Navrat na hlavni stranu

Doleva ci doprava - vedet neni otrava!
Tuhle mne jeden kamarad nabadal, abych prestal uzivat rozvrstveni politickeho smysleni na levicove a pravicove, ze tim matu pojmy. Zblaznil ses, vzrusil jsem se, to je podobne jako bys mne zadal prestat uzivat slova zima a teplo, hlad a sytost, pohoda a nepohoda; jsou to nejjednodussi a binarni charakteristiky sveta kolem nas. Zdalo se, ze jsem se spatne vyjadril, a tak jsem to preformuloval, ze levicove smysleni vcelku znamena, ze nekdo jiny vyresi problemy za nas, nejcasteji vlada, zatimco pravicove smysleni spociva v tom, ze clovek je dospely a zodpovedny za sve problemy a tyto resi sam a po svem.
"Mohl bys byt konkretni, kdyz jsem z tech teorii levice a pravice uz znaveny?"
"Snadno," rekl jsem, "protoze socialni vlady, a nerikam levicove, jak se patri, prebraly na bedra statu socialni opatreni, ktera privedou tyto vlady k bankrotu nez budeme mit 80 let."
Oba jsem sedesatnici a muj partner se zachvel viditelnou obavou.
"Kdyz stat prevezme zdravotnictvi do svych byrokratickych tlapicek, je kalamita z duvodu starnouci populace nabiledni, a kdo to nevidi bude velice prekvapen, a to velice brzy. Vzdyt uz je to tady, kdy v kanadskem statnim zdravotnictvi je na kazdeho lekare a kazdou osetrovatelku dohlizejici urednik. S penzi je to nemene kalamitni, protoze starnouci populace pozaduje, co si u statu predplatila za svuj pracovni zivot, ale statni byrokracie ty penize utratila za jine vymozenosti socialni pece. Tim, ze stat prevzal do svych rukou zdravotni pojisteni a penzijni pojisteni, vytvoril nezvladnutelny monopol, ktery bobtna bez ohledu na sluzby a platby, ktere ma vyhledove poskytovat svym platcum."
"Ty si opravdu myslis, ze tyto dva hlavni programy, zdravotnictvi a penze, stat nezvladne?"
"Nemuze zvladnout, protoze zakony narustaji s byrokracii, a to narustani, ktere nema nic co delat s racionalizaci ci inovaci, dokonale popsal profesor Parkinson blahe pameti pred padesati lety."
"Co se tedy stane s kanadskym statnim zdravotnictvim?" provokoval mne dal muj kumpan.
"Snadna odpoved," rekl jsem, "bud zacneme strkat vsimne do kapsy zdravotnimu personalu, abychom se dostali do popredi ve fronte na ruzne lekarske zakroky, coz se uz deje, ale malo se o tom pise, anebo se zacne priplacet ke statnimu pojisteni nejaky manipulacni ci preferencni priplatek, ktery jsme zaplatili pred mesicem, $140, za jakousi iluzi, ze budeme osetreni drive nez ti, co priplatek nezaplatili."
Muj partner se viditelne vzrusil predstavou, jak vsouva obalku do kapsy lekare.
"A co ty penze?"
"To si spocitej sam, kdyz tento rok jde do duchodu kazdou minutu jeden duchodce, to je pres pul milionu lidi za rok a maturovalo necelych 300.000, kteri jdou pracovat."
Muj partner zatnul zuby a optal se, co v takove situaci bude delat levicak?
"Bude kvilet, ze nedostal, co si vyslouzil a pujde delat hluk do ulic, pokud mu nohy slouzi..."
"A pravicak?"
"Ten zatne zuby, snizi svuj zivotni standard a zacne pribirat ze svych uspor, ktere si uz nasetril."
Chtel jsem jeste promluvit o utopicke valorizaci duchodu, ale muj partner znechucene odesel.
Rosta Firla - Sudbury
***--
Mily Rosto,
uvahy o tom, jak bude spolecnost vypadat, az bude za dvacet let vice duchodcu nez maturantu, mne pripominaji stary vtip, jak jedou dva ve vlaku. Jeden rika: "Mohl byste to okno zavrit, venku je zima!" A druhy mu odpovi: "A to si myslite, ze kdyz to okno zavru, ze bude venku tepleji?!"
Duchodovou reformou se toho mnoho nezmeni. Tim, ze budeme nutit pracovat lidi, kteri na praci nestaci, si mnoho nepomuzeme. A kde je receno, ze by si starsi lide nemohli odpocinout, zatimco mladi absolventi skol by mohli zacit okamzite pracovat. Na obou stranach by ubylo stresu. Pokud klesne nezamestnanost mladych lidi, je to jen pozitivni jev. Navic, na pojisteni mohou prispivat v budoucnu nejen maturanti, ale mohou to byt i imigranti. Kazdopadne "pravicove" vlady delaji pro obe tyto skupiny, jak pro absolventy skol, tak pro pristehovalce, neuveritelne malo, ackoliv tato zeme z toho v minulosti prosperovala.
Proto bych skutecne uvital uzivat pojmy levice a pravice co nejmene. Je znamo, ze liberalni vlada, cili vlada z tveho pohledu levicova, otocila rozpoctovy schodek v zisk, zatimco konzervativni vlada to vratila zpet do cervenych cisel. Rovnez ve Spojenych statech dokazovala v tomhle ohledu nejlepsi vysledky v posledni dobe demokraticka Clintonova vlada, nikoliv vlady Ronalda Reagana ci Bushe starsiho nebo mladsiho. Obamovu vladu nechavam stranou, jeste neni u konce, abychom to posoudili.
Nemyslim si, ze hlavnim problemem je, kdyz se stat postara o socialne slabe jedince. Velice casto take nezalezi ani na tom, jestli se jedna o statni nebo soukromou spolecnost. Napriklad CSA fungovaly mnohem lepe jako statni spolecnost nez Tvrdikova akciovka.
Spise zalezi na tom, jestli se jedna o velky mamuti byznys anebo o male podnikani. Komuniste sazeli na centralizaci, konzervativni Harrisova vlada tomu rikala amalgamace. Vysledek je stejny: veci funguji mnohem hure.
Velke soukrome spolecnosti se blizi svou strukturou statnim podnikum. Nikdo nema za nic zodpovednost a nejhure vse funguje, kdyz je stat propojen se soukromou firmou, pokud ta ziskala vylucne postaveni, ci monopol, na urcite sluzby. Byla to prave konzervativni vlada, ktera zachranovala zde v Kanade bankrotujici GM v Oshawe a davala jim nesmyslne dotace. Pres veskerou pravicovou hlucnost jsou platy politiku, clenu parlamentu a senatu neumerne bez ohledu na to, kterou stranu zastupji. Manazeri firem se statnimi zakazkami si pak rozdeuji tucne odmeny.
Vyspelost spolecnosti je v tom, ze se postara o slabe jedince a nesmime si plest vyspelost s hrabivosti. Tim, ze roste bohata vrstva, mizi stredni vrstva a narusta chudina. Tim, ze duchodci musi makat do posledniho okamziku nez zaklepou backorami se zadna spolecnost nestala vyspelejsi.
Ohledne zdravotnictvi v CR mne zaujal prave clanek dr. Hnizdila, ktery zduraznuje dulezitost malych nemocnic. Pokud se ze zdravotnictvi udela vydelecny podnik, pak je to tragedie, a pokud to bude prodelecne, tak do toho zadny podnikatel nepujde. A soucasnou spatnou ztratovou situaci v ceskem zdravotnictvi a vybornou situaci zdravotnich pojistoven pripisuji prave spatnemu nastaveni tamniho systemu lekarske pece.
Tim nechci tvrdit, ze tady je situace idealni.
S pozdravem
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu