Navrat na hlavni stranu

Historie Sokola 2. a 3. díl
Pred hezkou radkou let cs. legionar, Josef Hynek, prisel s pozoruhodnym hodnocenim cs. armad v prvni svetove valce: "Stoji za zminku, ze .... Cesi, kteri zili 300 let pod vladou habsburske dynastie rakousko-uherskeho mocnarstvi, a Slovaci, kteri byli 1000 let pod botou madarskych lordu, dokazali zorganizovat mimo uzemi sve vlasti armadu, ktera pochodovala ruskym imperiem, plavila se pacifickym, atlantickym a indickym oceanem, vychodocinskym morem a stredozemnim morem, prepravila se pres USA a Kanadu, vykon, ktery se nepodaril ... zadnemu narodu". Vzpomnel jsem si na tuto pregnantni vetu (a doufam, ze ji cituji s dostatecnou vernosti). pri cteni jednoho z ohlasu na IV. slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Curychu (3. dil "SOKOL Male dejiny velke myslenky, st. 39): Zpravodaj, casopis Cechu a Slovaku ve Svycarsku napsal: "Sletu se zucastnily jednoty prakticky z celeho sveta: jednoty sdruzene v Americke obci sokolske, australske, brazilske, kanadske; nejvice ovsem byly zastoupeny jednoty evropske - Viden, Mnichov, Pariz, Stockholm a svycarske - Basilej, Baden, Curych, Solothurn, Lucern a Winterthur s pobockami v St. Gallen a v Thurgau. Cvicilo pres 800 sokolu a sokolek, jejichz cviceni s nadsenim sledovalo vice nez 6000 divaku. Je jiste, ze tato cisla nemohou soutezit s temi, na ktera jsme byli zvykli ze vsesokolskych sletu v Praze. Zijeme vsak dnes v odlisnych podminkach a sokolove mohou byt hrdi na to, ze se jim podarilo tento slet s takovym uspechem zorganizovat. Myslime si, ze zadna jina exilova organizace, ba snad ani zadna jina organizace vubec by nedokazala ve sve rezii, za sve penize, podporovana pouze nadsenim jednotlivcu a priznivcu, dokazat podobne!" Nezni vam zaver tohoto ohlasu jako ozvena zakonceni Hynkovy pregnantni vety? A snad by nas to nemelo prekvapit: vetsina legionaru byli sokolove...
Prvni dil teto Waldaufovy sokolske 'trilogie' vysel pred tremi lety, rovnez v luhacovickem nakladatelstvi ATELIER IM. Je rozdelen do sesti kapitol a zabyva se historii Sokola od zalozeni - Miroslavem Tyrsem a Jindrichem Fügnerem - prvni sokolske jednoty v Praze v roce 1862 do roku 1948, zniceni sokolske organizace a skonceni cinnosti cs. Sokola v exilu. Druhy a treti dil jsou venovany cinnosti zahranicniho sokolstva.
IV. slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Curychu 1976, o nemz je zminka v prvnim paragrafu, byl ovsem jenom jednim z mnoha zastaveni, o kterych Wadaufova kniha prinasi bohaty zaznam. Autor svoji knihu vidi jako kroniku, jejimz umyslem bylo "zaznamenat verne a nezkreslene cinnost zahranicniho sokolstva, ktera jako celek nebyla dosud popsana a je celkem neznama... Jsem si vedom, ze tyto male dejiny by potrebovaly odborne zpracovani, aby mohly byt za radne dejiny povazovany." Snad. Ale pro mne - a myslim i pro mnoho jinych ctenaru - tato kniha je pokladem, ktery nikdo jiny, nez Jan Waldauf nemohl napsat - byl uprostred deni Ustredi od zacatku az do konce, byl svedkem skoro vseho, co se v Sokole od roku 1948 udalo, a - co je mozna jeste dulezitejsi - jednim z nejdulezitejsich hercu v tomto deni.
Nekolik slov o Ustredi: Tato sokolska organizace byla - jak Jan Waldauf pise - vedome a zamerne zalozena jako docasny nastupce a zastupce komunisty znicene Ceskoslovenske obce sokolske (COS), jehoz uloha by skoncila po obnove svobodneho sokolstva v Ceskoslovensku a navratem zahranicnich sokolskych jednot do puvodniho stavu pred rokem 1948. Tento predpoklad byl take vtelen do stanov Ustredi cs. sokolstva v zahranici. Po XII. vsesokolskem sletu 7. cervence 1994 v Praze VII. valny sjezd Ustredi konstatoval, ze "ceskoslovenske sokolstvo v zahranici svuj ukol cestne splnilo a proto byla jeho cinnost 31. prosince 1995 radne ve smyslu jeho stanov ukoncena" Tim nebyla ukoncena cinnost cs. sokolstva v zahranici, kde sokolske jednoty a zupy ve svych zemich pusobi samostatne bez ustredni organizace. Ani se nestaly soucasti obnovene Ceskoslovenske obce sokolske. "Bylo tomu zabraneno v listopadu 1995 provedenou zmenou stanov COS, ktera vyloucila clenstvi zahranicnich jednot v Ceske obci sokolske".
Waldaufova "kronika" je rozdelena na kapitoly. Prvni dil, jak uz zmineno, ma sest kapitol), druhy sedm: Zahranicni sokolstvo na zacatku r. 1952; Ustredi ceskoslovenskeho sokolstva v zahranici; Slavne sokolske dny ve Vidni 1956; Prvni slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici ve Vidni; Druhy slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Montrealu 1967; Prazske jaro a pokus o obnovu Sokola v Ceskoslovensku; a Treti slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici ve Vidni 1972.
Treti dil ma sest kapitol: Ctvrty slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Curychu 1976, Paty slet cs. sokolstva v zahranici ve Vidni 1982; Tyrsuv odkaz - symposium Ustredi v Oetzu; Sesty slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Curychu 1986; Sedmy slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici v Parizi 1990 a obnova sokolstva v Ceskoslovensku; Ukol splnen.
Kazda kapitola ma radu temat a podtitulku. Prvni kapitola tretiho dilu jich ma 23, mezi nimi: Sokolsky rok 1976; Ctvrty slet Ustredi cs. sokolstva v zahranici; Sokolsky rok 1977; Prvni sokolovna v Australii; Sokolsky rok 1978; Pomahatelska skola Ustredi ve Vidni, atd. Text o kazdem sokolskem roku zacina vypoctem nejdulezitejsich udalosti, ktere se ten rok ve svete udaly. Potom autor lici, co se delo v sokolskem zivote. Na priklad v roce 1976: "54. schuze vyboru Ustredi cs. sokolstva v zahranici se konala 3. a 4. dubna 1976 v New Yorku v byte jednatelky J. Uhlirove, 339 East na 75. ulici. Pritomni: starosta Dr. Antonin Hrebik, mistostarostka Marie Provaznikova, nacelnik Jan Waldauf, jednatelka Jarmila Uhlirova, pokladnik Jaroslav Hanus, matrikar Karel Pavel, Matej Neumann...." Jednatelka J. Uhlirova ve sve zprave mimo jine uvedla, ze "mistostarosta Dr. M. Ferjencik se vzdal sve funkce pro naproste zaneprazdneni, nebot byl zvolen predsedou Cs. narodni rady americke... Z dulezitejsi korespondence uvedla:, ze rozeslala dopisy s rozhodnutim v zalezitosti jednoty Lucern, zaslala obeznik vsem jednotam a clenum vyboru ohledne sjezdu v Curychu a zaslala sletove odznaky jednotam v Clevelandu... Jihoslovansky Sokol pripomnel ustaveni Svazu sokolstva, Naardensky vybor a Svetova rada Komenskeho zaslaly pozvanku na setkani v Konigsteinu v Nemecku, arch. Ceska z Vidne potvrdil, ze zhotovi sletovy film, ze Svycarska dosla zprava o zalozeni Sokola v Thurgau a pobocky v St. Gallen Starosta Dr. Hrebik vypracoval usneseni vyboru ve veci jednoty Lucern, pripravil obeznik pro jednoty, aby podaly navrhy pro sjezd a zvolily cleny do kandidatni komise, Sokolu Melbourne v Australii poslal zasilku sokolskych knih a brozur, napsal clanky k sletu do krajanskeho tisku a zastupoval Ustredi v predsednictvu Cs. narodni rady americke...."
Kazdy dil ma radu priloh. Treti dil jich ma jedenact: priloha c.2 je statisticky prehled Ustredi ceskoslovenskeho sokolstva v zahranici a ma 4 casti: I. Statistika prislusniku Ustredi k 31. prosinci 1955; II . Statistika prislusniku Ustredi k 31. prosinci 1958; III. Statistika prislusniku Ustredi k 31. prosinci 1977; IV Statistika prislusniku Ustredi k 31. prosinci 1995 ...Myslim, ze techto par drobtu z obroviteho kose, preplneneho informacemi, da ctenarum predstavu o rozsahu Waldaufovy prace.
Jan Waldauf je nejpeclivejsi a nejpreciznejsi clovek, ktereho znam a kazda stranka Malych dejin nese otisk jeho autorstvi.
Zaverem nekolik slov o vztahu mezi Janem Waldaufem a Ceskoslovenskou (nyni Ceskou) obci sokolskou. Vzdycky jsem si predstavoval, ze az komunisticky rezim jednim nebo druhym zpusobem skonci na smetisti dejin, ceskoslovensti sokolove postavi v celo svobodneho sokolstva doma Jana Waldaufa. Nestalo se.
Ti, kteri rozhodovali o roli Sokola po padu komunismu, pili z jinych pramenu, nez Jan Waldauf. Je to skoda. Je to skoda historickych rozmeru. A zrejme ti, kteri vedou sokolstvo v Ceske republice dnes, ve svem odmitavem postoji k Janu Waldaufovi, jak dosvedcuje jejich postoj k jeho dejinam sokolstva v zahranici, pokracuji. Odvazuji se predpovedet, ze az jejich 'sokolovani' bude davno zapomenuto, Janu Waldaufovi bude patrit jedno z nejcestnejsich mist v galerii prednich sokolskych pracovniku.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu