Navrat na hlavni stranu

Rytmus v patach
Televizni film podle pribehu Josefa Skvoreckeho

Zacatkem ledna 2011 byl pro torontske seniory se svolenim autora promitnut televizni film Rytmus v patach natoceny podle pribehu Josefa Skvoreckeho Mala prazska matahara.
Knizku vydala v dubnu 2003 Literarni akademie (Soukroma vysoka skola Josefa Skvoreckeho) jako prvni svazek Edice Josefa Skvoreckeho, kterou autor dokoncil v roce 1996 a nazval tragikomedii z davnych casu.
Byla napsana jako filmovy scenar. Prvni scena zacina:
1. Klubovni mistnost: Pres tuto uvodni scenu jdou titulky. Je to bezvyrazny, pololegalni jazzklub z ranych padesatych let. Pritomni popijeji z prinesenych lahvi vina a limonady. Steny zdobi fotografie klasiku swingove muziky, ale je tu uz i Dizzy Gillespie a Charles Parker. Na nizkem podiu hraje be-bopovy kvintet ne zrovna obvykleho slozeni: kridlovka, fagot, basa, kytara, bici. Hudba, kterou vyluzuji, bude obcas zvukovym pozadim filmu.
Po titulkach scena pokracuje, ale ozve se Dannyho voiceover:
"Tohle vsechno se stalo v ranych letech padesatych. Je to uz davno. Lovim v pameti kvintesenci tech casu, jak jsem je aspon prozival ja, Danny Smiricky." (Danny Smiricky, alter ego Josefa Skvoreckeho, v knize a ve filmu vystupuje jako tenor saxofonista, ale take jako zestarly muz, ktery prezil komunismus a komentuje dej a postavy v knizce i ve filmu.)
Scenar pokracuje:
Kamera se zamiri na kridlovkare. Je to pohledny, ale smutny mladik, a pri hre mu zretelne tecou slzy z oci. Dannyho voiceover: "Jmenuje se Richard Kambala. Jeden ze zapomenutych hrdinu - nebo co vlastne byli - toho postnylonoveho veku." Kambala mel kapitalisticky puvod. Jeho otec dostal 25 let za podvraceni. Vloudil se - jak pravi strojopis - na prum. skolu strojni, kde mu byl sveren dulezity ukol: starat se o Teplomer lasky k Josefu Visarionovici. Zivil se hranim po barech a na tanecnich zabavach. Jeho spolecenske postaveni v komunistickem state se prilis nelisi od postaveni vetsiny postav v knizce: Danny Smiricky ma "burzoazni puvod", byl "vyloucen ze studia pro viru v Boha (puvodne napsane velke B je ve strojopisu preskrtnuto a nahrazeno malym b) a vystredni oblekani" (potrpel si na kriklave ponozky); Marcela Rozumovska, puvodem komtesa, otec byvaly hrabe, matka byvala knezna (oba se zdrzuji v nepratelske cizine), bratr Marcel odsouzen na 25 let za spionaz, zpiva s kapelou, je milou Richarda Kambaly; Josef Vorech, tridni puvod: otec zemedelsky delnik, zavrazdeny nacisty, studujici Vys. skolu strojniho inzenyrstvi. Clenstvi ve strane odmitl "z duvodu male politicke vyspelosti"; Rene Licatko, kapitalistickeho puvodu, vyloucen z Vysoke skoly obchodni pro nedostatek tridniho puvodu, zamestnanec tiskove agentury News Limited, otec od roku 1950 znarodnen; Ludmila Neumannova-Hartlova (Lizetka, jedna z Dannyho "femme fatale": "Snazil jsem se v potu tvare, ale... snad byla z ledu...") mela "spravny" tridni puvod (otec byl jevistni delnik), studovala filozofii, jejim manzelem byl Robert Neumann, studujici filozofie, burzoazniho puvodu, ale clen strany a uvedomely soudruh; Dannyho velka laska, Geraldine Brandejsova, puvodem vysoka burzoazie, otec hradni zubni lekar burzoaznich prezidentu T. G. Masaryka a Ed. Benese, matka anglickeho puvodu. Farar Sejnost, ktery pomahal obetem a obcas dostal penize ze Zapadu...
Zivoty techto a cele rady dalsich lidi se prolinaji a znacny pocet scen se odehrava v jazzklubu. Impuls k zvysenemu zajmu komunistickych spiclu vsak dava klukovsky zert na prumyslovce. Jak jsme se zminili, kapelnik Richard Kambala mel (jako svazacky) ukol starat se o Teplomer lasky k velkemu Stalinovi. Na chodbe prumyslovky, do ktere se Kambala 'vloudil', se tycil onen osudny, obrovsky teplomer a u teplomeru stala pozlacena papirmasova busta Stalina a pod ni umelecky provedeny napis: TEPLOMER LASKY K JOSEFU VISARIONOVICI. Za bustou byl maly teplomet a Kambaluv ukol byl teplomet kazdy vecer zapnout. Onen vecer Kambala a jeho kamarad Josef Vorech (ten, ktery odmitl clenstvi ve strane z duvodu male politicke vyspelosti) se zastavili u teplomeru lasky, ktery ukazoval teplotu blizkou bodu mrazu. Vorech, mluve k Stalinovi, to komentoval docela kamaradsky: "Dva nad nulou. To vam, cece, nedava moc pekny vysvedceni." Oba sli k teplometu za bustou a Kambala ho zapnul. Pak si odbehl pro svuj nastroj. Vorech se podival na teplomet, potom na generalissima. A pak teplomet vypnul. Kambala se vratil a oba odesli. A tak Kambala nevedel, ani nemohl tusit, ze sloupec teplomeru zacal pomalu klesat. A pak rychleji. A skoncil na dvou stupnich nad nulou. Pak se u teplomeru zastavil reditel prumyslovky, zjistil, co se stalo, a teplomet zapnul. A sloupec teplomeru zacal stoupat. Nejdriv pomalu a pak rychleji. Reditel svolal ucitelsky sbor a povolal Kambalu k vyslechu. Kambala mlci. Jedna soudruzka ma soucitne srdce: "Proste mu to vypadlo z hlavy." Politicky strebr: "Kdyby politicky vyspel, nevypadne mu z hlavy soudruh Stalin!" Rozhodnuto: Kambala byl vyloucen ze skoly. Ponevadz Kambalu vyhodili, nemel kdo vypnout teplomet. Teplomer lasky explodoval a exploze poskodila Stalinovu tvar...
Danny Smiricky se v te dobe pokousel o dve mlade zeny: Lizetku a Geraldinu. Lizetka (chot "uvedomeleho soudruha" s burzoaznim puvodem, Roberta Neumanna) na Geraldinu zarlila: "Ta koza na sebe musela vcera nalejt nejmin litr nejaky vonavky!" Take se rozpovidali (Lizetka, Robert a Danny) o jeji reputaci, "jestli je hodna na kazdeho" a Robert, ponevadz mel pred schuzi partaje hodinu casu, se rozhodl (protoze byla potencialne jejich svagrova) za Geraldinou zajit a vyzkouset jeji reputaci. To ovsem Danny nemohl pripustit a protoze "nebyl zenaty", nabidl se, ze "pokus provede". Pokus byl na dobre ceste (rozepinal ji bluzu), kdyz zacal zvonit zvonek. A zvonil a zvonil. Geraldinka (jejiz tvar se odrazela v ovalnem zrcadle, nad nimz byl citat z Christophera Marlowa: TO JE TA TVAR, CO HNALA TISIC LODI a pod zrcadlem A SZEHLA STRME VEZE ILIA, poznamenala: "Takhle prej zvoni estebe." Estebe to nebylo. Byla to Lizetka s Robertem. Dovnitr je vpustila Geraldinina mama, ktera prave vychazela a pozvala je na caj (a taky sherry). Lizetka s chotem vrazi dovnitr a rovnou do Geraldincina pokojiku, kde se Danny a Geralinka zurive libali a Danny ma rtenku rozmazanou po dolni casti obliceje. Lizetka a Danny vymeni par zdvorilosti a mama podava caj..
Marcela Rozumovska (Cella) hraje daleko tragictejsi hru s agentem STB. Sedi spolu v rohu kavarny. Agent ulisne svadi: "Kdyz pomuzete vy nam, my pomuzeme vam." Cella: "Jak? Pustite me za maminkou? Do Ameriky?" Agent: "I to by mozna slo." Agent chce, aby Cella donasela na cleny Kambalovy kapely, v niz zpiva. Proc si vybral Cellu? Agent jemne naznaci: "Vas bratr pracuje v uranovych dolech - mame tam dost pripadu nemoci z ozareni - lecit se to prakticky neda. Vetsinou se na to rychle umira."
Cella napsala udani. Ale ta nic nerikala, agent nebyl spokojen: "Jo - a pokud jde o zdravotni stav vaseho bratra - ten se zase zhorsil. Mame o nej vazne obavy." Cella: "Jste vy vubec clovek?" Agent: "Ja jsem komunista, komteso!" Jeden vecer se Cella do jazzklubu nedostavila. Kdyz ji kamaradi nemohli nikde najit, Kambala (Cella byla jeho mila), Vorech a Danny se vypravi k jeji garsonce. Kdyz nikdo neotvira, vyvrati kopanim dvere z pantu: "Na sporaku nejsou zadne hrnce. Ozyva se syceni plynu. Cella lezi na gauci v satech, v niz jsme ji videli u vyslechu. Je bez sebe. Je mrtva."
Dannymu bylo nabidnuto misto v male tiskove agenture News Limited. Vlastnil ji Hiram C. Nutsbellow a hlavnimi zamestnanci byli Rene Licatko a Pavel Rames. Agentura, ktera posilala nelichotive zpravy zapadnim mediim, byla STB povazovana za spionazni hnizdo. Danny se nakonec rozhodne, ze zustane u jazzu, ale STB ho dlouho povazuje za spiona a jeho kamarady v Kambalove kapele za vysoce podezrela individua.
Do Prahy v tom case prijede i skupina americkych muzikantu, kteri pozadaji o azyl v protestu proti kapitalistickemu systemu v USA. Kambalova skupina s nimi naplanuje zvlastni program, ktery ovsem musi byt schvalen patricnym vyborem komunisticke strany. Scena, kde tato skupina a jeji novi prazsti pratele vyjednavaji s komunistickym kulturnim predstavitelem strany a jeho tlumocnikem, zvlast okamzik, kdy cernosska zpevacka skupiny ma pouze zajem o to, kolik jim zaplati, patri mezi skvosty filmu.
Osudy postav se prolinaji a STB sprada site, v nichz vetsina postav, v jedne z nejotresnejsich scen televizniho zpracovani, uvizne. (Danny mezi zatcenymi nebyl. Komunisticky agent to vysvetloval tim, ze chtel verit Geraldine, ktera tvrdila, ze Danny s nicim nemel nic spolecneho, ale asi spis proto, ze planoval Dannyho vydirat. Soudni rozsudky, jez jsou v knize i ve filmu soudnim radou Bohumilem Rzounkem predneseny (Hirame C. Nutsbellow dvacet roku tezkeho zalare, farar Sejnost osmnact let...) neprekvapi, bohuzel, o nic vic nez konec jeho vlastni kariery. Tento soudni rada, ktery predsedal rade vyznamnych procesu, pri nichz bylo vyneseno celkem sedmadvacet rozsudku smrti, v roce 1990 odesel do vysluzby a byla mu priznana soudcovska penze nejvyssi kategorie.
Televizni film, ktery rezirovala Andrea Sedlackova a natocil Vladimir Holomek je - podle soudu Josefa Skvoreckeho - jednim z nejlepsich filmovych zaznamu jeho literarni tvorby. Vykony hercu jsou vesmes vyborne: Marika Sopovska v roli Geraldiny, Vojtech Dyk v roli Dannyho Smirickeho, Frantisek Nemec jako zestarly Danny (i kdyz Josefa Skvoreckeho fyzicky zrovna nepripomina), Berenka Kohoutova v roli Celly, Emma Smetana jako Lizetka, Lukas Prikazsky a Mario Kubas v rolich STB agentu...
Na filmu mne zaujalo, jak rozdilna byla v te dobe politicka atmosfera v Praze a na venkove. Zatimco na venkove komuniste radili od sameho zacatku (vyhazovani rolniku z jejich statku a chalup, zabavovani bytu odpurcu komunistu atd.), v Praze, jak tento film naznacuje - s vyjimkou vyznacnych vojenskych, politickych a hospodarskych cinitelu - spolecensky zivot hlavne mladych lidi predstiral, ze se tak moc nestalo. "Socialismus nam nevadil, dokud nam nezacal slapat na paty."
Cim na mne film Rytmus v patach zapusobil nejsilneji, je nekolik malo vet, ktere ve filmu utrousil zestarly Danny a ktere jsem v knize nenasel. Hned z pocatku rika, ze si myslel (i proto, ze to do nich vtloukali ve skole), ze komunismus nemuze byt tak zly. Nekde v prostredku, kdy Geraldina navrhuje protirezimni akci, Danny odpovida, ze nema na hrdinstvi nervy. Ale daleko nejvic me zaujala posledni veta filmu, po tom, kdy Dannyho voiceover rika: "Snad to byl opravdu Andel strazny, kdo me zachranil pred osudem tech vsech, co jsem je znal. Ale na Geraldinku jsem nikdy nezapomnel. Na nikoho a na nic jsem nikdy nezapomnel."
A NIKDY JSEM SI NEODPUSTIL, ZE JSEM TO PREZIL
Jestlize prvni dve poznamky Skvoreckemu slouzi ke cti - mohl se vylicit (jeho reputace i mistrovstvi slova jsou takove, ze by nikoho nenapadlo, aby jeho verzi zpochybnel) jako hrdina, posledni veta ho zarazuje mezi mravni hrdiny ohyzdneho casu. Mezi ty, kteri se ztotoznili s osudem vsech svych spoluobyvatelu na teto zemi a kteri prijimaji skoro se studem vysady, kterymi je zivot pohostil.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu