Navrat na hlavni stranu

Panochovo kvarteto u svateho Vaclava


Na poslednich Nokturnech byli vytecni Panochovci. Je to neuveritelne, ale jsou stale lepsi. Byla to odmena, neco jako zlata medaile, ze nas Panochovci po dvou koncertech v New Yorku opet poctili svou navstevou v Torontu. Na Nokturnech behem poslednich sesti let vystoupili jiz potreti. A jejich vykon je vzdy neuveritelny. Cokoliv hraji, je vzdy hrano s pocitem uzasne muzikalnosti, s nehou a osobitym stylem.
Dnes je Panochovo kvarteto jedno z nejlepsich na svete. Jiri Panocha - prvni housle, Pavel Zejfart - druhe housle, Mirek Sehnoutka - viola a Jaroslav Kulhan - violoncello, ukazali opet, jak se ma vrcholna hudba interpretovat: bez teatralnich rusivych pohybu, klidne, soustredene s vnitrnim presvedcenim a muzikalnosti. Vysledkem je uzasny zvuk, ktery se prenasi na city posluchacu a vznika opojeni z krasy interpretovanych skladeb v akusticky vynikajicim kostele sv. Vaclava. A to se tyka jak Mozartova kvartetu v d-dur, kterym koncert zacal, tak moderni skladbou Bohuslava Martinu (kvartet cislo 7) a po prestavce kvartet opus 105 naseho oblibeneho Antonina Dvoraka. Uzasny muzikalni projev kvarteta mel za vysledek neutuchajici potlesk nadsenych posluchacu, kteri si vynutili pridavek opet od Antonina Dvoraka. Po koncerte jsme se zeptali Jiriho Panochy na dojmy z koncertu.
JP: My jsme zde jiz zazili nekolik koncertu, je zde velice prijemne prostredi, sympaticke publikum, a jsme stastni, kdyz si zde muzeme zahrat. Meli jsme dva koncerty v New Yorku. Naposledy jsme byli v Torontu pred rokem a pul. Bylo to velice podobne a bylo to take velice prijemne.
ABE: Hrali jste Mozarta, Martinu a Dvoraka, koho z nich mate nejradeji?
JP:
To je pro mne tezka otazka. Skutecnosti je, ze hrajeme vetsinou ceskou muziku, ktera je od nas pozadovana v zahranici, ale milujeme zrovna tak videnske klasiky Haydna, Mozarta, Beethovena. Nevyhybame se ani Bartokovi a Sostakovicovi. Ten repertoar za tech 41 let, co hrajeme spolu je docela znacny. Mame na tri sta skladeb ruzneho druhu, ale ceska hudba je v nem nejpevneji zakorenena.
ABE: Jak se takovy repertoar vyvijel?
JP:
Kdyz jsme zacinali, tak jsme si vybirali skladby, ktere byly na urcitych soutezich povinne. Podle toho se volil repertoar. Kdyz jsme prestali jezdit na souteze, tak jsme si mohli vybirat sami, i kdyz velice casto byly z ciziny vyslovovany pozadavky na urcite skladby. Tim vznikla smes skladeb, ktere jsme si vybrali a ktere byly na nas pozadovany. Ze zacatku jsme se snazili venovat ceskemu repertoaru. Hodne jsme toho natocili pro Supraphon: kompletni dilo Dvorakovo, dale jsme natocili vsech sedm kvartetu Bohuslava Martinu, oba Smetanovy kvartety, oba Janackovy, Fibicha Vyjimkou je stara ceska hudba, kde se najde mnoho skladeb, ktere bychom jeste mohli natocit, ale asi k tomu jiz nedojde.
ABE: Jak vypada nacvicovani jedne skladby?
JP:
Nejprve si kazdy z nas projde part sam, protoze nema cenu hrat na poprve z listu. Pak se sejdeme na zkousce, pri ktere udelam nektere smyky a kolegove se prizpusobi nebo ja jim. Vzdycky se hledaji zvukove efekty, barva zvuku, voli se smyky, prstoklady. To je prvotni prace, kdy kazdy rekne svuj nazor a potom to na zkouskach tribime a postupem casu se to vyvine. Nikdy nejdeme hrat nebo dokonce neco natacet po tydnu. Vzdycky se snazime poctive pripravovat na nove skladby a dukladne je pripravovat. Mnohdy jsme neco nacvicovali mesic, dva mesice, pak jsme to odlozili a znovu se k tomu vratili. Neni ideani hrat kratkodobe pripravenou vec. To neni, co by clovek chtel.
ABE: Pouzivate audiozaznamu, kdyz neco nacvicujete nebo vam staci, kdyz se slysite pri zkousce?
JP:
Samozrejme, ze si i veci natacime, ale vetsinou vychazime ze zkousek. Protoze za tu dobu mame urcite zkusenosti a vime, jak se zachovat a jak pouzit sve schopnosti a vyjadrovaci prostredky.
ABE: Antonin Kubalek interpretoval velice casto premierove skladby Milana Kymlicky, hrajete i vy nejake soucasne autory? Nechteli byste nekdy predvest v Torontu nekoho v premiere?
JP:
My nejsme zamereni na jednoho autora, ale meli jsme radi Vladimira Sommera (1921-1999) a jeho dva smyccove kvartety, velice rozdilneho charakteru. Jeden je neoklasisticky a druhy moderni, velice komplikovana hudba. Oba jsou nadherne. To je asi dluh, ktery zde mame.
ABE: Pokusili jste se nekdy experimentovat dohromady s dzezovym orchestrem?
JP:
Ne, to jsme bohuzel nezkouseli, i kdyz si toho vazim a obdivuji to. Nejsme vsak ve slozeni, ze bychom vsichni ctyri k tomu inklinovali, takze se zamerujeme na to, co delame.
ABE: Kdyz jste svym zpusobem takhle rozdilni, jak to ze jste vydrzeli pres ctyricet let spolu a nejdete si na nervy?
JP:
Samozrejme nekdy to ma urcite meze. Myslim, ze vime jeden o druhem a kdyz nekdo nema zrovna naladu, tak ho nejak nedrazdime a radeji se stahneme a resime veci jednotlive a nikoliv souhrnym konfliktem.
ABE: Mate nejake spolecne zajmy, kdyz jste treba na cestach?
JP:
Nekdy koncerty, ale jinak ma kazdy svou rodinu. V prvnich letech jsme jezdili spolu i na dovolenou, ale to bylo i z duvodu nacvicovani repertoaru. Ted je kazdy stastny, kdyz muze dovolenou stravit se svoji rodinou. Toho casu, co jsme stravili spolu je hodne.
Byl to uzasny vecer. Pristi Nokturno prezentuje mladou nadejnou pianistku, dceru virtuoza Antonina Kubalka Karolinu Kubalkovou, ktera predvede skladby Frederika Chopina, Bohuslava Martinu, Sergeje Rachmaninova a dalsi. Nenechte si ujit jedinecnou prilezitost slyset a poznat dalsiho clena Kubalkovy hudebni rodiny, pristi svetovou pianistku.
Milos Krajny
Ales Brezina
www.nocturnesinthecity.com

905/232-3092

 

Navrat na hlavni stranu