Navrat na hlavni stranu

Videno osmi a letosni Mezinarodni torontsky filmovy festival
V roce 1972 pri olympijskych hrach v Mnichove byl natocen film Videno osmi. Osm svetovych reziseru: Milos Forman, Jurij Ozerov, Mai Zetterlingova, Arthur Penn, Michael Pfleghar, Kon Ichikawa, Claude Lelouch a John Schlesinger se divalo z ruznych uhlu na olympiadu. Zaroven techto osm snimku vypovidalo neco o mentalite jednotlivych reziseru a o prostredi, z ktereho pochazeji.
Film se stal skutecne v sedmdesatych letech hitem prazskych kin. Nikoliv kvuli olympiade, ale protoze lidi mohli videt zakazaneho Formana. Mne se vic libil film nez Formanuv pohled na desetiboj, na ktery se soustredil. Jiste, filmovy divak se bavil: Rozhodci pri desetiboji s neuveritelnou rychlosti kmital se svou zidlickou. Kdyz starter zmackl kohoutek startovaci pistole, ozvala se dechovka. Lidi se pokapavaly horcici. Vsude pivo a parky. Zkratka sranda. Pokud nekdo zkusil v te dobe delat film, a tech lidi nebylo mnoho, tak ho napadly desitky podobnych grotesek. Jenze tehdy nebylo video a dnes muzeme videt desitky stejnych video-klipu v televizi. Zkratka Forman predbehl dobu. Nevim, jestli k dobremu nebo ke zlemu. Ja jsem mel tehdy pocit, ze bych nechtel, aby se timto smerem film ubiral. To byl vsak pouze muj osobni pocit.
Me osobne zaujal Arthur Penn. Bez jedineho slova se smyslem pro detail dokazal zachytit emoce, stav mysli. Svym zpusobem i jakousi zlomyslnost ve sportu (radost z toho, kdyz souper shodi latku). Bylo to neco jako cit starych mistru na obrazech.
Romanticky Claude Lelouch se zabyval porazenymi a Jurij Ozerov neprekrocil svuj stin: sport je usili a drina. Mozna, ze kvuli nemu ten film v Praze pustili. Osm lidi, osm ruznych pohledu.
Letosni filmovy festival byl presnym opakem, alespon podle toho, co jsem videl. Nova budova, novy hotel, nove misto, kde se filmy promitaly pro tisk, ale vetsina filmu na jedno kopyto, podle stejneho schematu. Jiste, byly zde i vyjimky, ale ani jeden film mne nejak zvlast neoslovil. Udivilo mne, ze zde nebyl ani jeden cesky nebo slovensky film, protoze treba Hrebejkova Kawasakiho ruze je rozhodne lepsi nez jeho film Nestyda, ktery byl uveden vloni. Zatim na muj dotaz, proc zde nebyl ani jeden film, od vedeni festivalu neprisla odpoved.
Hned v uvodu festivalu se predstavil film, ktery pry trhal rekordy svedskych filmovych pokladen Easy Money (Snadne penize). Zeme, ktera odchovala vedle Ingmara Bergmana radu skvelych reziseru, prisla s filmem, za ktery by se ani poklesly Hollywood nemusel stydet. Mozna proto ten komercni uspech. Nic nerikajici souboj arabske a srbske mafie. Hodne strileni, hodne nasili. Uprostred toho male deti. Clen mafie je zaroven i dobrym otcem. Preskocim hned na polsky film Krtiny rezisera Marcina Wrony: Mlada rodina, ktera bydli v peknem byte. Opet male dite. Rodina se chysta na krtiny. Pred krtinami prijede navsteva. Je to stary kamarad hlavniho hrdiny. Ale hrdina je ve spojeni s mafii. Neni uniku. Musi se podilet na nasili, coz naplnuje asi sedmdesat procent filmu.
Dalsim koprodukcnim filmem, na kterem se podilelo hlavne Polsko byl film Jerzyho Skolimowskeho Essential Killing (volne prelozeno: Duvod k zabijeni). Jak jiz nazev napovida, ani v tomto filmu nasili nechybi. Film se stal festivalovym hitem, takze musel byt pro novinare promitan trikrat. Malo se vi, ze tento reziser a malir, ktery nyni zije v Los Angeles vyrustal v Podebradech a z teto doby se zna dobre jak s Formanem, tak i s Havlem a hovori cesky. Nametem jeho filmu je terorista, ktery utekl z transportu na Guantanamo pri zastavce v Polsku. Skolimowski se na neho nediva jako na teroristu, ale jako na cloveka, ktery bojuje o preziti. Je mozne, aby vubec nekde nalezl soucit? Bez soucitu neni nadeje. Zena, ktera ho osetri a da mu kone zustava lidskou bytosti, zachranuje lidskost ve svete, terorista umira. Jeho ruda krev barvi bileho kone. Film pripomina svym zpusobem Nemcovy Demanty noci.
Otazkou preziti se zabyva i americky film Meek's Cutoff (Meekova zkratka). Vypravi o pristehovalcich, kteri jdou do americkeho vnitrozemi. Jsou ztraceni. Zajmou indiana, ale mohou mu verit? Nedomluvi se s nim. Podvede je anebo zachrani? Ani film neda odpoved.
Na dvou filmech, ktere jsem videl se podilela Makedonie. As If I Am Not There (Jako kdybych tam nebyla) natocila irska reziserka Juanita Wilson a je podle romanu chorvatske spisovatelky Slavenky Drakulicove, ktera byla tak kriticka k pomerum v Chorvatsku, ze musela emigrovat v devadesatych letech do Svedska, kde nyni zije. Ve filmu jde o ucitelku, ktera zaskakuje na venkove, kdyz tam prijdou bosensko-srbsti vojaci a muze postrileji a zeny odvezou do koncentracniho tabora, kde jsou castokrat znasilnovany. Hrdinka se snazi projit pokud mozno bez odporu hruzami, ktere ji obklopuji. To se ji celkem dari a prezije. Hlavni tragedie prichazi po navratu do Sarajeva, kdy porodi nechtene dite.
Tri povidky Milco Mancevskeho ve filmu Mothers (Matky) jsou tematicky zcela rozdilne. V prvni se jedna o holcicky, ktere udaji nevinneho cloveka jako pedofila, ktereho si vytvorily ve sve fantazii. V druhe se jedna o mladou zenu, kde vztah k matce nahrazuje jeji vazbu na babicku, ktera zije opustena na jihu Makedonie. Treti, nejdelsi snimek je dokumentem o novinari Vladu Tanovskem, ktery byl obvinen z vrazdy a znasilneni tri starsich zen. Tanovski sam o techto pripadech psal a vedel castokrat nektere podrobnosti, ktere ani policie nevedela. Den po zatceni spachal sebevrazdu tak, ze se utopil v kyblu s vodou. Sedm dni na to je odvolan sef policie, ktery je usvedcen z korupce. Nabizi se nepravdepodobna hypoteza, ze Tanovski, prestoze byl usvedcen testem DNA, mohl byt i obeti policejniho komplotu.
Rumunsky dokumentarista Andrei Ujica v Zivotopise Nicolae Ceausesca zrejme poprve ukazuje nektere zabery ze zivota rumunskeho diktatora a jeho zeny Eleny. Muzeme videt cirkevni pohreb Ceausescovy matky z roku 1977 nebo Ceausescovu cestu do Severni Koreje, kde je na jeho pocest nejen velkolepa vojenska prehlidka, ale primo na hlavnim stadionu v Pchjongjangu i spartakiada, na niz cvicenci a divaci vytvareji surrealisticke ci soc. realisticke obrazy z rumunskych dejin.
Svym zpusobem surrealisticky je i film madarskeho rezisera Kornela Mundruczo Nezny syn ­ Projekt Frankenstein (Tender Son - The Frankenstein Project). Mundruczo sam hraje v hlavni roli. Jiz uvodni scena, kdy uspesny reziser poskytuje rozhlasove stanici predvanocni interview behem telefonickeho rozhovoru se svou pritelkyni a pri tom ridi auto je vypovedi o trech rovinach, v kterych reziser zije. Pres veskerou uspesnost nema domov ani nema pevny vztah. Pri komparsu se mu na zkouskach objevi nezvladnutelny teenager, ktery nema zajem o hrani, ale svym zpusobem zaujme rezisera. Reziser mu da tedy do ruky kameru. Ozve se rana a kdyz vstoupi do studia nalezne tam pouze telo mrtve divky, kterou mel komparsista natacet. Ten vsak zmizi po leseni. Reziser zjisti, ze se jedna o jeho syna, ktereho diky kariere opustil a ktery se od detstvi pohyboval po kriminalech. Dvojice se pokousi ze zacarovaneho kruhu uniknout nekam do rakouskych Alp. Neni vsak uniku, auto ve snehove vanici havaruje a syn rezisera zahyne.
Bez vrazdy a nasili se neobejde ani ukrajinsko-nemecky film Sergeje Loznicy Moje radost (My Joy). Jedna se o road movie, kde ridic veze mouku, zabloudi a dostava se do oblasti Ruska, kde je zivot jako v polovine devatenacteho stoleti. Jediny, kdo ma ve spolecnosti moc a pristup k moderni technice je zkorumpovana policie, ale to zde bylo vzdycky, jak doklada vypraveni starecka, ktery byl vojenskou policii obran o vse, kdyz se vracel domu po druhe svetove valce v roce 1945. Loznica je spis dokumentarista a to se projevi i ve filmu. Zabery vesnicanu na trhu ci prostitutek u silnice jsou skvele. Slabsi jsou hrane sceny.
Rusky film Edge (Okraj) se vraci na Sibir po valce, kde byli jak Nemci, tak Rusove ci Lotysi. Film trochu pripomina doktora Zivaga, protoze vse se toci okolo parnich lokomotiv. Ty vsak svazeji drevo. Pro obyvatele lagru jsou vsak jedinou nadeji, ze prijde svoboda. Film byl pocten ruskou nominaci na Oskara.
Vyjimkou byly meditativni filmy zabyvajici se zivotem, starnutim a smrti jako rusky film rezisera Alexeje Fedorcenka Silent Souls (Ztichle duse), kdy dva muzi jedou pohrbit zenu jednoho z nich podle meryskeho ritualu, ackoliv nikdo z lidi ugrofinskym jazykem nehovori, protoze proste nektere zvyky zustaly, ci film islandskeho rezisera Fridrik Thor Fridrikssona Mama Gogo o jeho starnouci matce, ktera ma Alzheimerovu chorobu.
Urcite jine zazitky z festivalu by mel nekdo, kdo se soustredi na asijsky, africky ci dokumentarni film. Satellite se jiz po leta soustreduje prevazne na ceske, slovenske a vychodoevropske filmy. O filmu Modra jsme psali v predminulem cisle. A tak muzeme jen doufat, ze v roce 2011 bude vyber filmu pro Torontsky mezinarodni filmovy festival lepsi nez letos.
Jak jsem napsal v uvodu, clovek nemusi byt privrzencem sportu a pri tom lze natocit o nejake udalosti skvely film, jak se to podarilo z MS ve fotbale v roce 1966, kdy film Gol dostal jedno z nejvyssich oceneni Literarnich novin od filmovych kritiku, ci Videno osmi. Casteji se vsak stane, ze o zivotne dulezitych tematech se natoci spatny a povrchni film, cehoz jsme byli svedky i letos. Slysel jsem nedavno kritiku na Benatsky filmovy festival a tam si stezovali na totez. Mozna, ze je to pouze problem nasi starnouci generace, mozna, ze je to problem doby a filmu vubec.
Ales Brezina - Toronto

 

Navrat na hlavni stranu