Navrat na hlavni stranu

Pod Prespurkem kraj Dunaja
Pressburg, tak takhle bylo oznaceno mesto v dobach rakousko- uherske monarchie, v dobe madarske Pozsony a Bratislavou se stalo v roce 1919. Byvalo to treti a posleze druhe nejvetsi mesto v cele nasi nekdejsi spolecne republice. Po osamostatneni Slovenska je Bratislava jeho mestem hlavnim. Je to mesto zajimave, tak trochu line ospale a v ruchu pomalejsi, ale na celkove krase mu to neubira. Clovek by to zde mozna mohl nazvat i urcitym rysem klidnejsiho charakteru, ale ani to neni nikterak na zavadu celkoveho dojmu. Ja treba patrim mezi lidi a urcite nas malo neni, komu takovyto mestsky dojem vyhovuje a libi se mu.
Jezdivala jsem sem pred mnoha lety hodne casto a z te doby jsem mela mesto nejenom dobre prochozene, ale i dobre prosezene v ruznych kavarnach a vinarnach. Uvedomovala jsem si uz tehdy jak je zchatrale, protoze zchatralost byla pro vsechna mesta v byvalem rezimu vlastnosti naprosto spolecnou a neodmyslitelnou a jen nase tehdejsi mladi to tolik nevidelo. Ted jsem se sem vratila znovu a skoro jsem neverila svym ocim. Naprosto uchvatne pusobi obnova stare historicke casti mesta ­ obycejny turista, ktery nevyhledava dalsi informace, kolik to cele stalo, zda je to opravdu na odborne urovni a co ja vim, co jeste dalsiho, si musi vystacit jen se svym subjektivnim hodnocenim a to, alespon u mne bylo skrz naskrz priznive. Zhodnotit to cele mohu slovenskou vetou: "Naozaj, celkom pekne!" Podivejte se a take si to pak ohodnotte! Myslim si, ze budete hodne spokojeni. Ted uz je to jen a jen na vas.
Zacnete Michalskou branou, ta tady zustala z puvodniho stredovekeho opevneni v 13. stoleti. Za dalsich pet set roku byla prestavena do baroka. Kdyz branou projdete, ocitnete se v ulici stejneho jmena, a kdyz z tehle ulice odbocite vlevo do ulice Sedlarske, zacinate se vlastne pohybovat po davnem zivem korzu, dnes znovu objevenem. Nemohu si pro sebe ponechat urcitou zajimavost z korza, ktere opravdu mivalo od nepameti v Bratislave velky spolecensky vyznam a do toho i malicko primichane snobstvi, a ted se zda, ze se to do sve puvodni ulohy i vcetne toho nepatrneho snobstvi vraci a lide znovu zacinaji korzo pro odpocinek a povidani vyhledavat. A ted ta zajimavost. Nejdulezitejsim mistem pro shledavani se, kdysi davno na korze, byvaly obrovske hodiny pred hotelem Carlton, na krizovatkach dnesnich namesti Rybneho a Hviezdoslavova. Kdo se proste v nedeli nedostavil k hodinam, tak byl v lepsim pripade nemocny, v tom hodne spatnem, uz nebyl mezi zivymi. A neda mi to, abych neocitovala bratislavskou kamaradku, ktera ma pro korzo ve svych vzpominkach take nostalgickou a trvalou slabost: "To boli casy, ked sa tam vecer premleli davy l'udi a ak ste chceli stretnut kamosku, alebo potencionalneho frajera, bolo len treba prejst hore dolu Michalskou ulicou a urcite ste ich stretli." Jestli tam stretla sveho Jana nevim, musim se ji zeptat.
A co, tolik prosluly Carlton? Opet se vratil do slavne doby sveho vzniku a doufam, ze nyni uz trvale. U Carltonu jsem se musela usmat pri vzpomince na muj davny a jediny den s noclehem v tomhle hotelu ­ v dobe jeho drsne zchatralosti ­ kdy jsem si k snidani objednala vejce do skla a pak jsem nevericne pozorovala cisnika vychazejiciho velmi opatrne z kuchyne s dezertnim talirkem, na kterem se koulela dve na mekko uvarena a oloupana vajicka. Neupadla mu! Tak takovouto uroven to tam uz urcite nema, ani nahodou. Jo, a u Carltonu jsou na rohu stale hodiny. Sice uz ne ty puvodni, ale jsou! Takze v sobotu v sest u hodin?
A kdyz se uz zminuji o Carltonu, upozornim vas jeste na dalsi budovy v jeho blizkem sousedstvi, ktere byste si meli prohlednout. Jednak je to Slovenske narodni divadlo z roku 1920 postavene v duchu videnske architektury. A pak je to puvodni republikova budova slouzici jako sidlo pro dnesni nemale slovenske hudebni teleso, kterym je Slovenska filharmonie. Blizko Dunaje je z 80. let 20. stoleti postaveno nove, dalsi moderni divadlo, takze v soucasne dobe jsou v provozu divadla obe a maji mezi sebou rozdelen repertoar oper a baletu.
Korzem dojdete k Hlavnemu namestiu, to misto si cele vychutnejte v klidu a sednete si k tomu na lavicku, takova moznost tady je. Namesti vevodi Rolandova fontana a opravdu to tam na vas dychne starou dobou. A doprejte si zde silnou kavicku a nejaky dobry sladky a tak trosicku madarsky se tvarici zakusek, treba "dobosku", pan hlavny vas urcite rad obslouzi.
Co by kamenem dohodil je odtud Primacialni palac, ktery ma velmi zajimavou historii. Na svem pocatku to byl jen dum, ve kterem zacal sidlit arcibiskup ostrihomsky, nebot rezidenci v Ostrihomi ovladal turecky pasa. Pak nasledovalo nekolik stavebnich uprav domu, v 15. stoleti uprava goticka a pak az do 18. stoleti rada dalsich. Presto doslo nakonec k rozhodnuti dum zborit a na jeho miste postavit novy palac. To se stalo podle navrhu rakouskeho architekta Hefele. Za vlady cisare Josefa II. se arcibiskupstvi vratilo zpet do Ostrihomi. V zrcadlove sini palace byly podepisovany historicky nesmirne dulezite dokumenty, napriklad v roce 1805 Bratislavsky mir mezi Napoleonem a cisarem rakouskym Frantiskem I. V roce 1903 mesto od cirkve palac koupilo a pri naslednych opravach zde byly objeveny, v omitce ukryte, historicky cenne gobeliny. Soud rozhodnul, ze gobeliny zustanou mestu. Dnes v tomto neoklasicistnim palaci ma sve pracovni sidlo bratislavsky primator.
A chcete vedet, kde sidli pan prezident? Take v hezkem palaci, mozna vystizneji receno v rokokovem letohradku z 18. stoleti, postavenem architektem Grassalkovichem a tak se sidlo i dnes nazyva Grasalkovicov palac.
Z cirkevnich pamatek objevte katedralu sv. Martina, nejvetsi cirkevni stavbu ve meste, ktera je proslula korunovaci opravdu mnoha a mnoha kralu a kraloven. 25. cervna 1741 zde byla korunovana i Marie Terezie. O korunovacich se ale moc rado nemluvi a ja se tomu ani nedivim, protoze korunovane hlavy nikdy nepochazely ze slovenskeho naroda. A pokud nekdo z uherske vrchnosti byl zdejsimu lidu blizky, tak pak jedine kral Matyas Korvin, po slovensky nazyvany casteji Matej a dokonce "Spravedlivy". Dukazy o tom zda byl spravedlivy i ke svym manzelkam se nedochovaly. Kazdopadne s prvni zenou zadne potomky nemel, totez se opakovalo i s druhou zenou pochazejici z italske Neapole. A tak si nakonec kral Matej Korvin ­ asi zcela dobrovolne a s chuti ­ opatril levobocka s jakousi mestanskou damou. A bylo to vyresene, jakepak s tim ciraty.
Na pamatku slavnostnich korunovacnich ceremonialu je zde pry ulozena i kopie pozlacene svatostepanske kralovske koruny ­ puvodni original byl pry ze zlata o vaze tri set kilogramu a o prumeru skoro dvou metru, zdobil chramovou vez. Kdo vsak nevidel, neuveri! A ja jsem nevidela, jenom slysela, takze neverim. A protoze svatostepanska koruna patri mezi hlavni symboly statnosti Madarska, tak si myslim, ze zadny original tohoto klenotu uz v tomto slovenskem domu davno neni. K nejhezcim mistum interieru domu patri barokni kaple sv. Jana, vyzdobena plastikami vyznamneho videnskeho barokniho umelce Donnera. Dalsim jeho obdivuhodnym dilem v katedrale je socha sv. Martina na koni. Za dalsi zhlednuti urcite stoji i tak zvany Modry kostelik, zasveceny svate Alzbete a kostel frantiskanu, ktery proslul take velikou zajimavosti, ve 13. stoleti se v nem pasovalo na rytire. A ze jich tu poklekavalo! Ja si z mych dob dobre pamatuji na zdejsi dokonalou vinarnu i s zivou cikanskou muzikou.
Nez vam ukazu cestu na Bratislavsky hrad, musim vam jeste povedet o jedne mile malickosti, ktera je v ulickach mesta k videni. Najdete si krizovatku Rybarska brana, Panska a Laurinska ­ doufam, ze to mam spravne - a tam uvidite, jak z kanalu vyleza hodne divna postavicka a drze pokukuje po vsech okolnich lidech. Nebojte se, je z litiny a je vytvorena hlavne pro pobaveni kolemjdoucich. Urcite je to jedno z nejfotografovanejsich mist. Mesto ma takovychto postavicek vic, ale napad vytvorit postavicku soukajici se z kanalu a pojmenovat ji "Cumilem," je jedinecny.
Veci k hlubsimu zamysleni je naopak busta vynikajiciho, uz bohuzel nezijiciho slovenskeho herce, Julia Satinskeho. K zamysleni neni busta jako takova, ale Satinsky jako clovek a to clovek, ktery dokazal lidem dodavat odvahu a dobrou naladu a to i v tech spatnych dobach kulturniho utisku. Vzdy tvrdil "Na nasej ulici je sloboda" a tento napis si lze precist i u jeho busty v Dunajske ulici.
Vylet na hrad si nechte na dopoledne a vecer venujte posezeni v nektere z mnoha predzahradek u nepreberneho mnozstvi restauraci. Je totiz leto, je teplo, mestem se jen malicko trepeta vlahy vetrik a nema ani silu zhasinat svicky zapalene na jidelnich stolcich. Zivot se prenesl na nekolik letnich mesicu do ulic a ma se v nich dobre. O jidle, ktere si objednate, asi nelze jednoznacne prohlasit, ze ma charakter ryze slovenske kuchyne ­ snad az na halusky nebo strapacky a nebo lokse, coz jsou takove tenke bramborove placky, ktere se prikusuji, treba k pecene huse ­ jinak je to vydarena kombinace nekolika kuchyni, slovenske, madarske, ceske a trochu rakouske a to od kazde ruzne velky kousek, ale jen toho nejlepsiho. A i jmenovane halusky to zde nemaji tak uplne jednoduche a tvrde musi bojovat o svuj status slovenske originality a puvodnosti. Na halusky si totiz delaji narok i Madari a jini. Slovaci o sobe tvrdi, ze jsou skrz naskrz mirumilovny narod, u hajeni prava na halusky to tak uplne neplati. A jeste to neplati u jejich zatim vitezneho boje o pravou slovenskou bryndzu. Za ochutnani stoji i nektere dalsi, moc dobre a ryze slovenske syry, predevsim ostiepok a korbacik, ktery ovsem musi byt poctive vyrobeny z ovciho mleka a nasledne spleteny do copanku vyhradne rucne. Dneska jsem vratila v nasi prazske samosce zpet do regalu kelimek bryndzy vyrobene v Polsku ­ jsem prece solidarni!
Urcite zde stale plati "Kto vino popija, chorobu zabija." Vina jsou znamenita jak sucha tak mirne nasladla a sekt je zde take hodne castym pitim. Pivu se tez holduje, jen se sem jeste nedostal cesky zvyk, ze kdyz uz opravdu dalsi nechcete, tak na pullitr proste polozite ruku. Takze se vas tady pan hlavny opakovane pta, zda si jeste date dalsi ­ tyhle otazky se uz v Cechach nekladou, tam to vymluvne znaci ruka na pullitru. Ale to sem muze take dorazit, neni na tom nic sloziteho. Pije se samozrejme i tvrdy alkohol svetovych znacek a rekla bych, ze alespon v Bratislave je skoro na vymreni kdysi oblibene piti borovicky. Libi se mi, ze "borovicka" je spolecnym mezinarodnim vyrazem jak v Cechach, tak na Slovensku a zni to hodne libozvucne, urcite lepe nez "jalovcova." A nevim, co si mam myslet o jedne takove zazite nesmyslne predstave, ze Cech, i kdyz ma v kapse jen par korun, tak se tvari a chova jako miliardar a Slovak se chova zcela opacne. Na miste je vsak i jine zdani a tim je, ze Slovak je urcite vic naklonen ke kladnemu pohlizeni na svuj bezny zivot, nez je tomu v Cechach. Slovak byva urcite vzdy vic nad veci, v Cechach se jde hned demonstrovat.
Vyspete se do ruzova, nabidek pro nacechrani polstare pod hlavu ma mesto habadej. A pak vzhuru na hrad. Rika se, ze kopec, na kterem stoji, byl lidmi osidlen uz v pozdni dobe kamenne, pozdeji tudy pry vedla hranice rimske rise Limes Romanus. Cele to tady pocalo kdysi davno slovanskym opevnenim, za uherske rise v 11. stoleti prestavenem na romanskou pevnost, 15. stoleti provedlo prestavbu na gotiku, 16. stoleti na renesanci a v 17. stoleti se zde vylouplo baroko Dnesni podobu vtiskla hradu Marie Terezie, ktera tady pocala budovat rozsahlou rezidenci pro sveho zete. Mnohem mensi zajem o rezidenci vsak projevoval jeji syn a nastupce Josef II. a tak rezidence zacala zakonite chatrat. Veskere stavebni pociny nakonec znicil pozar v roce 1818. Nova zachrana hradu pocala az ve stoleti dvacatem.
Nez se k hradu vysplhate, musite zdolat opravdu hodne velky kopec a tak je dobre se na tohle nelehke stoupani i radne pripravit. Takova moznost se nabizi hned v nekolika hospodach a to v prvni, spise jen pivnici, na upati kopce a pak druhe, ktera nabizi i cisniky v jednotnem slavnostnejsim obleceni. Neni take mozne, na zacatku kopcoviteho splhani, nevsimnout si architektury zde stojiciho domu, jehoz stitova stena je nevericne uzoucka. Jde o velice stary dum a zda se, ze je temer nemozne, aby se do tak uzouckeho domu veslo muzeum historickych hodin z doby 17. az 19. stoleti. Ale je tomu tak. Navic, nelze tak zcela vyloucit, ze nezacnete cekat, zda se nejvyssi stitove okno neotevre a neobjevi se v nem staricky hodinar, aby vam oznamil, kolik je prave hodin, alespon mne se to zde tak jevilo.
Konecne stojite u hradu a obdivujete jeho nevsedni mohutnost. Cela architektura je celkem skromna, ctyri kridla uprostred s dvorcem a ctyri nevysoke veze, pravidelne rozmistene v rozich strechy. Mohutnost celku a jeho pohledova blizkost pusobi opravdu monumentalne. Je videt, ze obnova stale pokracuje, o cemz svedci ne zcela pristupny vnitrni dvorec a mnozstvi vselijakeho navezeneho stavebniho materialu. Predni nadvori hradu je uz skoro ve sperkove uprave, muzete si zde posedet na lavicce anebo jen tak odpocinkove bloumat pohledem jak na hrad, tak do udoli Dunaje. V jaru 2010 na nadvori pribyla nova vyzdoba, osmimetrova plastika vzpinajiciho se kone s jezdcem Svatoplukem, kralem starych Slovaku. Vytvoreni a umisteni sochy na hradebnim nadvori vyvolalo a stale vyvolava nejruznejsi spory a to nejenom mezi umelci, politiky, historiky ale i obycejnymi slovenskymi lidmi. Kun s jezdcem je naprosto neprehlednutelny, nelze ho minout, nekolikrat jsem ho obesla, ale pospeste si, treba tam dlouho nebude, spory jsou zrejme vetsi nez socha sama.
A kdyz uz jsem vas naladila nadpisem "Pod Prespurkem kraj Dunaja" ­ prohlednete si z vysky i tenhle veletok. Budete-li mit stesti a svuj vylet podniknete v dobe, kdy mnoho dni neprsi, bude jeho voda v krasne nazelenale barve, v opacnem pripade moc oku tmavohneda barva lahodit nebude.
Dunaj ma v bratislavske casti celkem pet mostu. Starym mostem je most jeste z doby Frantiska Josefa, pozdeji prejmenovany na Stefanikuv a jeste jednou na most Cervenej armady. Pak, je zde most "Pristavni" z let 1977 - 1985, na kterem je vedena dalnice na Viden a Budapest. Po nem nasledovala stavba mostu "Lafranconi," kdy jsem se hodne dlouho nemohla dopatrat vzniku tak zvlastniho pojmenovani. Konecne to vim a hned to budete vedet take, ale praci to opravdu dalo nevsedni! "Lafranconi" pry pochazi ze zkomoleneho jmena italskeho architekta Grazioso Enea Lanfranconi, ktery zil a tvoril v dobe 19. stoleti. V roce 1870 prisel do zdejsiho mesta, dnesni Bratislavy a zustalo zde po nem mnoho zajimavych a prospesnych praci. Krome jineho mapoval dunajskou cestu, zil v honosnem palaci na Sturove ulici a take zde pozdeji zemrel. Kdyz jsem patrala po odhaleni nazvu mostu, stale jsem v tom ocekavala nejake francouzske nebo italske tajemno a ono to tak nakonec opravdu bylo.
A konecne v letech 2002-2005 most Apollo, ktery ma nesmirne zajimavou historii sve vlastni montaze a premosteni Dunaje. Nosna konstrukce mostu byla totiz smontovana na levem brehu Dunaje a pak nasledovalo jeho otoceni pomoci zaplavenych silnych ricnich clunu.
Velmi zvlastni dominantu tvori Novy most, puvodne pojmenovany most Slovenskeho narodniho povstani z let 1967-1972, ktery je podepren jen jednim pylonem vysky pres osmdesat metru, v jehoz horni casti je umistena restaurace a vyhledova plosina. Do jedne nohy pylonu je vestaven vytah, takze se na kaficko a rozhlizeni dostanete v uplnem pohodli, pokud pojede vytah. Tenhle dunajsky most je nejblize hradu. Jeho vystavba osudove ovlivnila mnoho ze zdejsiho koloritu.
Kdyz jsem do Bratislavy s nekolika tydenni pravidelnosti jezdivala, nekdy v uplnem konci sedesatych roku, vubec jsem tehdy netusila, neco z historie podhradi, pojmenovanem Vydrica, ktere uz v dobe Pressburgu predstavovalo jednu z nejpestrejsich mestskych ctvrti, ktere vubec kdy mesto melo. Ctvrt obyvali mlynari, lodnici, rybari, remeslnici, umelci, zidovsti obchodnici a hodne "remeselnicky lasky". Mestska cast trvala i v dobe casu Bratislavy, i kdyz jeji socialni slozeni uz bylo jine.
V dobach mych pobytu uz Vydrica skoro nebyla. Mnoho puvodnich domu, celych ulic, ulicek, strmych schodu k hradu a zidovska synagoga bylo zbourano a cele podhradi pusobilo truchlivym a naprosto zanedbanym dojmem obrovskeho rumiste. Drsne vybourane podhradi, to byla vlastne dan novemu mostu. Skoda!?
Jeste dneska je u paty mostu docela problem najit spravnou cestu nahoru k hradu ­ proste moc ohleduplne to tehdejsi bourani urcite nebylo. Ochotne vam tady poradi autobusaci, maji zde konecnou stanici.
Tak to je tentokrat z Bratislavy vsechno, mohlo by to i pokracovat, ale vseho ma byt s mirou. Prala bych si, abyste v tomhle meste nasli uspokojeni. Libilo se take Marii Terezii, ktera ze sveho uherskeho sidla tvrdila: "Kdybych nebyla tak zavalena statnickymi povinnostmi, na operni predstaveni bych nejradeji jezdila do Prespurku." No, vida!
Ing. Jana Fafejtova - Praha

Navrat na hlavni stranu