Navrat na hlavni stranu

Epistoly prazske a kralovehradecke
Epistola prvni
Zijeme v dobe Postrizin. Vsechno se zkracuje. Mnozstvi kratkych vjemu nas bicuje ve stale vetsim tempu. Romany nahradily povidky, ty nahradily casopisy, nasledovaly noviny. Internet je uz pomaly. Lidi zblbli; na hokeji cumej na baseball pres mala digitalni zarizeni, v kine koukaji na blbosti pres mobil
Vime vsechno a vlastne mame v hlave gulas. Prepiname z jedne veci na druhou a pokud nemame kam prepnout, usiname
Usiname, ale kdyz mame usnout, nespime. Mame poruchy spanku i bdelosti.
Obranou proti tomu je jakysi vnitrni svet. Neusnout, byt stale napojen na neco. Ale na co? Stredoveky clovek, hledal spojeni s necim, co bylo nad nim. Sluchatka v usich davaji jakousi anonymitu ci soukromi, ale neni to ono. Chceme, aby nas svet slysel, proto je zesilujeme, aby nas slyseli spolucestujici, ale ti maji take neco v usich. Za svuj misionarsky ci osvetovy postoj platime ztratou sluchu. Placeme po starych dobrych casech, kdy jsme jeste slyseli a videli. Hledame vcerejsi den, jak rikal muj otec, ale ten je nenavratne pryc
***
Epistola druha
Do skoly v Panske ulici vedly dve cesty. Prvni zacinala rano v 7:07. Probehlo se Kisinevskou nahoru do Bajkalske, v tlacicim se davu bylo nutne zachytit se zadnich dveri trolejbusu cislo 51. Ridicovi se po triceti az padesati metrech podarilo dvere zavrit a my jsme byli vtlaceni dovnitr; pak projel bez zastaveni az k Orionce, kde se pokusili nekteri posetilci jeste nastoupit, protoze prvni lenosi jiz vystupovali. Cas od casu jsem nechapave pozoroval stryce Otu, ktery s klidem jemu vlastnim nechaval pred zamestnanim ujet i nekolik trolejbusu ci naopak jsem ho spatril, jak v tomto predpotopnim dopravnim prostredku sedel na postrannim sedadle vyhrazenem penzistum, ac do duchodu mu jeste chybelo par let. Mirne pomackane nas to vyhodilo v Sumavske, kde jezdila jedenactka. Chodnik byl vsak klopeny na opacnou stranu a pri nalezite rychlosti dochazelo ke smyku. Pad mel za nasledek nechyceni jedenactky, ke ktere bylo nutne se zavesit.
Strasnicky Thienel pouzival smetaku u predniho vchodu, kterym byla tramvaj opatrena. Pokud chtel nekdo vystoupit, musel se snozmo odrazit a ve vzduchu otocit a pak nasledoval beh, ktery bylo mozne po chvili zbrzdit. Nasledoval vsak dalsi beh, podobny lyzarskemu slalomu, mezi prislusniky pracujici inteligence, ktera se ritila do uradu na Vaclavskem namesti.
Vse bylo zakonceno behem serii pruchodu az do Panske 3, kde cekal casomeric reditel Hledik se stopkami a zapisoval si cilove casy tech, kteri probehli v 7:30 a pozdeji.
Varianta B zacinala o dve minuty pozdeji, cili v 7:09, probehnutim Vladivostockou ulici na autobus cislo 135. Ten po mezipristani v Kodanske ulici zastavil u Ludmily na Namesti miru. Italska ulice nebyla jiz tak zakerna, chci rici, lepe klopena, ale prijizdejici jedenactka jiz byla obsypana a zaci z vyssich rocniku nas odhaneli od zachytnych tyci a k naskoceni do jedouciho dopravniho prostredku bylo nutne zachytit se tyce predni, byt u zadniho vchodu.
Cesta do skoly mela ruzna prekvapeni. Jednou po dostizich v Sumavske ulici jsem zjistil, ze ocekavana jedenactka zrejme neprijede, protoze chybely koleje. Jindy v Italske ulici misto jedenactky prijela nova dvacitka a ridic mi pred nosem zavrel dvere. Na znameni nevole, jsem mu alespon uderil do dveri. Cynicky s tramvaji opustil zastavku. Pobliz vsak stal taxik tentokrat pilotovany nejakou damou. Ta se zeptala, kam chci a tak jsem nesmele sdelil adresu skoly. Ta krasna bytost, podobna andelu, mne otevrela dvere sve limuziny znacky Volha a odvezla do skoly. Zrejme jsem byl jedinym studentem, ktery pouzil tohoto aristokratickeho dopravniho prostredku, aby nabyl patricne vedomosti.
Kdyz jsem se sveril se svym zazitkem dilenskemu profesoru Dvorakovi pri pilovani pertinaxove desky, jako filosof se zamyslel a polozil mi nasledujici kontrolni otazku: "Vis, co by byl jeste vetsi zazrak?" Odpovedel jsem bez vahani: "Kdyby v tom aute byl chlap." Zavrtel hlavou a jiz tehdy mel odpoved, ktera by byla bezna az po pul stoleti: "To by byl homosexual" Pravda, rekl to trochu drsneji. Dychtiv po poznani jsem zakroutil po druhe hlavou a tim dal najevo, ze on je ucitel a ja pouhy student tretiho rocniku. Bylo videt, ze na to cekal. Pak teprve zvolna odpovedel: "Kdyby ti ten ridic ty tramvaje ty dvere otevrel."
***
Ve stredu pred vystavou spechame s Marii po Stefanikove bulvaru v Hradci Kralove na autobus cislo 23. Dalsi jede za dvacet minut. Stanice je asi 100 metru od nas, navic jsme v protismeru. Autobus jiz odjizdi ze zastavky. Udelam zoufale gesto. Neco mezi vztekem, rezignovanosti a prosbou. Ridic zastavi a otevre dvere. Vycvicen z mladi, probehl jsem mezi projizdejicimi auty. "Jeste manzelka" Ridic se na mne nechapave podiva, jakoby rikal: "Prece neodjedu jen s Vami"
Pak nemam byt stoupencem katolickeho filozofa Pierra Teilharda de Chardina, ktery tvrdil, ze pres vsechny katastrofy Buh tvori svet evoluci a ten smeruje ke Kralovstvi Bozimu, kde prototypem dokonalosti, cili absolutni jednickou, je Kristus.
Nikomu tuto filozofii nevnucuji, obzvlaste, kdyz jsme svedky skoro apokalyptickych jevu primo ve stredu hlavniho mesta Ceske republiky. Nejak jsem se jiz smiril s tim, ze zde nejezdi stare tramvaje, na ktere se bylo mozno privesit, i kdyz jsem opet jednu spatril. Byla vsak prazdna a jen pro turisty. Ale co zasadilo me vyprahle dusi tezkou ranu je, ze zmizel senk Vrbovec. Posledni misto na Vaclavskem namesti, kde tocili dobre levne vino. Vedle Batova Domu obuvi je ted dalsi tuctovy obchod. Jeste pred Vanocemi jsme si tu davali vonaveho Millera Thurgau za 32 Kc.
Neni uz ani levne dobre jidlo U Vladare, kde meli spanelske ptacky za osmdesat korun. Kdyz jsme je v prosinci pozadovali, smali se nam, tak jako v Sucheho pisnicce o skromnem muzickovi, ktery chtel jen pul parku.
A pak ze je inflace jen 3 %, jak tvrdi pan Kalousek. Tohle je take inflace.
***

Z hradecke vystavy Podobenstvi tela


Epistola treti
V dobe, kdy prevazuji ve vystavnich sinich digitalni fotografie, je prevoz umeni jeste lehci nez by se puvodne zdalo. Nejen to. Dnes muzete trojrozmerne naskenovat sochy, dat si je na disketu a pokud v miste umeni maji digitalni tiskarnu, ci lepe receno slovensky tlaciarnu, tak vam jsou identicke odlitky z umele hmoty vyfrknuty primo na miste v ruznych velikostech. Z delfina muzete mit sardinku, ale ze sardinky tezko udelate delfina v zivotni velikosti, ledaze byste ho poskladali z cihlicek jako trojrozmernou mozaiku. Uz se tesim, jak nekdo s touto myslenkou prijde a jak kritici budou vykrikovat podobne jako v Bergmanove filmu: "Jak skutecne a jak neskutecne."
Vozit originaly, byt vlastniho umeni, je veci nadmiru podezrelou. Ono dnes jiz je jaksi podezrele vubec originaly tvorit. Nejlepsi je stahnout si Monu Lisu z internetu a pak ji treba zmenit do zelena a dat tomu nazev Rusalka Mona. Kritici pak se predhaneji v komentarich o pozoruhodnem historickem kontextu, ktery existencialne protina nasi pritomnost s vertikalou moderni technologie za pritomnosti virtualni reality.
Pokud nepouzivate tohoto ptidepe, jste ztraceni a octnete se na tenkem lede diletantismu a polovzdelanosti.
Navic vozit velke formaty, jak tomu bylo v nasem pripade, je zalezitosti velice nepohodlnou a narocnou.
O tom jsme se presvedcili poprve v roce 2001 pri vystave v Bratislave, kdy polovina obrazu zustala pri prekladani z jednoho letadla do druheho na letisti v Praze. Misto dvou krabic dorazila pouze krabice jedna. Bezradne jsme stali na bratislavskem letisti a jelikoz to bylo pouze jedno ze tri letadel, ktere ten den do Bratislavy priletelo, byl maler. Celnici zpozorneli a my jsme se jim snazili vysvetlit, ze to jsou obrazy pro vystavu, ktera zacina v pondeli. Naklad byl zapeceten, museli jsme sehnat spediterskou firmu, ktera dala pulmilionovou zaruku za jednoprocentni zisk, cili pet tisic slovenskych korun. Kdyz vse bylo odbavene, prisla druha polovina, o kterou nemel nikdo zajem a my jsme na bratislavskem letisti marne shaneli nejakeho celnika, ktery by nas pro zmenu proclil, abychom meli dukaz, ze jsme to vsechno dovezli.
Od te doby davame presny soupis obrazu kanadske celni sprave pri odjezdu, ktera nam da patricne razitko a bumazku pak ochranujeme jako oko v hlave.
Stejnym zpusobem jsme si pocinali i v roce 2005, kdy se konala skupinova vystava Art Canada 5 v Praze i letos pro vystavu Podobenstvi tela v Hradci Kralove.
Velke formaty se pak nabalily na mensi valec, ktery slouzi jako forma pro betonove sloupy. Kdyz je vse nalezite pevne narolovano, vsune se vse do vetsiho valce a zajisti proti tomu, aby se mensi valec ve vetsim neotacel, ci jinak nepohyboval. A na velky valec se napise ze vsech stran FRAGILE. S takovym zavazadlem se musi dorazit vcas na letiste, kde to nalezite zrentgenuji a pak se jiz jen strachujete, aby to nedorazilo misto do Prahy do Hong-Kongu.

Ministr Jan Kubice s dekanem fakulty RNDr., MUDr. Miroslavem Cervinkou


I konexe jsou dulezite a my jsme jich nalezite vyuzili. Barbara s Ladou odvezli Mariinu cast vystavy na letiste. Z letiste v Praze do Hradce to na dvakrat zvladl synovec Daniel. Eva Mesticova pripravila perfektni tiskovou zpravu a Michael Schönberg misto povidani v ptidepe dal pekny pruvodni glejt ve forme dopisu, za ktery by se nemusel stydet ani Mistr Jan.
Mila Marie:
Vztah mezi tvym umenim a mnou, a tim take mezi mnou a tebou, zacal pred mnoha lety. Tyka se portretu Josefa Skvoreckeho, na jehoz kline sedi jeho kocka Julinka. Obraz visi na prominentnim miste v jeho obyvacim pokoji, takze je to vzdycky prvni vec, kterou vidim, hned jak se usadim na svem obvyklem miste na gauci. Je to muj nejmilejsi obraz meho ucitele, mentora a pritele, ktery byl a zustava jednou z klicovych postav za poslednich ctyricet let meho zivota. Mam ten obraz strasne rad, protoze zachycuje ty nejdulezitejsi povahove rysy, ktere pro mne Josefa definuji: jeho inteligenci, moudrost a dobrotu ­ jinymi slovy, ony nenahraditelne atributy lidskosti. Ackoliv jsme se osobne poznali az o mnoho pozdeji, uvedomil jsem si uz tehdy, ze portret namalovala umelkyne. Vez, ze toho slova pouzivam uvazene a zridka, protoze je zdevalvovano neustalym zneuzivanim do te miry, ze ztraci svuj skutecny vyznam.
Pote co jsem videl obrazy, ktere budes vystavovat v Hradci Kralove, ale hlavne po nasem vcerejsim rozhovoru, jsem zacal znovu premyslet o tve praci. Napred jsem myslel, ze o ni uvazuji jinak nez predtim, ale pak jsem si uvedomil spojitost mezi tvymi rannymi obrazy a vecmi, na kterych pracujes nyni. Tim mam na mysli tvuj odpor vuci zustavani na pouhem povrchu subjektu ­ tedy necem, co by se dalo ocekavat od nekoho, kdo je vniman a oznacovan jako portretista, coz by bylo, pokud jde o tebe, velice mylne ve sve nedostatecnosti ­ a touha dosahnout daleko do hloubky organismu, jak metaforicky, tak i hmatatelne. Klades zaroven otazky, z meho hlediska velice zajimave, pocinaje temi nejelementarnejsimi, napriklad 'jak clovek funguje?', az po tu nejslozitejsi a nezodpoveditelnou, 'kam jdeme?'. Potrebujeme na one pouti pruvodce? A pokud ano, kdo by jimi meli byt? Tady se opet naskytaji otazky kontinuity a inspirace, kdyz uvadis a konfrontujes ve sve praci, bok po boku, myslenky biblickych apostolu sv. Lukase a sv. Matouse, slepe zebraky Pietera Bruegela ve spolecnosti soucasnych politickych velicin a nahodneho vyberu tvych pratel. Kam jdeme? Kdo jsou ti lide, kteri nas vedou? Lisime se nejak od Bruegelovych slepcu? Naucili jsme se vubec neco?
 jinych pracich je tva fascinace s lidskou anatomii podnicena unikatnimi voskovymi figurinami anatomicky presnych lidskych tel ze sbirky v muzeu La Specola na Florentske univerzite, kterou az donedavna pouzivali medici pri studiu anatomie. Dopad tveho vlastniho prodlouzeneho pruzkumu techto exponatu se odrazi v teto serii tvych obrazu.
Mohl bych pokracovat ad infinitum, ale bude myslim rozumnejsi, kdyz ostatni ponecham k odhaleni navstevnikum tve vystavy. Skoncim tedy tim, ze tvoje obrazy nejenom prezentuji realitu a fantazii, jak ty ji vnimas a pretvaris, ale zaroven maji stejne dulezitou, ne-li jeste dulezitejsi schopnost evokativni.
A pokud jde o nas - vim, ze bude mnoho dalsich obrazu a take mnoho dalsich rozhovoru.
Michal

Napad usporadat vystavu v nejstarsim sale knihovny kralovehradecke lekarske fakulty patri kuratorovi panu dr. Josefu Bavorovi a me sestre Olze Cizinske. Vznikl kratce po tom, co vysla v Anglii v nakladatelstvi Piquant knizka body broken - body redeemed.
Prestoze Maria vse peclive promyslela, doslo na posledni chvili k malym zmenam. Na stesti se do sten daly tlouci hrebiky. Kratkou reportaz o vystave prinesl i Cesky rozhlas Hradec Kralove.
Pri slavnostnim zahajeni nechybela, jak je zde zvykem, hudba, kterou obstaral hrou na klasickou kytaru Petr Fiala. Za fakultu vystavu zahajil dekan prof. MUDr., RNDr.. Cervinka a za kanadske velvyslanectvi, ktere melo patronat nad vystavou, promluvila obchodni radova Suzanne Drisdelle-Guven. Uvod mela nejprve cesky, pak nasledovalo predstaveni umelkyne v anglictine (obrazky ze zahajeni muzete videt na www.paintinggallery.ca).
Nejvetsi navsteva vsak byla v nedeli 15. kvetna 2011. Pri akci Hradec neznamy, kdy byly otevrene behem nedele historicke budovy mesta, vystavu navstivilo podle zaznamu do 16 hodin behem toho jednoho dne 370 navstevniku a nekteri nechali i hezky zaznam v knize navstevniku.
Ales Brezina - Praha, Hradec Kralove

Druhy den pred galerii v Hradci Kralove

Fotoreportaz z vystavy

www.paintinggallery.ca

Navrat na hlavni stranu