Navrat na hlavni stranu

Terezin
Nevim, kde na zebricku pozornosti venovane ceskym bydlistim je Terezin. V Torontu rozhodne na velmi prednim miste. Letos se terezinskymi zidovskymi detmi zabyval program Slovanskeho departmentu Torontske univerzity 8. listopadu 2011, organizovany profesorkou Veronikou Ambrozovou. Z pozvanek jsem mel dojem, ze jde o vzpominku na Kristallnacht (9. - 10. listopadu 1938, noc zbesileho nacistickeho niceni zidovskych domovu, obchodu a synagog), ale datum te noci bylo pouze podnetem pro vzpominku na zidovske deti v terezinskem ghetu, ktere uz potom nikdy neuvideli motyla. Ten vers je citatem z nadherne basne Pavla Friedmana nazvane Motyl, jedne z nejsmutnejsich, ktere znam,v niz Friedman popisuje posledniho motyla, ktery Terezin opustil:
Ten posledni ten zcela posledni
tak syte horce oslnive zluty
snad kdyby slunce slzou zazvonilo o bily kamen
takova zlut...

A o kousek dal:
na sedmy tyden uz tu ziji-
pampelisky tu na mne volaj
i bila vetev v dvore kastanu
motyla jsem tu nevidel
ten tenkrat byl posledni...

Letosni vzpominka na Departmentu slovanskych jazyku a literatur byla zahajena uradujicim vedoucim oddeleni Maximem Tarnawskym. Pak vystoupila Lenka Lichtenberg, prazska rodacka, ktera studovala hlas na prazske hudebni konzervatori a ziskala akademicke tituly na University of B.C. a na York University, a vystoupila v programech Yiddish a kantorske hudby na festivalech a v divadlech 25 zemi. Jedno z alb, ktera ji letos vyjdou, nese nazev (v prekladu): Pisne pro dychajici zdi, a je souborem liturgickych pisni, nahranych v ceskych a moravskych synagogach. Lenka Lichtenberg zasvetila svoji soucasnou karieru zidovske hudbe k ucteni pamatky sve matky, ktera sve detstvi stravila a prezila v Terezine. Na tomto programu jsme ji slyseli nejprve v Zalmu 121: Esa Einai (I Will Lift My Eyes), Dremlen Feygl (Holocaust Song from Vilna) a podruhe, v El Male Rachamim (Prayer for theDead).
Mezi jejimi dvema vystoupenimi predstavil Ivan Kalmar, zastupce vedouciho Departmentu antropologie, ucinkujici: Yuri Dojc, kanadsky fotograf slovenskeho puvodu, znamy svymi portrety kanadskych vojaku druhe svetove valky a projekty jako Americke sny, promitl svuj dokumentarni film Last Folio, bolestnych zaberu slovenskych zidovskych obeti nacismu, zvukoveho zaznamu casti antisemitske reci prezidenta Slovenskeho statu, v niz se Tiso vychlouba slovenskymi zakony, jimiz byla dlazdena cesta do Terezina a Osvetimi. Na tu rec jsem si vzpomnel, kdyz jsem se na Torontskem filmovem festivalu evropske unie jen par dni pozdeji dival na cesky film Protektor a zvlast na okamzik, kdy rozhlasovy reporter Emil Verbata ma precist odsouzeni muzu, kteri zavrazdili Reinharda Heydricha, podekovat Gestapu za zatykani, tyrani a popravovani ceskych lidi a prisahat vernost Hitlerovi. Emil - hlavne proto, ze jeho zena byla zidovka - v rozporu se svym presvedcenim - kolaboroval s nacisty, ale v okamziku (ve skoro stejnem zivotnim okamziku, ve kterem Tiso svuj osud spojil s Hitlerovym), kdy se mel ztotoznit s rezimem, ktery znasilnil jeho domov, na rozdil od Tisa, odmitnutim, podepsal vlastni rozsudek smrti.
Jednim z pametihodnych okamziku vecera byl text Jiriho Weila Zalozpev pro 77,297 (pocet Zidu deportovanych nacisty z Protektoratu Cechy a Morava), kterou v anglickem prekladu Davida Lightfoota s hlubokym pochopenim textu precetla herecka, romanopisec, zpevacka, vizualni umelkyne a rozhlasova pracovnice, Marilyn Lightstone. Program uzavrela uradujici reditelka jednoho ze sponzoru vecera, Centra pro evropska, ruska a evropsko - asijska studia, Anna Korteweg.
Program byl jednim z rady vzpominkovych programu, venovanych tem, kteri v Terezine nikdy neuvideli jineho motyla. Byla to tato basen - anebo snad spis kniha I Never Saw Another Butterfly, ktera inspirovala kanadskou houslistku, skladatelku a zpevacku Ruth Emmet Fazal, aby zkomponovala Oratorio Terezin, skladbu, v niz smisila basne z knihy I Never Saw Another Butterfly s pasazemi z bible. Oratorio Terezin melo premieru v Torontu 1. listopadu 2003 a zatim nejslavnejsi prestaveni v newyorske Carnegie Hall 8. unora 2007, na nemz ucinkoval padesaticlenny orchestr a zpivalo vic nez 150 zpevaku.
O tom, jak Oratorio Terezin vznikalo a o jeho vitezne ceste svetem byl natocen film I WILL NOT DIE. Temi slovy konci jina basen, napsana v Terezine, ktera rovnez prezila. O tech basnich a povidkach, uverejnenych v taborovem casopis Vedem, Vaclav Havel napsal, ze jsou dustojnym pripomenutim hodnot, prekonavajicich cas, smrt a zmar. Ve filmu se objevilo i nekolik byvalych terezinskych veznu, mezi nimi John Freund (jehoz pozvani vdecim za prilezitost film videt) a George Brady.
Jeste jedna vzpominkova oslava spada - jakkoliv neprimo - do ramce doby, poznamenane obludnosti hakoveho krize, v tomto pripade vyznacujici se hlavne tim, ze jde o deti, ktere Terezinu unikly. 26. kvetna 2006 se na Innis College v Torontu konal vzpominkovy vecer k 100. narozeninam Nicholase Wintona, anglickeho maklere, kteremu se - s pomoci ceskych instituci - v breznu 1939 podarilo z jiz okupovane Prahy doslova unest stovky zidovskych deti. Mezi temi, ktere unikly Terezinu, bud s Wintonem nebo jinymi cestami, jsou dva nositele nejvyssiho kanadskeho vyznamenani, Peter Newman a Joe Schlesinger, a vynikajici jednotlivci, jako Hana Gartnerova. Vecer byl organizovan tehdejsim Generalnim konzulem Ceske republiky v Torontu, Richardem Krpacem a Britskym generalnim konzulem v Torontu.
Josef Cermak
***---

Navrat na hlavni stranu