Navrat na hlavni stranu

Mluvili jsme dnes, kdepak chcipl pes?
Kdekdo si mysli, ze pustena televize v prostorach verejnych umlcuje konverzaci, anebo ji nahrazuje. Nebude prekvapeni, kdyz se sejdeme v kavarne Books&Beans k besede, ze se souhlasem kavarnika Matta vypneme televizi zavesenou u stropu.
Tentokrat jsem s vypnutim minutku prodlel - reporter CNN rikal, ze v prosinci vzniklo v USA 200 000 novych zamestnani a zjevil se na moment president Obama a rekl, ze jeho vlada do konce roku 2012 vytvori miliony novych pracovnich prilezitosti.
Mervyn stiskl tlacitko, obraz zhasl, a debata zacala: Jim Gees se optal smerem ke mne: Kolik je 200 000 zamestnani prirustek v procentech celkove americke zamestnanosti?" Zacal jsem drmolit, ze tri petiny populace naroda jsou potencialni zamestnanci, coz v americke populaci 310 milionu znamena okolo 200 milionu zamestnancu.
"Proc tri petiny," optal se Jim? Z celkove populace se odecte petina na mladez a petina na duchodce a zbyvaji tri petiny...
"Takze 200 000 novych zamestnani je tisicina procenta," prerusil mne Jim. Opravil jsem ho, ze to je tisicina potencialnich zamestnancu anebo desetina procenta, cili jedna promile. Eva rekla, ze do zprav daleko lepe patri velike cislo, 200 000 nez takova prkotina jako je promile, kdyz prave ted je okolo 8,7 milionu prace chtivych Americanu bez prace.
Mervyn zvedl hlas a rekl: "Vi nekdo kdy a jak se vlada vlozila do zajistovani zamestnani pro sve lidi?" a pridal se Peter Bernier: "To je to hlavni - proc vlada prebira odpovednost lidi obzivovat se na sva bedra a shanet lidem praci?" a obratil se na Evu, ktera je etablovany klubovy historik.
"Delat praci pro sve poddane je stara vec; v Egypte stavely tisice pracovniku faraonske hrobky, tesaly sochy; Sumeri a Chetite staveli mestske hradby; Rekove staveli chramy za statni penize a stari Rimane budovali mosty a cesty a stavby pro verejny uzitek za verejne penize ze statni pokladny..."
"Ja myslil, ze to delali otroci zdarma," prerusil Evu Jim, a Eva osvetlila, ze otrocka prace pokryvala spise lamani kamene a hrube prace, ale kvalifikovanou kamenickou praci provadeli pracovnici za mzdu ze statni pokladny a dodala, ze stavet veci krasne nelze z prinuceni rukama otroku, nehlede k tomu, ze I otroci museli jist a nekde spat a v praci se nepretrhli, jak osvetluje napriklad Sextus Frontinus
"A jak to bylo ve stredoveku?" optal se Mervyn a Eva pokracovala: "V casech feudalismu nevolnici platili lokalnimu panovi desatek, cili podil ze sve zemedelske produkce, a tyto penize financovaly armadu na ochranu uzemi pred loupezniky, aby zemedelci mohli orat a vlacet a sklizet a placena armada je ochranovala." "A dal po feudalismu?'" domahal se Mervyn.
"Rozvoj remesel a hromadne vyroby cili industrializace, rozsiril veskrze agrarni pracovni silu o dramaticky rostouci skupinu vyrobcu zbozi, pozdeji zvane delniky, kteri nachazeli praci v manufakturach a tovarnach a pracovnici si hledali praci v dolech a vyrobnach a remeslech a tam, kde byly lidske ruce potrebne a do toho zadna vlada nezasahovala, ale ponechavala nabidku a poptavku jako motor spolecnosti."
"Tak kdy zacly vlady brat odpovednost za zamestnanost svych lidi?"
"Popravde az na pocatku 20. stoleti, kdyz nove ideologicke smery zalozene na marxisticke teorii vytvareni hodnoty a tim prace do hodnoty vlozene; evropsky fasismus, nacismus i komunismus zacly organizovat pracovni silu do vyrobnich odvetvi a presouvat nasilim pracovni silu do zbrojni vyroby castokrat dobre placene a tim snadno prijatelne pro vetsinu evropskych narodu."
Mervyn rekl: "Ale delnici prece museli vedet, ze tanky a letadla a bomby poslouzi valce a oni pujdou do uniforem a do valky; proc se tomu nebranili?"
Eva se drsne zachechtala a rekla: "Pripravy na valku nevideli ministri v Londyne ani v Parizi, tak jak bys to pozadoval od delniku, kteri pracovali a vydelavali?" Mervyn jako Brit sklopil hlavu, i kdyz za to nemuze, ze Britove nevideli v nacismu nepritele, dokud nezacaly padat bomby na Londyn.
"Ale nereklas, Evo, proc lide chteji dostat od vlady zamestnani, kdyz by mohli vedet, ze socialismus a zasahovani vlady do ekonomie je vzdy maler?"
"I na to je snadna odpoved," rekla Eva, "protoze lide zpravidla radi prenesou risk za svou existenci a zajisteni ze svych ramen na ramena vlady, ktera slibuje."
"Chces rict, ze Obama lze, kdyz slibuje miliony zamestnani v pristim roce?"
"Nerekla jsem, ze Obama lze, ale podvadi, ze si bere zasluhu za to, ze kdyz je poptavka, roste vyroba a vyroba potrebuje pracovniky a pracovnici maji mzdu na vice spotreby, coz neni zasluha vlady, ale zasluha trhu nabidky a poptavky."
"Je Obama podle Tebe socialista?" zakricel Peter Bernier na Evu.
"Prikrocil jsem na pomoc, a rekl, ze socialista je kazdy, kdo si mysli, ze byrokrat za vladni penize muze neco delat ci vyrabet lepe nez majitel vyrobnich prostredku." "Plati to i o statnim zdravotnictvi?" optal se Peter Bernier bojovne a odpovedel jsem "Necekal jsi nahodou na schuzku s krcnim doktorem sest mesicu?" Peter se zamyslel a Eva rekla: "Statni zamestnanost se odvozuje od statniho planovani, ze na Sudbury staci dva krcni doktori a ty se paciente postav do fronty!" Nase debata se ani nedotkla Iranu, o kterem jsem chtel mluvit, a to proto, ze jsme se par minut divali na televizi, kde se blyskl Obama; doufam, ze Americanum lezi rudy Obama v ledvinach jako kamen, a v listopadu Obama odejde s ostudou.
Jako Cechoslovak jsem od socialistu odesel, o dekadu pozdeji jsem videl socialismus odchazet sakum prask a umrtvuje mne, ze se ted zabyvam socialistou v Bilem dome, kdyz jsem si myslel, ze socialismus zdechl na veky veku a nerad kopu do chcipleho psa.
Ale ten sileny napad, ze vlada se postara je pro hlupaky atraktivni furt, hrom do toho. Kdy to uz lidem dojde do tech makovic, ze byrokrat nemuze delat ekonomiku - leda dluhy nasim detem a detem nasich deti?
Ross Firla - Sudbury

***
Mily Rosto,
trochu zavidim Vam v Sudbury ten snih a ranny kapitalismus, kdy je mozne filosofovat jako v 19. stoleti. Tady v Torontu, lide jen kmitaji, jako v dobach 18. stoleti, cili v dobach feudalismu pred reformami Josefa II. blahe pameti.
Josef II. totiz zavedl takove vymozenosti jako je povinna skolni dochazka, zlepsil zdravotni peci. udelal reformy, ktere byly tak nepopularni, ze je po jeho smrti museli zrusit. Jednou z nich bylo zruseni nevolnictvi. To pak pretrvavalo v Ceskych zemich az do roku 1848. O neco podobneho se snazi treba prezident Obama, kdyz chce umoznit zdravotni peci pro kazdeho obyvatele Spojenych statu. Bohuzel narazi, podobne jako narazili vsichni jeho predchudci, kteri se snazili prorazit s necim novym.
Tve vypocty jsou presnejsi nez vypocty tveho kolegy, ale dovol, abych citoval z nezavisleho ceskeho tisku, ktery nemuzeme rozhodne podezrivat z toho, ze by byl Obamovi nejak naklonen a fakta si nemohou cucat z prstu u prave ruky na toz z palce u nohy, ale prejimaji je z agentury Reuter. Server idnes tedy uvedl 6. ledna 2012: Nezamestnanost v USA klesla na temer trilete minimum - Mira nezamestnanosti v USA v prosinci klesla na 8,5 procenta. Od srpna se snizila o sest desetin procenta a je na nejnizsi urovni za temer tri roky. Bez prace je aktualne 13,1 milionu lidi, uvedlo americke ministerstvo prace.
Za prosinec vzniklo v americke ekonomice 200 tisic novych pracovnich mist, hlavne v oborech jako je doprava a skladovani, kde jich pribylo padesat tisic. Vice mist vykazal take maloobchod, prumysl, tezba ci zdravotni pece.
Prirustek pracovnich mist vyrazne prekonal ocekavani analytiku, kteri pocitali se vznikem 150 tisic novych pracovnich prilezitosti. Dnesni udaje jsou podle agentury Reuters zatim nejpadnejsim dukazem zrychleni ekonomicke aktivity v USA.
Mira nezamestnanosti klesala loni ve Spojenych statech postupne cely rok, v lednu 2011 dosahovala podle revidovanych dat urovne 9,1 procenta.
V tomto pripade je Obama realistictejsi nez byl treba Harper, ktery sliboval vyrovnany rozpocet. Eva ma mozna pravdu, kdyz tvrdi, ze Obama nema zasluhu na zlepsujici se ekonomice, ale pak bychom ho nemohli ani vinit za zhorsujici se ekonomiku, protoze ta zavisi rovnez na situaci nabidky a poptavky na trhu.
Prevest cisla cervenych do cernych se zatim v Kanade podarilo pouze liberalum za Chretiena, kdyz byl ministrem financi Paul Martin. Kuriozitou bylo, ze Chretien pred volbami prohlasil, ze ho vyrovnany rozpocet nezajima.
Nemyslim si, ze by za prve byl Obama rudym a za druhe, ze by odesel s ostudou. S ostudou z prezidentskeho uradu odesel pouze republikan Richard Nixon. Ani posledni republikansky prezident George W. Bush nedopadl nejlepe a jeho tvrzeni o nuklearnich zbranich se nezakladalo na pravde. Zemi prevzal v relativne dobrem stavu, zanechal za sebou vysoky statni dluh, vysokou nezamestnanost a katastrofalni situaci v zahranicni politice.
Kazda vlada zasahuje do ekonomiky. Pravicove vlady tvrdi, ze nezvysi dane, ale nakonec dane rostou, protoze se vybere mene penez. Velice dobre bylo vase zamysleni nad zbrojarskym prumyslem. Nebyl to vsak prave Dick Cheney, ktery na tomto odvetvi nesmirne zbohatl a ktery obchodoval prave s represivnimi rezimy, kdyz byl prezidentem Halliburton Industries.
Plne s tebou souhlasim, ze byrokrat nemuze delat ekonomiku, ale dluhy do budoucna delaji, jak vlady pravicove, tak levicove.
Nemam rad, kdyz se nekdo ohani frazi zadluzovani nasich deti? Co se tyka dnesnich studentu, pak odchazeji ze skol zadluzenejsi nez kdykoliv pred tim, protoze naklady na studium neustale rostou. Mladez skolou povinna pak bude doplacet na to, ze si nebude moci dovolit brusleni na kluzistich, plavani ve skole, ze nedostane zakladni vzdelani v kulture: vytvarne vychove, v hudbe, literature. O to vse prijde, protoze ji nechceme zadluzovat. My je nezadluzime, my jim to jednoduse ukradneme. A pokud z tech spratku vyrostou zlocinci, jednoduse pro ne nachystame kriminaly. Harpruv rozpocet jiz na to pamatuje. Tohle take nerozhodli odbornici, ale pro zmenu pravicovi byrokrati.
Soucasni pravicovi byrokrati take rozhoduji o tom, ze stari lide budou makat az do chvile nez padnou vysilenim nebo budou na nedustojne podpore, zatimco absolventi vysokych skol budou bez zamestnani nebo budou pracovat jako cisnici a prodavaci za minimalni mzdu na polovicni uvazek.
Je smutne, ze se musi cekat na vysetreni u krcniho doktora sest mesicu. Nebylo by tedy lepsi investovat nejake penize do zdravotnictvi misto do armady?
Kdosi se me zeptal, jak dlouho se v Ontariu ceka na operaci nohy. Zalezi na tom, o jakouoperaci se jedna. V roce 1997 jsem si na Skaredou stredu zlomil nohu. Na operaci jsem cekal do Velikonocniho pondeli. Kdyz mi operujici doktor Marshall, ktery opravdu chodil od pacienta k pacientovi v neuveritelnem tempu, rekl, ze budu hrat jeste nekdy fotbal, myslel jsem, ze si dela legraci. Fotbal jsem hral dalsich jedenact let az do jedenasedesati. Nevim, jestli bych si tak drahou operaci mohl dovolit ve Spojenych statech.
Preji hezky leden a priste promluvime treba o filmu.
Ales Brezina - Toronto

Navrat na hlavni stranu