Navrat na hlavni stranu

Antonin Hrdlicka ­ pouceni a povzbuzeni
(1930-2010)

Motto: "V jednom meste byl nejaky soudce, ktery nemel bazen pred Bohem a nemel uctu k cloveku. V tom meste vsak byla vdova a stale k nemu chodivala a rikala: ,Zjednej mi pravo proti memu protivnikovi pred zakonem.' Po nejakou dobu nebyl ochotny, ale pak si rekl: ,Ackoli se Boha nebojim ani nemam uctu k cloveku, v kazdem pripade, protoze mi tato vdova neustale dela tezkosti, ji zjednam pravo.'" (Lukas 18:2-5)
V pondeli 13. prosince 2010 zemrel Antonin Hrdlicka, rodak z Radikova na Olomoucku. Bylo mu 80 let.
Tonik se narodil 16. brezna 1930. Vyucil se calounikem. V roce 1953 se ozenil a s manzelkou Jitkou meli spolu dcery Lenku a Darinu. V roce 1979 odesli Hrdlickovi do Spolkove republiky Nemecko a usadili se v Marktredwitzu.
Pred nekolika mesici se u Tonika objevila rakovina, ktere nakonec podlehl. Posledni rozlouceni s Tonikem se konalo v krematoriu mesta Bayreuth v patek 17. prosince 2010.
Ackoli Tonikuv zivot skoncil, zanechal nam pouceni a povzbuzeni, ktere pretrvavaji i po jeho smrti.
Odsouzeni: V roce 1951, kdyz bylo Tonikovi 21 let, byl povolan k zakladni vojenske sluzbe k vojenskemu utvaru ve Svate Dobrotive. Tam vsak "odmitl obleci vojensky stejnokroj a odeprel vykonavat jakoukoliv sluzbu pro armadu vubec, odvolavaje se na to, ze mu to nabozenske presvedceni nedovoluje".
Za to byl odsouzen plzenskym vojenskym soudem na dva roky do vezeni. V oduvodneni predseda senatu skpt. JUDr. Ladislav Bunda napsal: "Obvineny poziva vsech vyhod, ktere mu dava lidove demokraticke zrizeni, byl ucasten vymozenosti pracujicich, vydobytych v dlouhem boji proti nepratelske tride. Za svou praci, za zajisteny zitrek vdecil delnicke tride, jejiz zakon tak hrube porusil Je nepochybne, ze nas pravni rad nemuze podrizovati sve normy vykladum Pisma sv."
Jakmile byl Tonik 15. dubna 1953 propusten, zacaly pripravy na svatbu. Jeho laska na nej totiz po dobu vezneni trpelive cekala. S Jitkou se vzali 30. kvetna 1953. Jejich manzelske stesti vsak netrvalo dlouho.
O tri tydny pozdeji byl Tonik znovu uveznen. Tentokrat byl obvinen ze "sdruzovani proti republice", jehoz se mel dopustit tim, ze jeste pred prvnim uveznenim, totiz "od leta 1949 v Olomouci pripadne jinde spolu s dalsimi vytvorili ilegalni skupiny statem zakazane a z ciziny rizene organizace zvane ,Jehovovi svedci'; poradali cetne tajne schuzky, na kterych vyzyvali sve privrzence k nedodrzovani statem vydanych zakonu, k neprijimani funkci v hospodarskem a verejnem zivote statu a k odmitani sluzby ve zbrani v ceskoslovenske armade."
Dne 2. cervence 1953 odsoudil Krajsky soud v Olomouci Tonika k trestu odneti svobody na dalsi dva roky, k penezitemu trestu 1.000,- Kcs a ke ztrate cestnych prav obcanskych na ctyri roky.
Pouceni a povzbuzeni: Kdyz clovek jedna podle ,Bozi moudrosti', kterou "nepoznal ani jeden z panovniku tohoto systemu veci", muze se v tomto svete snadno dostat do postaveni zlocince. Pokud bys mel jit kvuli ,Bozi moudrosti' do vezeni, nezoufej, ani kdybys byl prave zamilovany a zhatily se tak tve bezprostredni plany. Casem totiz muze nastat obrat, byt bys byl odsuzovan opakovane. (Bible, 1. Korintanum 2:6-8; Prislovi 24:16)
Rehabilitace: Kdyz v Ceskoslovensku padl komunisticky rezim, bylo Tonikovo odsouzeni za "sdruzovani proti republice" rehabilitovano primo ze zakona. Jinak tomu bylo ale s trestem za odepreni vojenske sluzby.
Dne 3. brezna 2000 se Tonik obratil s podnetem ke stiznosti pro poruseni zakona na tehdejsiho ministra spravedlnosti JUDr. Otakara Motejla (pozdeji Verejny ochrance prav; zemrel 9. kvetna 2010). Avsak reditel prislusneho odboru ministerstva JUDr. Jiri Broz (za minuleho rezimu predseda zakladni organizace KSC na ministerstvu spravedlnosti) dne 28. cervna 2000 odpovedel, ze k podani stiznosti "nebyly shledany duvody".
Dne 9. dubna 2001 to Tonik zkusil znovu. Napsal novemu ministru spravedlnosti JUDr. Jaroslavu Buresovi (pozdeji mistopredseda Nejvyssiho soudu CR, dnes mistopredseda Vrchniho soudu v Praze) a odkazal na nedavne nalezy Ustavniho soudu v obdobnych vecech (Ladislav Koren, Jan Mareska). Ale ani tentokrat nepochodil. JUDr. Jiri Broz dne 20. 4. 2001 odpovedel, ze vec jiz byla prezkoumana a ze zminene nalezy nejsou na vec ,aplikovatelne'.
Dne 4. kvetna 2001 se Tonik pokusil panu ministrovi vysvetlit, ze zminene nalezy Ustavniho soudu na jeho vec ,aplikovatelne' jsou. JUDr. Jiri Broz vsak 31. kvetna 2001 odpovedel, ze ministr stiznost pro poruseni zakona podle § 266 odst. 1 trestniho radu "muze podat nebo nepodat" a v tomto pripade ji nepoda a ,neni povinen sve rozhodnuti blize oduvodnovat'.
Dne 14. cervna 2001 napsal Tonik ministrovi jeste jednou. Vysvetlil mu, ze nezada o podani stiznosti podle § 266 odst. 1 trestniho radu, ale podle § 30 odst. 2 zakona c. 119/1990 Sb., podle nehoz je v takovych pripadech ministr k podani stiznosti "povinen". Tentokrat odpovedel prvni namestek ministra spravedlnosti JUDr. Josef Baxa (dnes predseda Nejvyssiho spravniho soudu). Dne 28. cervna 2001 Tonikovi napsal, ze jeho vec jiz "byla prezkoumana .. a nebyl shledan duvod k podani stiznosti. Na tomto zpusobu vyrizeni jsme nuceni trvat."
Tonik se presto jeste jednou, a to 16. cervence 2001, pokusil ministrovi vysvetlit, ze duvody k podani stiznosti existuji, a uvedl sedm srovnatelnych kauz, kdy stiznost byla podana. (Ladislav Koren, Juraj Kaminsky, Karel Novak, Radomir Wojnar, Bronislav Cervik, Karel Ondrejcik a Zdenek Korous). Tentokrat odpovedel ministr JUDr. Jaroslav Bures osobne. Dne 22. srpna 2001 odkazal na predchozi odpovedi, potvrdil, ze duvod k podani stiznosti "nebyl shledan", a dodal, ze "citace odlisnych trestnich veci jinych osob je pro posouzeni predmetne trestni veci nerozhodna".
Pote Tonik dosel k zaveru, ze dalsi korespondence s ministry je bezpredmetna, a obratil se na Okresni soud Plzen-mesto. A ten jeho navrhu bez problemu vyhovel. Senat pod vedenim Mgr. Miloslava Sedlacka dne 6. brezna 2002 zrusil odsuzujici rozsudek z roku 1951 a v oduvodneni poukazal na tehdejsi nerespektovani Vseobecne deklarace lidskych prav i na soucasnou judikaturu Ustavniho soudu.
Nasledne pak 15. rijna 2003 stejny soud, v senate vedenem Mgr. Vitem Krchnackem, vyslovil Tonikovu ucast na soudni rehabilitaci podle zakona c. 119/1990 Sb.
Pouceni a povzbuzeni: I kdyz te ministr spravedlnosti 5 x "vyhodi", presto muzes ve sve veci uspet, kdyz jsi v pravu a zvolis jiny vhodny pravni postup. Navic od roku 2003 ministri spravedlnosti obdobne zadatele ,nevyhazuji' a podali v jejich prospech uz vice nez 150 stiznosti pro poruseni zakona.
Rizeni o priplatek k duchodu podle zakona c. 119/1990 Sb.: Rehabilitace zaklada narok na priplatek k duchodu podle zakona c. 119/1990 Sb. Proto Tonik o priplatek pozadal Ceskou spravu socialniho zabezpeceni (CSSZ). Jenze kdyz obdrzel rozhodnuti, dospel k zaveru, ze ho CSSZ jednoduse osidila. Podal proto proti rozhodnuti zalobu.
Soudkyne Krajskeho soudu v Plzni JUDr. Alena Hocka dne 24. kvetna 2006 Tonikove zalobe vyhovela. Napadene rozhodnuti "pro vady rizeni" zrusila a vratila vec CSSZ k novemu projednani.
Dne 19. rijna 2006 vydala CSSZ nove rozhodnuti. Jenze ani toto rozhodnuti nebylo v poradku. Tonik proti nemu podal opet zalobu. A stejna soudkyne dne 7. unora 2007 zalobe znovu vyhovela, nebot i nyni shledala "vady rizeni".
Nato CSSZ 28. kvetna 2007 vydala treti rozhodnuti. To uz bylo v poradku. Priplatek, vcetne doplatku, byl vypocten radne.
Pouceni a povzbuzeni: Kdyz ti nejaky urad neco spatne spocita, neostychej se vznest namitku. A kdyz ti to nespocitaji spravne ani na podruhe, neboj se cely postup zopakovat. A pokud ti pak opravdu neco pridaji, raduj se, ze mas dalsi prilezitost "rozdavat nekomu, [kdo je] v nouzi". (Bible, Efezanum 4:29)
Zvlastni prispevek k duchodu podle zakona c. 357/2005 Sb.: Rehabilitace pro Tonika znamenala i narok na zvlastni prispevek k duchodu podle zakona c. 357/2005 Sb. Ani zde to vsak nebylo bez problemu. Prispevek byl sice Tonikovi priznan, ale az po znacnych prutazich.
Tonik proto pozadal dne 11. prosince 2006 Ministerstvo prace a socialnich veci (MPSV) o zadostiucineni za prutahy v rizeni, a to ve vysi 6.000,- Kc. MPSV vsak Tonika prehlizelo a vubec mu neodpovedelo. Tonik se tedy obratil na soud. Dne 26. kvetna 2008 soudce Obvodniho soudu pro Prahu 5 Mgr. Jindrich Kysela uznal, ze zadostiucineni Tonikovi nalezi, avsak jen ve vysi 3.000,- Kc. Nahradu nakladu soudniho rizeni soudce nikomu nepriznal. Tonik si vsak rekl: "Pro stanoveni vyse zadostiucineni neexistuji zadne tabulky. Ja jsem nemohl predpokladat, jake zadostiucineni bude soudce povazovat za primerene. Jestlize povazoval za spravne 3.000,- Kc, budiz, ale proc mne nepriznal nahradu nakladu pravniho zastoupeni? To je prece nespravedlive."
Tonik se tedy neodvolal kvuli tomu, ze mu byly priznany pouze 3.000,- Kc, ale pouze proto, ze mu nebyla priznana nahrada nakladu pravniho zastoupeni.
Jenze senat Mestskeho soudu v Praze (JUDr. Anisja Pillerova, JUDr. Zuzana Hrckova a Mgr. Lubor Vesely) dne 16. brezna 2009 rekl, ze rozsudek soudu prvniho stupne byl spravny, a Tonikovi nahradu pravniho zastoupeni take nepriznal.
Tonik se tedy obratil na Ustavni soud. A ten mu dal za pravdu. Senat ve slozeni JUDr. Frantisek Duchon, JUDr. Ivana Janu a JUDr. Vojen Güttler dosel dne 5. srpna 2009 k zaveru, ze Tonikuv narok byl ve sve podstate opravneny, nebyl nijak extremni a Tonik nemohl soudcovu uvahu o primerenosti predvidat. Proto mu nahrada pravniho zastoupeni nalezi.
Dodatecnymi rizenimi se ovsem tyto naklady znacne navysily. Soudce Mgr. Jindrich Kysela je nakonec dne 15. prosince 2009 spocital na 16.898,- Kc a MPSV je Tonikovi uhradilo spolu s onemi 3.000,- Kc za samotne zadostiucineni.
Pouceni a povzbuzeni: Jestlize se u soudu opravnene domahas zadostiucineni za prutahy nebo jiny nespravny uredni postup, nemusis se bat, ze ti nakonec bude priznana tak mala castka, ze z ni nezaplatis ani sveho advokata.
Rizeni o jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. Soudni rehabilitace take zakladala narok na jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. Pokud jde o uvezneni za "sdruzovani proti republice", s tim problem nebyl. CSSZ Tonikovi castku priznala dne 19. 2. 2004. Ale za obdobi, kdy byl veznen kvuli vojenske sluzbe, byla zadost zamitnuta s oduvodnenim, ze "odsouzeni nebylo zruseno podle zakona c. 119/1990 Sb., o soudni rehabilitaci, nebo podle zakona c. 198/1993 Sb., o protipravnosti komunistickeho rezimu".
Tonik vsak mel za to, ze kdyz byl rozsudek zrusen podle trestniho radu a nasledne byla vyslovena ucast na soudni rehabilitaci podle zakona c. 119/1990 Sb., mel by mit na jednorazovou castku narok stejne, jako kdyby ke zruseni doslo podle zakona c. 119/1990 Sb. nebo podle zakona c. 198/1993 Sb.
Nastal soudni spor, ktery se dostal az k rozsirenemu senatu Nejvyssiho spravnimu soudu. (Ruzne senaty totiz rozhodovaly rozporuplne, a tak melo dojit k sjednoceni stanoviska.)
Sedmiclenny rozsireny senat (JUDr. Josef Baxa, JUDr. Brigita Chrastilova, JUDr. Michal Mazanec, JUDr. Vaclav Novotny, JUDr. Miluse Doskova, JUDr. Marie Souckova a JUDr. Marie Turkova) se sesel 22. cervence 2005 a rozhodl, ze Tonik za vezneni kvuli vojenske sluzbe (a potazmo ani jini ve stejnem pravnim postaveni) na jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. narok nema, nebot odsuzujici rozsudek nebyl zrusen "podle zakona c. 119/1990 Sb. nebo podle zakona c. 198/1993 Sb." a nasledne prohlaseni ucasti na soudni rehabilitaci "bylo vydano ucelove prave jen kvuli moznemu splneni naroku na davku, nikoli z duvodu reseni situace neupravene zakonem".
Na zaklade tohoto rozhodnuti pak byla jednorazova castka odmitnuta nejen Tonikovi, ale i rade dalsich osob ve stejnem pravnim postaveni.
Nejvyssi spravni soud pri svem rozhodovani ovsem nevedel, ze 2. cervna 2005 vydal Ustavni soud nalez ve veci Vita Fialy (sp. zn. I. US 605/03) a zde dosel k zaveru zcela opacnemu, ze totiz lide v tomto pravnim postaveni narok na jednorazovou castku maji. A proc to Nejvyssi spravni soud dne 22. cervence 2005 nevedel a ani vedet nemohl? Jednoduse proto, ze nalez Ustavniho soudu byl verejne vyhlasen az 3. srpna 2005.
Existovaly tedy dva zasadne odlisne pravni nazory a pravni chaos tomu odpovidajici. Kdyz se vec dostala k Nejvyssimu spravnimu soudu, ten si rozhodoval podle sveho rozsireneho senatu. A Ustavni soud si take trval na svem, napadene rozsudky rusil a vracel je k novemu projednani. A Nejvyssi spravni soud zadosti znovu zamital.
Toto "dvojpravi" trvalo dva roky. Vec se nakonec vyhrotila, kdyz Nejvyssi spravni soud znovu zamitl narok Vita Fialy a ten se opet obratil na Ustavni soud. Popuzeni soudci Ustavniho soudu (senat ve slozeni: JUDr. Vojen Güttler, JUDr. Frantisek Duchon, JUDr. Ivana Janu) pak v novem nalezu, vyhlasenem dne 14. 8. 2007 (sp. zn. I. US 712/05), konstatovali, ze Nejvyssi spravni soud nerespektovanim predchoziho nalezu porusil clanek 89 odst. 2 Ustavy CR, a vyslovne uvedli: "Pro odstraneni jakychkoli pochybnosti Ustavni soud konstatuje, ze vzhledem ke specificke povaze predmetne veci je treba, pri jejim posuzovani, ctit ucel a smysl zakonu c. 119/1990 Sb. a c. 261/2001 Sb., ktere mely predevsim za cil napravu krivd zpusobenych predchozim rezimem. S ohledem na to je tudiz treba posoudit i predlozene usneseni o soudni rehabilitaci jako splneni podminky pro vyplaceni jednorazove castky, i kdyz bylo toto usneseni vydano v rezimu obecneho trestniho rizeni, a nikoli v rezimu zakona c. 119/1990 Sb."
Tento nalez znamenal zlom i pro Tonika. Ackoli svuj vlastni boj u soudu definitivne prohral (jeho ustavni stiznost byla bez vecneho projednani z formalnich duvodu odmitnuta 17. rijna 2007), CSSZ mu dne 11. 4. 2008 jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. priznala i za obdobi jeho vezneni kvuli odmitnuti vojenske sluzby. (Slo o doplatek ve vysi 79.991,- Kc.) A CSSZ postupne castku priznala i ostatnim, kteri se o ni znovu prihlasili.
Pouceni a povzbuzeni: I kdyz svuj vlastni boj u soudu muzes zcela prohrat, presto na zaklade rozhodnuti v jine veci muzes sveho zakonneho prava dosahnout. A pokud ti CSSZ v minulosti jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. odeprela ze stejnych duvodu jako Tonikovi, muzes o ni znovu pozadat. Pokud CSSZ dodatecne vyhovela Tonikovi, lze doufat, ze vyhovi i tobe.
Kdo to bude platit? Jak bylo uvedeno vyse, jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. Tonik dostal, ackoli soudni rizeni prohral. Vznikla vsak otazka: Kdo ma platit ze soudniho rizeni vylohy, ktere dosahly 28.115,- Kc?
Tonik mel za to, ze pokud se nakonec ukazalo, ze byl v pravu, melo by to hradit MPSV, do jehoz rezortu spada CSSZ. Jenze MPSV ani soudy Tonikuv nazor nesdilely.
MPSV Tonikovu zadost jednoduse ignorovalo. A Obvodni soud pro Prahu 5 (Mgr. Zdenek Vana) i Mestsky soud v Praze (JUDr. Marcela Kucerova, JUDr. Blanka Kapitanova a Mgr. Patricie Adamickova) rekly, ze Tonik vsechny soudy o jednorazovou castku podle zakona c. 261/2001 Sb. prohral, proto mu zadna nahrada vydaju nenalezi a naopak musi jeste zaplatit advokata, ktereho si najalo MPSV. (Za rizeni u prvni instance 15.815,- Kc, za odvolaci rizeni 15.101,- Kc, celkem 30.916,- Kc.)
Tonik se proto obratil na Ustavni soud. A jeho senat (JUDr. Miloslav Vyborny, prof. JUDr. Pavel Hollander a doc. JUDr. Michaela Zidlicka) ve svem nalezu ze dne 2. brezna 2010 rozhodl, ze Tonik sice nemuze zadat onech 28.115,- Kc, ale rozhodne neni duvod, aby platil dalsich 30.916,- Kc advokatovi, ktereho si najalo MPSV. Proc? Protoze MPSV ma tym odbornych pracovniku pravniho odboru a placeni externiho advokata neni ucelnym vynalozenim prostredku. Jinymi slovy, MPSV muselo onech 30.916,- Kc Tonikovi vratit.
Pouceni a povzbuzeni: Jestlize v jednoduchem sporu zadas stat o nahradu skody, nemusis se bat, ze si proti tobe ministerstvo najme draheho advokata, ktereho pak nebudes moci zaplatit.
Zaver: Ackoli Tonik zemrel, lze si predstavit, ze jeho jmeno a jeho skutky viry z doby pred temer 60 lety obsahuje "pametni kniha pro ty, kdo maji bazen pred Jehovou". (Bible, Malachias 3:16) Do teto knihy zatim nahlednout nemuzeme, avsak dostupne jsou pro nas ustavni nalezy, svedcici o tom, jak ,moudri' tohoto sveta v Tonikove veci postupne menili sve ,posetile' smysleni. (Bible, 1. Korintanum 1:19, 20, 25, 27).
26. 12. 2010 zapsal: L. Müller

 

Navrat na hlavni stranu