Navrat na hlavni stranu

Jak si stoji rod praotce Cecha?
Zalezi na tom, koho se zeptate. Nebo koho ctete. A take na tom, kdo jste vy. A kde zijete. A jak se k vam zivot chova. Ale samozrejme, ne docela. Nekteri mezi temi, kteri se ptaji, chteji slyset jen to nejhorsi. Ze jsme proste vyrizeny narod (jako Mary Heimann v knizce Czechoslovakia: The State That Failed). Anebo krajan, ktery usoudil, ze ani tucet Schwarzenbergu tenhle narod nespasi. Nebo jiny krajan, ktery litoval, ze Ceskoslovensko vubec vzniklo. Ale i ti, kteri Ceskoslovensku drzeli vsecky palce 40 roku a potom presedlali na Ceskou republiku, meli duvody, aby k sve rodne zemi (nebo spis k jejimu obyvatelstvu) byli kriticti. Komuniste, kteri napachali tolik zla, spolurozhodovali, kdo bude pristich dvacet let prezidentem statu, narod se skoro bez protestu vzdal casti dedictvi minulosti (spolecneho statu Cechu a Slovaku), tunelovani, korupce, prodejna policie i statni sprava, zvulgarneni mravu i reci. Bylo dost snadne zapomenout, ze narod, ke kteremu vetsina z nas byla vetsinou opravnene kriticka, nesl ve svem povedomi hruzy nacismu i komunismu a obtizne hledal svoje misto v zmenene Evrope bez hranic. Mozna, ze nase kritika byla nekdy projevem zhrzene lasky. Cekali jsme prilis mnoho? Snad.
Konecne se ale zacinaji objevovat dukazy, ze rod praotce Cecha neni rodem vselijakym, ze velke okamziky jeho minulosti nebyly jen blyskanim na casy. Pred casem jsem zahledl zpravu, ze Ceska republika je ekonomicky nejstabilnejsi z byvalych komunistickych statu; v rozsudku kanadskeho tribunalu, potvrzujicim rozhodnuti prvni instance, jimz byla zamitnuta zadost Roma z Ceske republiky o uprchlicky status, byl o situaci v CR citovan kladny posudek kanadske komise, ktera pomery v Ceske republice studovala. A o hanlive knize Mary Heimann prinesl velmi solidni (a z naseho hlediska sympatickou) recenzi vyznamny konzervativni anglicky tydenik The Economist. (Ja recenze pouzil, abych se o knizce docela nelaskave rozepsal v Satellitu a CzechFolks.) Nyni The Economist Intelligence Unit vypracovala jakysi zebricek demokracie na zaklade studia ctyr oblasti: 1. volebni proces a pluralismus; 2. fungovani vlady; 3. ucast na politickem procesu; 4. politicka kultura.
Zebrickem se podrobne zabiral Generalni konzulat Ceske republiky v Torontu na sve webove strance z 28. prosince 2010. Cituji:
"Ceska republika patri mezi nejvyspelejsi demokracie sveta. Ceska republika predstihla v aktualnim zebricku demokracie mj. Spojene staty, Velkou Britanii a Francii. Podle zebricku The Economist Intelligence Unit, sesterske organizace The Economist... se Ceska republika v roce 2010 zaradila mezi 26 plne fungujicich demokracii na celkovem sestnactem miste a predstihla v urovni demokracie Spojene staty (17.), Velkou Britanii (19.) i Francii (31.). Kanada skoncila devata, predstihla Ceskou republiku predevsim diky vysokemu bodovemu hodnoceni za efektivitu vlady a participaci obcanu na politickem zivote." (Pozn. autora: Spojene staty ztratily body v dusledku opatreni proti terorismu, omezujicich osobni svobodu a Velka Britanie pro nizkou ucast obyvatelstva na politickem deni.)
"Ceska republika je jedinou postkomunistickou zemi, ktera se umistila mezi tzv. plne fungujicimi demokraciemi. Ostatni zeme byvaleho vychodniho bloku jsou v kategorii tzv. "nedokonalych demokracii" - napr. Slovinsko (32.), Slovensko (38.), Madarsko (43.) a Polsko (48.).
Na prvnim miste zebricku je Norsko, nasledovane Islandem, Danskem, Svedskem, Novym Zelandem, Australii, Finskem, Svycarskem, Kanadou, Holandskem, Lucemburskem, Irskem, Rakouskem, Nemeckem a Maltou, a zebricek uzavira na 167. miste Severni Korea."
Potud primy citat ze zpravy Generalniho konzulatu CR v Torontu. Na doplnenou: 26 zemi s plne fungujici demokracii predstavuje 15,6 % vsech zemi a 12,3 % vseho obyvatelstva na svete. Rekl bych, ze Ceska republika je ve slusne spolecnosti.
Pred hezkou radkou let byly ruzne osobnosti dotazovany, zda jsou stoupenci filozofie svobodne vule nebo predurceni. Jeden vyznamny vedec odpovedel, ze pokud jde o jeho zivot, je stoupencem svobodne vule a tudiz zodpovedny za sve ciny, zatimco ciny druhych je ochoten videt jako predurcene, za ktere jejich pachatele, nemajici svobodnou vuli, nejsou zodpovedni. Vznesena filozofie, kterou bych mozna prosazoval na Poslednim soudu, ale ktera je zrejme totalne neupotrebitelna v soudni praxi pozemstanu. Muze vsak v nasem zivote hrat vyznamnou roli. Jestlize kazdy z nas jako jednotlivec - a kazdy narod jako narod - bude pozadovat vic od sebe nez od druhych, stane se obecnou pravdou basnikuv vers: "Zvedame vys a vyse nebe..."
Co chci rici? Zadam vic od sebe nez od druhych a doufam, ze muj 'rodny' narod, jako uz tolikrat v historii, zase stane - ve veci pravdy a kosmicke mravnosti - mezi prvnimi narody sveta. A take chci rici, ze Zebricek demokracie vidim jako nezvykle pekny vanocni darek Ceske republice.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu