Navrat na hlavni stranu

Z Deylova ustavu pres Krasnou Lipu a Mseno zpatky do Prahy
Vypraveni treti Antonina Kubalka
Antonine, posledne jsi se zminil, ze nerad hrajes, kdyz nemas podminky, abys podal nejlepsi vykon, kdyz te treba nastroj neposloucha. To je bezna vlastnost u umelcu. Moje manzelka Maria jako malirka nerada maluje, kdyz k tomu nejsou spravne podminky. Kdyz je treba hluk, kdyz nema dostatek svetla. Rika, ze se nikdo nebude ptat, za jakych podminek to delala, ale lidi budou hodnotit vysledek. Mas takove pochopeni treba i pro sportovce, ze nechteji hrat na Mistrovstvi sveta, kdyz nejsou v nejlepsi kondici?
Jakykoliv sport je detska hra. Kdyz to mohou delat profesionalne, tak maji tu kliku, ze delaji to, co maji radi. Pri tom maji kolem sebe doktory, psychiatry a kdyz by jim nekdo rekl, ze neni ve forme, ze nesmi hrat, tak to je pro ne spis trestem. Navic jsou za tim neuveritelne penize. Treba v baseballu, zrovna jsem cetl, ze nekdo uzavrel kontrakt za 164 milionu. Ja jsem byl jednou na baseballu a byla to neuveritelna nuda. Celou dobu se cekalo az se neco stane. V hokeji je treba hodne zapasu, je zapotrebi rychlost, ale nekdo, kdo bere tri miliony a netrefi se do branky, to bych dokazal za ty penize taky, dokonce bych to udelal i za daleko min penez.
Rozdil je v tom, ze on se trefi z deseti pokusu dvakrat a ty by ses netrefil ani jednou
To neni ale pouze ve sportu. Treba v umeni se berou obrovske penize v administrative. Ruzni reditele galerii a muzei berou statisicove platy a pri tom nemuseji nic umet. Zatimco lidi, kteri by neco meli dostat nic nedostanou nebo hrozne malo. V hudbe reditel symfonickeho orchestru ma vetsi plat nez dirigent. Velke penize byly v produkci gramofonovych desek, dnes cedecek, zatimco spickovi hraci v orchestru maji nejakych sedesat tisic dolaru za rok, a nekdo okolo ma mnohonasobne vic. To je takove kapitalisticke zlo, ze lidi, kteri maji titul a kteri tomu treba ani nerozumeji maji spoustu penez, zatimco ti, co delaji nejakou praci delaji za babku. To neni jen v umeni, to je treba i v bance. Nechapu tuto logiku a hlavne mi pripadaji nesmyslne ty vysoke rozdily.
Ale vratme se do Deylova ustavu
Deyluv ustav to byla hudebne profesionalni skola. Po jeho absolvovani se vetsina zaku stala uciteli na techto skolach. Byla to dobra skola. Kazdy hral na nejaky nastroj. Tehdy jsem vubec nepomyslel na koncertni drahu. V patnacti se o techto vecech nepremysli. Mel jsem spoluzaka, nejaky Vaclav Zeleny, ohromne talentovany kluk, ale mel rovnez problem s ocima. Nikoliv vsak od nejakeho urazu, ale kvuli nadoru mu museli odejmout oko. Pozdeji se ukazalo, ze to byl mozkovy nador. Byl se mnou na Hradcanech, ale o rok niz a ja uz byl v Deylove ustavu, ale meli jsme stejneho ucitele Otakara Heindla. Jednou jsem se ho zeptal, co dela Vaclav a on mi sdelil, ze se chysta na prijimacky na konzervator. Tak jsem rekl, ze bych to zkusil taky a zacal jsem se pripravovat na prijimaci zkousky. Tak se stal Vasek Zeleny pricinou toho, ze jsem na tu konzervator po roce sel, ale zustal jsem bydlet v Deylaku. Konzervator byla u Rudolfina na druhem brehu Vltavy. Ve stejne budove byla i AMU a studia, kterym jsme rikali katakomby. Takze jsem chodil do skoly kazdy den pres most. Jeste jsem nebyl tak vycvicenej, ze bych se rano zastavil v hospode U tri pstrosu.
Tam jsem zustal pet let, nez jsem zacal chodit na Akademii. Zatimco na konzervatori uz se nebrali zadne predmety krome cestiny, a to byla literatura, stale byla povazovana za stredni skolu, kdezto Akademie za vysokou. Co je dulezite, ze jsem byl z toho Deylaku vyloucen v roce 1957 po absolventskym koncerte, kdyz jsem hral ve Smetanove sini s Rozhlasovym orchestrem.
Deylak mel totiz vecerku a elektricka vrata a ja jsem vedel, ze kdyz se do tech vrat trochu strci, tak se otevrou. No, a ja po tom absolventskem koncerte sel na flam, ktery trval tri dny. Kdyz jsem se vratil, tak si me reditel zavolal a sdelil me, ze davam spatny priklad. Nakonec jsem jednou musel odejit, jinak bych tam byl dodnes.
Pak jsem bydlel ruzne, az jsem se dostal k sochari Emanuelu Famirovi. V dobe normalizace byl postrachem umelcu. Byl to bolsevik. On byl reditelem nejake vytvarne skoly. Osobne jsem ho neznal, ale mel jsem dve zacky a maminka jedne z nich byla jeho sestrou. Prodavala damske plavky a podprsenky. Ona se mne ujala. Mela velkou zahradu a tam postavila maly domek z cihel a dala mi tam piano. Jednou tam ten Emanuel Famira prisel na navstevu a zdalo se, ze je to fajn clovek. Ja jsem se v tu dobu o politiku nezajimal a tak mne prekvapilo, kdyz mi nekdo rikal, ze je to bolsevik. On mel nedaleko odtamtud atelier z nejake byvale tovarny. Luxusni atelier.
Famira mi dal klic, abych si tam nekdy zaflamoval. Ja to vzal doslova. Pri jednom popijeni jsme zacali prohlizet, co v tom atelieru vlastne ma. Objevili jsme tam krabici s cigarama, ale i pistoli. A tak jsme sedeli venku na zahrade a tam pobihaly krysy, tak jsme ji pouzili. Tak jsem byl zase pozadan, abych klic vratil. Mozna, ze to nebylo kvuli tomu, ale ze pani Famirova se dovedela nejake drby.
Musel jsem tedy bydlet na koleji v Hradebni ulici. Na rohu byla hospoda Dubonet. Nahore byla hospoda a dole vinarna. Tam se kluci schazeli v hospode a kdyz nebyly penize, tak jsme dali vzdycky do frcu hodinky. Byl tam vrchni, nejaky Stepan. Jednou jsem se potreboval nutne napit a tak jsem mu nabidl ty svoje s tim, ze mu to pristi tyden vratim. On mi vzal za ten pult, tam mel skrinku a tam bylo 150 luxusnich hodinek. Stepan me upozornil, ze nektere jsou tam uz asi pet let. "Ja vim, ze bys o ty hodinky prisel, tak tady mas alespon panaka zadarmo."
Nakonec jsem ale Akademii nedodelal, protoze jsem jim trisknul s indexem. Nechodil jsem totiz na politickou ekonomii a nedostal jsem zapocet, vlastne mne ho zapsal kreten pouze tuzkou, coz neplatilo.
Krasne na tom bylo, ze tam ucila rada lidi, kteri byli tak stari, ze byli az senilni. Byl tam nejaky Josef Stanislav, bolsevicky skladatel, psal kantaty na tema Ruce pryc od Koreje a Sazeni stromku na Sibiri. My jsme ho meli vzdycky rano v deset hodin na predmet, ktery se jmenoval Rozbor skladeb. Bylo to v kvetnu a venku svitilo slunicko, krasny vyhled na Vltavu a lodicky se tam projizdely jiz v deset a my jsme cekali na profesora Stanislava. Muj kamarad kontrabasista Venca Fuka sel k tabuli a napsal PROFESOR STANISLAV DNES NEVYUCUJE, ale zustali jsme sedet. On vesel do tridy, uz blbe videl, precetl si to a pak rekl: "Muzete jit domu, ja dnes neucim."
Kdyz skoncila tato epizoda, musel jsem vstoupit do zivota a sel jsem ucit do Kamenice nad Lipou, kde se narodil skladatel Vitezslav Novak. Zaroven jsem se ozenil, kdyz Akademie byla pro mne historii. V Kamenici jsme ucili oba. To bylo v roce 1959.
Po roce se nam narodila dcera a jeden muj znamy odesel ze skoly ve Msene u Melnika. To byly divoke dva roky. To uz mne zacaly prichazet nabidky na koncerty a tak jsem se rozhodl, ze budu zit na volne noze. Ve Msene se mi libilo, tam bylo sedmnact hospod. Nejoblibenejsi byla hospoda u Stribrneho lva, tam tocila pivo pani Kaufmanova. Jednou tam za mnou prijeli vytvarnici. Nejaky Tonda Tomalik, Tonda Malek a Zdenek Beran. Vecer se na nas prilepil mistni hrobnik. Nakonec jsme skoncili u neho doma, v takove mistnosti plne rakvi a rano se vzbudim a koukam, kde to jsem a ja zjistil, ze jsem spal v jedne z nich. Kdyby to ti neboztici pozdeji vedeli, ze jejich rakev byla jiz pouzita. Kdyz jsem prisel domu, tak se manzelka ptala, kde jsem byl a tak jsem ji po pravde odpovedel, ze mezi mrtvejma.
Po msenske epizode jsem se vratil do Prahy, kde jsem byl az do osmasedesateho. Do Msena jsem se uz nikdy nevratil, ale kdyz jsem prijel po triadvaceti letech v exilu do Prahy, tak jsem mel koncert ve Smetanove sini a na nej prijel cely autobus ze Msena.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu