Navrat na hlavni stranu

Je na pohled krasne, jak marxismus hasne
S velikym zajmem, a pripoustim i zalibenim, sledujeme zanikani pozustatku komunistickeho imperia, ktere melo trvat na vecne casy - coz nam vtloukali marxisticti ideologove do hlavy. Dva komunisticke ostruvky, Kuba a Korea,, ktere bez financnich daru z Kremlu nemohly existovat ani dekadu, jeste existuji, ac jejich skomirani je fascinujici a tristni cirkus.
Totalni neduvera ve vladnuti se projevuje prenesenim nastupnictvi v rodine. Kubansky starnouci diktator prenesl hroutici se vladnuti na bratra Raula, tez uz starce. Korejsky a marodny diktator presunul vladnuti na sestru a nejmladsiho syna.
V obou pripadech se jevi tento mafiansky postup, udrzet moc po krvi v rodine, bezperspektivni. Je zcela prusvitne, ze o budoucnosti Kuby budou rozhodovat Kubanci zijici na Floride; Raul prednesl svoji verzi oziveni kubanske ekonomie experimentalnim zpusobem, ze pulmilionu Kubancu bude propusteno ze statni sluzby a timto uvolnena pracovni sila zacne podnikat, ocekava se s pomoci movitejsich pribuznych z Floridy. Korejska budoucnost se rozhoduje v Pekingu, a ze signalu je zjevne, ze Peking o zachranu korejske budoucnosti nejevi valny zajem. A jizni Korea uz vubec ne. Neprostupna hranice mezi Cinou a Koreou ma vetsi pukliny nez mivala a statisice Severokorejcu prchaji do Ciny a odtud se presouvaji do Jizni Koreje jako chudi pribuzni. Jestlize postkomunisticka globalizace otevrela Cine vratka do mezinarodniho obchodu a vyhladly cinsky narod se chytil teto prilezitosti a zaplavil svetove trhy lacinym zbozim, tak Kube a Severni Koreji nejsou tyto vratka otevreny, protoze jsou to zkazene zeme, ktere nevyrabeji nic co by kdokoliv chtel.
Stoji za pozornost jak se tyto dva komunisticky vredy projevi, az vred praskne a hnis vytece. Hlavni otazka je, zdali bohatsi Kubanci z Floridy a prachati Jihokorejci budou ochotni sve chude pribuzne financovat. Zajiste tito bohatsi sponzori sleduji vysledky sponzorovani zapadniho Nemecka sveho chudeho vychodniho bratra. Zapadni Nemci v zachvatu nadseni vrhli do povzneseni byvale kremelske provincie 1,3 bilionu Eur a po skoro osmadvaceti letech je vychodni cast Nemecka proslula dvojnasobnou nezamestnanosti a inklinaci ke starym casum.
Sociologove debatuji, jestli to stedre povzneseni byvaleho socialistickeho obcana je prakticky mozne a vic a vic se protlacuje studena sprcha jakou prozily post-komunisticke zeme k vybabrani se ze socialistickeho marasmu, jako se stalo v Polsku, Cesku a dalsich zemich RVHP. Ono tizive obdobi, nez se clovek ze socialismu postavi na vlastni nohy a prevezme odpovednost za svuj osud do vlastnich tlapicek je svizelna perioda, coz kazdy emigrant vi a zna. Lec to chcipani marxismu leninismu je hezka podivana a socialni demokracii taky zvoni umiracek v cele zapadni Evrope. Vzdyt ta planovana pan-evropska generalni stavka proti uspornym opatrenim probehla do ztracena a lidi sli radeji do prace nez bourit do ulic. A to vnimam na podzim roku 2010 jako nejzajimavejsi a positivni serii politickych udalosti.
Jo, a vymeteni Demokratu svedenych Obamou z Kongresu a Senatu bude fajnove finale roku.
Rosta Firla - Sudbury
***
Pozn. redakce: Posledni senatni volby v CR vsak nenasvedcuji, ze by vse probihalo podle nastineneho scenare naseho spolupracovnika.

Navrat na hlavni stranu