Navrat na hlavni stranu

Disident Pavel Wonka cestnym obcanem Hradce Kralove
Je to stezi k uvereni, ale na pocatku toho vseho byl e-mail az z daleke Australie. Cechoaustralan Pavel Zverina navrhl primatorovi Hradce Kralove odcinit dluh, ktere mesto tizi udelenim cestneho obcanstvi Pavlu Wonkovi in memoriam. Toho totiz, coby politickeho vezne komunistickeho rezimu, nechali ve zdejsi veznici postupne umirat. To se psal duben 1988. Dnes uz je takove nakladani s vyssimi formami zivota, vcetne zvirat, jako tyrani trestne. Tenkrat
Vysetrovani po roce 1989 nezjistilo v souvislosti s touto tragickou smrti, jednalo se o posledni umrti politickeho vezne ve vezeni, spachani umyslneho trestneho cinu a na neumyslny se vztahovala amnestie prezidenta Vaclava Havla. Tak muzeme jen nevericne kroutit hlavou. Vzdyt vsech trinact rozsudku tykajicich se Pavla Wonky bylo jako protipravnich zruseno, ale potrestan z rad vysetrovatelu, prokuratoru, soudcu a bacharu nebyl nikdo. Absurdita? Ano. Nekteri "jeho" soudci i povysili.
Ale vratme se do soucasneho Hradce Kralove. Podnet iniciativniho krajana by radni bez vycitek smetli se stolu, nebyt usili clenky rady Lenky Jaklove, ktera svou vytrvalosti a diplomatickym umem ­ ziskala podporu napr. i Vaclava Havla ­ dotahla proces prideleni cestneho obcanstvi do vitezneho konce. Ona totiz osobnost Pavla Wonky neni jednoduse stravitelna jako nejaky umely hrdina typu Mirka Dusina.
Zkratka, byl to rebel k pohledani. Ba kverulant. Ba i zivel a ztroskotanec. My drive narozeni bychom si mozna vzpomneli i na dalsi tituly pro politicky neprizpusobive obcany. Ze je tak Pavel Wonka neprijatelny pro vyznavace starych poradku, neprekvapuje. Jako rebel a kverulant je vsak i kamenem urazu pro hlavni proud. Pro ty, kteri nevybocuji, pripadne nikdy nevybocovali.
A tak je na vysost chvalyhodne, ze mezi tou zaplavou majetkovy a materialnich zalezitosti dali reprezentanti Hradce Kralove jeho obcanum najevo, ze existuji i jine hodnoty, na ktere bychom nemeli zapominat. Ukazali jasne na temnou skvrnu v nejnovejsich dejinach vychodoceske metropole a na to, jak se s ni ma mesto kultivovane vyrovnat. Je to pocin, ktery tak presahuje hranice jednoho mesta.
Udelovani cestneho obcanstvi zustava odrazem hodnot sve doby a podleha tudiz i erozi casu. Muze se proto stat, ze se v pomyslne cestnoobcanske sini sejdou postavy, jez by spolu nechteli sdilet ani dvojdomek, ba ani jeden hrbitov. Rovnez v tomto pripade se Pavla Wonky na to, do jake spolecnosti by rad vstoupil, nikdo neptal. V kategorii in memoriam to uz ostatne neni soucast uchazecske procedury. Urcite vsak za nej muzeme predeslat, ze kuprikladu s Josifem Vissarionovicem Stalinem by se necitil nejlip. A kdo taky, ze? V pripade Wonky tu ale existuje primo osobni duvod. Vzdyt za kritiku vystaveni portretu nejvetsiho generalissima v kancelari MestNV ve Vrchlabi jeste v osmdesatych letech si vyslouzil kriminal. A takovehle vyhrocene animozity se pak tezko odbouravaji. Na stesti "velky" Stalin opustil hradeckou sin slavy uz pred cca dvaceti lety. A pokud by mistni konsele rozhodovali i v budoucnu s takovou politickou moudrosti jako v pripade Pavla Wonky, pak se snad o sousedske vztahy tech ocenenych bat nemusime.
Miroslav Petr, rijen 2011

Navrat na hlavni stranu