Navrat na hlavni stranu

Ami, go home
Nase puvabna sousedka v cinzaku na ulici della Cisterna odleta pozitri domu, do Miami, Florida. Prisla k nam na americke kafe a rozloucit se a vysvetlovat, proc mizi z Rima ponekud predcasne, kdyz drive rikala, ze tu bude do konce rijna.
Sandra je architektka; uz vychovala tri potomky, a ted hleda v Evrope inspiraci a napady pro svou stavebni profesi; foti mozaiky, diskutuje s Evou o rimskych stavebnich metodach, fotografuje co neutece na strom nebo do vody.
Minuly tyden si odskocila do Parize a vratila se cela otravena. Zazila tam velkou stavku vladnich zamestnancu a vysvetlovala, ze jakkoliv byli Frantici vzdy k turistum hrubi a neomaleni, tentokrat byla jeji zkusenost se stavkujicimi Parizany hnusna. Mestska doprava ochromena, letiste castecne nefungovalo, neochota na kazdem kroku.
Jelikoz Sandrina brilance patri spis do vizualni nez do lingvisticke rise, tak nevedela, oc kraci. Eva ji vysvetlovala, ze Francouzi stavkovali neb vlada chce zvysit vek odchodu do duchodu o dva roky, ze 60 na 62 , ale ma to byt postupne az do roku 2018, jako primy dusledek toho, ze pres svou vyhlasenou potenci nerodi dost Francouzu, a tedy je malo mladych a mnoho starych.
Sandra, z USA a tedy s penzijnim vekem 65, se velmi divila. Eva, znala svych drahych Evropanu a jejich touhy po starostlive peci statu o obcany od kolebky do hrobu, o tom ani nechtela mluvit, protoze samostatna, individualisticka Sandra to povazovala za holy nesmysl.
"Odletas z Rima kvuli Francouzum?" zeptala se Eva. Sandra rekla "moment" a odbehla, aby pritahla International Herald Tribune, kde byl clanek o panevropskem protestnim hnuti a stavkach, ktere se budou konat koncem zari v zemich EU. Stavky proti narustu dani, kraceni socialnich davek, snizovani platu statnich zamestnancu... "A v Evrope," rekla rozzurene Sandra, "jsou vladni zamestnanci prakticky kam se clovek vrtne! To bude strasne otravne a u toho nechci a nemusim byt." Eva se zachechtala. "Jen se smej!" rekla Sandra, "az stravis par dni na letisti; bylas ted treba na rimske poste?"
"Na rimske poste jsme byli vicekrat. Je to cas, ktery uz nikdy nedostaneme zpet! Nejlepe se k teto zkusenosti hodi opona zapomneni."
Sandra pokracovala: "Asi jsi nestravila pul dne na dalnici zablokovane nejakymi protestujicimi, jako se mi stalo jednou v Londyne. Ja tedy nehodlam zustat v zemi, kde lidi jdou na stavku, aby se o ne vlada porad starala, jako o miminka. Je to odpuzujici u dospelych.". Eva poznamenala, ze toho bude vic, neb miminek je malo, a tak jejich ulohu prebiraji dospeli.
Vymenili jsme si emailove adresy, objali se a Sandra sla balit kufry.
Po jejim odchodu jsme chvili popijeli kafe a Eva vytocila telefonni cislo do Kanady a zeptala se na moznost prelozeni letenek z Rima do Toronta po 20. zari.
Rekli ji, ze ji daji vedet do pul hodiny na email; a videl jsem, jake je to pro Evu tezke rozhodovani, protoze se nam zivot v Rime zamlouva. A tak jsem ji ujistoval, ze u panevropske stavky taky nemusim byt. A vubec, rimsky prach a ovzdusi nam obema uz poradne zaprasilo plice.
Prisel email s nabidkou dvou letenek na 21. zari pred polednem a vecer budeme doma v Sudbury.
Kdosi zaklepal na dvere a byla to Sandra, ktera nam pritahla v tasce obsah sve lednicky. Tak jsem ji hned hlasil nasi zmenu planu, ze letime domu o tyden driv. Sandra zajuchala, objala nas, a rekla, ze generalni stavka v Rime je neco, co nepotrebuje videt, vzdyt videla katastroficky film 2012. Bude se tedy konat bez nas!
Usoudili jsme, ze potrebujeme doplnit zasobu cappuccina nez odjedeme, a vydali jsme se do kavarny na Isolu.
Rosta Firla - Rim

 

Navrat na hlavni stranu