Navrat na hlavni stranu

Cesky bronz a slovensky debakl na mistrovstvi sveta v Bratislave
Je to nakazliva epidemie. Plna optimismu a nadeji. Muzstvo Ceske republiky slape jako nejkvalitnejsi svycarske hodinky, byt se jubilejni 75. mistrovstvi sveta v lednim hokeji kona na Slovensku. Ma velke hracske osobnosti i herni silu. Mnohem vetsi nez na lonskem svetovem sampionatu v Nemecku, kde po ostudnych prohrach s Norskem i se Svycarskem shodnymi vysledky 2:3 nakonec senzacne vybojovalo zlate medaile.
Obrance v ohrozeni zivota
Letos se muze pysnit dvema elitnimi utocnymi radami. Ta prvni dostava od druheho stretnuti podobu Jagr - Plekanec - Cervenka. Tedy dve vyjimecne sehrana kridla z Omsku, nejvetsi cesky hokejista vsech dob Jagr a nadejny dravec Cervenka, ktery letos v Rusku byl nejlepsim strelcem zakladni casti Kontinentalni hokejove ligy. A mezi nimi v centru mimoradne ostrileny borec Montrealu Canadiens s defenzivnimi ukoly Plekanec. Druha lajna Havlat - Elias  - Milan Michalek se pro zmenu sklada vyhradne z osobnosti kanadsko-americke Narodni hokejove ligy. Zatimco Havlat s Eliasem vynikaji technikou, Milan Michalek se prosazuje vysokym durazem. A nezaostava ani defenziva. Vzdyt mezi obranci figuruji takova jmena NHL jako Zbynek Michalek z Pittsburghu Penguins, Zidlicky z Minnesoty Wild ci Martinek z New York Islanders. Posledni jmenovany je bohuzel hned v uvodnim utkani zakernym zakrokem lotysskeho beka Kuldy zranen a dokonce bezprostredne po tomto faulu zustava bezvladne lezet na lede v ohrozeni zivota! Nastesti se Radek Martinek probira k vedomi, ale sampionat tim pro neho konci a v tomto zapase ani nevylouceny Kulda dodatecne dostava trest zakazu startu na tri dalsi zapasy. Ale hlavne maji Cesi v brance neprekonatelneho Pavelce, ktery v NHL obleka dres Atlanty Thrashers. Az neuveritelnym zpusobem nahrazuje Vokouna, ktery v minulosti ceskym barvam vychytal tituly mistru sveta 2005 ve Vidni i 2010 v Kolnu, avsak tentokrat se necekane a teprve tesne pred sampionatem omluvil.
Zcela zmeneny trener   
"Uzivam si toho, ze u tak vyborneho tymu mohu pracovat," zduraznuje nekolikrat v prubehu turnaje trener Alois Hadamczik. A pravem se tesi z toho, ze tentokrat reprezentanti hraji i za neho. Nutno zduraznit, ze i devetapadesatilety trener prosel zajimavym vyvojem. Jeho podnikatelske schopnosti totiz drive casto staly hlavne vzhledem k tomu, ze nikdy nebyl spickovym hracem, v konfrontaci s hokejovou odbornosti. To mu prilis nepomohlo pri jeho prvnim angazma u ceske reprezentace v letech 2006 az 2008 a zejmena na zimnich olympijskych hrach v Turine 2006, byt tam se svymi sverenci dokracel k bronzovym medailim. Hadamczik vsak od te doby vyrazne zlepsil komunikaci s hraci, na svou stranu si ziskal i nejvetsi hvezdu Jaromira Jagra a podstatne uvolneneji zacal vystupovat i pred novinari.
Pochopitelne, ze i tohle se vyrazne promita do kvality ceskeho muzstva na bratislavskem lede. Cesi v zakladni skupine postupne zdolavaji Lotyssko 4:2, Dansko 6:0 a Finsko 2:1. Stretnuti proti Finum, kteri teprve devatenact sekund pred koncem zaznamenavaji svuj cestny uspech, ma vynikajici uroven. Vsak take Hadamcik zduraznuje: "Do hry jsme sli s nejvetsim nasazenim, jake bylo mozne." V osmifinalove skupine pak cesky tym porazi Rusko i Slovensko stejnym pomerem 3:2 a Nemecko 5:2. V utkani s Rusy jej nezastavuje ani jejich provokacni hra a bolestive fauly Artuchina, predevsim na Milana Michalka a Rachunka. Po nich Alois Hadamczik s nadechem ironie, ale i racionality, prohlasuje: "Pokud hokej pujde timto smerem dale a rozhodci tohle budou tolerovat, zvazime v budoucnosti to, abychom na mistrovstvi sveta povolali znameho bitkare Kociho, ktereho mame v NHL..."
Senzacni a skromny Jagr
Ve ctvrtfinale nastupuje Hadamczikova a Jagrova parta proti Americanum, kteri jsou postrachem ceskeho hokeje. Pred sedmi lety nepustili Cechy v bitve, kterou rozhodly az samostatne najezdy, pred domacim publikem v Praze do semifinale. A o rok pozdeji se presne tohle ctvrtfinalove drama opakovalo ve Vidni, ovsem naopak se stastnym ceskym koncem. I ted v Bratislave Americane v prvni tretine poradne kousaji. Jeste, ze jejich vylozene sance bravurne zneskodnuje brankar Pavelec. A navic tesne pred prvni prestavkou prichazi prvni ze ctyr ceskych uderu. Je symbolicke a neuveritelne zaroven, kdo je jeho autorem a strujcem postupu do semifinale. Nikdo jiny nez devetatricetilety Jaromir Jagr. Na vitezstvi 4:0 nad USA se podili tremi goly a jednou nahravkou, ale s pokorou, ktera mu je vlastni, hodnoti: "Meli jsme velke stesti a diky bohu, ze v nasi brance stal Pavelec. Kdyby ho Americane v uvodu prekonali, zapas se mohl vyvijet uplne jinak. Ja si uz pri rozbrusleni pripadal divne a ani potom jsem se nijak zazracne necitil. Proste mne to tam trikrat spadlo..."
Spatny system ci individualni chyby?
Stejne jako loni v Nemecku narazeji Cesi v semifinale na Svedy. Tehdy teprve par vterin pred koncem normalni hraci doby vyrovnal na 2:2 Rachunek a az samostatne najezdy vyradily svedske Tri korunky. Nyni cesky tym Eliasem otevira skore na zacatku druhe tretiny. Ovsem Svedove velmi dobre brusli, dari se jim pozicne a trebaze znovu Pavelec dela, co muze, cestu do jeho site nachazeji. Beglundova delovka pri jejich presilovce a Backlundona perfektni trefa pres obrance Caslavu do praveho horniho ruzku otaceji stav 2:1 v jejich prospech. Kdyz vsak Pavelec likviduje Ericssonovo trestne strileni a Severane nevyuzivaji ani triactyriceti sekundovou presilovou hru pet na tri, zda se, ze jeste neni vsechno ztracene. Jenze i tak je ceske dilo zkazy dokonano. Prave Ericsson napravuje sve zavahani, kdyz skoruje z brejku a Kruger obratnym manevrem po objeti branky zvysuje na 4:1. Pet minut pred zaverecnym klaksonem sice jeste Elias svym druhym golem ozivuje nadeji, ovsem Backlund pri ceske power-play do prazdne branky definitivne peceti svedske vitezstvi 5:2.
"Prilis moc jsme se nechali unest utocenim. Svedove nas pak precislovali a proto jsme dostavali goly. Vubec se nam nedarilo ve strednim pasmu a meli jsme problemy s rozehravkou," komentuje nejvetsi prekvapeni turnaje, ktere se zrodilo snad symbolicky v patek trinacteho, Jaromir Jagr. A Alois Hadamczik se sveruje: "Byl jsem presvedceny, ze tento zapas vyhrajeme." Na odborny dotaz, zda cesky herni system proti vytecne branicim Svedum byl spravne urceny, reaguje: "Zadny system nefunguje, kdyz hraci udelaji tolik individualnich chyb. A my jsme se jich dopustili vic nez v predchozich strenutich dohromady. Navic jsme propadli v koncovce."
Cervenkuv hattrick na zaver
A tak na ceske muzstvo zbyva pouze zapas o bronzovou medaili s Ruskem. Jak ten prvni ve skupine byl valkou az prehnane tvrdych zakroku, tak druhy se promenuje v golovou prestrelku s nadhernymi hokejovymi momenty. Bleskove akce s mnoha sancemi se rychle stridaji na obou stranach. Cesi jdou do vedeni 1:0, pak ale behem pouhych patnacti sekund prohravaji 1:2. Po necele minute vsak srovnavaji na 2:2, ovsem Rusove maji opet navrch 3:2. Ale ceske muzstvo zlepsenou hrou ve strednim pasmu skoruje trikrat za sebou. Rusove sice jeste snizuji na 4:5, avsak posledni tri strelecke zaznamy jdou uz jen na cesky ucet. Tremi brankami v utkani se konecne vyznamenava renomovany "rusky" kanonyr Roman Cervenka. Vitezstvi 7:4 a bronz tedy patri Ceske republice. Navic je to teprve podruhe v historii, kdy Cesi porazeji Rusy dvakrat behem jednoho sampionatu. Presne receno predtim slo o konfrontaci Ceskoslovenska se Sovetskym svazem na mistrovstvi sveta 1969 ve Stockholmu v pamatnych bitvach, ktery mely vyrazny politicky podtext, s vysledky 2:0 a 4:3.
Trener Hadamczik vsak priznava: "Ziskat medaili je krasne, ale i tak jsem smutny a asi jeste dlouho budu. Jedna prohra nas pripravila o to, abychom mohli hrat o zlato. Behem deviti zapasu jsme pouze jednu tretinu byli horsi nez souper a to byla prostredni proti Svedum." Tahle slova zadny dalsi komentar nepotrebuji...
Slovenska a ceska mentalita
S jeste vetsi euforii nez Cesi vstoupili do sampionatu Slovaci. Neni divu. S bourlivou domaci podporou v zadech i s velmi zkusenym muzstvem, jehoz vykonem ma gradovat uspesnost mimoradne hracske generace slovenskeho hokeje. Vcetne osmi mistru sveta z Göteborgu 2002. Po povinnem vitezstvi na uvod se Slovinskem 3:1 se vsak velky slovensky sen zacina rozplyvat. Prvni rana prichazi od Nemcu, s nimiz hokejiste Slovenska prohravaji uz 0:4 a nakonec alespon snizuji na konecnych 3:4. Rovnez pomerem 3:4 nestaci na Rusko, uz zminenou prohru 2:3 museji prijmout od Ceske republiky a aby toho nebylo dost, i po ctvrte za sebou odchazeji porazeni o jediny gol! Tentokrat 1:2 s Finskem, prestoze az do 48. minuty golem Gaborika vedou 1:0.
Nezvladaji vysoky tlak domaciho prostredi a v rozhodujicich momentech psychicky selhavaji. Jak se proslycha z jejich tabora, hvezdy tymu maji az prilis velke slovo na ukor mladych hracu. Slovensti hokejiste se tedy nedostavaji ani do ctvrtfinale. A kdyz ve svem zaverecnem stretnuti prece jen vyhravaji nad Danskem 4:1, zda se byt neuveritelne, jakym zpusobem se s nimi slovenska verejnost louci. Vyprodane hlediste v zaveru skanduje: "Dakujem, dakujem." A po zapase za nimi do satny dokonce prichazi slovensky prezident Ivan Gasparovic. Inu, jiny kraj, jiny mrav. Jak maji Cesi a Slovaci rozdilnou mentalitu...
Anglicky je naucil
"Nase hra byla prilis slozita, nedostavali jsme se do sanci a chybela nam potrebna stava," videl duvody slovenskeho krachu na bratislavske hokejove burze jeden z lidru, obrance Lubomir Visnovsky, ktery se stejne jako utocnik Pavol Demitra rozhodl s reprezentacni cinnosti skoncit. Otazkou vsak je, zda se bude loucit i kanadsky trener slovenskeho reprezentacniho muzstva Glen Hanlon, ktery je velmi rozporuplnou postavou. Slovensky hokejovy svaz s nim uz pred rokem uzavrel lukrativni smlouvu a to az do zimnich olympijskych her 2014 v Soci. Loni na mistrovstvi sveta v Nemecku vsak privedl Slovensko jen dvanacte misto a letos na desate. Mimochodem predtim vedl celek Beloruska a rovnez bez pronikavejsich uspechu.
Jeho prinos legenda ceskoslovenskeho a slovenskeho hokeje Jozef Golonka vystihuje takto: "Podarilo se mu to, ze i hrace, kteri nepusobi v NHL, naucil mluvit anglicky...." Na otazku sve dalsi budoucnosti Hanlon odpovida vyhybave ve stylu: "Svou praci mam rad a zivot na Slovensku se mne moc libi." Ostatne o to, zda zustane nebo ne, se rozhodovalo 18. kvetna, tedy v dobe, po uzaverce tohoto cisla. Hanlonovym spojencem je predseda Slovenskeho svazu ledniho hokeje Juraj Siroky, ktery vsak uz v teto funkci pokracovat nemini. Jen tak na okraj, o Sirokem se opakovane a velmi nelichotive vyjadruje i jeden z nejuspesnejsich Slovaku hokejove historie a v soucasne dobe Europoslanec Peter Stastny.
Necekany skandinavsky finis
Slovensko pristi rok v poradatelstvi sampionatu vystridaji Finsko a Svedsko. Vubec poprve od roku 1930, kdy se mistrovstvi sveta hraje, se o jeho poradatelstvi rozdeli dve zeme. A hned v nasledujicim roce 2013 si to zopakuji. Jen s tim rozdilem, ze zaverecna faze turnaje se uskutecni nejdrive v Helsinkach a pak ve Stockholmu. Snad vyssi moc tomu chtela, aby se letos do finale probojovali Finove prave proti Svedum. Pritom v uvodu turnaje ani jeden ze skandinavskych celku neoplyval takovou suverenitou jako Cesi.
Muzstvo Svedska v Kosicich, kde absolvovalo boje v zakladni i osmifinalove skupine, podlehlo Norum na samostatne najezdy 4:5 a Kanadanum v normalnim case 2:3. Finove se v bratislavskych skupinach trapili s Lotysi , ktere prehrali teprve na najezdy 3:2. S Cechy, jak uz jsme psali, utrpeli prohru 1:2. A konecne proti Nemcum vyrovnali az v zaverecne tretine a vyhru 5:4 na svou stranu strhli take na samostatne najezdy.
Doma po sestadvaceti letech?
Favoritem finaloveho duelu plneho vyborne defenzivy, ktera je pro tradicni severske rivaly, je mlady svedsky tym. Vsak take az do posledni minuty druhe tretiny vyhraval golem Paarjaviho 1:0. Jenze pak z hole Immonena, s deviti goly nejlepsiho kanonyra a s dvanacti kanadskymi body nejvyse hodnoceneho hrace sampionatu, prichazi vyrovnani. Nacez petigolova smrst v posledni tretine katapultuje Finsko k senzacnimu finalovemu vitezstvi 6:1. Ale zaroven i ke druhemu titulu mistru sveta v historii, protoze ten prvni ziskalo Finsko na mistrovstvi sveta 1995 ve Svedsku. A prida k tomu i treti za rok na lede helsinske Hartvall Areny? Pokud by se to podarilo, byli by Finove po predlouhych sestadvaceti letech prvnim tymem, ktery by zlate medaile vybojoval v domacim prostredi. Naposledy to dokazali v roce 1986 hokejiste Sovetskeho svazu v Moskve.
Zaverecne vysledky - ctvrtfinale: Ceska republika - USA 4:0, Svedsko - Nemecko 5:2, Finsko - Norsko 4:1, Rusko - Kanada 2:1. Semifinale: Svedsko - Ceska republika 5:2, Finsko - Rusko 3:0. O 3. misto: Ceska republika - Rusko 7:4. Finale: Finsko - Svedsko 6:1.
JAROSLAV KIRCHNER, Bratislava

Navrat na hlavni stranu