Navrat na hlavni stranu

Mexicky tyden
Nekolik dnu pote, co v mexickem Mazatlanu ocitl se kanadsky turista v prestrelce mezi gangy a skoncil v nemocnici s prustrelem nohy, nasedli jsme do autobusu, presedli na Sea Bus a z nej pak na Canada Line (metro) a za tri a pul dolaru pro zenu i pro me po sedmdesati minutach stali na letisti ve fronte k prepazce spolecnosti Air Transat.
Vyleteli jsme a doleteli (do Puerto Vallarty) presne na cas. V tomto meste jsme byli naposledy pred osmnacti lety. Je tam dnes nove, velike letiste temer nepodobne tomu, ktere jsme znali. Zavazadla se na pasu objevila brzy a jejich prohlidka probehla hladce.
Nastup do moderniho autokaru asi v jednu hodinu ranni. Ridic to pekne praskal noci a dost uzkou silnici. Sedeli jsme v prvni rade a tak jsem videl, ze bych v tu chvili na jeho miste sedet nechtel. Ac byl uz pozdni cas, potkavali jsme radu velikych kamionu. Ani jednou nas ridic nepouzil dalkova svetla.
Resort Decameron Los Cocos se naleza v miste Rincon de Guayabitos, v oblasti Nayarit, je dost rozlehly, ale nabizejici (nastesti) jen 240 pokoju. Je v typicky mexickem slohu, s budovami zaricimi pastelovymi barvami. Zachoval si svou davnejsi podobu dodnes, coz se muze projevit tim, ze v zadnem z bazenu nejsou bary u kterych povetsine pupkati turiste nalejvaji si do svych pander mexicke pivo a mixovane napoje.
Rano po prijezdu informoval nas mladik jmenem Vincent o nabidkach a moznostech. Perfektni anglictina, energie, usmevy, gestikulace. Pristi den jsem se ho optal odkud pochazi. Rekl, ze z Quebeku ... a hned mi bylo vsechno jasne.
Jeho sdeleni, ze v recepci lze vymenit kanadske dolary za pessos (1:11.20), ale ze US dolary nejsou pro vymenu vitany (v recepci take byl na informacni tabuli kurz jen pro CAD), mne prekvapilo. Jaka to zmena oproti minulosti dosti nedavne! Ponekud me rozladil tento dalsi mini-anti-amerikanismus a patral jsem po duvodu. Bylo mi sdeleno, ze to je diky v posledni dobe rozbujele cinnosti gangu, ktere uzivaji jen americkych penez, coz jsem zcela nepochopil.
Ilegalni imigrace z Mexika pusobi Spojenym statum nejeden problem ekonomicky, socialni ci politicky. Neni mi zcela jasne, proc jakakoli opatreni jak temto neblahym dusledkum zamezit, nachazi takovy odpor u prislusnych hodnostaru.
Z takovych mist jako je treba tento resort Decameron Mexicane ovsem neprchaji. Tyto resorty, ac navstevnik muze se nekdy citit zvlastne, kdyz se projde blizkou chudou vesnici, vznikly vetsinou z  americkeho nebo zapadoevropskeho kapitalu. Proc mexicka vlada neni schopna vytvorit lepsi podminky pro zivot i tech velmi mnoha ostatnich, mimo turisticke oblasti zijicich obcanu. To je otazka pro politika nebo ekonoma a ja nejsem ani jednim ani druhym.
Ze zcela pochopitelnych duvodu se stal velice rozsirenym a popularnim onen zpusob all inclusive, za jednu cenu doprava na misto, ubytovani, kvalitni jidlo, rozmanite piti co hrdlo raci a navic lecjaka zabava. Nebot, kdyz jeden vezme tohle vsechno v uvahu, zjisti, ze jednotlive a dle sveho vyberu by totez neporidil. Me pak fascinuje ta nabizena hojnost a myslim, ze i jakost.
Na havajskych ostrovech tento system neexistuje a myslim, ze z pochopitelnych duvodu. Tam poridit podobnou nabidku jako v Mexiku je asi zhola nemozne. Tamnejsi nabizene ceny byly by nepochybne znacne vyssi a tudiz konkurence sotva schopne.
Prochazkou typickou mexickou ulici vedouci z naseho resortu dale, prekvapive cistou a uhlednou, bohatou na kramky (brandy Don Pedro za posledni leta ponekud podrazilo) a restaurace, dosli jsme k velmi zajimavemu, moderne a vkusne resenemu katolickemu kostelu z roku 1984 a v tu chvili jsem si nadaval, ze nemam s sebou fotoaparat. Na omluvu jen to, ze je tezky, s teleobjektivem a nikoli lehky, digitalni.
Jen ve chvili pred odchodem na veceri podivali jsme se na tv kanal CNN, sdelujici, ze je nejinformovanejsim ze vsech. Vysilani je v anglictine, ale v delce povetsinou bidnych reklam mocne pokulhava za tim, co mohu videt doma, kde je tech reklam mnohem mene.
Stravili jsme nekolik dni na male plazi v Beach Club, miste patricimu k Decameronu. Puvodne jsme meli odjet na vzdalenejsi misto, ktere ale bylo nepohodnou k pobytu v tuto chvili nezpusobile. Nicmene, misto dvaceti minut trvala cesta na misto nahradni jen pet minut (autobusikem s kovovymi sedadly, coz mohlo nekomu pripomenout pobyt v pracovnich taborech nasi byvale domoviny).
V resortu, ktery je v blizkosti vesnice nebo mestecka, nechybi chudi prodavaci. Po cely den chodi oveseni svym zbozim sem a tam po plazi, nabizeji ho a setkavaji se vetsinou s odpovedmi: "No, gracias, amigo." Jen diky malemu vnouckovi a jeste mensi vnucce nakoupili jsme tri vyrobky. Kolik si asi vydelaji tito prodejci za cely den, nabizejici zbozi, mnohdy pekne, mnohdy i kvalitni, zajimave a hlavne pro zeny snad i lakave? Obcas me napadlo koupit si neco, co vubec nepotrebuji, ale jen proto, abych toho ci onoho obchodnika aspon na okamzik zbavil pocitu marnosti jeho snazeni. (Zde si ctenar mozna pomysli, ze si vymyslim, ale to je jeho vec). Co ale by mohl jeden udelat trebas s pekne ve dreve vyvedenym ptakem s rozpjatymi kridly, kdyz pricestoval jen nalehko a ta vec je krehka pro leteckou prepravu? Litoval jsem starsiho cloveka, ktery kulhavym a pomalym krokem posouval se po plazi ovesen nafukovacimi vyrobky a velikym slunecnikem, mezi nimiz byl sotva videt ...
Jak nam bylo sdeleno personalem v hotelu, tak chladne pocasi ve stejnem rocnim case nepamatovali uz dlouho. To mi ale nijak presvedcive nepotvrdilo teorii globalniho oteplovani, nebot v posledni dobe jsem shledal chabe predpovedi na dva tydny ... a jak tedy mohu verit tem, kteri sdeluji, ze mnoho mest ztrati sve pobrezni casti za dvacet nebo padesat let?
Vynalez disca je pro me zalezitost otravujici pobyt v resortech jako je tento Decameron. Kdyz uz bych toleroval ten neuveritelne monotonni, primitivni rytmus bez jedine stopy po melodii (zakladni to slozka hudby, dle meho nazoru), pak ta desiva, s diskem souvisejici hlasitost teto zabavy, je mi zcela nepochopitelnou a protivnou.
Male prehlednuti v jizdnim radu Sea Busu jeste pred odletem zpusobilo, ze jsme navrat zpet absolvovali zcasti v taxiku, nebot byla nedele. Jeho operatorem byl ale zajimavy chlapik, prijemny Kanadan komplikovaneho evropskeho puvodu, hovorny, a to, ze pri nastupu slibil, ze vysolime dvacet dolaru a pak to bylo o pet vic, mi nijak valne navadilo.
Kocka, kvuli ktere jsme museli pozadat pritelkyni, aby se o ni postarala, vitala nas urputnym mnoukanim. Mne to poslouchat moc nebavi, ale zena rekla, ze se zvire na nas zlobi za to, ze jsme ji opustili na tak dlouho...
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu