Navrat na hlavni stranu

Reuters: Chvala Kanady
Reuters 21. listopadu 2011 uverejnil zajimave srovnani dnesni ekonomicke situace v USA se situaci v Kanade v devadesatych letech.
V roce 1994 agentura Moody degradovala kanadsky kredit a titulek uvodniku ve Wall Street Journal neomalene znel: Zbankrotovana Kanada. Uvodnik Kanadu popsal jako cestneho clena tretiho sveta. Kanadsky dluh se tehdy pohyboval mezi 60 a 70 procenty (pomer dluhu k GDP, ktery v roce 1980 byl 29%, vyletel v letech 1993-94 na 67%; v USA ze 40% v roce 2008 a na 74% dnes) a Kanada mela tezkosti najit kupce pro sve dluhopisy.
V roce 1994 ministerskym predsedou Kanady byl Jean Chretien, jehoz drsne detstvi a mladi v Quebeku na nem zanechalo nesmazatelne stopy. Konecny produkt byl znacne odlisny od jineho ministerskeho predsedy z Quebeku, elegantniho a uhlazeneho Wilfrida Lauriera. A take od dalsiho ministerskeho predsedy, Chretienova budouciho nastupce v uradu ministerskeho predsedy, Paula Martina, jehoz hospodarska i politicka zakladna je rovnez v Quebeku, syna vyznamneho kanadskeho politika tehoz jmena, jehoz politickou ctizadost realizoval. V dobe, kdy Kanada byla popisovana jako cestny clen tretiho sveta, Martin byl ministrem financi v Chretienove vlade. Tem dvema pripadl ukol zbavit Kanadu hanby cestneho clenstvi v tretim svete. Obema bylo jasne, ze Kanada musi omezit vydani a zvysit statni prijmy. Ponevadz kanadsti obcane platili pomerne vysoke dane, pomer omezeni vydani k vynosu dani vyznel sedm ku jedne.
Liberalni strana je - priblizne - kanadskou verzi americke Demokraticke strany, tedy stranou vetsinou uspesnych lidi, z nichz nekteri alespon obcas citi, ze jsou strazci svych mene uspesnych spoluobcanu. A to stoji penize. Ve velkem, penize ze statni pokladny. Martinuv otec na priklad mel nemale zasluhy o uzakoneni medicare, systemu zdravotni pece pro vsecky financovaneho z verejnych prostredku, tedy z dani, neco jako system zdravotni pece teprve nedavno uzakoneny v USA, ktery jeho odpurci ironicky pojmenovali Obamacare. Jedna z otazek, ktere trapily Martina (v jeho roli ministra financi) bylo vedomi, ze mezi posvatnymi kravami, ktere budou omezenim vydani dotceny, bude medicare, o jejiz uzakoneni jeho otec tak dlouho bojoval. Stejne jako medicare byla postizena podpora v nezamestnanosti, rozpocet ministerstva obrany, byly odstraneny danove ulevy, mezi nimi vyneti ze zdaneni castky $100,000.00 prirustku na hodnote. Jedine rozpocet ministerstva Indianskych a Severnich zalezitosti byl nedotcen a podpora pro stare lidi byla snizena jen nepatrne. Jak Reuters uvadi, mezi lety 1994-95 a 1998-99 statni vydaje klesly o 12% a pomer dluhu k GDP zaznamenal prudky pokles a dnes je 34%. Jak to kanadska vlada docilila? Znovu cituji Reuters: politicka trida se rozhodla nedivat se na problem jako zalezitost politickeho soupereni a zacala se problemem zabyvat jako otazkou narodniho zajmu. A nekdy to bylo slozite.
Nebylo to snadne uz proto, ze spatne snasime, kdyz nam stat ubira z toho, co nam jednou dal. A take proto, ze v Kanade byla vzdycky silna Konzervativni strana (strana prvniho kanadskeho ministerskeho predsedy, Johna Alexandra Macdonalda), ktera s politikou Liberalni strany zridka souhlasila, a k tomu v Alberte docilila znacneho vlivu Reform Party Prestona Manninga, neco jako (ale intelektualne znacne lepe fundovana) americka Tea Party... Take doba byla jednodussi (globalni ekonomie nebyla zdaleka tak rozvinuta jako dnes; eurozona se jeste nekonala). A kanadsky vladni system dovoluje ministerskemu predsedovi, ktery ma v parlamente vetsinu, uzakonit skoro vsecko, co ho napadne. Spravnost tehdejsich rozhodnuti se ukazala i pozdeji, v posledni fazi Bushova prezidentstvi, kdy se v USA zhroutil realitni sektor a bankovni krize hrozila vyvolat nejvetsi svetovou depresi od dvacatych a tricatych let minuleho stoleti. Cena bytovych jednotek v Kanade nejen neklesla, ale porad stoupa a nevim o zadne kanadske financni instituci, ktera skoncila v bankrotu (v Kanade jsou tyto instituce pod prisnejsim dozorem nez v USA).
Reuters ma pravdu: Kanada si zaslouzi mensi davku potlesku.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu