Navrat na hlavni stranu

Madarsky filmovy tyden - drogy, exkluzivni prostitutky, snuff film ­ madarsky film zapasi o misto na slunci
Madarum bychom mohli zavidet. Madarsky film je spolu s polskym filmem nejlepe viditelny v krajine postkomunistickych zemi. Muzeme se dohadovat, jestli je to tim, ze madarsky Milos Forman, tedy oscarovy reziser Istvan Szabo, zije v Madarsku a venuje se jeho propagaci v zahranici. Je to mozna diky osmdesati vyznamnym i mene vyznamnymi festivalovym cenam pro madarske filmy za rok 2009. Nebo je to prijatym filmovym zakonem, ktery umoznuje plnit hlavni podpurny fond - Verejnou nadaci pro film, penezi z ruznych zdroju (u nas by tomu financni experti rekli dvoji zdaneni, coz je u nas hlavni argument proti prijeti filmoveho zakona)? Tri hlavni madarske fondy pro podporu filmu operuji dohromady uctyhodnou castkou kolem 35 mil. Euro na rok. Rocne jde do premiery zatim stabilne kolem 25 celovecernich filmu, situace tu neni tak drasticka jako treba v Nemecku nebo ve Svycarsku, kde hotovy film je mrtve narozene dite - casto vubec nenajde distributora. Madarske filmy mely v roce 2009 hezkych 12 procent podilu na trhu. Druhy nejuspesnejsi madarsky film roku 2009, muzikal Made in Hungaria, ne nepodobny Hrebejkovym Sakalim letum, skoncil na druhem miste zebricku s 225 000 divaky (bezel na MFF Karlovy Vary 2009) a nejuspesnejsi film lonska je komicko-eroticko-mafiansky thriller o zadluzenych madarskych mladicich v Americe, kteri se rozhodnou natocit kvuli dluhum porno. Film se jmenuje A Kind of America 2 a skoncil v roce 2009 s  rekordem 450 000 divaku.
Madarsky filmovy tyden (2.-8.2.2010)
uvedl 16 celovecernich filmu plus 10 celovecernich filmu, ktere filmovi producenti natocili pouze pro televizi. Z tech sestnacti je nejmene pet takovych, ze stoji za velky kus reci. Jsou to filmy natocene jinym nez televiznim jazykem, hodne obrazove nebo hodne odvazne. Madarsko-svycarsko-rakousky horor The Kamera Murderer (Vrah s kamerou, rezie Robert Pejo) se odehrava v milionarske vile u Neziderskeho jezera, v mistech, kde driv probihala ostre strezena hranice mezi Madarskem a Rakouskem. Dnes je tam natur pur, kus zeme obyvane neustale kunkajicimi zabami, ktere je filmu slyset vic nez filmovou hudbu. A lany vysokeho, nekonecneho rakosi, jedinecna kulisa filmoveho tajemna. V obydli se sejdou dva pary uspesnych mladych lidi, jeden z Budapesti a druhy z Vidne. A zatimco tihle ctyri piji tokaj a hraji karty, v okoli se ztrati tri deti. Jak se ukaze, deti se staly obeti amaterskeho snuff filmu nataceneho pro internet, tedy snimku, v nemz v prubehu deje nekdo realne zemre. Jestli deti zemrely padem z byvale strazni veze na statni hranici, kam je vrah donutil vystoupit nebo jinak, zustava nejasne. Okoli cese policie, litaji vrtulniky a dva pary v milionarske vile jsou stale vic nervozni.
Do sveta manipulaci
Vedle horroru dalsi zanrovy film ­ thriller Daeathwaltz (Valcik smrti) v rezii Kristiana Karolyho ­ otec, vyslouzily policista s rakovinou plic se prichazi omluvit sve dceri v den jejich tricatych narozenin. Ta bydli v byte, kde je neuveritelny neporadek, zena je ve vysokem stupni tehotenstvi a tezce zavisla na drogach. Cerne barvy tohoto tezko konzumovatelneho filmu si prislo publikum rozptylit na film Team Building v rezii talentovane Almasi Reky. Nekde v hotelu mimo mesto probiha skoleni nejake velke firmy. V ramci posilovani kolektivu chodi ucastnici kolem dokola a drzi mezi sebou mice, nevsedni zazitek pak hodnoti, nacez britsky skolitel hodnoti je. Lektor hovori o tom, ze "musime byt otevreni", "pomahat si" a "podivat se do zrcadla, abychom se zmenili" a neustale opakuje, jak se od vnitrni motivace prechazi ke spontanne kreativni komunikaci a jak kazdy musi znat svou cilovou skupinu. Nikdo tomuhle vymyvani mozku pomoci poucek moc nerozumi, ale vsichni delaji, ze jo. Nakonec prijde hlavni poucka: "Vsichni jsme jen produkt. Vzdycky zalezi na packagingu." Nikdo lektora neposle k sipku, ostatne naslouchani lektorum Vecerni univerzity marxismu-leninismu i lektorum moderni komunikace (o neco chytrejsim) mame nejak v krvi uz radu let. Jeden z nejagilnejsich clenu skupiny je stary ucitel, ktery se snazi zavdecit co muze a usilovne tmeli kolektiv. Kdyz se jeden z mladych ucastniku teambuildingu vzbouri a rika, ze je to jen pokrocily zpusob, jak se prizpusobit a lezt do zadku nadrizenym, lektor ho dostane na chytaku s cisly a odstrani ho z kolektivu jako ves. "Ani dite nezplodis sam!" vola za nim vitezne a ostatni houfne prisvedcuji. Ve svete teambuildingu se rodi tymy a rozpadaji osobnosti.
Madari ziji manipulacemi dnesniho sveta. Czukor Show (Tamas Dömötör) je vytecne nasnimana talk show se zvanymi hosty ­ manzel, manzelka, milenka, sestra a muz, ktery jim pujcuje byt. V talk show se probira, jak muz zije se dvema zenami a nestara se o nemocnou matku, vychazi na povrch tehotenstvi a pere se nejspinavejsi pradlo. "My jen urychlujeme to, co by se stejne jinak stalo," rika moderator Milan Czukor. Pozvani svedsti hoste jsou z teto "hranice bourajici show" konsternovani, nacez davaji sefovi studia velkou zakazku. Moderator i lektor teambuildingu jakoby rikali: pred nasim svetem neni uniku, my jsme vitezove a dokud budou media ovladana penezi a poctem divaku a reklamou, do te doby to bude takhle. (Zvlast zajimave pro lidi, co zazili socialismus s jeho kontrolou lidi a medii pomoci ideologie a vedi, ze tohle bylo jeste horsi).

Czukor Show


Dva poly Evropy
Vitezny film Madarskeho filmoveho tydne ­ Bibliotheque Pascal (Pascalova knihovna, rezie Szabolcs Hajdu) lici pribeh rumunske Madarky Mony. Ta odejde od sve trilete dcery a od sveho otce se necha prodat do liverpoolskeho klubu umelcu, homosexualu a dalsi smetanky, vyhledavajici exkluzivni vznety. V jednom z pokoju tu vystupuje jako Johanka z Arku. Aby prezila, sef klubu ji picha drogy, obcas ji nekdo nafackuje, obcas si ji nekdo koupi na eroticke radovanky. Pokoje jsou vybaveny dekadentnimi a rafinovanymi umeleckymi predmety jako svicky, krize a panenky. V prezentu film lici, jak Mona, ktera je uz zpatky v Rumunsku, se snazi dostat svou dceru zpatky ­ ta byla mezitim dana do ustavu na prevychovu. Reziser Szabolcs Hajdu rika o tomhle zvlastnim madarsko-rumunskem svete: "Story Mony jsem napsal pred peti lety. Zil jsem tehdy v Rumunsku. Kazdy den jsem byl konsternovan svetem Balkanu, kde kone Cikanu mrzli v minus triceti stupnich, kde ortodoxni knez ridil cernou audinu a zehnal husam, vejcim a paklikum penez. Je to svet, ve kterem policie muze byt uplacena krabickou pudinku, kde si vykladaci osudu a obchodnici se zazraky delaji placenou inzerci v novinach, kde pohromade zijou Madari, Cikani, Rumuni, Armeni, Nemci, Turci a Rusini. Je to misto, kam Holandane prijizdeji nakupovat pozemky, odkud etnicti Madari utikaji zpatky do Madarska a odkud se Rumuni snazi emigrovat do zemi, kde se mluvi romanskymi jazyky. Odtud jsou mlade zeny zavlekany do Italie, Spanelska, Nemecka a Francie ­ a nedokaze to zmenit ani Evropska unie. Pribeh sexualni otrokyne, o ktere jsem pak natocil film, mne vypravela bufetarka v divadle. Zazila to na vlastni kuzi ­ cestu z Rumunska pres Viden do Liverpoolu. Neco jsem prevzal, neco jsem zazil sam, neco mi vypravel nekdo jiny, neco jsem domyslel. Jiste je jedno: Rumunsko ma nejvyssi emigraci mezi evropskymi zememi a Rumuni vetsinou odchazeji kupodivu do Velke Britanie. Tyhle dve zeme znamenaji dva poly Evropy. Dva poly, vzdalene zemepisne i kulturne. Jsou to dva hlavni poly evropske emigrace."
Prodavani lidi, kradeni myslenek, splhani na spolecenskem rebricku, oblbovani s usmevem na tvari a s optimistickym hlaholenim anglickych frazi, premoc medii, neexistujici hranice mezi clovekem, ktery hraje sam sebe a nebo vystupuje v roli, kterou mu urcil nekdo jiny, to je to, v cem je soucasny madarsky film dobry. Tahle tragikomicka show ma jednu vyhodu: je naprosto aktualni. Madarsky film ukazuje svet nas vezdejsi s jeho bolestmi i strachy. Ukazuje exkluzivni svet denne probirany v mediich, svet, ktery je jen pro vyvolene, pro "majitele klicu". V jednom velice krasnem road movie s nazvem Vespa (rezie Diana Groo) se do tohoto sveta snazi proniknout dvanactilety cikansky kluk z vesnice. V cokolade nasel vyherni kupon, ze se stal vyhercem motocyklu Vespa. Vypravi se na svou pest do Budapesti, v sidle zprostredkovatelske firmy najde napis, ze firma zkrachovala, ale kluk se neda, "svou" Vespu nakonec sebere. Cestou zpatky mu ji ukradnou. Ve vsi pak jezdi zas na starem kole mezi volne pobihajicimi koni. Sen se zhroutil, ale kluk zustal tim, cim byl. Mozna tohle je nejdulezitejsi poselstvi madarskych filmu: sevce, drz se kopyta a nelez tam, kam nemas.
Radovan Holub, Budapest

 

Navrat na hlavni stranu