Navrat na hlavni stranu

Vylet
Cely nasledujuci zmateny blabol venujem svojim dvom suputnikom - ucastnikom vyletu. Pekovi, zvanemu Majster, ktory svoj vrodeny sarm, ba aj nadobudnutu charizmu vzdy s uspechom pouzival na balamutenie autorit, a vsetci jemu blizki ludia z toho vdacne profitovali. Dnes je uspesnym kapitalistom a caro jeho osobnosti ani teraz nezahala. Lubovi, znamemu ako Ucen, ktory sa vzdy nebojacne vybral na akykolvek nezvycajny vylet za hranice vsednych dni, hoci aj na cudzi pas a so zmenenou vizazou. Toho casu je nebohy a urcite bez prestania cestuje; pas pravdepodobne nepotrebuje.
Za socializmu sme boli mladi. Sice bez idealov o prekrasnom novom svete, avsak silni, pekni a bujari. Zurila mladost a mozno aj pochabost. Bezfarebna, siva realita vsednych dni prvej polovice 70-tych rokov. Iniciativni jedmci, ba i cele kolektivy sa usilovali bohatnut rozlicnymi, casto svojraznymi sposobmi. Zurila normalizacia, pred nami diplomovky, statnice, povinna vojenska prezencna sluzba a nie celkom jasne perspektivy.
Pridruzena vyroba akehosi JRD v trencianskom okrese sa zmocnila lukrativnej zakazky - vybudovat urnovy haj pri novootvorenom bratislavskom krematoriu. Stavbyveducim tohto megaprojektu bol stryko nasho spoluziaka, ktory nam, vtedajsim stvrtakom ci piatakom na univerzite, dohodil financne neuveritelne vyhodny kseft. A tak sme kopali, salovali, betonovali a finalizovali ako v kapitalizme. Stavbyveduci mal velmi pozitivny vztah ku konzumacii mocnych osviezujucich napojov, co v praxi znamenalo, ze nas nie prilis casto pracovne usmernoval. Rovnako mocne inklinoval k prislusnickam opacneho pohlavia. A do krematoria, ci vlastne do uz jestvujuceho urnoveho haja, chodilo smutiacich vdov neurekom. Mnohe z nich uvitali prejavy ucasti a pochopenia najeho ulisnej brunatnej tvari. Nas mily sef na rozdiel od nas nefajcil. Mnohe z jeho potencialnych snubenic vsak ano. Cigarety sme poskytovali my. Odvtedy sa aj datuje nie velmi poeticka dvojzmyselna hlaska: "Fajcil bych jak vdova." Verbalny sprievod jeho filantropickej prezentacie sme si nanestastie nikdy nemohli vypocut, pretoze sme sa museli pretvarovat, ze sme usilovni a neobycajne pracoviti budovatelia poslednych pribytkov zosnulych. Ocividne sa mu vsak darilo. Napriek tomu dielo pokracovalo, zrejme podla planu, pretoze sme dostavali tucnu vyplatu. Nie sice pravidelne a nacas, o to prijemnejsie sme boli prekvapeni, ze vobec. A tak sme jedneho dna mohli radostne konstatovat: peniaze na krku a Vianoce tiez. Ked'ze cela financna machinacia prebiehala akosi nezavisle od uctovnych knih mileho JRD, nas predak, nami nie velmi seriozne zvany "Majster", dostal gucu stokorunacok (v tom case bankovky najvyssej nominalnej hodnoty), ktoru sme si pod blizkou branou rozdelili, a hybaj do Krymu, kaviarne vedla univerzity, kde sme casto hostovali. Az pricasto.
Zacal hodokvas. Okolo pracovitych budovatelov krematoria sa zhrcilo niekolko spriatelenych kolegov opilcov. Po blizsie neurcenom case, niekolkych vypadkoch pamati a inych nespecifikovanych radovankach nastala zaverecna. Z nasej veselej pospolitosti zostalo len torzo. Majster, traja nekrematornici (z nich jedna dama) a ja. Vd'aka intenzivnej spotrebe nie celkom uslachtilych napojov a svalnatych kaviarenskych reci o sportovych vykonoch v akomkolvek odvetvi niekto zo zucastnenych, mozno ja, zacal prorocky bluznit o zaslubenej krajine, kde maju lacne lyziarky rakuskej proveniencie zn. Kastinger. Krajina snov bola NDR. Predvianocne obdobie, takmer zasnezena Bratislava, nie celkom zaostrene pohlady. Cas ako stvoreny na spanilu jazdu k spriatelenym teutonskym susedom.
Bolo cosi pred polnocou. Tusili sme, ze akysi nocny vlak chodi okolo pol jednej nadranom odkialsi z Budapesti do Berlina. Do toho nasho. Vychodneho. Nevedno preco, traja z nas mali so sebou pasy. Pravdepodobne preto, ze bdeli prislusnici VB vas mohli hocikde a kedykolvek legitimovat. A problem by bol na svete. DIzka vlasov, porast na tvari, zufaly stav obcianskeho preukazu, za vsetky tieto zlociny boli postihy. Od pokuty cez nutenu upravu ucesu ci ochlpenia az po vysluzku obuskom. Pasy boli predsa len menej amortizovane a spolu s indexom ako potvrdenim, ze nie ste prizivnik, strazcov poriadku vacsinou uspokojili. Kamarat Ivan, podla pasu 188 cm vysoky chasnik s modrymi ocami, mal pas, nemohol vsak ist. Lubo, zvany Ucen, nemal sice pas ani modre oci, o vyske ani nehovoriac, mal vsak v krvi niekolko promile a neodolatelnu chut cestovat a spoznavat nepoznane. Pas docasne zmenil majitela.
Rozlucili sme sa s utulnym Krymom a vybrali sa na stanicu. Tusili sme, ze cesta to bude narocna, v jedalenskom vozni budeme moct konzumovat za koruny a v spriatelenej casti byvaleho rajchu nam nase hmotne statky vymenia za dederonske platidla, ktore my obratom zhodnotime za kapitalisticke lyziarske topanky. Jazykovo sme boli adekvatne vybaveni. Plynulo sme zo seba sypali dolezite konverzacne zvraty: Wo ist Gestapo?, Achtung, partisanen!, Schnaps, Bier a Skischuhe.
Cesta prebehla bez zadrhelov. Aspon o nijakych nevieme, pretoze pamat nam sluzila asi tak po Malacky, potom dlhe zotavujuce nic. Az zrazu prekracujeme hranicu vsednych dni a sme v cudzom svete. Spriatelenom sice, ale inom. Nemeckom.
Disproporcie v jednom z nasich pasov si ostraziti strazcovia hranic akosi nevsimli a z nas sa stali svetaci.
Uvodne dojmy boli priserne smadne. Vyriesili sme ich chlapsky v stanicnom bufete. S jasnymi pohladmi sme si zacali obzerat spojenecku krajinu, ktora rozputala niekolko svetovych katastrof. Odchovani sovietskymi bojovymi a nasimi partizanskymi filmami sme sa pozerali na okoloiducich übermenschov dost cez prsty. Neboli sme vobec uveliceni. Skor naopak. Suc potuzeni v stedrom stanicnom bufete nam akoby narastli kridla a zacali sme cvicnu konverzaciu v cudzom jazyku. Komunikacia celkom viazla, napriek nasej verbalnej podkutosti. Jednoducha, starostlivo artikulovana otazka Wo ist hier Gestapo? ocividne zmiatla statnych arijcov, ktori od nas bocili este vacsmi ako predtym. Ani varovanie o vyskyte partizanov sa nestretlo s vd'acnym porozumenim. Len informacie o utulnych osviezovniach s ponukou Bier und Schnaps sme dostali pomeme lahko, najma ked' sme ochotnych informatorov posunkovou recou pozvali na trunok. Nevedno ako, ale zrazu sme sa ocitli v strede pychy vychodonemeckej socialistickej architektonickej predstavy o centre sucasneho modemeho poludsteneho velkomesta, na Alexander Platzi. Obrovska pusta betonova planina s falickym symbolom televiznej veze, odkial sa sirilo optimisticke vysielanie nemeckej demokratickej televizie. Gazdinky a ine nenarocne publikum v celom socialistickom tabore vzdy spozorneli, ked' zaznela znelka Ein Kessel Buntes. Revualny program s ucastou polonahych chutnych tanecnic a hviezd popmusic typu Karla Gotta, Helenky Vondrackovej ci Jiriho Koma. Vsetci sme sa velmi tesili, ako nasi znameniti umelci dobyjaju velky svet. Zasluzili aj narodni. Asi si podobne ako sucasny, pomeme znamy euroskeptik profesor Klaus povedali, ze peniaze nesmrdia a nieco take ako spinave peniaze vlastne ani nejestvuje. Za penize v Praze dum. Nebo alespon u Prahy. Jeden z mala kapitalistickych "hviezd" v tomto programe bol isty Dean Reed, ktory sa preslavil najma tym, ze z Ameriky emigroval do NDR. Ludia sa smiechu nezdrzali. A my sme zrazu boli pod vezou, odkial tieto kultume uderky vnikali do nasich sivych domacnosti. Bolo ze to radosti. Okoloiduci smetiar, neuspesne predstierajuci pracovitost, dotlacil svoj vyrobny nastroj - akusi dvojkolesovu karu az k nam a spytavo sa na nas zahladel. V jeho ociach sme vytusili hIbku plnu smadu. Pozvali sme ho, aby sa pripojil k nasim narocnym radovankam. Vd'acne to uvital a pustil sa do konzumacie. Nemylili sme sa. Bol smadny. Zrazu sa z nicoho nic spamatal, strasne sa prelakol a kamsi utiekol. Nevedno, ci si spomenul na svoju dobrodruznu mladost plnu zeleznej discipliny, ci uz v SS alebo v sovietskom gulagu. Karu nam tam nechal. Cas plynul a my sme pomaly zacali zabudat na povodny ekonomicky ucel nasho osvetovo-naucneho zajazdu za kazdodenne, vsedne obzory.
Nasi vychodonemecki krcmovi hostia sa casto menili. Len co cula (posunkova) debata skIzla do chulostivej politickej roviny, priatelski dederonski zhyralci sa zacali kamsi nepricetne nahlit. Dokonca sa nam ani nepodarilo prelozit prezyvku vtedajsieho sefa NDR Waltera Ulbrichta. (Pre pamataikov: Kobra, cize K...t bradaty.) Prijemne stravene chvilky nebyvaju vecne a v ktoromsi z nas sa prebudil pocit zodpovednosti, o ktorom ani netusil, ze ho ma. Spomenul si na Skischuhe. Nuz teda hybaj. Taxik a od obchodu do obchodu, kde by podla taxikara mohli onen tovar mat. Vlastne nejedneho taxikara, pretoze kazdy z nich, ked sme mu naznacili, aby pred obchodom cakal, si vypytal prejazdenu sumu plus zalohu za cakanie, a ked' sme boli z dohladu, zmizol. Skischuhe sme nenasli. Aj nemecki nadludia nam zacali liezt na nervy. Stale cosi mleli a nevedeli po slovensky. Ba ani po cesky. Dost bolo teutonskych sudruhov. X-ty taxikar nas zaviezol na stanicu. Bol tam privetivy vycap a my sme bystro usudili, ze styri hodiny stravene v koliske tozlicnych izmov su dostatocny cas na to, aby sme sa vybrali nazad. Tam nam aspon kazdy porozumie. Teda, takmer kazdy.
Prisiel vlak. Jedalensky vozen otvoreny, personal zhovorcivy recou zrozumitelnou, jednoducho raj. A este k tomu v Nemecku. Nastala druzna veselica. Niekolko poldecakov od nas k tamtomu sympatickemu stolu, naspat fl'asa sektu pre nas. A vlak uhanal cez cervenkasto hnede Sasko k Sudetam. Cas radosti a hojnosti na stole.
Ako to uz byva, vsetko dobre je na nieco zle. V socialistickych drahach byvali sice vymozenosti v podobe nie prilis hygienicky nezavadnych toaliet, nevedno preco vsak potrebneho papiera nebolo. Toto vsetko som vedel, a ked' sa ma zmocnil nahly a intenzivny fekalny poryv, zhrabol som za hrst papierov a vybral sa za dobrodruzstvami na tzv. velku stranu. Nevenoval som prilisnu pozomost obsahu tlaciv, ktore som po samotnom akte, v ramci ciastocnej ocisty, pouzil. Ako znovuzrodeny som sa vratil do viru bujarej zabavy. Zrazu hranica. Nastupili prisni, uniformovani uradnici oboch krajin, ba i oboch pohlavi. Az pri kontrole dokladov sme si trosku hmlisto uvedomili, ze jeden z nas je v zahranici vlastne ilegalne. Najma vtedy, ked' vysvitlo, ze colne vyhlasenie nelegalneho migranta som pouzil na spominanom socialnom zariadeni. To uz presahovalo chapanie predpisov dbalych byrokratov. Neveriacky krutili hlavami. O to vacsmi, ked' zistili, ze nemame nijaku batozinu. Nastastie vlaky by mali dodrziavat cestovny poriadok. Aspon teoreticky. Neboli sme ani ozbrojeni, ani prilis drzi. Pravdepodobne sarmantni na samotnej hranici unosnej miery. Mavli nad nami rukou a nevsimli si nezrovnalosti v jednom z pasov. Mozno aj vd'aka nasmu nechcenemu uhybnemu manevru.
Medzinarodny dopravny prostriedok sa rozhybal. Vzapati zastal a po chvilke sa opat pohol. Nevsimali sme si tieto zanedbatelne okolnosti a zacali sme oslavovat uspesny navrat do vlasti. Vlak rusal k Usti nad Labem. Kamarat Majster sa kamsi vytratil. Inteligentne sme sa domnievah, ze zavital na one zariadenie, v ktorom som ja pred chvilou znehodnotil uradny dokument. Zapacilo sa mu natolko, ze tam nabera cerstve sily; normalna vec v nasom stave, Intenzivna a zabavna debata pokracovala. Obcas niekto z nas okrajovo spomenul nepritomneho Majstra. Zacula to pani pri vedlajsom stole a spytala sa:
"Vy hledate toho hezkyho hocha v ty zluty kosili?" Pritakali sme. "Jo, tak toho v Decine zatkli." Nechapali sme. Sympaticka pani nam pomaly a dorazne, aby sme to naozaj dokladne pochopili, vysvetlila, co sa prihodilo. Mileho Majstra natolko dojala benevolentnost uradnych organov, ze sa im rozhodol vrucne pod'akovat. Najma zenskej casti uradneho komanda. V prejavoch naklonnosti pokracoval na perone, ked' sa vlak pohol. V milom Majstrovi sa prebudila driemajuca dusa kaskadera. Plavnym skokom sa vysvihol na schodiky miznuceho vagona. Naplanoval si vsetko perfektne, pretoze to nebolo po prvy raz, co mu vlak mizol v dialke. Doterajsie pokusy vzdy dopadli ako-tak vydarene. V Decine jeho kalkulacie zlyhali. Netrafil, kam chcel, a padol na kolajnice. Medzinarodny rychlik Malmö-Sofia okamzite zabrzdil. Zodpovedni prislusnici ozbrojenych sil boli nastastie stale dost blizko, aby sa postarali o nasho dobrodruha. Po svojom. Zavolali prislusnikov ZO VB a ti nasho naskakovaca bez okolkov zadrzali. Po sestminutovom zdrzani sa vlak pohol v ustrety d'alsim neocakavanym prihodam svojej pute. My sme, prirodzene, netusili vobec nic a nerusene hodovali d'alej. Vlak pomaly brzdil v Usti nad Labem. Jobova zvest postupne prenikala do nasich mozgovych zavitov, pretoze Majstrova bunda s dokladmi a peniazmi lezala vedla nas na sedadle. Opustit hodokvas v najlepsom je vzdy narocne. Vystupili sme aj s Majstrovymi proprietami. Taxik do Decina. Taxikar bol z nas napriek slusnemu kseftu akysi rozpacity. Odmietol nam dokonca zastavit v hospodach, ktore sme minali cestou, a obavali sme sa, ze podobne ako pre clenov cyklistickeho peletonu, aj pre nas by sa dehydratacia mohla stat osudnou. Prezili sme strastiplnu put sudetskymi krkahajmi, aby sme na decinskej stanici, v uradovni zeleznicneho oddelenia bezpecnosti, uzreli scenu ako vystrihnutu zo surrealistickej komedie. Dvaja statni ochrancovia poriadku hraju hru pre intelektualov - sach a zatknuty, ktory uz horko-tazko rozlisoval farbu policok, im kibicuje. Neuspesne, pretoze jeho favorit s vyssou sarzou prehral. Porazeny sachista starostlivo skontroloval zlocincove doklady, nase tiez a hlboko sa zamyslel. Tema vsak pravdepodobne presahovala jeho inteligenciu, pretoze svojmu podriadenemu prikazal, aby nad nami bdel, a kamsi sa odobral. Chvilu sme sa marne pokusali nahovorit zdatnejsieho sachistu na kratsiu exkurziu do stanicneho vycapu, kde este, aspon podla akustickeho efektu, vladol culy ruch ci skor nepricetny rev. Prislusnik odolal pokuseniu, hoci ocividne nerad. Premyslavy osozak sa vratil s rozradostnenou tvarou. Zapeklity problem zanho niekto vyriesil. Dozvedeli sme sa, ze za sestminutove meskanie medzinarodneho expresu musime zaplatit pokutu 100 Kcs za kazdu minutu, a potom pod dohladom uradnych osob nastupit do najblizsieho rychlovlaku a uz sa nikdy neukazat v ich rajone. Ponuka to bola lakava. Peniaze sme mali, trestne oznamenie, pripadne nelichotivy pripis do skol, ktore sme navstevovali, nehrozili, a zivot sa na nas zacal opat usmievat. Bol to vsak rozpacity usmev. Ak zaplatime, privela nam nezvysi na uhasenie coraz nastojcivejsieho smadu. Neriesitelna situacia. Zdanlivo. Bez toho, aby sme sa poradili, sme sporny spletenec vyriesili unisono. Chlapsky. Odmietli sme zaplatit, pretoze prazdny gagor je prisilna, hrozostrasna predstava. Nase rozhodnutie neprijemne zaskocilo ozbrojenych sachistov. Nocna mora papierovania, ktore ich cakalo, sa na ich nadsenie mala premenit na neocakavany prijem. Odhadli nas celkom spravne, usudzujuc, ze nebudeme chciet potvrdenie o odovzdanej pokute. Hrat sach v pracovnom case a vyplnovat nekonecne formulare o zadrzani zlocinca a jeho dvoch komplicov su dve podstatne rozdielne kratochvile. Nerozmyslali pridlho. Ozeliet uz takmer isty prijem a este sa samozamestnat uradnymi tlacivami, to uz bolo privela. S jadrnymi, hoci nie velmi spisovnymi povelmi nas vyhnali na peron a spolu s nami mrzli na nastupisti, az kym neprisiel najblizsi vlak nasim smerom. Nastastie to netrvalo pridlho, ani nasa rozlucka nebola srdecna a znovu sme sa ocitli v jedalenskom vozni. A bolo dobre. Zavratnou rychlostou sme rusali na rodnu totalitnu hrudu.
Ivan Znasik - Toronto (Rak 5/2009)

 

Navrat na hlavni stranu