Navrat na hlavni stranu

Za Dr. Eduardem G. Kosinkou (1921-2010)
Dr. Kosinka mel za sebou vynikajici karieru jako sef ortopedicke kliniky na Masarykove Univerzite v Brne, kdyz v roce 1968 - jako jeden z asi stovky lekaru, kteri po srpnove invazi armad Varsavskeho paktu opustili Ceskoslovensko - rozmnozil krajanske rady v Kanade. Po slozeni predepsanych zkousek (nasim nove prislym lekarum tehdy hodne pomahal prof. Otakar Sirek a dr. Kosinka s nim spolupracoval) ve sve kariere pokracoval v Torontu jako specialista v ortopedicke chirurgii ve Women's College Hospital.
Dr. Kosinka zemrel 22. brezna 2010 ve veku 89 let.. O respektu, jemuz se tesil svedcil veliky pocet pratel a byvalych pacientu, kteri se s nim 28. brezna prisli rozloucit v kapli pohrebniho ustavu McDougall & Brown. Mezi temi, kteri ho postradaji je i jeho milovany pes Endy.
Jeho choti, pani Gabriele Kosinkove, dceram Jitce a Vere a vnoucatum Mikeovi, Barbare, Paulovi a Matthewovi, vyslovujeme uprimnou soustrast.
***
Za Jindrichem Krausem (1924 - 2010)
Byl z nejnenapadnejsich hrdinu, ktere jsem znal (a mel jsem cest poznat jich peknou radku). Zdal se byt uhneten ze samych nejcennejsich vlastnosti: statecnosti, skromnosti, inteligence, laskavosti k druhym a prisnosti k sobe... Jeho pristup k zivotu mi pripominal moudrost dnes uz davneho ceskeho basnika J. V. Sladka: Z osudu rukou vzal jsem svuj los, jak zrno, jez vlozil na brazdu kdos. Ne pasivni podavani se silam mimo nas, ale ztotoznovani se s osudem, sitym na nasi miru. Na Halasovu otazku: Z blata si zivot svuj uhnetem, nebo ho ulijem z kovu? Bez vahani odpovedel: ulijem z kovu...
Narodil se v roce 1924 v Teplicich. V roce 1939 se svymi rodici uprchl do Palestiny, kde se prihlasil do Ceskoslovenske armady. Podilel se na slave tobruckeho vitezstvi nad Rommelem a pozdeji - jako clen Ceskoslovenske tankove brigady - pomahal zastavit nemecky prulom u Dunkirku. Po valce se vratil do sve rodne zeme a zacal pracovat v hotelovem prumyslu. S novymi pany sve zeme se vsak nedokazal spratelit o nic vic nez s nacisty: pomahal nekomu pri uteku a to ho stalo osm roku zivota stravenych ve vezenich a koncentracich. Potom se mu podarilo dostat se z jejich dosahu a v roce 1964 dorazil do Kanady, kde pokracoval v kariere zapocate pred skoro dvaceti lety v Ceskoslovensku. Nekolik roku ridil Heritage Restaurants v Niagara Falls, potom pracoval jako reditel Food and Beverage Operations, Ontario Science Centre v Torontu a poslednich 15 roku pred odchodem do penze byl generalnim reditelem Sheraton - Triumph Hotelu, rovnez v Torontu. V roce 1994 - uz jako penzista, byl ustanoven poradcem a stycnou osobnosti behem prazskeho pobytu prezidenta Clintona mezi Bilym domem a hotelem Atrium v Praze.
Za jeho mimoradne sluzby v roce 1982 Sheraton Corporation Jindrichu Krausovi i hotelu, ktery ridil, udelila Award of Excellence a v roce 1986 ho poctila titulem Life Chairman of the Canadian Regional Council. Jindrich Kraus popsal svuj zivot v knize vzpominek s prostym nazvem Zivot (A Life), o niz jsem tehdy napsal, ze je to "ridce fakticky, nesentimentalni a optimisticky zaznam zivota, ziteho s odvahou, poctive a cestne".
Tak take zil zbytek sveho zivota, jehoz posledni tretina nebyla o moc lehci nez ty predchazejici - osud jako by byl rozhodnut zkouset tvrdost kovu, z nehoz byl Jindrichuv zivot ulit, az do konce. Od poloviny osmdesatych let ho zlobilo srdce. V roce 1985 a znovu v roce 1997 se podrobil vaznym operacim. Posledni rok se pridruzily dalsi potize. Nakonec umrel pokojne (snad ani nevedel, ze umira - jeho srdce se zastavilo), s zenou, kterou miloval, vedle sebe. Az do konce zil podle sve viry, ze duch vitezi na hmotou. I nad bolesti.
Jeho pani Nade a cele rodine vyslovujeme uprimnou soustrast.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu