Navrat na hlavni stranu

I v soucasnosti je more pro cloveka vyzvouaneb jak obeplout "Zemi" na male plachetnici
Obec Mokre ­ Ceska republika ­ Rychnovsko - se stala medialnim partnerem projektu pokusu o prekonani svetoveho rekordu v solove nonstop plavbe bez zastavky kolem sveta namorniho kapitana Petra Ondracka.
Mokre je mala vesnicka, presto v Ceske republice neni zcela neznama, jak svymi aktivitami, svoji knihovnou, ale take osobnostmi, ktere s ni spojily svuj zivot a na ktere jsme velmi hrdi. K takovym osobnostem patri i Ing. Petr Ondracek, CSc., ktery zde se svoji rodinou travi veskery svuj volny cas, kde ma za vraty velke stodoly "suchy dok" plachetnice jmenem Singa.
Petr Ondracek se k plachetnicim dostal pres zavodeni ve slalomu a sjezdu na divoke vode. Sjizdeni divokych rek mu vydrzelo zhruba 25 let (zacinal jiz ve 12 letech). Jeho snem bylo ridit svoji lod. Poridil si tedy malou plachetnici Pirat a zacal se ucit jachting na Slapech. Zde se seznamil s jachtari, kteri tento sport provozuji na mori a kteri ho pozvali mezi sebe. Poprve se plavil v byvale NDR v zatoce Greiswald. Tahle plavba ho natolik chytla za srdce tak, ze plavbe na mori navzdy propadl.
Nezustalo vsak jen u plachteni. Casem se rozhodl postavit si uplne sam svoji vlastni lod. A tak prisla na svet namorni plachetnice typu Skipper Singa (malajsky ­ lvice), dlouha 8,5 m, vyrobena z laminatu. Stavba lodi trvala 10 let a dokoncil ji v Mokrem v roce 1992. Prvni plavbu uskutecnil s rodinou na Slapech, kde lod slavnostne pokrtili. Potom uz nasledovaly dalsi plavby po svetovych morich.
Sportovni cinnost Petra Ondracka
V letech 1962 az 1989 byl aktivnim zavodnikem ve vodnim slalomu a sjezdu na divoke vode, byl nositelem obou I. vykonnostnich trid v kategorii kanoe dvojic. Od roku 1976 zapocal s prvnimi plavbami na Baltickem mori. Behem patnactilete praxe na mori absolvoval plavby na ceskych a zahranicnich sportovnich jachtach v Pacifiku, Karibskem, Severnim, Stredozemnim, Adriatickem, Egejskem, Ionskem a Baltickem mori, kde celkem uplul vice jak 10 000 mil z toho 6 500 mil ve funkci kapitana.
V letech 1997 ­ 1998 byl autorem projektu a kapitanem plachetnice OLIVIN 4, ktera poprve v historii ceskeho namorniho jachtingu obeplula a pristala na mysu Horn. Delka teto plavby byla vice jak 12000 namornich mil. V roce 1999 byl vedoucim expedice jachty Stir II, ktera jako prvni ceska jachta obeplula mys Nordkapp a vplula do Barentsova more.
Jako navigator ceske zavodni jachty HEBE III se v roce 2000 podilel na jejim vitezstvi v transatlantickem zavode Tall Ships 2000 ve tride C3. V nasledujicim roce ve stejne roli na Hebe III, ktera se jako prvni ceska lod zucastnila nejznamejsiho a nejvyznamnejsiho evropskeho zavodu Fastnet 2001 v Anglii.
V rade dalsich zavodu pracoval v oblasti meteorologickeho zabezpeceni, planovani a vedeni transatlantickych plaveb. Tyto sluzby poskytoval i pro extremni prvopreplavbu Atlantiku na nafukovacim katamaranu SEKTOR v roce 2000.
Od roku 1999 do 2006 byl prezidentem Ceske asociace namorniho jachtingu (CANY) a v letech 1999 - 2010 byl predsedou Kontrolni komise Ceskeho svazu jachtingu. Organizuje a prednasi na odbornych setkanich jachtaru a publikuje odborne clanky o lodni elektronice v jachtarskych casopisech. Je autorem knihy Pred pridi mys Horn a venuje se historii ceskeho namorniho jachtingu. Je autorem projektu umisteni slavne lode Richrada Konkolskeho NIKE v Narodnim technickem muzeu v Praze.
V soucasne dobe se chce pokusit o prekonani svetoveho rekordu v "NONSTOP" osamele plavbe kolem sveta bez asistence, v lodni tride 8,5 m. Musi byt zpet v anglickem Falmouth za mene nez 312 dni. Pripravuje se peclive ve svem suchem doku v Mokrem temer kazdy vikend.
Hlavnim cilem tohoto projektu je uskutecnit prvni ceskou osamelou nonstop plavbu kolem sveta. Vlastnorucne postavena 8,5 m dlouha lod (typ Skipper s oplachtenim sloop o plose plachet 30 m2) bude  nejmensi plachetnici na svete v  zemi bez more, ktera takovou plavbu uskutecni, a tim se nesmazatelne zapise do historie svetoveho jachtingu.
Dalsim cilem je prekonani dosavadniho svetoveho rekordu, ktery se svymi 313 dny  a delkou lode 9,7 m dosud drzi  Anglican Robin-Knox Johnston, pricemz jeho lod o delce 9,7 m je rychlejsi nez lod dlouha 8,5 m.
Tento zamer je spolecnym projektem s jeho manzelkou Jarmilou, roz. Boukalovou, ktera je rodackou z Mokreho a spolecne jezdi do domu po jejich prarodicich. Prave zde je suchy dok a veskere zazemi pro Singu.


Trasa plavby
Protoze hlavnim cilem plavby je vytvoreni svetoveho rekordu nonstop plavby kolem sveta v dane tride delky lodi podle pravidel organizace WSSRC a zaroven dosahnuti jejiho celosvetoveho uznani, bude trasa plavby splnovat tyto parametry:


· Start plavby bude protnutim spojnice Lizard Point - (v blizkosti anglickeho pristavu Falmouth) a ostrova Ushant v druhe polovine srpna 2011.
· Plavba povede vychodnim Atlantikem kolem mysu Dobre nadeje, dale  jizne od mysu Leeuwin a jizniho pobrezi Tasmanie smerem k mysu Southwest ostrova Steward Island (Novy Zeland). Po obepluti antipodalniho bodu (v blizkosti nejjiznejsi ostruvku Antipod Islands) bude  nasledovat obepluti mysu Horn a zpet Atlantikem k mistu startu.
· Cil plavby bude protnuti startovni cary po mene nez 313 dnech a upluti priblizne 22 tisic namornich milich (cca 41 tis. kilometru) v prvni polovine roku 2012. Ukonceni plavby bude ve vychozim pristavu Falmouth.
Lod bude dopravena transportem po silnici do Hamburku. Plavba z Hamburku do Falmouth bude slozit k testovani lode a jejiho vybaveni. Ve vychozim pristavu ve Falmouth  pak probehne konecna faze pripravy lode.
Start rekordni plavby bude zahajen nejpozdeji do 15. zari 2011, bude v zavislosti na meteorologickych podminkach zajistujicich dosazeni rekordu pri respektovani miry rizik z hlediska bezpecnosti plavby.
Ohlednuti za historii osamelych plaveb
Osamele plavby jachtaru na plachetnicich vzdy predstavovaly jeden z vrcholu tohoto krasneho sportu. Prukopnikem osamelych plaveb kolem sveta na malych jachtach je kapitan Joshua Slocum, ktery vykonal svoji historickou plavbu na plachetnici jmenem SPRAY v letech 1895 - 1898. 
Zajem verejnosti a medii o tento druh extremne narocnych plaveb nastal ve spojeni zejmena se zavody osamelych moreplavcu pres Atlantik pod nazvem OSTAR. U jeho zrodu stal Anglican Francis Chichester, ktery take prvni rocnik v roce 1960 vyhral. V roce 1967 pak dokoncil osamelou plavbu kolem sveta na jachte s jednou zastavkou.
Jako prvni kdo osamele obeplul svet bez zastavky dokonce vice nez jednou, byl francouzsky jachtar Bernard Moitessier v zavode Golden Globe odstartovanem v roce 1968. Protoze vsak nesplnil pravidla zavodu, bylo vitezstvi prirknuto Anglicanovi Robin-Knox Johnstonovi. Ten na 9,7 metru dlouhe jachte doplul do cile za 313 dni. Obe tyto plavby byly vedeny  z Evropy vychodnim smerem kolem Afriky, Australie mysu Horn zpet do Evropy.
Prvnim muzem, kdo sam obeplul nonstop svet obtiznejsim obracenym smerem na zapad proti prevladajicim vetrum a proudum, byl v letech 1970 - 1971 Anglican Chay Blyth, kteremu plavba na 18ti metrove lodi trvala 293 dni. 
Za temito plavbami nasledovaly uspesne pokusy o vicenasobne nonstop obepluti sveta.  V roce 1981 se obepluti dvakrat podarilo Australanu John Sandersovi. Pote znovu na specialni postavene jachte obeplul svet za 657 dni trikrat.
Prvni zenou v nonstop plavbach byla Kay Cottee-Sutton. V roce 1988 obeplula svet na 11,1 metru dlouhe jachte za 189 dni. 
Prvnim ceskym jachtarem a dodnes neprekonanym v osamelych plavbach a na zavodech, je Richard Konkolski. V roce 1972  se zucastnil zavodu osamelych moreplavcu OSTAR z Plymouth (UK) do Newportu (USA). Plul na vlastnorucne postavene 7,4 metru dlouhe plachetnici NIKE. Prestoze do cile priplul tesne po oficialnim ukonceni zavodu, je jeho vykon v jachtarskem svete vysoce ocenovan. Na tento uspech navazal druhym mistem v OSTAR 1976. Na nove postavene lodi NIKE II nasledovaly dalsi skvele vysledky v OSTAR 1980 a na etapovych zavodech osamelych moreplavcu kolem sveta BOC 1982 a BOC 1986.  V letech 1972-1975 obeplul sam jako prvni Cech svet trasou pres Panamu. Richard Konkolski zaznamenal radu prvenstvi a dodnes je drzitelem mnoha neprekonanych svetovych rekordu.
Zpravy o celem projektu a prubezne zpravy z plavby jsou na strankach www.sailboat-singa.cz.
Zdroj: Webove stranky Solo Nostop Around Sailing www.sailboat-singa.cz
Webove stranky Knihovna U Mokrinky www.obecmokre.cz/knihovna
Konzultace: Ing. Petr Ondracek, CSc.
Pro Satellite zpracovala: Dagmar Honsnejmanova, knihovnice a kronikarka obce Mokre, Ceska republika
***

Fotogalerie:

 

Navrat na hlavni stranu