Navrat na hlavni stranu

Hitlerova hora
Jihonemecke mestecko Berchtesgaden nabizi turistum nejen prirodni krasy v okoli a prohlidku solneho dolu, ale i jedinecnou atrakci moderni historie. Zaslouzil se o to jisty rakousky amatersky malir s knirkem, avsak prosluly uplne jinymi schopnostmi a ve zcela jinem oboru. Jmeno Adolf Hitler je s mistni casti zvanou Obersalzberg spjato od roku 1923, kdy si jeden ze statku vybral za sve letni sidlo. Dnes tu stoji dokumentacni stredisko s expozici venovanou prave obdobi nacionalnesocialisticke diktatury. K jeho navsteve nelaka nasince pouze dana historicka tematika, ale i zvedavost, jak se ti Nemci vlastne se svoji temnou minulosti vyrovnavaji.
Obersalzberg je kopec, chcete-li severni svah kopce slouzici po staleti mistnim pastevcum, kteri se mohli odtud kochat pohledy na skalnate horske stity, otevrene udoli reky Berchtesgadener Ache a na sousedni zelene strane posete salasemi. Misto, jakych jsou zde v jiznim Bavorsku desitky. Ale jen tento kopec si vybrali budouci spicky nacisticke rise, aby jej povysili na sve druhe mocenske centrum, hned po Berlinu. Neslo tedy zdaleka o pouhe letni sidlo pro prominenty slouzici k rozptyleni a rekreaci. Z odkoupenych zemedelskych usedlosti vznikly luxusni vily, ktere ovsem navenek zachovavaly zdani puvodni selske architektury. Po fasistickem prevzeti statni moci tu pak v kratkem casovem rozmezi tricatych let vyrostly kasarna SS, skola a hospodarsky komplex, jez mel zajistovat potravinovou sobestacnost komunity. Tu chranila cela soustava opevneni. Takovou tresnicku na dorte predstavovala dodnes zachovala stavba na 1834 m n. m. vysokem kuzelovitem vrcholu. Takzvane Orli hnizdo nechal postavit v nacionalnesocialistickem stavebnim stylu jako dar k padesatym narozeninam pro sveho vudce sef risske kancelare Martin Borman.
V dobe Hitlerova kultu sem na Obersalzberg proudila cela procesi jeho fanousku a fanynek, tady rissky kancler prijimal vyznamne statniky, tady se rozhodovalo o osudu Evropy. Nastesti ne definitivne. V dubnu 1945 tuto nacistickou pychu srazily britske bombardery. A co neznicily, dokonali americti pyrotechnici. Nic nesmelo pripominat eru hnedych kosil, nic nemelo slouzit k vyvolavani starych duchu.
Americane zde vydrzeli az do roku 1996. O tri roky pozdeji zde bylo otevreno jiz zminene dokumentacni stredisko. Nabizi pres 950 dobovych fotografii, dokumentu a plakatu, a take filmove a zvukove zaznamy. Prvni kroky navstevnika jsou ve znameni jakesi sokove terapie. Vidite kupy mrtvol, rady obesencu a zastupy zbidacelych tel. Pokud to vas zaludek zvladne, cekaji vas temata jako teror a nacisticky bezpecnostni aparat, rasova politika, pronasledovani Zidu, cikanu a Sintiu, koncentracni tabory, nacisticka propaganda, vcetne prace s mladezi a zneuzivani socialnich podpurnych programu. Pochopitelne nechybi tema druhe svetove valky. Seznamit se muzete i s profily hlavnich protagonistu Treti rise. Hitleruv kult byl dumyslne pestovan. Jeho soucasti byla i tato horska kulisa. Obraz fyrera mel presvedcovat verejnost o jeho lidovosti, o lasce k detem, ale i k horam a k prirode, o statnicke rozhodnosti a o vizionarskem duchu.
Navstevniky tvori jak skolni skupiny (studenti maji slevu, ucitele vstup zdarma), tak jednotlivci, prevazne, odhaduji, starsi generace. Za zminku jiste stoji, ze v nedalekem stanku u rozsahleho parkoviste nekoupite zadny suvenyr s hakovym krizem, ani reprodukci Hitlerovy krajinky, ani snimecek Goeblsovi roztomile rodinky.
Nuze, Obersalzberg je bezesporu velkou turistickou atrakci. Nenajdete tu vsak ani naznak glorifikace onech temnych nemeckych dejin, ani jejich jednotlivych akteru. Jde o decentni setkani s desivou historii lidstva, kdy sam dabel hral prim.
© Miroslav Petr - Hradec Kralove
cervenec 2009

 

Navrat na hlavni stranu