Navrat na hlavni stranu

Frank Tesar -Batovec a vojak
Nekteri ctenari si mozna budou pamatovat clanek Milostne dopisy z Nigerie aneb Frank Tesar - 95 romantickych let, ktery v tomto casopise vysel zacatkem prosince minuleho roku. A budou si mozna pamatovat romanticky pribeh Franka Tesare, batovce v Nigerii a Svatavy Kapounove v CSR, ktery zacal tim, ze Frankuv spolubydlici pan Neumann poslal domu fotografii, na ktere byl i Frank, ta se dostala k Svatave, Svatave se Frank na fotografii libil, poslala mu pohlednici a on ji odepsal, pak se to zkomplikovalo valkou a ta kdyz skoncila, Frank poslal rodicum Svatavy pametihodny dopis, v nemz je pozadal o Svatavinu ruku a zakoncil nesmrtelnymi slovy: "Jiste je pro Vas velmi tezke dat nekomu dceru, koho neznate a ktereho nezna osobne ani Vase dcera" (a kterou osobne neznal on). Vzali se v Nigerii v roce 1947, meli spolu dva syny, kterym dali biblicka jmena Petr a Pavel a zili spolu stastne, nejdrive v Nigerii a potom do dubna 2005 v Kanade, kde Frank dosud zije se vzpominkami a s dopisy, ktere si vic nez pred sedesati roky vymenili..
V onom clanku jsem se zminil, ze si jeste popovidame o Frankovi batovci a vojaku. I to je pribeh, hodny zaznamenani, uz proto, ze je znamenite zaznamenany ve Frankovych dopisech i v drobnych studiich, jako treba "Employment with Bata" a "Cesta do Afriky a Kanady".
Frank se narodil 2. prosince 1914 v Nedakonicich u Uherskeho Hradiste. V srpnu 1934 zacal pracovat jako prodavac v Batove prodejne obuvi v Prostejove; rok nato byl prelozen do Zlina na hlavni prodejnu na Namesti Prace a pozdeji prevzal damske oddeleni jako vedouci. Pozici vedouciho zastaval i na svem poslednim miste ve Zline, v Americke Etazi. Poslali ho take do kurzu hindustanstiny (myslil si, ze ho poslou do Indie). Stalo se neco jineho. Necham mluvit Franka, ponevadz jeho popis vystizne zachycuje batovsky styl prace:
"Mezitim ale, v pondeli 14. unora 1938, me zavolali do kancelare; prvni otazka byla, mate cestovni pas? Odpovedel jsem, ze nemam, rekli tak dobre, my Vam ho obstarame. Poslali me do Batovy nemocnice na prohlidku na oddeleni pro tropicke nemoci a pristi den (prohlidka dopadla dobre) mi rekli, v nedeli 20. unora jedete do Lagosu, v Nigerii, v Zapadni Africe. Vlak odjizdi ze Zlina v 6 hodin rano. Zustanete zde v exportnim oddeleni, pripravite si cestovni rad a ruzne informace co se tyka Nigerie. Ve stredu jsem spakoval svych par svestek a jel jsem domu do Hradiste. Kdyz me maminka otevrela dvere, tak se podiva, co vsechno mne nesou z nadrazi a pta se, jestli jsem skoncil u Batu. Kdyz jsem ji rekl ze nekoncim, ale jedu lodi do Nigerie, "ale Boze a kde to je?" Kdyz jsem ji ukazal na mape Afriku a Nigerii, zalomila rukama a hned se krizovala. Kdyz se z toho vzpamatovala, pta se, jestli zustanu ted par dni doma, ale ja musel vzit hned druhou lokalku a jet zpet do Zlina, odpoledne k Neherovi nechat usit nejake sortky a lehky oblek, pak prace v kancelari, vsechno pripravoval na odjezd. Bratry jsem ani nevidel, poslal jsem jim listek z Londyna na rozloucenou. V Exportnim oddeleni se pilne pracovalo, prace bylo hodne, ale nikdo se me nezeptal, jestli umim anglicky, to je nezajimalo. V kancelari jsem zjistil, ze ja jedu v nedeli rano a jedna slecna odjizdela tez do Nigerie, ale v sobotu vecer, ale jinou lodi, proc nejedeme stejnou lodi? Jela se totiz vdavat za jednoho naseho zamestnance. Na moji otazku se panove jen usmali, ovsem batovska taktika: zadny z nas neznal anglicky, kdyby jsme jeli stejnou lodi, mluvilo by se jen cesky, kdyz jsme jeli zvlast, tak za tri tydny lodi jsme se neco anglicky museli naucit.
Zacneme odjezdem; nedele 20. unora 1938 v 6 hodin rano lokalka do Otrokovic, rychlik do Prahy, dale do Norimberku, kde jsem presedal na Schnellzug nach Ostende (vse co jsem znal nemecky), dal lodi pres kanal do Doveru a vlakem do Londyna. Tam jsem prespal (v Grosvenor Hotelu) dve noci a toulal jsem se po Londyne, kde jsem musel najit cestovni kancelar, kde mi vystavili listek na lod. Nastesti, kdyz se se mnou nemohli domluvit, nekde tam nasli nejakeho Cecha, ten mi vsechno vyridil a dal mi adresu, kde bydli, abych prisel na veceri, jeho pani byla Anglicanka. Odjezd z Londyna rychlikem 23. 2. 38 do Liverpoolu na lod. Tento vlak byl specielni, ktery stavel jen na jednom miste, v Coventry, bral cestujici jenom, kteri jeli na tuto lod."
Ve vlaku si v jidelnim voze prisedl k dvema panum a kdyz prisel cisnik s jidelnickem, vybral si neco cenove uprostred, cisnik prines flasku vina, pani se s nim skamaradili (podle Franka to udelala ta flaska vina) a ponevadz take jeli do Nigerie, leccos mu ukazali. Napriklad, kdyz se jejich lod (jmenovala se ACCRA, patrila spolecnosti Elderdempster Line a byla potopena nemeckou ponorkou behem valky) pozdeji zastavila v Las Palmas na Kanarskych Ostrovech, vzali ho sebou do mesta, aby poznal vecerni zivot.
Mista, kde jejich lod stavela: Madeira, Kanarske ostrovy, Dakar, Konakry, Freetown, Monrovia, Abidjan, Takoradi, Accra a Lagos, hlavni pristav Nigerie, kde pristali 11. brezna (na jinem miste udava 13. brezen jako den pristani) 1938. Frankovi se zivot na lodi zamlouval: "Porad se jen jedlo, popijelo a slunilo, take ruzne hry na palube a koupaliste."
V Lagosu nastoupil v Batove prodejne jako zastupce vedouciho. "Ubytovani jsme meli nahore prodejny. Vedouci byl Slovak, za tri mesice jel na dovolenou, ja jsem prevzal prodejnu a deset zamestnancu, ucetni, pokladnice a prodavaci a prodavacky, ovsem vsichni cerni. Od vedouciho jsem taky koupil auto, Hudson-Teroplane, Americke, jezdit jsem neumel, ale brzy jsem se naucil. Koncem roku 1939 jsem byl poslan na sever Nigerie (KANO), kde jsem otevrel novou prodejnu. Jel jsem autem (doma nemel ani kolo) z Lagosu do Kana uplne sam, cesta pralesem, zadna asfaltka, vzdalenost pres 1000 km. Zadna hospoda, zadna benzinova pumpa, jidlo pokud mozno sebou, benzin taky, kdyz bylo stesti a nekde ve stanici stal vlak, tak se slo do vlaku na nejake jidlo. Po ceste nekde se uvidela cedule (slon jede na kolobezce), vystraha, ze prechazeji sloni, jinde zas vystraha na opice a podobne."
A pak prisel rok 1940 a Frank se v rijnu dobrovolne prihlasil do ceskoslovenske armady v Anglii. Ve sve Ceste do Afriky a Kanady to Frank popisuje takto: "Firma me uvolnila. Prijel jsem lodi zase do Liverpoolu, tam jsem cekal asi tri dny, az pro mne prijel nas oficir a odvezl me do kampu, pak jsem zacal vojancit. Za nejaky cas jsem byl pridelen k dopravnimu vedoucimu dustojnikovi jako sofer, tam stravil delsi dobu jako sofer. Absolvoval jsem parasutisticky kurz, tri tydny u Anglicanu, to byl kurz, kde se nesmelo chodit pomalu, vsechno klusem i kdyz se slo fasovat jidlo, az jsme toho meli dost, tak jsme sli skakat, napred nekolik skoku z balonu a pak na letadla. Vse dopadlo dobre, ani jeden raneny, jen jeden ztratil hodinky pri skoku, ale ty jsme pak taky nasli. U tankove roty jsem jezdil s tankem. Az po dobu, kdy se armady vylodily ve Francii, jsme jezdili po Anglii, Skotsku a Walesu po manevrech, nenechali nas dlouho sedet na jednom miste. Po vylodeni armad nas prestehovali do Francie, kde jsme drzeli Nemce v obsazenem Dunkerque.
(Z teto doby pochazi zajimavy novinovy vystrizek - mozna z Kanadskych Listu - s fotografii nemeckych vojaku vzdavajicich se jine skupine vojaku a timto textem:" Cs. obrnena brigada pod vedenim gen. A. Lisky podnikla na pocest '28. X. 1918' peclive planovany utok na nekolik mensich farem obsazenych Nemci koncem rijna 1944 u Dunkerque. Nasim se podarilo zajmout na sto nepratelskych vojaku a tuto scenu zachycuje nas obrazek. Pri jejich vyslechu se dobre uplatnili prislusnici brigady mluvici cesky a nemecky. Jakykoliv material o nasich vojacich u Dunkerque lze poslat na: Guz Rommelaere, 15, Vallee I' Yser, 594 70 Esquelbercq, Francie. Pujde do tamniho vojenskeho muzea.")
"Kdyz prisel mir, nase armada se pripravovala na odjezd do Prahy. Kolona jela pres Francii a Nemecko do Prahy. Co se tyka mojich medalu, mam jich asi sest, ale to nejsou zadne velke medaly jako Valecny Kriz a podobne..."
Nasli jsme tri dokumenty, kterymi byly Frantisku Tesarovi udeleny medaile:
1. Pametni medaile k osvobozeni Dunkerque, udelenou mestem Dunkerque Frantisku Tesarovi za ucast v bitvach za osvobozeni Dunkerque v kvetnu 1945.
2. Cskoslovenska medaile za zasluhy II. stupne v uznani vynikajicich vojenskych cinu mimo boj, jimiz se zaslouzil o ceskoslovenskou armadu. Tento dokument, datovany 21. cervence 1945, nese podpis pozdejsiho prezidenta Republiky Ceskoslovenske, gen. Ludvika Svobody. (Myslim si, ze pres zvucnost titulu muze, jenz tento dokument podepsal, ten, jemuz byla medaile udelena, ho lidsky vysoce prevysuje. Takto Svobodu ve svych Pametech videl prof. Vaclav Cerny: Na rozdil od celeho naroda jsem nikdy ani minimum narodni nadeje nespojil s osobou generala Svobody, vedel jsem od unora, ze postrada mravni primosti, ma myslenkovy obzor a potencial podrizeneho velitele stredni vojenske jednotky. Narodni neinformovanost, zijici z legend, promenila ho v symbol narodni brannosti, a on pouze sam uveril kolektivnimu omylu, vzal za bernou minci metaly na svem kabate a funkce, jimiz ho postupem doby ovesili.)
3. Pametni medaile k 55. vyroci konce II. svetove valky za ucast v boji za narodni osvobozeni v letech 1939 - 1945. Udelujici dokument je datovan v Praze 8. kvetna 2000 a podepsal ho predseda vlady CR Milos Zeman.
"Mozna, ze jste i doma cetli, jak se povysuji legionari, napred jsem byl povysen jako porucik a v dalsim povyseni jsem podplukovnik. Tady si to Frank - ktery mimochodem valku skoncil jako staff - sergeant - trochu spletl: mezi jeho dokumenty jsme nasli Vypis cislo 244 z Federalniho ministerstva obrany CSFR ze dne 3.prosince 1992, podepsany ministrem obrany CSFR, Ing. Imrichem Andrejcakem, povysujici Frantiska Tesare do hodnosti nadporucika ve vysluzbe. Na podplukovnika ve vysluzbe byl povysen 28. rijna 1999 ministrem obrany (ted uz jen Ceske Republiky), Vladimirem Vetchym.
Ale nazpet k Frankovu vypraveni. Je konec valky, Frank se vratil s ceskoslovenskou armadou do Ceskoslovenska a jeste porad jako clen armady, zacal pracovat pro UNRRU, vratil se do Anglie, a ridil nakladni auta ze skladiste do Portmouth, pak je dopravil do Ostende a zase po silnici do Prahy. V Anglii kontaktoval British Shoe Co. v Tilbury, kde si vyjednal navrat do Nigerie, kam priplul tesne pred vanoci 1945.
1. ledna 1946 v Abu prevzal od sveho predchudce pana Svehlika dve prodejny, a dalsi dve - kazda vzdalena pres 100 km od Aby - tam potom otevrel. V Abe take nakupoval gumu a vedl gumovnikove plantaze. A bylo to v Abe, kdy...
Ale nechme mluvit naseho hrdinu: v jeho crte Cesta do Afriky a Kanady. Stryc Franta Tesar: Pri cundrovani pralesem a po plantazich jsem si vzpomnel, ze pred valkou jsem si vymenil dopis s nejakou slecnou z Brna, kdyz jsem nasel jeji adresu, rozhodl jsem se, ze te slecne napisi, ale jak zacit, jednoduse MILA SLECNO NEBO PANI. Dal nemusim popisovat, byla jeste slecna, ale tohle uz zname z predesleho clanku. Tak jen heslovite: "Kdyz jsem dostal telegram, kdy teta (Svatava) prileti (byl jsem v Abu), vzal jsem letadlo a letel do Lagosu. " To uz nas hrdina zase zni jako Clark Gable v Jihu proti severu. "Tam me (5. listopadu 1947) cekala na letisti slecna Svatava Kapounova s jednim Batovcem, predstavili jsme se (prvni setkani zenicha a nevesty), podali si ruku, dali pusu (z tohohle scenare by se mozna mohla neco priucit i tak skvele organizovana firma jako je ta, jiz byl Frank Tesar zamestnancem), tak jsme zacinali nas dlouhy zivot spolu. Casto o tom spolu mluvime a jak nam to vsechno dobre vyslo." V teto crte svym synovcum a neterim se Frank zapomnel zminit, ze se se Svatavou vzali v malem katolickem misijnim kosteliku v Abe 8. listopadu 1947 (museli si pospisit, vizum bylo Svatave udeleno s podminkou, ze se do 72 hodin po prijezdu do Nigerie vda). Oslavili svou svatbu v Evropskem klubu, ktery se nachazel hned vedle Frankova bungalovu. Na oslavu pozvali vsechny mistni rezidenty v celkovem poctu 30.. A hned po svatbe musel Frank vsecko predat novemu vedoucimu, ponevadz byl prelozen do Benin City, kde prevzal stanici, ktera kupovala gumu a prodejny obuvi v Sapelle (v Sapelle byla take stanice na vykup gumy a pristav, z nehoz se guma odvazela do Evropy), Benin a Warri. Dlouho se tam nezdrzel - o necely rok pozdeji (v rijnu 1948) byl prelozen jako vedouci do Jos ridit prodejnu obuvi v Jose a Zarii (Zaria byla od Jos vzdalena 200 mili). Svatava byla tehotna (cekali to v prosinci) a to byl hlavni duvod, proc Frank zadal o prelozeni do Jos: bylo tam nejlepsi klima v Nigerii. V Jos se jim narodil syn Petr. Po delsi dovolene koncem roku 1949 (vratili se do Lagosu az 5. ledna 1950) presidlili do Kano, kde Frank prevzal hlavni sbernu kuzi (s dvema pobocnimi sbernami v okoli, a dve prodejny obuvi v Kano (jednu velkoobchodni a jednu maloobchodni) a jednu prodejnu v Zarii. 1950 byl dobry rok na kuze: jen kozich kuzi za tyden nakoupili az 8.000 - vedle tisicu kuzi hovezich a ovcich a dokonce i znacny pocet hadich. V Kanu se manzelum Tesarovym narodil (29. rijna) Pavel, druhy syn.
V roce 1956, kdy manzele Batovi navstivili Nigerii, Frank Tesar zazadal o prelozeni z Nigerie do Kanady. Hlavnim duvodem jeho rozhodnuti odejit z Nigerie byli jejich deti. V Nigerii pro evropske deti proste nebyly skoly. Ale nez-li Frank a jeho rodina opustili Nigerii, dve epizody stoji za zaznamenani: v roce 1953 doslo v provincii Kano k potyckam mezi severnimi Hausasy, kteri byli vetsinou mohamedani a jiznimi krestany a Frank Tesar byl na jeden rok ustanoven zvlastnim policejnim komisarem. Po deseti dnech se vsecko uklidnilo a tak Frankova policejni kariera rychle skoncila.
O dva roky pozdeji , v cervnu 1955, Frank (a pravdepodobne vsichni zamestnanci firmy Bata) dostali dopis od Tomase Bati. Dopis (bez carek a bez hacku) je datovany 29. cervna 1955 a Tomas Bata v nem pise:"...Jak jste zajiste slyseli, podnika komunisticka vlada Ceskoslovenska rozmanite akce za tim ucelem, aby lide ceskoslovenskeho puvodu navstivili ruzne sportovni a kulturni podniky v Ceskoslovensku. Mnohym je naznacovano, ze jest to pro ne vhodna prilezitost navstivit sve pribuzne... Dovedu si predstaviti, jak mnoho z Vas touzi po tom zase jednou uvidet sve rodice nebo sourozence. Chapu dobre, jak je to tezke byti stale odloucen; chapu to tim lepe, ze ja sam za posledni valky jsem neslysel od sve matky celou radu let... Povazuji za svou povinnost varovat pred cestou do Ceskoslovenska... Duveru verejnosti v nasi organizaci a tedy ve vsechny ostatni spolupracovniky nema nikdo pravo poskozovat a proto cestovani do Ceskoslovenska za dnesnich okolnosti neni slucitelne se spolupraci s nami. Durazne Vam proto doporucuji, abyste se nenechali zlakat peknymi sliby komunisticke vlady..." Zajimavy je zacatek posledniho paragrafu Batova dopisu (pripomenme si, ze byl psan sedm roku po komunistickem puci a 34 roky pred padem rezimu): "Nepovazuji za vylouceno, ze snad prece jenom se dockame vsichni toho, co si jiste kazdy touzebne preje, totiz novou organizaci Evropy a sveta, organizaci, ve ktere i narod cesky a slovensky se budou moci pokojne vyvijet a ktera bude povazovat osobni svobodu za jednu ze svych zakladnich prav."
V breznu 1957 Tesarovi opustili Nigerii na dobro. Zastavili se v Lisabonu a v Parizi, v East Tilbury v Anglii, kde Batova firma mela tovarnu i ustredni kancelar, si Frank vyridil premisteni do Kanady. Jak jsme se zminili, pozadal Frank o prelozeni do Kanady Tomase Batu, kdyz manzele Batovi v predchozim roce navstivili Nigerii. Pan Bata - po navratu do Anglie - vec predlozil rediteli v Tilbury, ktery me pak sprdnul, ze jsem sel za jeho zady, to ze se mu jeste nestalo, presto ze mi pomuze do Kanady. A pomohl. Zaridil cestovne do Kanady, veskera zavazadla - tech bylo pres dve tuny, to vsechno platila firma... V Kanade zacinal v prodejne ve Val d'Or v Quebecu, ale v kvetnu 1958 byl prelozen do Toronta jako vedouci prodejny. Tech pak vystridal nekolik, nez v roce 1979, po 45 letech u firmy Bata - odesel do duchodu. Ale ne uplne. Zatimco Svatava pracovala v bance, Frank jeste tu a tam pristich pet let zaskocil u Batu. K Frankovym 75. narozeninam syn Petr rodicum zaplatil cestu kolem sveta. Trvala 18 dni. A stala za to.
Frank je porad stihly a rovny, i kdyz ho mozna minuly rok trochu pocuchal. A uz se tesi, ze az dokoncim tento clanek mu vratim ty nadherne milostne dopisy z Nigerie, ktere mi k napsani tohoto clanku (dost nerad) zapujcil.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu