Navrat na hlavni stranu

Nasli jsme v elektronicke poste
Ahoj Alesi,
Chtel jsem ti volat, ale zkusim ti radsi napsat, ceho se trosku obavam. Tedy 'obavam' je trosku silny slovo, jen jsem ti chtel rict, ze uz nekolikrat jsi v novinach odpovedel tomu chlapkovi ze Sudbury tonem, ktery ukazuje na takovou podrazdenost a nesnasenlivost, az jsem si toho vsiml i ja a mnoho dalsich ctenaru taky. Ja toho chlapka neznam, jen koukam, ze mate kazdej jinej nazor na ruzne veci, ale ten ton, kterym si ho podavas, ten z tebe dela staryho podrazdenyho strejce a ne novinare. Prijmi to prosim te jako radu od kamose a ne jako kritiku.
Na myvala na hrusce anebo na vinny reve se da cakat vodou z hadice, to mas pravdu, ale jak tohle udelas na zahonku se zeleninou, tak to uz to muzes rovnou nechat spast temi zviraty, vzdyt bys vsecky ty sazenicky takhle splachnul.
Farmar, ten se vody na nizko polozenym zaplavenym poli musi zbavit dost rychle, protoze jinak mu voda bud odplavi semeno, at uz vzesle anebo furt jeste v zemi, a ty ryby mu tam na poli nakonec pochcipaj stejnak, to by ten trouba porybnej mel vedet.
Zatim ahoj,
Pavel
***
Odpoved:
1. Zazili jsme si s myvaly sve. Kazdorocne nam zlikvidovali urodu vina. V torontskem pripade se nejednalo o farmare, ale o majitele podobne zahradky. Utlouci nebo zmrzacit myvala lopatou mne nepripada nejlepsi zpusob obrany proti nim. Zrovna tak odvazet majitele pozemku v zelizkach mne pripada stupidni.
2. Pripad s rybami mi pripada spis jako velmi vynosne pytlaceni. Timto zpusobem se daji ryby totiz chytat ve velkem. Pokud by se jednalo o nahodu, predpokladam, ze by si farmar neobstaral rybarsky listek. Kdyby se jednalo o opakovanou zalezitost a farmari slo skutecne o pole, pak by si tam postavil hraz. Farmar (nerikam, ze tomu tak skutecne bylo) mohl timto zpusobem legalne obejit zakon, cesky se tomu rika tunelovani, ale oni na nej vymysleli jiny paragraf. Kdyby takto fungovala legislativa v Cechach, mohl byt pocet vytunelovanych podniku polovicni.
A. Brezina
***
Vazeny pan Brezina!
Prispevky p. Firla vo vasom casopise (Satellite) a vasa polemika s nimi prinasaju citatelom zvlastne potesenie. Teda - aspon mne. Dovolte mi strucne sa vyjadrit k nedavnej vasej odpovedi, tykajucej sa DDT: Spominate knihu Rachel Carsonovej Silent Spring. Viacere tezy v tej knihe uvedene boli vazne spochybnene. Dovodom moze byt tiez to, ze kniha vysla pred takmer 50 rokmi - a medzitym doslo k dalsim poznatkom.
Spominate tiez zoslabenie skrupiny vtacich vajec, sposobene vplyvom DDT. Mnohe studie vsak indikuju, ze k tomu zoslabeniu skrupiny moze viest viacero pricin (napr. styk s ropou, olovom, rtutou, stres z nadmerneho hluku, teplotne vykyvy, ako i mnohe ine parametre). Z tohoto hladiska vplyv DDT je pozorovatelny iba v davkach, ktore sa bezne nevyskytuju ani pri pravidelnom polnohospodarskom pouziti DDT. Dokonca aj Wikipedia pise, ze biologicky zoslabovaci mechanizmus vajecnej skrupiny neni znamy.
Ked pisem o spochybneni niektorych tychto tez, zaroven si uvedomujem, ze aj toto spochybnenie moze byt spochybnitelne. Skor ide o to, aby sme podla moznosti vypoculi aj druhu stranku.
Menej spochybnitelna je vsak zrejme skutocnost, ze zakazom DDT doslo k zabranitelnym stratam na ludskych zivotoch. Odhady su od niekolko sto tisic, do milionov. DDT pomohlo odstranit (resp. prakticky eliminovat) malariu v Juznej Afrike, Sri Lanke, Ekvadore a inde. Po zakaze DDT pripady malarie sa podstatne zvysili a zaroven s tym suvisaca smrt aspon statisicov ludi na celom svete.
Isto - treba brat do uvahy pripadne dlhodobe negativne implikacie pouzitia DDT. Z kratkodobeho hladiska vsak (poslednych cca 40 rokov) smrt tychto ludi (mozno aj milionov) povazujem za prilis velku cenu za to, akceptovat neoverene a spochybnitelne hypotezy nebezpecia DDT.
Boh nam dal slobodnu volu a schopnost (prikaz) ovladat prirodu. Napr. vymysliet lokomotivu, alebo vakcinu na nejaku chorobu. Do toho patri aj moznost vyhubenia (alebo modifikacie) komarov, ktori prinasaju smrtelne choroby. Ak to nevyuzijeme - je to nas problem.
Ak prijmeme tezu o falosnych prorokoch [Mat.: 7:15-20], ze podla ovocia pozname strom, tak, ak ovociem je zbytocna smrt mnozstva ludi - stoji to aspon na zamyslenie.
Este, o DDT a pripadnych implikaciach - by som doporucil pozriet link Junkscience.com a (potom) kliknut na: 100 things you should know about DDT. (Je to iba v anglictine.)
Prajem vam vela uspechov, hlavne co sa tyka vasho Satellite, lebo aj mne sprijemnuje zivot.
Boris Rajek - Venice, Kalifornie
***
Mily pane Brezino,
Pisu k Vasi odpovedi na clanek Rosti Firly: Uz je leto tady, komaru jsou mraky.
Zda se mi, ze pro zelene je jeden mrtvy holohlavy orel dulezitejsi nez 3000 africkych deti, ktere umiraji na malarii kazdy den.
I Rachel Carson, ktera napsala Silent Spring nechtela zakazat pouzivani DDT. Na malarii zemre za rok milion lidi. Tento pocet byl skoro vymycen s pomoci DDT, nez prisel zakaz pouzivani v USA, a pozdeji na dalsich mistech. Nastesti prisel v roce 1972, v dobe, kdy pomoci DDT vymytili v USA malarii. Tady je citat, toho "rozumneho" clena americke vlady, ktery vydal zakaz:
As to the circumstances surrounding the banning of DDT, the November 1980 issue of Fusion magazine (page 52) stated: "When U.S. Environmental Protection Agency chief William Ruckelshaus was about to announce his decision to ban DDT in June 1972, he confided to a friend, "There is no scientific basis for banning this chemical --- this is a political decision." In a commentary the magazine concluded (page 56): "The EPA and environmentalists must be held accountable for their crime: There was not a single human death from DDT usage; there have been untold thousands of deaths and millions of disease-stricken persons as a result of the DDT banning."
Jen bych podotkla, ze Fusion magazine mel byt velmi "pokrokovy", hippie. Mozna, ze pred 30 lety znamenalo pokrokovy "v zajmu lidi". African American Environmentalist Association tvrdi a veri, ze DDT se ma pouzivat jako zachrana pred smrti pro statisice lidi. DDT ma byt nalezeno v materskem mlece - ale nenapada lidske zdravi jako smrtelna malarie. Je tvrzenim nekterych zelenych, ze tyto zivoty ve 3. svete nejsou dulezite?
S pozdravem
Eva Firlova
***
Dekuji za obe odpovedi. Muj dedecek si privezl z prvni svetove valky, zrejme z Albanie, malarii. Nikdy si na ni moc nestezoval. Spis babicka to obcas pripomenula. I dnes jsou ojedinele pripady vyskytu tohoto onemocneni, ale jedna se o dovoz z tropickych zemi. Nemam statistiky, ale nevim o pripadech vyskytu malarie v Cechach nebo zde v Kanade. Tam, kde se malarie nevyskytuje, je podle mne neadekvatni pouzivat protiargumentu, ze se nekde jinde malarie vyskytuje. V Cechach se DDT pouzivalo hlavne proti mandelince bramborove. Nejsem antidedeteovym fanatikem a navic, proc situaci hrotit: tri tisice africkych deti nebo jeden holohlavy orel. Ironii je, ze se pouzivanim pesticidu vyvinuli komari, kteri jsou proti DDT odolni, zatimco orli imunni vuci teto latce nejsou.
S DDT je to jako s antibiotiky. Nerozumne uzivani antibiotik vede k tomu, ze se ztratila jejich ucinnost. Navic se antibiotika objevuji v mase, ktere jime a dokonce i ve vode, kterou pijeme. Nerozumne uzivani DDT melo podobny nasledek. Proto jsem rad, kdyz se pouzivani techto latek, alespon v oblasti, kde zijeme omezuje. Neznamena to, ze jsem proti jejich pouzivani, kdyz se jedna o lidske zivoty. Proto si myslim, ze je dobra jejich "rozumna regulace". Slysim protiargument, co je to rozumna regulace. Odpoved je: Aby nezemrelo 3000 deti ani nevyhynul kterykoliv ptaci dravec. Ze k tomu muze dojit i diky olovu ve vzduchu, hluku a nejen vlivu DDT, tak i proti temto produktum nasi civilizace je zapotrebi bojovat. Proto jsou mi sympaticka ekologicka hnuti.
Ales Brezina
***
Vazeny Martine,
Dnes nam prisel Satellite a udelal jste mi dvoji radost. Jednak ze jste si meho nazoru v Satellite povsiml a dale, ze jsem vas 'dostal ke stroji' a tim zapocal debatu, mozna i kamaradstvi, coz cas ukaze.
Mam odslouzeno 65 let zivota a vyrustal jsem a podstatnou cast sveho zivota zil v hruze z nuklearni valky; jako zaci jsme pripravy na nuklearni utok nacvicovali a nas ucitel civilni obrany bral tento vycvik velice vazne jako realnou zalezitost, ktera se blizi.
Chci tim rict, ze mam k atomu respekt jako k malocemu v tomto nasem svete. Pred triceti lety jsme prisli do Sudbury a nikdo z nasich znamych nemel klimatizaci ve svem dome a malokdo mel dve auta pred domem. Dnes ma klimatizaci skoro kazdy, krome nas, a dve auta jsou samozrejma nezbytnost. Z techto dvou odstavcu vyvozuji pro vas, ze mam z atomu zakorenene obavy, a ze hlad po energii je bezbrehy.
Pokud vim z Wikipedie, tak na svete je dnes 500 atomovych elektraren; Kanada pokryva 40% elektricke energie jadrem, Anglie 60%, Nemecko a Japonsko 60% a Francie 70%.
Bude to pro mne prinosem, kdyz mi vysvetlite, cim tyto energeticke zdroje budou nahrazeny a za jakych nakladu, ktere zaplati spotrebitel. Jak oba vime - zavrit sest atomovych elektraren, jako to po maleru v Japonsku udelali v Nemecku, je snadna vec, zvlaste, kdyz chybejici energii Nemci importuji z Temelina bez rozpaku nad svym zelenym pokrytectvim.
Jak uz jsem rekl vyse, jsem/jsme jako rodina energeticky velmi skromni: klimatizaci nemame a mame jen jedno auto, nikoliv SUV, ale ekonomicky Saturn Astra. Tedy jako jednotlivec jsem na vasi strane, ale jako ekonom ve spolecenskem ramci jsem pro jadro vsemi deseti, protoze odber energie roste v Ontariu o 4% rocne, a neznam nikoho, kdo je ochoten slevit ze svych osobnich potreb ve prospech spolecenskeho blaha; dokonce ani ten zeleny kral pokrytcu a prvni zeleny miliardar Al Gore neni ochoten slevit ze sveho miliardarskeho stylu zivota; skromnost navrhuje tem ostatnim a nikoliv sobe samemu.
Kritizovat jadro je snadna vec, ale vymyslet energetickou alternativu to je, panecku, zapeklity ukol. A tam byste mohl, Martine, zaostrit svou pozornost a navrhnout mi reseni.
K druhe casti Vasi vytky, nazvane "Chcete-li mir, pripravujte se na valku" se vratim hned, kdyz mi pomuzete s tim proklatym jadrem a energetikou.
Preji vam hezky den a vsecko dobre!
Rosta Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu