Navrat na hlavni stranu

Nechme je ted vladnout, nenechme je padnout!
Kanadane 2. kvetna 2011 rozdali karty svym parlamentnim reprezentantum a ted rok ci dva ponechaji konzervativni vladu a parlament predvest, co umi a neumi.
Tento tradicne shovivavy pristup k volbam a vysledkum je nejkrasnejsi rys kanadske politiky - premyslejme behem kampane a respektujme vysledek jako kolektivni mineni naroda. V Cechach, jak to pozoruji, je to presne naopak: Cesi kampan nesleduji, volit se neobtezuji a po volbach si otviraji hubu a zapominaji prvni pravidlo demokracie - kdyz nevolis, drz hubu. V Cechach je zvoleny politik tercem ostrelovani hned dalsi den po volbach a zvolenec trpi nelibost obcanu a medii bez ulevy: zvolenec nema cas delat politiku vladnuti a furt musi manevrovat a politikarit, aby se u vladnuti udrzel.
Proc je v Cechach politik soustavne bity? A proc nejsou biti volici z okrsku, kteri volbu provedli a politika pozvedli do kresla? Demokracie a volby jsou snadna aritmetika: ceska populace je 10 milionu. Odecte se petina (mladez pred vekem volebni dospelosti) a 8 milionu jsou volici rozdeleni na 200 okrsku; tedy cosi kolem 40,000 volicu rozhoduje, kdo z kandidatu ma narok byt poslancem.
Jestlize zvolenec, ci poslanec, je vul korunovany, proc se media a stezovatele nestrefuji do okrsku, ktery vola zvolil a tim korunoval? Kdyz se Zdenek zlobil na Paroubka, kteremu rika Pablbek, tak vzdy spilal volebnimu okrsku Usti nad Labem, a tem blbcum zijicim tam, kteri zvolili a tim korunovali Pablbka.
A to mi pripada spravne. (V kanadskych volbach Liberalove pohasli jako strana; a ejhle, vudce liberalni strany nebyl zvolen ve svem okrsku - coz je symbolicky ukazatel moudrosti kanadskych volicu.) Je zhola detinske, kdyz dnesni rozhodnuti je zitra zmeneno ci zapomenuto. A je nanejvys skodne, pro stat i lid, menit smer vladnuti a kormidelnika kazdy rok.
Lec v Cechach to patri k tradici prodlouzene z totality, kdy vladci nebyli voleni, ale jmenovani, a tim se cely narod odpolitizoval a vuci politice a vecem verejnym zkazil. Kdokoliv si mysli, ze kormidelnik muze otocit lod na petniku, ten nevidel a neprocitil katastrofu Titaniku, ktery se od kolize s ledovcem nedal odklonit, kdy rychlost lodi plus smer a tim setrvacnost nedavaly zadnou toleranci k uhybnemu manevru. Mame se Zdenkem k teto nevrazive situaci v ceske politice sve kuchynske vysvetleni: cesky narod musel tak dlouho drzet hubu pod totalitou komunistickou a predtim nacistickou (mluvim o zivych pametnicich), ze v dnesni svobodne atmosfere si lide otviraji hubu na sve zvolene politiky z prosteho poteseni, ze ted mohou pyskovat bez hroziveho nebezpeci, ze prijdou o existenci jako tomu za totality byvalo. To prece pametnici nezapomneli. A tak Cesi pyskuji a pyskuji bez milosti a ve velkem stylu, a zvoleni politici manevruji a manevruji v ubohem stylu, a na samotne vladnuti nezbyva energie ni cas.
Kanadsky novy parlament ted bude vladnout a zvolenci vedi, ze narod to vi a nebude kazit. A ukoly pred novou kanadskou vladou jsou obrovske: Zkrotit ten rostouci narodni dluh a rozpoctovy deficit, aby zeme nesla bankrot, presunout energetiku z utopickych alternativnich experimentu na prumyslovou vyrobu, kde uzivatel muze zaplatit ucet za energii a nebat se, ze se vratime do stredoveku svitit louci, a posilit armadu vyzbroji i poctem vojaku, protoze v tom novem svete porad plati veta z casu rimskeho imperia: Chces-li mir, pripravuj se na valku, a kdo to nevi, jednou se probudi okupovan silnejsi armadou nez je ta nase. Stoji za povsimnuti, ze vlada ve svobodnem Cesku a vlada v odjakziva svobodne Kanade maji uplne stejne primarni ukoly; vlastne vsecky demokraticke vlady na svete maji stejne ukoly - jak nejlip financovat pokrok, rozumejme energii na pokrok, a udrzet si nezavislost a svobodu.
A proboha mi nerikejte, ze poslanci jsou blbi, kdyz za kazdym stoji desitky tisic volicu. Anebo jsou ti volici blbi a voli blbe? Ale to je tema na jinou rozvahu - o lidech jaci jsou v blahobytu.
Rosta Firla-Sudbury
***
Mily Rosto,
Opet nemuzu jinak nez v rade bodu s Tebou nesouhlasit. Hned prvni predpoklad, ze Kanadane chodi k volbam, zatimco Cesi k nim nechodi: pri poslednich volbach v Cechach byla ucast 62,6 % zatimco v Kanade 61,4 %, cili v Cechach o neco vyssi nez v Kanade. Byl jsem vloni v Cechach behem voleb a nerekl bych, ze politiku pred volbami nesledovali. Naopak docela zamichali kartami. Rovnez politicka orientace vlady se prilis menila. Prijmu-li tve rozdeleni na levici a pravici pouze dvakrat. Za poslednich devatenact let to neni nejak dramaticke cislo. Od roku 1992 do roku 1998 to byla pravice, od roku 1998 do roku 2006 levice a ted je u moci opet pravice. Mezitim byla parkrat urednicka vlada.
Souhlasim s tebou, ze v Kanade bylo od opozice naprosto neprozirave vyslovit neduveru vlade v okamziku, kdy ji nebyla naklonena verejnost. Opozice prisla i o to malo, co mela. To premier Harper vykalkuloval presne a v predvolebnim klani mu stacil minimalni vykon, ktery bych komentoval slovy basnika Egona Bondyho k 25. unoru 1978: Jiz tricet let mne serou svym zvanenim o ekonomice. Na kus zvance lze totiz nachytat kazdeho.
Vyrovnany statni rozpocet je evergreenem vsech pravicovych vlad, ale zatim prevest cervena cisla do cernych se podarilo pouze Chretienovi, kdyz byl ministrem financi Paul Martin. Pochybuji o tom, ze se to podari i teto konzervativni vlade.
Chyba Ignatieffa byla v tom, ze nebyl ani ryba ani rak. Z leva mu urval volice Layton, zprava Harper. Lide si ho take pamatovali jako velkeho stoupence nepopularni valky v Iraku a prezidenta Bushe.
Reknu-li to velmi zjednodusene, hlavni rozdil je ve volebnim systemu. V Kanade se dostane z kazdeho okrsku pouze vitez, zatimco v Cechach je volebni system komplikovanejsi a za kazdy volebni okrsek je zvoleno nekolik poslancu z ruznych stran. Podminkou je, ze strana musi prekrocit petiprocentni hranici, coz je podle mne nedemokraticke a hlasy pro male strany, ktere neprekroci tuto hranici se pripocitavaji k viteznym stranam. Tim si vladni strany drzi vetsinu. Paradoxne jsem se na to zeptal ministra Cyrila Svobody, ktery s jistotou, ze to maji lidovci v kapse na vecne casy tuto hranici hajil a ejhle, chybela mu nejaka ta desetinka k tomu, aby nedopadl jako Ignatieff. Kanadsky system je spise podobny ceskym volbam do senatu.
Nesouhlasim ani s tim, ze je potreba zvysit vydaje na armadu. Uz dnes nas stoji tento moloch, jak v Cechach, tak v Kanade vic penez nez by mel a je to jedna z cernych der, kam padaji penize danovych poplatniku.
To, ze cesti volici nadavaji na vladu, to je jiz folklorem, ale to nesvedci o tom, ze by nemeli zajem o politiku; spise to svedci o tom, ze se nechteji nechat zbavit zodpovednosti a chteji vytvorit neco, cemu Vaclav Havel rikal obcanska spolecnost. Nekdy to i funguje. Napriklad se podarilo zachranit druhy program ceske televize, ktery mel byt privatizovan. Velice casto se ptas, co dela stat lepe nez soukroma spolecnost. Mam-li odpovedet, tak je to prave tento program verejnopravni televize, ktery je narozdil od ostatnich soukromych televizi urazejicich lidskou inteligenci nadprumerny.
Politici nejsou blbi, jak spravne tvrdis, ale ani ne nijak chytri. Je znamou skutecnosti, ze prokazatelne inteligentni politik prohrava nikoliv s hloupym politikem, ale s prumernym. Bohuzel to je ten problem demokracie, ze volic s prumernym koeficientem inteligence voli politika, ktery ma opet IQ 100 nebo ktery se tak tvari.
S pozdravem
Ales Brezina - Praha

Navrat na hlavni stranu