Navrat na hlavni stranu

Rok se mi kratkym zdal ...
Temer ve stejny rijnovy cas jako vloni ocitl jsem se opet, diky letecke spolecnosti KLM, v Praze. Tentokrat jsem musel v Amsterodamu cekat ctyri hodiny, ale byl pak za to odmenen.
Nedlouho pote, co se letadlo vzneslo z letiste Schiphol, mohl jsem se pokochat nesmirne pitoreskni podivanou. V takove mire a delce trvani se mi jeste nikdy podobna podivana nenaskytla. Letoun se ocitl nad mraky, svitilo slunce a dopadalo na nekonecne bilou plochu vsude pod nami, jakoby to udelal nejaky kouzelny velevyrobce cukrove vaty, ale nikoli te zname, naruzovele, ale bile jako snih. Nadychane chuchvalce ruznych tvaru kam oko dohledlo a to moje se nemohlo na tu nadheru vynadivat.
Predpokladal jsem, ze letoun poleti po primce Amsterodam-Praha, ale sotva, co se misto mraku objevila krajina, obce, pole, obcas reka, letoun se naklonil tu na jednu, tu na druhou stranu a tak se vznasel ku Praze v jakemsi tanci, jakoby se tim pilot bavil. Pristali jsme ale jen s petiminutovym zpozdenim.
Nezli se zminim o tom, co se v Cechach a hlavne v Praze zmenilo ci nezmenilo za uplynuly rok, mala reportaz o kratke navsteve rodneho mesta a zeme ceske.
Den po priletu navstivil jsem hrob rodicu a jako vzdy se zastavil i u hrobu Jana Palacha. Zda se mi, ze neni zapomenut, hrob neni zpustly a zanedbany.
Ac tentokrat v Kulturnim prehledu chybi nekolik divadel a literarnich kavaren, Semafor tam je. Predstaveni Hodiny jdou pozpatku bylo vyprodane, ale stesti mi pralo, snad diky tomu, ze J. Suchy a J. Molavcova navstivili Kanadu pred casem v ramci cinnosti tehdy existujici agentury Art Pacific Production, jiz jsem byl clenem, na predstaveni jsem se dostal. A to jsem mohl obdivovat co snad nejlepe nazvat fenomen J. Suchy. Dnes osmdesatilety zpevak, herec, dramatik, malir, spisovatel a basnik, rok co rok vytvori pro sve divadlo (dle jeho slov je to soucasne nejlepsi, jake dosud mel) nove predstaveni. A po shlednuti nejnovejsi inscenace se mi zda, ze s pribyvajicim casem uroven nijak neklesa, mozna naopak. Dej je umisten do konce tricatych let, ziva hudba hraje vyborne, soubor ma radu krasnych a pekne zpivajicich herecek, stejne jako zpivajicich hercu a jako vzdy Jitka Molavcova je kouzelna.
Docela nahodou, listuje v Kulturnim prehledu, uvidel jsem, ze v divadle U hasicu den po navsteve Semaforu hraji Divci valku F. R. Cecha, uvadenou jeho divadlem a v jeho rezii. Vydal jsem se tam a setkal se s autorem, ktery pred nekolika lety dal pozehnani zameru naseho vancouverskeho Divadla Za rohem uvest tuto hru (napsana asi pred triceti lety) a mne osobne i souhlas k uprave a zversovani. Po zaslani zaznamu dostal jsem tehdy od pana Cecha velmi mily a pochvalny dopis.
Ted jsem se tedy mohl setkat osobne s autorem. Prijal mne vice nez pratelsky, popovidali jsme si a mohl jsem pak zasednout ve vyprodanem hledisti.
Nasledujici sdeleni si ctenar muze vylozit po svem. Ale kdyz jsem se na predstaveni dival, brzy jsem pochopil to nadseni v dopise pana Cecha, reakci na nasi inscenaci jeho dila. Z divadla jsem odchazel nadmut pychou nad schopnostmi vancouverskych kolegu a tehdejsi reziserky Divci valky Nory Linhartove. Nicmene, pan Cech slibil poslat svou novou hru pro tri osoby a tak jen zbyva, abych mu poslal zpravu, ze jsem zpet ve Vancouveru a na zasilku jeho noveho dila se tesim.
Z ciste nostalgickych duvodu vyjel jsem si autobusem (opet gratis) do Slap, kde jsem stravil par let mladosti v domku, nez jej otec prodal po nasazeni najemnika, pomahace na stavbe slapske prehrady. Oproti navsteve pred lety domek je zchatraly a mozna i neobydleny. Chybi kus omitky a po zivote v nem ani stopa.
Podobny osud postihl i restauraci U Zajicku. Budova omsela, po hostinci ani stopa. Dosel jsem ale az na samy konec male obce a vesel do restaurace U Neuzilu. Zastihl jsem tak vnuka manzelu Neuzilovych, dnes majitele restaurace. Dal jsem se s nim do hovoru, optal se na prarodice, hlavne na pani Neuzilovou, jeho babicku, milou pani, ktera, donasejic objednana jidla, rikavala: -Tenhle blazinec, to neni nic na moje nemocne srdce!- Jeji vnuk sdelil, ze babicka se dozila devadesati osmi let.
Jidlo, co jsem si tam objednal, bylo dobre a cena velmi solidni.
Marne jsem v Praze shanel DVD filmu dle J. Skvoreckeho Rytmus v patach. Stejny nezdar jako pri lonske navsteve.
Zato jsem ale koupil, krome nekolika jinych, dve knizky: Hrac, povidani o Stanislavu Konopaskovi, slavnem hokejistovi a jinou, drazsi a tezsi ... Skutecny pribeh hokejove legendy, venovany V. Zabrodskemu. V ni jsem si potvrdil svuj nazor na to, ze tento Vova, at uz mel ty ci ony jiste vlastnosti, byl ve sve dobe nejlepsim evropskym hokejistou, stejne jako skvelym tenistou. Pri cetbe jsem si opet pripomnel, v souvislosti s tim znamym uveznenim skvelych hracu, obludnost tehdejsiho rezimu, stejne jako onu zvlastnost, ze jediny Zabrodsky nesel do kriminalu, jen pozdeji do dolu za svou ucast v sazkovych podvodech. Snad je ale v te veci z roku 1950 skutecne nevinen ...
A jednoho posmourneho odpoledne jsem vesel do prostor Libri prohibiti (Senovazne namesti 3.), veledilo to pana Gruntorada. Tam lze nalezt skutecne unikaty z doby temna let normalizacnich. Pan Gruntorad mi ukazoval dila mnoha mistru ceske literatury psane tehdy v pruklepech na stroji. Je tam v podstate vsechno, i ten nas Vancouversky zpravodaj! I tento Satellite, do ktereho jsem uz leta prispevatelem. V duchu jsem panu Gruntoradovi za jeho cinnost slozil hlubokou poklonu.
Ac mam nekdy k vydobytkum nejnovejsi informacni techniky vyhrady, ocenil jsem, ze diky nedavnemu zapojeni do elektronickeho casopisu Czechfolks, mohl jsem se setkat s nekolika zajimavymi lidmi do CF prispivajicimi, jmenovite tedy s ing. M. Dubskym, dr. V. Vondrackem a panem M. Siglem, autorem mnoha pojednani kupr. o Batovi a nebo V. Caslavske (nedavno vychazejicich v Novem domove).
Kdyz ve Vancouveru na jare hostovali R. Hrusinsky, J. Svandova a J. Carda, na rozlucovacim vecirku s nimi v podniku pritele Jiriho Semory, pravil J. Carda, abych se, budu-li v Praze, zastavil v Divadle Bez zabradli, kde vsichni ted pusobi. To se mi skutecne podarilo a videl jsem vsechny tri ve vtipne francouzske komedii Blbec k veceri, v niz J. Carda v hlavni roli podal kouzelny vykon! V kavarne divadla mel jsem pak moznost mu k vykonu blahoprat.
Jednoho vecera jsme s bratrancem moji choti navstivili vystoupeni J. Putky v Balbinove poeticke hospudce na Vinohradech. Mnohdy jsem mel pocit, ze by bylo lepe, kdyby sve texty jen recitoval bez doprovodu kytary. Ale jeho dlouha basen na konci programu se mi libila. V letadle pak, kdyz jsem si cetl v knizce Nanebevzeti K. Kryla jsem se dozvedel, ze pan Hutka nemel ke Krylovi nijak pekny vztah, ani k jeho tvorbe. Dle meho nazoru, Kryl a Hutka, jsou docela jini basnici/pisnickari. Ten co ma mnohem vice co rici, hlavne jako basnik, je pro me K. Kryl. (Vloni jsem si koupil jeho skvelou knizku basni Ostrav pokladu).
Navsteva nadherneho podzemniho podniku na Staromestskem namesti. Luxus, poloprazdno. Vstupne ulozeno do ceny obcerstveni. Hral tam saramantni muz Petr Kroutil, kdysi vystupujici ve filmu dle J. Skvoreckeho Prima sezona. Pred par lety jsem ho slysel hrat a zpivat na vernisazi obrazu na jakemsi statku nedaleko Prahy a protoze mam pamatovaka jako Z. Sverak ve hre Zaskok, sel jsem do Bileho konicka. Doprovazel P. Kroutila vyborny pianista (jmeno jsem zapomnel). Smutne bylo, ze posledni pulhodinu jsem byl v tom luxusnim prostredi sam plus jeden par, zamilovanosti asi sotva vnimajici cokoli kolem sebe. S obema hudebniky jsem o prestavce kratce pohovoril, mel jsem pocit, ze zmenu pomeru si predstavovali malinko jinak, ale nijak vyrazne si nestezovali. Jenom potvrdili muj pocit, ze V .Klause za jeho negativni nazor na EU s hlediska dnesnich dnu neni spravedlive povazovat za mamlasa.
Opet v divadle Semafor na predstaveni Kytice. Je to zdarily muzikal, po mocne aplaudovanem skonceni a improvizacnim skeci J. Sucheho a J. Molavcove (rikaji tomu bonus), J.Suchy pravil: Vzdycky jsem rikal, ze kapitalismus je lepsi nez socialismus, ale ted vidim, ze je horsi nez jsem cekal!
Pokochal jsem se pohledem na dum v Parizske ulici, kde jsme bydleli, Dum u dvou malorusek, nove natreny, s reliefy, nadhera! Zdalipak bychom si v byte v tom dome dneska lebedili, nebyt onoho srpna, pomyslel jsem si, porizuje foto.
Tohle je skutecne zajimava nahoda, ktera ale muze potesit jenom mne!
Kratce po umrti B. Hrabala jsem napsal basen Pabitel neumira. Mam nekolik kopii a proto tedy ten, mozna posetily, napad ... jit do hostince U zlateho tygra, kde mel B. Hrabal domovske pravo a tam snad vrchnimu nebo vedoucimu predat to svoje malinkate dilo.
V tom hostinci jsem nikdy nebyl. Predstavoval jsem si ho vetsi. Naproti vchodu je na stene busta B. Hrabala a jeho foto s V. Havlem. Posadil jsem se na jedine prazdne misto, objednal si pivo. Naproti sedel inteligentne vypadajici muz s knirem. Zahy prisedl si jiny muz, stejne sympaticky vyhlizejici. Sedel jsem naproti a chte nechte slysel, co si povidaji. Literati. A tak jsem se jemne vmisil do jejich rozhovoru, rekl, ze nejsem posuk, ale zda by mi dali vedet, jestli bych tady mohl prenechat basen Hrabalovi venovanou.
-Jiste, mate to s sebou?-
Mel jsem a obema po vytisku dodal. A seznal, ze ten mladsi je autor knihy Cesty, venovane B. Hrabalovi!
Vyjel jsem si za pribuznymi moji zeny do Vlasimi. Podobne jako v jinych ceskych mestech, i tady se mnohe zmenilo. K lepsimu. Vsude cisto, domy upravene.
Bratranec moji zeny je vasnivy sberatel brouku. Ma jich 25,000, dokonale preservovanych, ulozenych ve vitrinach, popsanych, radost pohledet. Od exemplaru zvici dvou ci tri milimetru po t.zv. nosariky, v podstate rohace s jednim bodcem navic, dlouhe jsou asi tri nebo ctyri centimetry, jejich tykadla a krunyr jsou tvrde, ze je nasinec nemuze zmacknout. A podniky, zabyvajici se vyrobou materialu pro letadla, jak sberatel sdelil, badaji nad tim, jak napodobit a synteticky vyrobit neco takoveho, jako je krunyr techto brouku. A povidal mi i jine zajimavosti, synovec me choti. Hovnival napriklad kouli kulicku mnohonasobne vetsi nez je sam ve spolupraci s partnerkou. I jiny brouk se jakymsi vlasecnicovym tykadlem napichne do dreva, kde sidli larva jineho zivocicha, presne ji najde, bodne a usmrti, naklade vajicko, to se pak zivi obsahem predchudce a nakonec se dostane opet ven, ac jde o tvrde drevo! A zivot brouka je pry maximalne 14 dni. To, co tomu predchazi, je mnohem delsi trvani ...
S pritelem jsem si vyjel do Jizerskych hor. Autobusem do Liberce, pak vlakem do Jiretina. Vyslapali jsme na kopec, z nehoz se lyzuje (Tanvaldsky spicak). Sjezdovky vypadaly docela pekne. Oproti divokemu horstvu zde, kopcovita krajina ma mekky, romanticky puvab.
Na prestupni stanici Smrzovka jsme posedeli v malinkatem prostoru hostince zvanem Kufr ... tri stoly, na stene na papundeklu napsana dve lehka jidla v cene 20 Kc.
-Tohle je zlatej dul,- pravil pritel. -Minimalni naklady, klientela dobra, je na to ten chlapik sam, dan zanedbatelna!- Nepochyboval jsem o pravdivosti informace.
V kine Lucerna jsem shledl film Muj otec George Voskovec. Vystupovaly v nem i dve adoptovane dcery pana Voskovce. Film mi nerekl nic noveho a J. Voskovec tam byl pritomen jen obcas svym hlasem. A ovsem, ze stal za videni.
Do maleho podniku U Valsu jsem se na predstaveni J.Fouska dostal az ve druhe puli. Bylo vyprodano, ale sledoval jsem z chodby a byl rad. V sale panovalo desne vedro. Pan Fousek je vtipny, prijemny a jeho basen na konci programu se mi velice libila.
Stejne jako pri lonske navsteve Prahy jsem si na Karlove moste (snad turisty nejucpanejsi misto v Praze) poslechnul combo Bridge Band. Pristi den, na koncerte popularniho Ondreje Havelky a jeho Melody Maker's (pripominka let tricatych, ctyricatych a R. A. Dvorskeho), povsiml jsem si dvou muzikantu, ktere jsem videl na Karlove moste klarinetisty/saxofonisty a trumpetisty.
Za samostatny clanek stoji Narodni technicke museum, po rekonstrukci otevrene v unoru t.r. snad takovy strucny clanek brzy dodam. Je to pozoruhodna podivana.
Ted uz ke zmince zbyvaji dve akce: V galerii U kamenneho zvonu na Staromestskem namesti je velika a pozoruhodna vystava fotografa Andrease Feiningera. Zabery jsou vetsinou ze ctyricatych a padesatych let, vse cernobile. Foto plaze na Coney Islandu pripomnelo mi basen L. Ferlingettiho stejneho jmena. Za desne preplnene plaze jsem dosud povazoval plaze evropske, ale tahle fotka vse prekonala!
A jeste se mi podarilo shlednout pozoruhodny experiment, ktery patrne bude slavit ve svete uspechy, film Alois Nebel, natoceny normalne a digitalni technikou prevedeny do animovane podoby. Ac k obsahu bych mel neco pripominek, jako napad je to dilo pozoruhodne a originalni.
Slibene vecne pozorovani:
Metro stale zustava tim dobrym, cim se byvaly rezim naveky na tvari Prahy podepsal.
Verejna doprava, a to pro starika, je uplna balada, navic poskytovana zdarma.
Ceny potravin, ba i pohostinstvi, se oproti minulemu roku vyrazne nezvysily. Dostatek zbozi vsude je veru pozoruhodny.
Stejne tak obsluha v restauracich, kde personal se pohybuje s krajni ucinnosti.
Ac o stiznosti na drahotu a pomery neni nouze, hospody jsou plne, zadne knihkupectvi (krome jednoho na Vaclavskem namesti) nezkrachovalo, divadla mnohdy vyprodana.
Ve Vancouveru sotva znam, ze by mi mladik nabidl misto k sezeni. V Praze jsem se az cervenal a ochotu mladiku a slecen nejednou odmital, dodavaje si zdani jury.
V ne prave nejvetsim obchode Billa lze nalezt sortiment zbozi, jaky ve Vancouveru mohou nabidnout snad jen ty nejvetsi supermarkety a to jeste nikoli v oddeleni peciva ci uzenin.
Korupce mnohych cinitelu, to je ovsem problem a ostuda.
Vsichni zamestnanci ruzynskeho letiste, vcetne tech u bezpecnostni kontroly, byli velice prijemni a mili.
Do Vancouveru jsem dorazil presne podle slibu letecke spolecnosti. Privitalo mne pocasi nikoli slunecne, ale bez deste a vlidne. A moje zena s nasim automobilem jiz letitym cekala u prevozu lodi z downtownu tohoto dnes jiz ve svete dobre znameho mesta.
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu