Navrat na hlavni stranu

Od malovani k filosofii od filosofie k diplomacii


Diplomat Paul Claudel, krome toho, ze pusobil jako konsul v Praze v letech 1909 a 1910, byl take dramatikem a basnikem. Predchozi konsul Richard Krpac mel vztah k hudbe a diky jemu, jsme v Torontu meli treba Plastiky, ale i radu dalsich hudebnich akci.
Soucasny konsul Vladimir Ruml ma pro zmenu pozitivni vztah k malovani. Jak sam rika, nejradeji pouziva temperu, coz je malirska technika, ktera pouziva rychleschnouci neleskle barvy. Tuto techniku pouzivali jiz v 15. stoleti Holandane. Maluje na kartony a na zaver pouziva bezbarvy sprejovy lak. Vetsinou se snazi delat abstraktni obrazy, v kterych je zakomponovana figura v krajine. Obraz ma mit dej. Umeni nesmi byt plytke a musi mit hloubku. Pokud se jedna o navstevu vystavy, dava prednost rychlemu prohlednuti a selekci dvou tri obrazu, ke kterym se vrati a pak se venuje pouze tomuto vyberu.
Uznava i veci, ktere se mu osobne nemusi libit, ale ktere maji hodnotu jako nektere veci od Picassa. V Torontu by chtel hodne podporovat kanadske vytvarniky ceskeho puvodu a poklada za jeden z mandatu podporovat cesko-kanadske umelce, kteri siri dobre jmeno v zahranici.
Vazi si spisovatelu Josefa Skvoreckeho, Bohumila Hrabala a Milana Kundery, ze svetove literatury dava prednost Hemingwayovi a Steinbeckovi. Ruska literatura mu pripada vzdalena, protoze sam ma kosmopolitni povahu. Vyhovuji mu spisovatele, kteri pisi o tematech nadnarodnich, nikoliv lokalnich. Zajima ho svet, nikoliv pouze Evropa nebo Asie. Dava prednost cteni v anglictine pred cestinou, pokud mu na cteni zbyva cas. Podle nej ke vzdelani patri znalost alespon zakladu jednotlivych nabozenstvi. Bez ohledu na to, jestli nekdo veri, by mel vedet podstatu katolickeho nabozenstvi, protestantismu ci zidovstvi, aby se naucil chapat i jina nabozenstvi. Diky nabozenske vychove v detstvi a diky tomu, ze vyrustal v evangelickem prostredi, kde se o techto otazkach hovorilo, se naucil chapat i jina nabozenstvi.
Ve skolach by se ale nemelo vyucovat nabozenstvi, ale melo by se v ramci obcanske nauky vysvetlit, o cem jednotliva nabozenstvi jsou. Vira se neda vynutit, to pak neni vira. V diplomatickem zivote je potreba tolerance, ekumenismus a oddelovat veci nabozenske od veci statnich.
Zeptal jsem se noveho generalniho konsula, proc, kdyz je dulezite oddelit statni zalezitosti od nabozenstvi, se nyni presouva oslava ceske statnosti z 28. rijna na 28. zari. V Torontu totiz mely oslavy vzniku Ceskoslovenska svoji tradici, zatimco oslavy sv. Vaclava byly pouze ve farnosti stejneho jmena.
"Chyba to neni, nejedna se o presunuti nebo odsunuti. My mame statni svatky dva. 28. zari povazujeme za svatek vzniku Ceske republiky, zatimco 28. rijen je vyznamny den, kdy si pripominame, ze vzniklo Ceskoslovensko. Jelikoz Ceskoslovensko jiz neexistuje nelze jako hlavni svatek oslavovat jeho vznik. Je nutne oslavovat vznik statnosti CR, proto dochazi k tomu, ze se oslavuje den mucednicke smrti knizete Vaclava. Neoslavuje se den "svateho" Vaclava, protoze se nechavaji cirkevni oslavy cirkvim. Jako protestant neuctivam svate, ale knize Vaclav byl politicky dulezitou osobnosti, jejiz vyznam presahuje az dodnes. Osobne mam velmi dobry vztah k slovenske komunite, jednak protoze jsem se narodil v Ceskoslovensku a za druhe mym nejvetsim pritelem z diplomatickych kruhu je slovensky velvyslanec v Kazachstanu Lubomir Rehak. A i moje dcera vzpomina na jejich dve dcery, kdyz jsme spolecne pusobili v Belorusku. Je nutne udrzovat nadstandardni vztahy se Slovenskem, protoze mame spolecnou minulost a rada lidi se povazuje za Cechoslovaky. Nekteri jsou ze smisenych manzelstvi. Musime se smirit s tim, ze se Ceskoslovensko neudrzelo jako stat."
Dale jsem se zeptal pana generalniho konzula na EU.
"Pro mne je EU pozitivnim vyvojem. Dulezita je z hlediska bezpecnostniho, protoze jsme svedky toho, jak staty v Evrope, ktere spolu v nedavne historii krute valcili, nyni dokazi spolupracovat ve velmi pratelske atmosfere. To je unikatni proces. Dulezita je i ekonomicka spoluprace. Blahobyt lze zajistit pouze svobodnym obchodovanim. Je zde i delba prace, ktera prinasi vysokou produktivitu. Problem EU je vsak v tom, ze neni uplnou unii. Ma do toho pouze nakroceno. Dosud jsou staty, ktere tvori EU velmi suverenni a ta spoluprace vazne. Ukazuje se, ze Evropa zila hodne na dluh. Coz lze, ale musi to byt rozumne a musi byt jistota, ze se ten dluh da splatit a ze se tim da i zlepsit financni situace. Nelze se ale zadluzovat tak, aby se stat dostal do takovych problemu, ze by zbankrotoval."
K otazce dvojiho obcanstvi a korespondencni si Vladimir Ruml uvedomuje, ze se jedna o problem. Ocekava se novela techto zakonu, hlavne o dvojim obcanstvi, podle ktere by mel tento zakon byt priznivejsi pro krajany, kteri je nemaji. Nepoklada se za odbornika v otazce techniky volebniho procesu, ale petiprocentni hranici je urcity zpusob, jak delegovat pravomoci na vetsi politicke celky. K otazce korespondencni volby neni v CR jednotny nazor. Navic v Evrope nejsou problemem vzdalenosti jako v Kanade, USA a Australii.
A jeste nekolik zivotopisnych dat. Vladimir Ruml se narodil v roce 1951. Pochazi z Nymburka. Jelikoz mel v papirech, ze je synem agenta imperialismu, nemohl studovat. Vyucil se silnoproudym elektrikarem. I kdyz i zde byly problemy. Po roce 1968, kdy nastalo na kratky cas uvolneni, absolvoval Stredni prumyslovou skolu dopravni a odmaturoval v roce 1974, prestoze nebyl clenem SSM a odmital se stat clenem teto organizace i za cenu, ze by neodmaturoval. Po listopadu vystudoval politologii a sociologii v Usti nad Labem, dale je inzenyrem ekonomie. Pozdeji pusobil v diplomatickych sluzbach a vedl cesky zastupitelsky urad v Minsku. Je zenat a ma tri deti.
Noveho generalniho konsula se pokusil predstavit Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu