pojmu cti, ale i pro vymenu roli (studenti se uci jeden den rozkazy davat, a druhy den prijimat). Sonja vidi ­ z vojenskeho, ale take z hospodarskeho hlediska ­ obrovsky vyznam Arktidy, kudy v budoucnosti mozna povede nejdulezitejsi obchodni cesta na tomto kontinente.

Zaber jejich zajmu si uvedomite, kdyz se rozhovori o skolstvi (videla ho zblizka na vsech kontinentech). Domniva se, ze slabosti vzdelavaciho systemu vsude na svete je nedostatek pozornosti zakladnim ekonomickym potrebam. Videla ­ hlavne v zemich donedavna komunistickych, ale nejen komunistickych - pasivnost mladych lidi ve vytvareni vlastnich osudu. Prilis casto spolehaji na vladu, ze jim zamestnani opatri, misto aby se divali kolem sebe a hledali prilezitosti pro uplatneni svych talentu a sve energie. Po jejim soudu pracovnich prilezitosti bude v budoucnosti ubyvat a iniciativa jednotlivcu ve vytvareni vlastni hospodarske zakladny bude tim dulezitejsi.
Sonja videla svet z mnoha uhlu. Svet chudych, kteri meli co delat, aby nejak propluli zivotem, i svet bohatych a mocnych. Na svych cestach se setkala s prezidenty a predstaviteli statu a posbirala skoro vsechny pocty, ktere svet muze nabidnout. Mezi nimi: Officer of the Order of Canada, Shoe Person of the Year (1985), Woman of the Year (North York Chamber of Commerce), McClure International Service Award, Canadian Business Hall of Fame, CESO Award for International Development, B?Nai B?rith Humanitarian Award, Silver Medal of the United Nations Environmental Programme. A sedm nebo osm cestnych doktoratu od kanadskych a americkych univerzit (Sonja si poctem nebyla jista a take se s usmevem zminila, ze jeden znamy ji dal na vedomi, ze on ma skutecny doktorat).
Co sama ve sve praci povazuje za nejdulezitejsi? Zasevat seminka, pecovat o ne, aby vzklicila a uchytila se a pak dat prilezitost jinym. Jednim z jejich nejuspesnejsich rozsevacskych pocinu byla uz zminena organizace Junior Achievement, ktera ji dela velkou radost. A aby si nekdo nemyslel, ze dusevni zahradnicka prace je vzdycky snadna, pripomene vam, ze je casto nesnadne rozsevat seminka i ve vlastni rodine.
Napriklad Bata Shoe Museum. Sonja zacala boty po svete sbirat uz v ctyricatych letech a v sedmdesatych letech prostory, kde se boty skladovaly, byly preplnene. Reseni? Muzeum obuvi. A proc ne Bata Shoe Museum? Sonja mela fusku svoji rodinu presvedcit, ze to je ­ jak budoucnost denne dokazuje ­ fantasticky napad. Ale Sonja se snadno nevzdava a diky jeji schopnosti vyhravat i prohrane bitvy, je Toronto o jeden sperk bohatsi. Napadlo mi, jak obrovska to musela byt prace: najit pozemek v samem stredu Toronta, zajistit financovani nejen na zakoupeni pozemku a stavbu budovy, ale nakup bot prakticky vsech dob a v desitkach zemi, a chod muzea ne na mesic, ne na rok, ale na desetileti. Bata Shoe Museum (navrzene proslulou firmou Moriyama&Teshima) bylo slavnostne otevreno v roce 1995. Ridi je Bata Shoe Museum Foundation zalozena v roce 1979. Oficialni ucel muzea? Letak muzea ho popisuje takto: "The Bata Shoe Museum Collection zkouma, do jake miry boty, vic nez kterykoliv jiny osobni predmet, zrcadli zpusob zivota, kulturu a zvyky lidi, kteri je nosili."
Sonja nevidi muzeum ciste jako majetek jeji rodiny. V jakesi mysticke forme toto muzeum patri vsem, kdo se zaslouzili o jeho vybudovani a jeho kazdodenni beh (dlouha leta jednou dobrovolnou pruvodkyni byla Hana Pelnarova), vsem, kteri prichazeji, aby se poucili nebo potesili touto skvelou sbirkou predmetu prozaicky nezbytnych (nepochybne pomahaly vyhrat valecne bitvy i zapasy v kopane ci hokeji, ale i baletni souteze), ale i dovrsujicich krasu zenske nohy ve vecne hre Evy s Adamem.
Sonja (a v tom byl jejim mentorem Tomas) odmita zit v minulosti: kazdy z nas prohral i vyhral par bitev, kazdy z nas poznal bolest i radost, stesti i zoufalstvi. To krasne a dobre v nas preziva, to osklive a nedobre nezmenime. Minulost nezmenime, a jestlize se do ni vracime, plytvame energii i casem. A vzdycky je neco pred nami, novy cil, dalsi moznost zasit seminko a pomahat mu klicit. Velka vetsina ­ pokud se toho dozije ­ po osmdesatce uz nema energii na dalsi vyboje. To ovsem neplati o Sonje. Urcila si jeste jeden ukol. Odkoupila od Batovy spolecnosti kolem Batawy 1600 akru pudy, kde planuje vybudovat prumyslove a rezidencni stredisko. Dlouho se zdalo, ze problemy jako treba prisun vody projekt znemozni. Ale oblastni i mestske urady ji vysly vstric, Sonja dala dohromady planovaci tym a mezi pracovnimi navstevami v torontskem muzeu a cestami do Evropy nebo do Indie dava tvar svemu mozna nejvetsimu projektu.
Sonjinou predstavou stesti (vedle toho krehkeho, osobniho, romantickeho stesti, o kterem napsal Adolf Heyduk v roce 1879 (Deduv odkaz), ze je "muska jenom zlata") je byt uzitecna, planovat nove projekty, vylepsovat svoje okoli, pomahat lidem. Miluje prirodu ("priroda je zazrak"), tisickrat pri pohledu na nocni nebe pocitila, jak nepatrny je kazdy z nas tvari v tvar vesmiru, ale veri ("nabozenstvi je nejintimnejsi osobni zalezitosti kazdeho cloveka"), ze v nadhere vesmiru a v tajemstvi zivota je skryt ucel nad nase chapani (v teto filozofii je v dobre spolecnosti: Einstein, Churchill). Vsichni mame povinnost slouzit zivotu, chranit nasi planetu a nikdy se nepoddat. Nadherny clovek, Sonja Bata. Majetek a jmeno Batovy rodiny jiste pomohly. Ale ta tvurci jiskra je Sonjina. Stejne jako zivotni filozofie. Stejne jako stalost cile. Malem jsem zapomnel dodat, ze Sonja a Tomas vychovali tri deti (Sonja: "Meli jsme pomoc"). V roce 2001 predali vedeni Batovych podniku synovi Tomasi Jirimu (Thomas George).
Josef Cermak - Toronto

Navrat na hlavni stranu