Navrat na hlavni stranu

Richard Herriott

Dva koncerty - dva zazitky
V nedeli 6. listopadu 2011 odpoledne se konal ve Walter Hall na Torontske univerzite koncert na pamatku ceskeho pianisty Antonina Kubalka, ktery zemrel letos v lednu. Koncert zahajili na piano dcera Antonina Kubalka Karolina a Kubalkuv zak Richard Herriott, ktery uvedl i druhou cast programu Sonatou de Cameron Antoninova oblibeneho skladatele Waltera Buczynskeho. Zatimco v prvni casti zaznel Rachmaninoff, v druhe Suk a Brahms. Pred prestavkou se objevili na jevisti houslista Ivan Zenaty a pianista Stanislav Bogunia Antoninu Kubalkovi venovali Habanera & La Tzigane pro housle a klavir od Maurice Ravela.
Na stesti o den drive jsme mohli videt tuto dvojici na Nokturnech v meste, kde jejich repertoar byl podstatne vetsi. Ke vsemu bylo mozne s Ivanem Zenatym po koncerte udelat rozhovor pro Satellite a pro Novy zaber TV OMNI.

Stanislav Bogunia a Ivan Zenaty


ABE: Vetsinou se skladby na koncertech zarazuji chronologicky od nejstarsiho autora k nejmladsimu, vy jste zacali Bohuslavem Martinu, tedy nejmladsim autorem, proc?
IZ:
To poradi nebylo chronologicke po strance historicke, ale po strance formalni, protoze Martinu napsal na zacatek tuto malou Sonatinu, po ktere nasledovala velka Dvorakova Sonata, ktera byla vzorem pro Bohuslava Martinu, kdyz komponoval sve dalsi kompozice. My jsme to obratili na vsech koncertech v Kanade a myslim si, ze to ma svuj vyznam.
ABE: Koncert bez pridavku koncil Lisztem Uherskou rapsodii, vidite souvislost mezi Lisztem, Smetanou a jeho Mou vlasti a autorem Romanian Rapsodies George Enescem, ktery byl o neco mladsi?
IZ:
Mne v posledni dobe zajimaji tyto narodnostni zvlastnosti, proto jsem hrali vloni na Prazskem jaru prave Enesca a jeho Treti sonatu. Proto se venujeme take Lisztovi, ktery napsal pro housle pouze La lugubre gondola, ktera je upravou ceskeho houslisty Karla Halire, jenz zil v Nemecku na zacatku dvacateho stoleti a podobne u Bedricha Smetany nalezame a hledame tyto zvlastnosti, protoze jeho hudba je mimoradna.
ABE: V prvni casti byli tedy Martinu a Dvorak, jak je tezke prejit z jednoho na druheho?
IZ:
To neni vubec tezke, to je jako kdyz jdete od salatu k polevce, to je soucasti jednoho menu. Jsem rad, ze jsme mohli hrat tyto dva velke ceske skladatele.
ABE: Kde jste vsude v Kanade hrali?
IZ:
Zacinali jsme v Calgary, potom v Edmontonu, ve Victorii, ve Vancouveru a koncime temito dvema koncerty v Torontu.
ABE: U svateho Vaclava byl predposledni koncert, posledni je venovan pamatce Antonina Kubalka, co pro vas znamenal?
IZ
: Ja se na tento koncert nesmirne tesim, ale zaroven mne beha mraz po zadech, protoze jsem se s Antoninem seznamil v dobe, kdyz jsem zacinal svoji karieru, kdy jsem prijel z komunistickeho Ceskoslovenska a vsichni se divili, ze se hodlam vratit zpatky. To byla zvlastni a doufejme neopakovatelna doba. Pro mne byl mistr Kubalek mimoradnym umelcem, skvelym klaviristou a byl jsem od prvniho okamziku sokovan, jake velke jmeno mel zde v Kanade. Pamatuji se, ze jsem jel taxikem z letiste a nejaka polska taxikarka rikala, kdyz budete hodne cvicit, tak si jednou mozna zahrajete s mistrem Kubalkem. Rekl jsem ji, ze jedu na zkousku s nim a ona mne neverila. Opustil nas, je nam bez nej smutno a budeme na nej vzpominat.
ABE: Vas zivot je spojeny s Drazdany, jake je to mesto?
IZ:
Drazdanska Hochschule pro mne znamena predevsim prijeti, ktereho se mi nedostalo v Praze a proto jsem nasel sve zazemi a pratele v Drazdanech, to je na prvnim miste. Mohl bych vypravet hodiny a hodiny o nemecke mentalite. Mohl bych vypravet rozdily mezi nemeckym a ceskym skolstvim. Pro mne se najednou cela instituce otevrela. Mam ted celou radu studentu z Asie, z Ruska, ze Spanelska, samozrejme z Cech, ale i Nemcu, coz by v Praze asi neslo. Je mi to lito, ale na druhou stranu se z toho musim radovat.
ABE: To platilo uz v devatenactem stoleti, kdy Smetanu objevil svedsky Götebprg. Vidite v tom nejakou symboliku?
IZ:
Nerad bych se srovnaval s takovym maestrem, ale mnoho z mych pratel, kteri ziji v zahranici, at jiz z politickych duvodu nebo nalezli sve misto mimo domov po roce 1989 maji podobny nazor. My se vsichni citime dobre doma, ale prali bychom si, aby se urcite veci, ktere jsou zasadni, zmenily. Ony se vsak stale nemeni, ale my verime, ze se tak jednou stane.
ABE: Co pro vas znamena jazz, moderni hudba ci pop-music?
IZ:
Muj tatinek hral v jazzove kapele na saxofon, to byla hudba, kterou jsem znal od malinka. On take chtel, abych se vydal timto smerem. Jeho znepokojovali ti Prokofjevove a hudba, ktere tezko rozumel. Ja jsem se i jazzove hudbe sveho casu venoval, ale cim prichazim vice do let, tim prichazim k tomu, ze jsem stale vice konzervativni a ze tihnu stale vice k tem osvedcenym kvalitam, kterymi jsou prave Beethoven a Brahms. To je hudba, ktera mne nejvice laka a ktere se hodlam v budoucnu venovat.
Ivana Zenateho po navratu do Prahy ceka turne po Anglii a Irsku. Potom bude hrat na prazskem Hradu pri koncerte na pamatku jeho ucitele Josefa Suka, ktery nas rovnez v tomto roce opustil. Po Novem roce Ivan Zenaty dotaci CD s houslovymi koncerty Frantiska Bendy a sezonu pravdepodobne zakonci s Jirim Belohlavkem a orchestrem BBC na Prazskem jaru.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu

 

Rozhovor s Ivanem Zenatym v mp3