Navrat na hlavni stranu

Vanoce v nezvedenem case
V co vlastne verime?
V jednoho Boha veriti budes
- Vetsina z nas (alespon tech, kteri veri, ze jsme vic nez soucet svych svalu a kosti) v jednoho Boha veri, ale prodirame se k nemu rozdilnymi cestami; nekdy tak rozdilnymi, ze se ve jmenu Boha vrazdime...
Co Buh spojil - Jenom 8% zen (a 14% muzu) mladsi generace veri v celozivotni manzelstvi...
Nezabijes - Na bojistich, a dnes casteji uprostred mest, vybuchuji smrtici a mrzacici bomby; ulicemi nasich mest se potuluji lide s nenavisti v srdci, pripraveni zabijet ciste pro poteseni...
Nepokrades - Kolik zpusobu vymyslil clovek, aby okradal sve blizni - od drobnych zlodejicku az po prezidenty svetovych spolecnosti, senatory a vladce statu...
Nesesmilnis... nepozadas manzelky - Co by si media pocala, kdyby hvezdy jako presidenti, guverneri statu, hollywoodske herecky, sportovci (za pouziti jejichz jmena -Tiger Woods - v reklame jedna firma {a nebyla jedina} platila 40 milionu dolaru rocne), zili podle svatebniho slibu vernosti? I duvody, proc podniky platily (a nektere prestaly platit) horentni sumy za pouziti Woodsova jmena vrhaji neobdivne svetlo na nasi dobu: viditelne je platily za jeho mimoradnou schopnost pokrivenou holi vyslat maly balonek do predepsaneho prostoru a nakonec ho dostrkat do diry vyryte v zemi. Tedy zadna esteticka, mravni ani duchovni napln. Az snad nato, ze Woods byl take jaksi neprimo prezentovan jako vzorny manzel. Vsecko slo jako na dratku, Woodsuv prijem z inzerce se zacal pocitat na miliardy. Az nekdo zachytil podezrely e-mail, ktery Woods poslal zene, z niz se vyklubala jeho mnoholeta milenka. Woods nejdriv klickoval, ale pak priznal "nevernosti"- tech milenek bylo vic. Nekteri inzerenti prestali jeho jmeno pouzivat. Proc? Byl placen, protoze byl povazovan za nejlepsiho hrace golfu na svete. Je jim dosud. Proc tedy? Zrejme byl placen i za dojem cestneho a mravneho muze - byl symbolem neceho, co bychom snad vsichni chteli byt: cestnymi, pravdivymi lidmi. Plato ucil, ze ve svem podvedomi nosime predstavu o spravedlnosti a protoze ji na svete nenachazime, musila prijit odnekud mimo tento svet (neco jako Kantovo: "Hvezdne nebe nade mnou a mravni zakon ve mne"). Jsme si vedomi mravnich postulatu a protoze maloktery z nas ma silu podle nich zit, obdivujeme lidi, o nichz chceme verit, ze jsou lepsi a silnejsi, nez my.
A jestlize si jsme vedomi krehkosti sve moralky i moralky sveta, v nemz zijeme, bylo by pekne, kdybychom se mohli podivat kolem sebe a uvidet pozemsky raj: pruzracna rana, vanek pohravajici si s prvnimi stvoly trav; to seifertovske:" O', zeme ma, pro opojive krasy tvych maju kvetoucich je v hrobe tezko spat."
Bohuzel, i na nas pozemsky raj pada tezky stin: Ledovce, ktere kryly severske oblasti zemekoule po miliony let, maji - mozna - uz jen jedno nebo dve desetileti, nez zmizi docela. A jestlize roztaji, zvysi hladinu mori a vnuti novy rytmus podnebi v kazdem koute zemekoule. Jestlize dnes desitky milonu lidi hladovi, nezastavime-li oteplovani, budou jich stovky milionu a revoluce a chaos. A nakonec, mozna, si divoke vichrice budou nasimu mrakodrapy pohazova jako s detskymi hrackami, nez more se preleje pres kontinenty a ukonci jednu zajimavou epizodu vesmirne historie. Vetsina vedcu prijima oteplovani a znacny lidsky podil na nem, jako skutecnost. Mezi temi, kteri bud oteplovani nebo lidskou vinu na nem popiraji nebo zlehcuji, je (vedle male skupiny vedcu), Vaclav Klaus a organizace jako Fraser Institute ve Vancouvru. Myslim si, ze vedci pravdepodobne o svem oboru vedi vic nez politici a je-li pravdepodobne, ze maji pravdu, bylo by neodpustitelne nedelat nic a doufat, ze se nic nestane.
Co s timto, ne prave lichotivym, pohledem na svet, maji co delat vanoce? To, co mely spolecneho s osudem lidskeho rodu od doby, kdy byly slaveny poprve: narozeni Jezise. Pro ty, kteri ho prijali za sveho spasitele, je jistotou posmrtneho zivota v "dome jeho otce", pro ktery tento svet a tento zivot je jen pripravou a hruzy tohoto sveta se jich prilis nedotykaji. Pro ty ostatni - pro ty nedokonale viry i pro ty, kterym dar viry nebyl vubec dan, je Jezis zvestovatelem noveho videni lidskeho udelu a nove nadeje.
I pro ty, kteri meri cas na staleti a kteri pred sebou dokazi vykouzlit scenu treba galskeho prokonzula v roku 55 pred Kristem planovat vypravu do Britanie. Muze jako Winston Churchill, ktery 11. kvetna v Oslu v roce 1948 slozil hold Jezisovu dedictvi: "Plamen krestanstvi je nasim nejlepsim pruvodcem." Tento hold byl v podstate pokracovanim Churchilova projevu proneseneho rok predtim (7.kvetna) v Haagu: "Jestlize ...pevne uchopime vznesenejsi nadeje lidstva, pak mozna vstoupime do veku zaliteho sluncem, kdy male deti, ktere prave dorustaji v tomto mucenem svete, nebudou ani porazenymi ani vitezi v prchavych triumfech jedne zeme nad druhou v krvave vrave nicive valky, ale dedici pokladu minulosti a vedy, hojnosti a slavy budoucnosti."
Vznesenejsi nadeje lidstva... A snad i jina Churchillova veta, tak proste shrnujici lidsky zivot, je ozvenou Jezisova uceni: "...lidsky zivot je nam predlozen jako jednoducha volba mezi dobrem a zlem." A snad myslil na nadeji a viru krestanstvi i v zamysleni nad smrti, kterou videl jako "soucast nesmirne tragedie nasi existence na teto zemi, proti ktere nadeje a vira rebeluji."
Vlastne jsem chtel psat o necem jinem: o rozzarenych detskych ocich, o vybirani darku pro ty, ktere milujeme, o versi, ktery jsme recitovali pred tolika lety, ze nam zni v pameti jako sotva slysitelne echo: "Hlas zvonu tahne nad zaveji, kdes v dalce tise zanika. Dnes vsechny struny v srdci zneji, neb radost se jich dotyka." Chtel jsem psat o radosti a take o vdecnosti za pozehnany rok, kdy od tolika lidi jsem dostal pohlazeni.
A tak, navzdory vsemu, kazdemu z Vas uprimne a pokorne dekuji a preji kouzelne vanoce a vsecko dobre v Novem roce.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu