Navrat na hlavni stranu

Konec jednoho konzulatu
Mesic brezen nebyl letos k nasi kanadske krajanske komunite laskavy. Rada pratel, kterym jsme tento brezen dali posledni sbohem, byla nejak delsi nez jina leta. V posledni letosni breznovy den se nas pekna radka sesla v Montrealu na pohrbu trochu odlisnem: zemrel nam konzulat. A nebyl to jen tak vselijaky konzulat. Ne ze by jich Ceska republika a predtim Ceskoslovensko melo v Kanade tolik. Ale montrealsky konzulat byl spjaty, zvlast s ceskoslovenskou historii, daleko tesneji nez byva u konzulatu zvykem.
To ale plati nejen o konzulatu, ale o Montrealu vubec: v roce 1924 emigranti z Ceskoslovenska, prevazne Slovaci, v Montrealu zalozili Ceskoslovensky podpurny spolek; v roce 1929 tam zacaly vychazet dva slovenske casopisy, Slovenske bratrstvo a Kanadske noviny; od tricatych let az do separatistickeho vzplanuti v Quebecu Montreal byl mozna nejvyznamnejsim strediskem Cechu a Slovaku v Kanade. Nejvymluvnejsi dukaz o vyznamu Montrealu podala mnichovska krize: nejvetsi protest proti Mnichovu zorganizovali prave montrealsti - 2. rijna 1938 (datum, ke kteremu se vratime) se jich seslo na demonstraci na 4000. Ponevadz Montreal je vyznamnym strediskem i dnes, zminim se - vedle ustredni udalosti, vztahujici se k tematu teto crty - z pozdejsi cinnosti nasi krajanske skupiny jen o trech zalezitostech, ktere mi nejak zacinkaly na srdce: slavne bazary, nejen proto, ze jejich vytezek byl venovan na podporu nemocnych a potrebnych, ale i proto, ze u jejich kolebky stal nezvykly kmotr: vojak, general Vaclav Vlcek; Klub senioru, hlavne proto, ze ho zalozil a dlouha leta ridil prakticky neznicitelny Vaclav Pavelka, ktery nakonec zemrel v roce 2002 ve veku sto jeden a pul roku; a kardinal Josef Beran, rezajici s Otcem Bohuslavem Janickem drivi na tabore Hostyn.
2. rijna 1938 se v Montrealu stala udalost, ktera mi pripada cesky mile napadita: je v ni element odvahy, mozna i echo ze Svejka (to nejjemnejsi, jake Svejk muze vyvolat), ale predevsim mimoradna bystrost. Vim, ze nekteri mluvi o hrdinstvi, ale to se mi nezda. Jak uz jsem se nekde zminil, odmitnout uprostred Kanady vydat nekolika nackum konzulat, kdyz kolem sebe mame cleny Sokola a elitni kanadske policie, mne nejak hrdinstvim nezavani - okamzik totiz pro hrdinstvi nedodal potrebny material. (Neco jineho by byvalo bylo, kdyby nekdo odmitl Hitlera vpustit na Prazsky hrad). Ale pribeh se mi jevi jako genialni reakce na drzost Hitlerovych diplomatu, kteri ve sve nadutosti usoudili, ze Mnichovem vsecko ceskoslovenske se stalo majetkem tisicilete rise a tak si zasli na ceskoslovensky generalni konzulat vyklidit dosavadni obyvatele a prevzit klice. Zrejme se dobre neinformovali, s kym maji tu cest. A tak kdyz prisli na ceskoslovensky konzulat, nasli tam pana generalniho konzula Dr. Fr. Pavlaska obklopeneho cleny Sokola a kanadske elitni policie, z nichz nikdo neprojevil sebemensi touhu nemeckym diplomatum vyhovet. A tak jim nezbylo nez odtahnout jako zpraskani psi. (Ono se to o psech rika jeste jinak, ale o lidech se to nejak nehodi). Co chci rict je, ze vitezstvi Dr. Pavlaska a jeho skupiny mozna neni mozno srovnat s vitezstvim u Zborova, ale bylo to podivuhodne vitezstvi vtipu nad silou, akt, ktery si zaslouzi cestne misto v analech ceskoslovenske diplomacie.
A je to Pavlaskuv konzulat (ten historicky, ne barak), s nimz jsme se 31. brezna loucili. To louceni - stejne jako to symbolicke o dva dny pozdeji - v mediich zaznamenal montrealsky Ladislav Krivanek. Pan Krivanek napred delal vsecko mozne i nemozne (mezi jeho mnoha pomocniky byla i 96 leta Anka Voticka, ktera sebrala 51 podpisu proti zruseni konzulatu), aby k louceni nedoslo. I posledni generalni konzulka, Ing. J. Jeslinkova o konzulat bojovala vsemi slusnymi zbranemi, ktere ji byly k dispozici (ta, kterou pouzil jeji davny predchudce, ji k dispozici nebyla). S pritomnymi se rozloucila dustojnym a civilizovanym projevem, kdyz predtim predala medaile a oceneni za dlouholetou praci pro dobre jmeno Ceske (a pro vetsinu i Ceskoslovenske) republiky, Josefu Janikovi, Eme Kosacke, Ladislavu Krivankovi, Libe Prasilove, Standovi Skalovi, Olze Velanove a Ance Voticke. Ruzene Raichmanove a Aloisi Voglovi byly medaile a oceneni predany pred vanoci.
Vecirku na rozloucenou se zucastnili slovensky honorarni konzul Ing. Dezider Michaletz s choti, Prof. Dr. T. J. Pavlasek (syn gen. konzula a pozdeji cs. velvyslance, Dr. Frantiska Pavlaska). Z Toronta prijeli Zuzana Hahn a autor teto crty.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu