Navrat na hlavni stranu

Tri (vlastne) ctyri statecni:
Josef Hynek, Josef Svaton, (Frantisek Tesar) Karel Wolf
Nikdy jsem si nebyl jist, do jake miry jsem panem sveho zivota a v jakem rozsahu je muj zivot proste vyslednici sil vetsinou mimo moji kontrolu (volba rodicu, vzhled, schopnosti, zdravi). Ackoliv vsechno, co delame, je ovlivneno okolnostmi mimo nas, jsou rozhodnuti, ktera jsou vyrazne projevem naseho nejbytostnejsiho ja. Na priklad prihlasit se do armady na pocatku nebo uprostred valky. Znam v nasem zuzujicim se okruhu uz jenom nekolik muzu, kteri takove rozhodnuti udelali. Trem z nich, Josefu Hynkovi, Josefu Svatonovi a Karlu Wolfovi, bylo zacatkem ledna predano generalnim konzulem CR v Torontu, Richardem Krpacem, vyznamenani, Zasluzny kriz ministra obrany CR III. stupne. Predpokladam, ze Frantisku Tesarovi toto vyznamenani bylo udeleno jiz drive - jestlize ne, doufam, ze se tak stane. Rozhodne si je zaslouzi.
Kdo mel prilezitost se s nimi setkat, vi, jak nadherni lide jsou tato hrstka poslednich mohykanu. Uvedu je v poradi, v jakem jim bylo vyznamenani predano (a Frantiska Tesare, kteremu pri teto prilezitosti udeleno nebylo, si necham nakonec).
Josef Svaton se narodil 29. brezna 1914 ve Veselicku; absolvoval realku v Novem Meste n. M. Zacatkem roku 1934 dobrovolne nastoupil vojenskou sluzbu, vystudoval Vojenskou akademii v Hranicich a v hodnosti porucika byl v roce 1937 pridelen ke 12. p. pluku M. R. Stefanika v Komarne. Zacatkem roku 1938 byl odeslan do opevneni v jihozapadnich Cechach, po demobilizaci se vratil k svemu pluku t. c. v Banske Bystrici a po obsazeni nemeckou armadou byl v breznu 1938 propusten z vojenske sluzby. Tehoz roku odesel za hranice a vstoupil do nove se tvorici cs. armady ve Francii, s jejimz zbytkem byl evakuovan do Anglie. V poslednich dvou letech valky se jako velitel roty zucastnil boju u Dunkerque. V kvetnu 1945 se vratil do vlasti se svoji zenou Elsie, Anglicankou, s kterou se poznal, kdyz slouzila v namorni sluzbe pro zeny. V roce 1949 komunisticky rezim dovolil Elsii navstevu rodicu v Anglii, kam se take podarilo poslat dcerku Anicku. Josef Svaton brzy nato sam prekrocil hranice a dostal se do Anglie. V roce 1956 se cela rodina prestehovala do Kanady, kde na Josefa Svatone cekalo v Ontariu zamestnani na farme. Za cas si koupili vlastni farmu a Josef Svaton dostal praci v letecke spolecnosti de Havilland. Po propusteni v roce 1959 byl prijat jako statistik na vyzkumne stanici ministerstva statnich lesu a statku. Podporoval Narodni radu zen v USA, Krestanskou akademii v Rime a dosud je clenem Ceskoslovenske obce legionarske v Anglii. V devadesatych letech byl povysen na plukovnika. Na otazku cemu pricitaji, ze po sedmdesati letech manzelstvi maji tak krasny vztah, odpovedela pani Svatonova: "Slibili jsme to nejen sobe, ale i Bohu." V jednom okamziku se Josef Svaton rozplakal: kdyz vzpominal, jak videl po okupaci nemecke jednotky vyvazet ceskoslovenske zbrane do Nemecka. Na ten okamzik nezapomenu. Uz proto ne, ze mi pripomnel, jak jsem rval bezmocnym vztekem, kdyz jsem se 15. brezna 1939 dival na nacistickou armadu, ktera pochodovala hlavni ulici starobyleho mesta Slaneho...
Josef Hynek se narodil 12.dubna 1915 na ceske Volyni; od roku 1925 zil s rodinou na Slovensku, kde zustal i po jejim odjezdu do Kanady v roce 1937. V tom roce maturoval na bratislavskem gymnaziu a v CSR zustal, aby pomohl branit svou vlast. Zacal u protileteckych kanonyru v Praze, nasledoval Josefov, Uzhorod a Olomouc. Koncem ledna 1939 emigroval do Kanady, kde se ozenil. V roku 1941 se hlasil do cs. armady v Anglii, ale protoze zenate s detmi z Kanady do Anglie neposilali, slouzil jako instruktor ve vycvikovych strediscich kanadske armady. V roce 1999 byl rozkazem ministra obrany CR povysen na plukovnika ve vysluzbe.
Po rozdeleni Ceskoslovenska pozadal o ceske obcanstvi. Bylo mu sdeleno, ze na zaklade predlozenych dokumentu je nejspis slovenskym obcanem.
V pozdejsich letech na sebe upozornil svym mistrnym popisem cs. legii v prvni svetove valce: "Stoji za zminku, ze ceskoslovenske armady prvni svetove valky, slozene z Cechu, kteri 300 let byli pod vladou habsburske dynastie rakousko-uherskeho imperia, a Slovaku, kteri po tisic roku zili pod botou madarskych lordu, byly schopny organizovat - mimo uzemi sve zeme - armadu, ktera pochodovala pres ruske imperium, plavila se Tichym, Atlantickym a Indickym oceanem, Vychodocinskym a Stredozemnim morem, presunula se pres U.S.A. a Kanadu - vykon, jakym se nemuze pochlubit armada zadneho jineho naroda."
Nejmladsim z vyznamenanych je Karel Wolf, ktery se narodil v Praze 27. srpna 1920. Mel zajimavy zivot a dosud je ve vyborne kondici.
V dubnu 1939 se prihlasil jako dobrovolnik do Ceskoslovenske armady ve Francii, kde byla schvalena francouzskou vladou po vypuknuti valky. V cervnu 1940 byla evakuovana do Anglie, kde Karel Wolf (nyni plukovnik ve vysluzbe) byl nejaky cas clenem ochranky prezidenta Benese a spolupracovnikem deniku ceskoslovenskeho vojska Nase noviny, ktery vychazel kazdy den v tydnu (celkem vyslo 1747 cisel), a humoristickeho casopisu "Kaktus", kde byl clenem odboru, ktery naslouchal rozhlasovym vysilanim skoro z poloviny sveta. Slouzil u 1. cs. obrnene armady nejdrive v Anglii, a pozdeji ve Francii u Dunkerque. Valku ukoncil na Plzensku v kvetnu 1945 a 7. cervence byl demobilizovan.
Po valce dokoncil vysokoskolska studia a stal se inzenyrem. Zacatkem padesatych let se dostal do Anglie a posleze do Kanady, kde se vyborne uplatnil. Je nositelem ceskoslovenskeho valecneho krize a medaile za chrabrost.
Nevyznamenaneho (pri teto prilezitosti) Frantiska Tesare jsem si nechal nakonec, ackoliv v teto skupine je druhy nejstarsi; jen o nekolik mesicu mladsi nez Josef Svaton. Narodil se 2. prosince 1914 v Nedakonicich u Uherskeho Hradiste, vyucil se v kolonialnim obchodu, v roce 1934 nastoupil u Batu, v roce 1938 byl vyslan do Nigerie (pozdeji krasne popsal reakci maminky: "Kdyz jsem ji ukazal na mape Afriku a potom Nigerii, zalomila rukama a hned se krizovala" - jak neuveritelne se svet zmenil za jeho zivota...). Ackoliv toto vypraveni je o vojacich, v zivote Frantiska Tesare dominoval jeho vztah k Svatave Kapounove, s niz vymenil jeden dopis v roce 1939, pak prisla valka a Frantisek se prihlasil do ceskoslovenske armady v Anglii. Takhle popisuje svoji vojenskou karieru, ktera zacala absolvovanim parasutistickeho kurzu: "Sli skakat, napred nekolik skoku z balonu a potom na letadla. Vse dobre dopadlo, ani jeden zraneny, jen jeden ztratil hodinky, ale ty jsme pak take nasli. Po vylodeni armad nas prestehovali do Francie, kde jsme drzeli v sachu Nemce v obsazenem Dunkerque". Dostal nekolik medaili, vcetne Pametni medaile udelene mestem Dunkerque, Ceskoslovenske medaile za zasluhy II. stupne v uznani vynikajicich cinu mimo boj (udelovaci listinu podepsal tehdejsi prezident CSR Ludvik Svoboda), Pametni medaili k 55. vyroci konce II. svetove valky (udelovaci dokument podepsal tehdejsi ministersky predseda Milos Zeman). O svych vyznamenanich Frantisek Tesar rika: " Mam jich asi sest, ale to nejsou zadne velke medaly, jako Valecny kriz apod."
Myslim si, ze Frantisek Tesar za nejhrdinstejsi cin sveho zivota povazuje dopis, ktery v cervnu 1947 poslal rodicum Svatavy: Predne bych Vas chtel poprosit o prominuti, ze Vam pisi, aniz mne znate. Jiste je Vam vsak znamo od Svatavy, ze pojede za mnou do Afriky, aby se stala moji zenou. Jelikoz mi neni mozno pozadat o ruku Vasi slecny Svatavy osobne, dovoluji si Vas pozadat touto nezvyklou cestou a sice dopisem. Jiste je pro Vas velmi tezka vec dat dceru nekomu, koho neznate a ktereho nezna osobne ani Vase dcera. Presto Svataviny rodice svoleni dali, Svatava jela do Nigerie (kde se musili rychle vzit, aby Svatavu nevypovedeli ze zeme, a Frantisek a Svatava spolu zili v stastnem manzelstvi az do jeji smrti pred nekolika malo lety...
Josef Cermak

***
Dopis

Vazeny pane redaktore,
jak jste si mozna vsiml, v poslednim cisle Satellitu byly uverejneny dva citaty z reci prezidenta Obamy 12. ledna v Tucsonu, ktere jsem Vam poslal ja. Ten druhy citat (na cem zalezi v prchave vterine zivota na teto zemi je jak hluboce jsme milovali). Pripomnelo mi to bibli a na zaver jsem vsednimi slovy (kdybychom meli vsecko a lasku nemeli, nic bychom nemeli) parafrazoval onu slavnou biblickou pasaz o lasce. Zapomnel jsem - dlouzici se stiny nasich starnoucich dni prohlubuji a rozsiruji rybnicky zapominani - ze vy jste studoval teologii a casto kazal. A tak jste moji nevalnou parafrazi nahradil nadhernou a vecne svezi biblickou pasazi, zacinajici: Bych jazyky lidskymi mluvil i andelskymi, a lasky kdybych nemel... a tim muj prispevek vyrazne obohatil. Jenomze zpusobem, ktery v pravni teorii je klasifikovan jako nespravedlive obohaceni a kdybych mlcel, vychloubal bych se cizim perim. Dekuji za pomoc a prosim o uverejneni tohoto dopisu.
S pozdravem
Josef Cermak
***---
Jen bych dodal, ze jsem nekazal casto, ale pouze nekolikrat jako student bohoslovi pred ctyriceti lety, a v posledni dobe tak trikrat, ctyrikrat za rok v Ceskoslovenskem baptistickem kostele a slo mi spis o to, aby citat byl presny.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu