Navrat na hlavni stranu

Omlouvam sve blaboly, ze film stoji za houby
Odvolavam, co jsem od roku 2000 tvrdil, ze vsechny dobre filmy uz byly natoceny a filmari by meli zavrit kseft a herci odejit do vyroby neceho uzitecnejsiho.
Vcera jsme shledli britsky film King's speech, (Kralova rec) a to byl vrcholny divacky zazitek.
Musim predeslat, ze pani Firlova mne tento rok vypekla: opatrila mi 10 filmu nominovanych na Oskara a po svem zpusobu 'cukru a bice' a me prinutila jeden po druhem shlednout a posoudit. Nemusim rikat, ze Eva se na filmy nediva, pokud ji nevypravim story shlednuteho filmu a pak se teprve podiva vlastnima ocima, kdyz nalezite film vychvalim ke koukani. Za petatricet let kinareni se divani vykrystalizovalo, ze ja posuzuji, a Eva se necha zlakat.
Z deseti nominovanych filmu jsem sedm stornoval po ctvrthodine, protoze story a provedeni nikam nevedlo, kam bych chtel film dale sledovat. Dva jsem shledl do konce, ale nenadchl se vubec.
Ten desaty, King's Speech nam bohate vynahradil divackou nepohodu s deviti nominovanymi filmy, a je to film na zarucene oskarove urovni; vsadim se ze dostane tri nebo pet Oskaru.
Dobry film, abychom si rozumeli, musi divaka pobavit, poucit a potvrdit, ze zivot je dobry podnik; kdyz kterykoliv z techto tri klicovych prvku chybi, stoji film za backoru a basta.
Story filmu zahrnuje obdobi mezi svetovymi valkami, coz je pozadi udalosti v britske kralovske rodine Windsoru: starnouci kral George ma dva syny; starsi princ Edward je nastupcem trunu a floutek zaroven; mladsi syn princ Albert ma charakter a rodinu, a je prikladny clovek, ale straslive kokta. Kral George si nad timto stavem nastupnictvi zoufa a zaroven chatra, zatimco Hitler se chysta dobyvat cely svet. Na tomto epochalnim pozadi se mladsi syn Albert potyka se svou vadou.
Kral George rekl koktavemu synovi Albertovi: "Byly doby, kdy krali stacila blyskava uniforma, aby kraloval; dnes musi kral mluvit do radia." Prince Albert usilovne pracuje na uprave sve koktavosti s logopedem Lionel Logue, sceny techto jazykovych lekci mezi princem a plebejcem jsou fenomenalni ukazkou princovy vule a lekarovy moudrosti; tyto sceny mezi vytecnymi herci Colin Firth a lekarem Geoffrey Rush jsou lahudkou v prubehu filmu.
Film pojednavajici o personalnim traumatu, koktavosti prince Alberta pred 80-ti lety je absolutne aktualni v globalnim svete, kdy miliony lidi se presouvaji ze zeme do zeme a prozivaji nemensi paniku s jazykem, kdyz nemohou komunikovat jak byli uvykli v rodne zemi; jazyk, ta samozrejma vybava, kterou vladne predskolni dite, se v cizine stava zdrojem uzkosti a paniky zajiste nemensi, nez v pripade prince, ktery nemohl promluvit k lidem bez koktani; a kazdy cizozemec zna tisnive pocity, kdyz se nemuze vyjadrit jak to snadno dovedl doma.
Priznavam, ze jsem prozival princovu paniku pred mikrofonem a vzpomnel ty uzkostne chvile, kdyz jsem nemohl vyslovit anglicky co jsem mel v hlave; a protoze moje pocity nejsou nijak unikatni, povazuji tento film za obrovsky prispevek ke globalizaci - jak je jazyk dulezity.
Film King's Speech je urcite nejlepsi film roku 2010 a ziska pocetne Oskary v breznu, ale navic je to nejlepsi film prvni dekady 21. stoleti; ovsem dle naseho divackeho nazoru a gusta.
Rosta Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu