Navrat na hlavni stranu

Relativne vzato
Pod timto nazvem vysla v roce 1975 u spolecnosti Kampa Disc v New Yorku deska s Jirim Voskovcem a Janem Werichem. Nenapadl mne lepsi nazev pro nasledujici kratickou uvahu.
Je to tema pro filosofy, ona otazka co je absolutni a co je relativni. Lepe si v teto veci pocinaji vedy exaktni. Nejsem ale vedec a uchyluji se k tomuto vyrazu z jineho duvodu: zodpovedet si otazku, co se za poslednich vice nez 40 let, co ziji ve svobodnem zapadnim svete, presne tedy v Kanade, tady zmenilo a jak. Ve smyslu kladnem i zapornem. A prave u takove uvahy, at tak ci onak, ona relativita se snadno pripomene. Ano, absolutni pry neni ani zadna pravda, pravi moudri.
Obcas mne napada otazka: ma se prumerny, solidni, pracujici clovek, at uz vyssiho vzdelani a nebo jen zdatny ve sve profesi ... ma se dnes v Kanade lepe nez pred cca ctyriceti lety? Zije si zivotem spokojenejsim, muze si snadno a bez vetsi zadluzenosti v bance, koupit dum nebo novy automobil? Musi k tomu vynalozit vice usili, nez pred onemi ctyriceti lety?
Nasledujici text jsou moje zcela osobni pozorovani, zcela osobni nazory. Mohou se lisit od nazoru ctenare docela mirne, znacne a nebo vubec. Puvodne jsem si myslel, ze bych mel vyjit ze statistik, ale s temi mam zde v Kanade vcelku zvlastni zkusenost, ktera mne vede k jiste pochybnosti v jejich duveryhodnost (kupr. mnohdy pochvalne statistiky o klesajici zlocinnosti).
Dorazili jsme do Kanady 1. prosince 1968. Tedy je to uz dost davno, ale leccos si jeste docela dobre pamatuji. Z takoveho pamatovani ted se rodi otazka, kterou si obcas kladu, kdyz, pozoruji deni kolem sebe, at uz se me nebo moji rodiny primo dotyka nebo ne.
Zije se nam ... prumerne vzdelanym a pracujicim obcanum teto velike zeme, dneska lepe a nebo hur, snadneji a nebo naopak, nez tehdy a nebo proste jenom ... jinak? Odpoved na takovou osemetnou otazku da se odpovedet ... jak se to vezme nebo je to tak ci onak, relativne vzato.
Pokusim se ted zminit o nekolika skutecnostech, ktere maji s odpovedi na otazku souvislost. Kdyz jsme ve zminenem case prijeli do Kanady, byla take obcasna nezamestnanost, ale bylo presto mozne v case velice kratkem, pro toho, kdo mel zamestnani a to i obcas prerusene okolnostmi, existovala moznost zakoupit si slusne bydleni. Nejen byt, ale i dum se zahradou.
Po nekolika malo letech po prichodu do Kanady podnikli jsme petinedelni vylet do Evropy a po navratu bankovni konto nebylo prazdne. Ani ja, ani moje zena jsme neobchodovali s drogami. Naopak, nase povolani byla a jsou (tedy moje uz ne) velmi prozaicka. Ani nase platy nebyly nijak horentni. Jenze, zilo se snadneji. A to, myslim i s prihlednutim k tomu, ze dneska je podstatne draz, ale jsou i vyssi prijmy.
Podobne nakupy a dovolene jake jsme si my mohli dovolit (i mnozi jini nove prichozi do teto zeme) v dobe tak kratke po prichodu s prazdnou, jak se mi zda, mohou si dnes doprat jen prichozi z Asie, Iranu nebo Ruska, ci Hong Kongu, individua kupujici si drahe residence za hotovost s velmi neblahym vysledkem pro mlade manzelske pary zacinajici zivot v teto zemi (velmi je to patrne ve Vancouveru). Nakup domu si nemohou dovolit mladi manzele, na rozdil od onech casu pred triceti, ctyriceti lety; o takove drive samozrejmosti si dneska jako o luxusu mohou nechat jen zdat.
Pro nas, v te dobe imigrace v roce 1968, kdy jsme dorazili se dvema kufry a sestiletym ditetem, v kapse jen stovku s TGM na pamatku byla situace znacne priznivejsi.
Ve zminenych casech naseho prichodu po ideologii politicke spravnosti nebyla ani zminka. Veci se dely vcelku v logickem usporadani, prevazoval tzv. selsky rozum, zde common sense. Pokud jste rekli mamlasovi, ze je mamlas, nic se nedelo a ani nemohlo dit, kdyz to byla pravda. Dnes ale Human Rights Tribunal by vam navaril neprijemnou krmi spojenou se zasahem do vaseho bankovniho konta. V lepsim pripade byste stravili hojne casu vysvetlovanim sveho z faktu vychazejiciho nazoru.
Mnozi se dukazy, ktere navzdory faktum a skutecnostem mocni neberou v uvahu; ze totiz multikulturalismus a imigrace, jak se pestuje v poslednich nejmene dvaceti letech, v ruzove teorii se dosti lisi od temnejsi praxe.
Aby vse dostalo jeste ten spravny spad, ukazuje se casteji nez je zdravo, ze mnozi politici jsou hrabivi podvodnici stejne jako odmeny CEO hodnostaru a zamestnancum ve statnich sluzbach dosahuji vyse sotva umerne uzitecnosti vykonane prace ci vzdelani prijemcu tech ohromnych castek.
Pravda, mozna, ze tehdy nebyla informatika na takove vysi a leccos mohlo byt snadno utajeno, co dneska se obcanovi sdeluje (zcela konkretne ... nedavno vysle v nasem The Vancouver Sunu pojednani o neuveritelne vysokem procentualnim zvyseni velmi dobre placenych pozic $100,000 plus ve verejnych sluzbach, navzdory prokazanym ukazatelum, ze casy se zmenily a ne prave k dobremu ci znamenitemu). Solidni pracant a danovy poplatnik se nestaci divit. A to, jak se rika, je jen vrchol ledovce.
Tehdy o internetu nikdo jeste nevedel. Ani o blogu nebo twitteru a jinych pochoutkach dnesni informatiky. (Zminka o kladnem i neblahem nasledku takoveho rozvoje vybocila by z podstaty tohoto textu.)
Konzumni spolecnost je stale konzumnejsi, nikdy snad se nezilo vic na dluh nez dnes.
Takova praxe je ovsem pripustna, stejne jako ruzne podporovana bankami, vyrobci a medii; neni na tom nic spatneho, pokud se to deje v rozumnych mezich. Pokud jeden klidne a bez mensiho nebo vetsiho stresu, za vec porizenou na dluh v konecne bilanci zaplati trojnasobek jeho ceny. Mnohdy to ale byva pochod po lane, jehoz nosnost je neznama.
Priliv zahranicniho kapitalu, ve valne vetsine z Asie a Ciny, do BC a Vancouveru, zpusobil onu shora zminenou nedostupnost nakupu solidniho bydleni mlade, snazive pracujici generaci. Ve Vancouveru se vytoporilo mnoho vysokych budov, ktere mesto pripodobnuji k Hong Kongu. Je to k jeho skode a nebo dobru? Tam je ale (jak me moje zena, ktera tam kratky cas stravila, informovala) verejna doprava vyborna, tady od vybornosti hodne vzdalena.
Kvap se stal jistou soucasti snad vsech zamestnani, spolu s obavou, ze prace muze byt ztracena. Ano, vyrabi-li se neco rychle, musi se rychle prodat ...a kolobeh se zacina a jeho soucasti muze byt znehodnocovani zbozi lonskeho, aby mohlo byt nahrazeno modely letosnimi.
Vytratila se soudnost a smysl pro rozlisovani toho, co je nezbytne, pro zivot zcela zakladni a co je nez necim navic, ac prijemnym, ale v podstate zbytecnym, a ziskanym mnohdy za cenu mensiho ci vetsiho bolehlavu.
"Je cas, aby byla zase velika valka, aby lidi prisli k rozumu!" sdelil pritel. Tedy, valku takoveho rozsahu, jakou mel na mysli, bych si rozhodne nepral. A jiste ani on to nemyslel vazne. Ale je nejaka cesta, kterou by se zapadni spolecnost, vcetne Kanady, mohla ubirat, bez extremu, bez lacnosti veci, bez vystrelku, ktere jenom umele nahrazuji onu prirozenou radost ze zivota, ke klidu a spokojenosti?
Ano, nenapsal jsem nic, co by nebylo vicemene znamo, ale jenom takove mensi (osobni) pripomenuti.
Vladimir Cicha
Autor neni marxista.

 

Navrat na hlavni stranu