Navrat na hlavni stranu

Richard Krpac odchazi z Toronta
Vecer v divadle Mysteriously Yours

Koncem cervna ukoncil sve ctyrlete torontske pusobeni prvni generalni konzul Ceske republiky v Torontu, Richard Krpac. Udelal v Kanade obrovskou praci, vcetne toho, jak uz jsme napsali, ze privedl do okruhu kanadskych Cechu radu vysoce uspesnych krajanu, kteri stali mimo krajanskou obec. Pametihodna je jeho akce v Hart Housu Torontske univerzity Praha glamorozni, v niz spojil hokej, kanadske indianske deti a ceske modelky. Dlouho budeme vzpominat na vecer 29. kvetna v divadle Mysteriously Yours, kde kdysi slavilo uspechy Nove divadlo s mladym Adou Tomanem a ne uz docela mladistvym Ferdou Culikem, o nemz kritik Globe and Mail napsal, ze patri mezi nejlepsi herce v Kanade. Byl to vecer, na nemz jsme vzdali hold Josefu Skvoreckemu promitanim filmu Rytmus v patach, inspirovaneho jeho pribehem Mala prazska Mata Hari, ktery Skvorecky pozdeji zpracoval jako scenar; vecer, na kterem - po promitnuti filmu - zpivali hvezdy filmu, kteri, spolu s dzezovym pianistou Emilem Viklickym prijeli z Prahy, aby Josefu Skvoreckemu podekovali za inspiraci, a v Torontu se k nim pripojili, spolu s prave hostujici dzezovou zpevackou Evou Emingerovou, torontska zpevacka LenkaNovakova, fletnista Milan Brunner a houslista Jan Hanka. Josef Skvorecky a jeho manzelka Zdena Skvorecka-Salivarova, ktera je sama uspesnou autorkou a inspiratorkou nejvyznamnejsiho exiloveho nakladatelstvi, Sixty-eight Publishers, se casti koncertu zucastnili a dostalo se jim kralovskeho prijeti.
Ale vzdavali jsme hold i cloveku, ktery vecer zorganizoval, Richardu Krpacovi. A nejen za zorganizovani tohoto vecera, ale desitek jinych akci, vcetne masivni propagace ceskeho piva. A i o tom uz jsme psali, jak na tomto pamatnem veceru Emil Viklicky Richarda Krpace pozval k mikrofonu a vyzval ho, aby zpival. A Richard zazpival dve pisnicky: Where Wild Roses Grow a starou irskou I'm A Man You Don't Meet Everyday. A kdyz dozpival, meli jsme vsichni mokre oci, vcetne Richarda. Vecera se zucastnilo deset diplomatu, vcetne americkeho a svedskeho, a slovenskeho cestneho konzula Michaela Martinceka.
***
Nataceni dvanacti profilu
A pak se pustil do dalsi akce, ktera se mozna ukaze mimoradne dulezitou: nechal zdigitalizovat televizni zen nejen torontskych (mel jsem cest se zne zucastnit s Milo Kubikem), ale i kitchenerskych, ale predevsim udelal projekt About Life With, televizni profily dvanacti krajanu. Nataceni se konalo v tomto poradi: Josef Cermak (pokusny kralik), George Brady, Karel Velan, Milan Kroupa, Josef Skala, Vladimir Pucholt, Paul Wilson, Joe Schlesinger, Hana Gartner, George Heller, Sonja Bata, Josef Skvorecky (s Josefem Skvoreckym nebyl udelan rozhovor, ale byly natoceny rozhovory s jeho kolegy a prateli). Richard Krpac je muz mnoha talentu a mimoradne odvahy: ackoliv - pokud vim - zadny film predtim nevytvoril, nasel si spolupracovniky, kteri za sebou maji kus dobre televizni prace: Zuzana Hahnova (Eduska Ottova, Hlasy ve zdech), kameraman Igor Resovsky (na Slovensku i v Toronte), kameraman Brandon Hahn, a pustil se do toho s elanem sobe vlastnim. Serie (a pravdepodobne kazdy profil) bude uveden nejak takto: "Pro ty z nas, kteri vyrustali v Masarykove republice a milovali ji skoro detskou laskou, odchod z nasi rodne zeme po komunistickem puci byl vyhnanim z raje. Prvni leta v exilu jsme citili stesk po domove ne nepodobny Ovidiovu po vyhosteni z Rima, stesk tak kostizerny, ze nejeden z nas, kteri odesli bez rodiny, zaslechl lakani siren smrti. Ale zivot skoro vzdycky zvitezil nad smrti a my jsme se nakonec pustili do sarvatky o svuj osud. Chci verit, ze jeji vysledek ani nasi rodne zemi, ani lidskemu spolecenstvi hanbu neudelal."
***
Udeleni ceny Jana Masaryka na Ceskem a Slovenskem dnu
Sobota 25. cervna (jak to ma posledni cervnova sobota ve zvyku) se moc prijemne netvarila. Ale (alespon na Masaryktownu) neprselo. Odpoledni program obohatil Richard Krpac udelenim ceny Jana Masaryka ctyrem slovenskym a ctyrem ceskym krajanum (viz stat: 63 Ceskoslovensky - Cesky a Slovensky - den).
***
Predani Zasluzneho krize Frantisku Tesarovi
Ani tim Richardova prace neskoncila. 27. cervna 2011 predal Zasluzny kriz ministra narodni obrany CR sestadevadesatiletemu batovci a legionari (bojoval u Dunkerque) Frantisku Tesarovi. Frantisek Tesar byl ve znamenite forme, v slavnostni uniforme, ozdobene vsemi vyznamenanimi, vcetne toho od mesta Dunkerque. Obradu se zucastnil jeho syn, dale Frantisek Jecmen (MMI) a Josef Cermak (Sokol). Dohodli jsme se, ze pri oslave jeho stych narozenin nam pan Tesar prozradi, jestli si prida dalsich deset let. Obdivuhodny muz, podivuhodny zivot...
***
Louceni na pokracovani
A v case mezi udelovanim cen a medaili, balenim a dokoncovanim prace na konzulatu se Richard loucil s prateli v diplomaticke i krajanske komunite. V krajanske komunite jeden jiste z nejpeknejsich vecirku Richardovi ve svem elegantnim domove pripravila 27. cervna pani Hana Martinkova. O hostinu se postaral Tom Kral z Prague Fine Food Emporium, o hudbu George Grosman a Josef Musil, zpivala Lenka Novakova a ke konci vecera s ni zpival oslavenec. Oslav se zucastnila Richardova zena Virginia, nekolik krajanu, jejichz portret Richard prave dokoncil (Joe Schlesinger, George Brady, George Heller), predstavitele krajanskych organizaci a spolecni pratele. Kouzelny vecirek.
2. cervence vecer Richard odletel. Behem tech 4 roku, co mezi nami zil a pracoval, se zaslouzil zcela mimoradnym zpusobem o dobrou povest zeme, kterou zastupuje, ziskal ji i sobe pratele na Torontske univerzite i v sirsi kanadske komunite vubec. Mezi krajany - navzdory jednomu nebo dvema incidentum - prispel k vytvoreni atmosfery snasenlivosti a tvorive spoluprace. Ziskal si pratelstvi zastupu lidi. Nekteri z nich - vcetne nekolika, jichz si zvlaste vazil, opustili Kanadu pred nim: Eduska Ottova, Blanka Rohnova, Pavel Kral... Vim, jak tezce jejich odchod nesl. Povazuji si za cest, ze jsem ho poznal.
***
63. Ceskoslovensky (Cesky a Slovensky) den na Masaryktownu
Pocasi a zahajeni

Ceskoslovenske (a pozdeji Ceske a Slovenske) dny se na Masaryktownu konavaly v nedeli a pocasi se, pokud si vzpominam pravdive, chovalo tak, jak jsme od nej meli pravo ocekavat. Prelozeni naseho vyznamneho dne na sobotu se bohum pocasi nejak nelibilo a zacali nas pravidelne kropit. Letosni rok zrejme nebyl vyjimkou, i kdyz nad Masaryktownem samotnym se sice potulovaly tmave mraky, ale neprselo. Prselo kolem dokola a to jiste melo vliv na odpoledni ucast divaku. Letosni porad se prilis nelisil od poradu minulych roku: pred obedem mse a az do poloviny odpoledne fotbalovy turnaj, pak obed v restauraci Praha (znamenity), po obede pruvod k pomniku, polozeni vencu za MMI a Sokol, hymny. Pak se mikrofon (v ruce konferenciera Jana Smida) premistil pod restauraci. Po projevech ministryne ontarijske vlady, mistniho poslance, cestneho slovenskeho konzula Michaela Martinceka a mestske radni, padlo hodne obdivnych slov o odchazejicim generalnim konzulovi Richardu Krpacovi, ktery jeste zdaleka (jak dosvedcuje predchozi text) nebyl pripraven odejit. Pronesl projev v dokonale anglictine, ve kterem vzpomenul sveho prvniho oficialniho projevu, kdy prisel oblecen v uboru hrace kopane a byv z hriste pozvan k mikrofonu, prisel v sortkach a i jinak nepatricne obleceny. A jak usmevne vzpominal, poradne to od nekolika krajanek sliznul. A tak tentokrat prisel obleceny jak se slusi a patri.
***
Predani ceny Jana Masaryka
A potom predal cenu Jana Masaryka. Letos ji obdrzeli: George Heller, podnikatel a byvaly CEO Hudson Bay Company; Olga Turokova, clenka krajanskeho kulturniho deni; Pavol Dzacko a Richard Stilicha, zakladatele produkcni spolecnosti Canada SK Entertainment; farar Ladislav Petr Kozak; prof. Pavel Jelen, vyznamny clen cesko-slovenske komunity v Edmontonu; a Milan Kroupa, podnikatel ­ mj. Edenvale Aerodome a podporovatel krajanskeho zivota; a dodatecne z minuleho roku prevzal svoji cenu dr. Milos Krajny. Za nepritomne prijali cenu jejich pratele, na priklad za farare Ladislava P. Kozaka, Josef Cermak. Ze slovenskeho podekovani pana farare, ktere Cermak precetl s chatrnym prizvukem a jeste horsi vyslovnosti (doufam, ze mi to moji slovensti pratele odpusti), ale statecnou slovenstinou, citujeme:
S pokorou pred HOSPODINOM a pred Vami tu pritomnymi na Ceskoslovenskom dni rad a s uprimnym podakovanim prijimam: Pametni stribrnou medaily Jana Masaryka. Vedomy si vysokeho oznacenia, ktore menom osoby statnika Jana Masaryka toto ocenenie dostalo a dostava... Dnes si uvedomujem zaroven aj vsetkych, ktori tuto poctu predo mnou uz prijali. Vyrazne postavy nasho krajanskeho zivota a medzi nimi mnoho mojich blizskych priatelov... Nech Pan pozehna vsetkych na tomto nasom Ceskoslovenskom dni, nech rosa zehnani zostupi na Cechov a Slovakov v jednote lasky a Nebies pokoja. Bratovi a panovi Richardu Krpacovi, generalnemu konzulovi a jemu najblizsim prajem hojnost Bozich pozehnani v ich rodinom zivote na novom mieste a na cestach sluzobnosti Ceskej republike. Dakujem, Vas farar Ladislav P. Kozak.
***
Sokolske vystoupeni
Sokolove v Torontu a Kitcheneru zahajili timto vystoupenim oslavy steho vyroci zalozeni Sokola v Kanade.
Prvni vystoupily zeny. Ale to neni uplna pravda. Vystoupili s nimi i dva statecni muzi. Oba z oblasti Kitchener - Waterloo - Guelph: George Karger a Standa Stanek a tim zachranili cest sokolskeho muzstvi. Skladba, kterou cvicili, jsme cvicili na sletu v Torontu v roce 2004 a v mysli se mi v zavejich zapomenuti kmitla vzpominka, krehka a skoro nezna na ten cas. A pak se Ivo Syptak, ktery stal vedle mne, rozpomenul: "To si pamatuji, to bych moh' cvicit s nimi.." Ivo urcite. Ja uz ne... V prvni rade cvicily Hana Juraskova, Wendy Malysakova a Anna Janousova, ktera prostna nacvicovala, a take je v roce 2002 slozila (hudbu upravil skladatel Milan Dvorak) a ja si uvedomil rozdil mezi radovym Sokolem jako jsem ja a Sokoly jako Jan Waldauf, Anna Janousova a Ivo Syptak, ale i Hana Juraskova, Jana Otrubova, Standa Stanek...Oni se Sokoly nejak narodili, ja se jen prizenil, oni jsou sokolskymi tvurci, ja jen sokolik, ktery se dost tezce naucil prostna, ale miloval slety a jejich uhrancivou atmosferu, byl mu blizky anticky opar a ceska podstata sokolstvi. A uvedomil jsem si, jak jsem sve bratry a sestry, kteri prede mnou na Ceskem a Slovenskem dnu na Masaryktownu cvicili, obdivoval a jak jsem hrdy, ze patrim k teto nadherne skupine lidi, ktera si vytkla jedno z nejvznesenejsich hesel: "Ni zisk, ni slavu".
Po zenach cvicili zaci a pak dorostenci, a vsichni byli nadherni, vsichni davali, co meli a jejich cvicitele a cvicitelky (Mary Anne Knibe, Wendy Malysakova, Robert Tmej, Ivo Syptak st., a Ivan Curilla; s pomocniky Markem Syptakem, Nicole Syptak a Timothy Takaczem) museli citit ten nejvzacnejsi z pocitu lidske radosti, kdyz davame sebe bez ocekavani zisku ci slavy.
Nakonec slovenska tanecni skupina Rozmaryn z Detroitu zatancila nekolik tancu. Byli vynikajici, tvare plne usmevu, virici kroje, hrave melodie... jsme jim vdecni, ze s nami prisli oslavit 63. Cesky a Slovensky den na Masaryktownu. Kdyz jsme k veceru odjizdeli, nebe se vycasilo, a zastupy mladych (mozna hlavne mladsich) lidi se zacaly sjizdet na taborak.
Pres pocasi, ktere se sotva da nazvat ukazkovym, se 63. Cesky a Slovensky den na Masaryktownu vydaril. Nejvetsi zasluhu vedle ucinkujicich maji manzele Jecmenovi:
Frantisek Jecmen, predseda MMI se postaral o vynikajici vzhled tohoto sperku ceskeho a slovenskeho majetku ve svete, a jeho pani Iva o organizaci a hladky prubeh dne.
***
Na shledanou v srpnu na letnich sokolskych hrach na Masaryktownu a 9.rijna na oslave stych narozenin Sokola ve Sparwood
***---
Vitame noveho generalniho konzula CR v Torontu, pana Vladimira Rumla
Myslim, ze podle soudu velke vetsiny torontskych (a nejen torontskych) Cechu, generalni konzul Ceske republiky v Toronte pan Richard Krpac byl vynikajicim reprezentantem sve zeme. Podle toho, co jsem nasel o jeho nastupci, panu Vladimiru Rumlovi, dovolim si ocekavat, ze Toronto ma opet stesti; ze pan Ruml je sice odlisnou osobnosti nez pan Richard Krpac, ale osobnosti stejne silnou a nadto zkusenejsi (je o vic nez desetileti starsi). Co mi na nem imponuje snad nejvic je jeho naprosto cista politicka minulost. Posudte sami:
Narodil se v roce 1951. Jeho otec za valky slouzil v britske armade, coz byl dostatecny duvod, aby se na univerzitu dostal az po padu komunistickeho rezimu (pan Ruml rezim nazval despotismem), behem ktereho pracoval jako skladnik a elektrikar. Promoval v politicke vede a rovnez ma ekonomicke vzdelani.
V roce 1990 byl v parlamentnich volbach kandidatem Obcanskeho fora za prazsky kraj a zastaval misto provizorniho ustredniho reditele Demokraticke iniciativy. V roce 1992 vstoupil do sluzeb cs. ministerstva vnitra jako reditel kabinetu zastupce ministra, od roku 1994 do roku 1998 byl reditelem bezpecnosti v ministerstvu zahranicnich veci. V roce 1998 presel do Belgie, kde zastaval urad diplomata pro bezpecnostni zalezitosti pri ceske misi v NATO. Od roku 2004 do roku 2008 ridil ceske velvyslanectvi v Belorusku a po navratu do Prahy byl jmenovan velvyslancem "at large" pro kontraterorizmus.
Pan Ruml je zenat a otcem tri deti. Doufam, ze se jim vsem bude v Torontu libit a ze se panu Rumlovi s nami bude dobre pracovat.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu