Navrat na hlavni stranu

Nech sa paci
Nesuvisla zprava o jednom zajazde. Z druhej ruky.
Pred nedavnom sa clenovia Torontskeho slovenskeho divadla vratili z premieroveho turne po styroch slovenskych mestach. Trnava, Nitra, Martin a Bratislava. Predstavili sa s hrou slovenskeho autora Viliama Klimacka Horuce leto 68. Hra o emigrantoch, ci vlastne o nas, ludoch. Partia slovenskych nadsencov, dvoch moravskych krajanov, ktori uz rozlicne dlho ziju v Kanade. Za vydatnej pomoci troch slovenskych hercov. Snuru umoznil grant Uradu pre Slovakov zijucich v zahranici a sponzorske dary firiem a jednotlivcov, pretoze vstupne by nepokrylo ani desatinu nakladov. Vratili sa domov. Z domova.
Zvlastna informacia. Co alebo kde je teda domov? Je to ten maly fliacik zeme, kdesi pod Tatrami, nad ktorymi sa blyska, ba aj hromy divo biju? Alebo je to iba pocit bez geografickeho vymedzenia? Kam vlastne nasinci, zijuci inde, patria? A treba vobec niekam patrit? Kolko ludi, tolko odpovedi. A vsetky spravne.
Jedna z postav Klimackovej hry sa spytuje ci slusni ludia zostali, alebo odisli. Odpoved je opat nejasna. Torontske publikum prijalo Horuce leto 68 velmi priaznivo. Je aj o nich. Ako to prijmu ludia na Slovensku nikto netusil. Emigrantska tema bola pridlho dost tabuizovana. "A nam sa podarilo vypustit 40 - rocneho dzina z flase", ako to autor vystihol v ktoromsi interview.
Obavy predcili ocakavania. Zbytocne. Torontski divadelnici ponukli vsetkym styrom divadlam dve predstavenia. Popoludnajsie matinee pre skoly a vecerne. Trnava a Bratislava to prijali. Prve predstavenie celeho zajazdu hrali pre trnavsku mladez. Pre nich je 68-my rok dejepisom. Nevedia o tom privela. Vsetci ucinkujuci boli prijemne prekvapeni az zaskoceni pozornostou a zivou reakciou tychto dorastencov. Mnohi z nich pochopili, ako sa po skonceni hry vyjadrili, ze kazda minca ma dve strany a zivot je malokedy cierno-biely. Mnohi sa totiz naivne domnievali, ze akonahle budu mat situacie na Slovensku po krk, a tych je bohuzial nemalo, jednoducho odidu na Zapad a tam im bude hej. Stratili sice neopodstatnene iluzie ale vari si uvedomili, ze zivot nie je polom prejst. Vecerne predstavenie bolo uz trosku o inom, avsak rovnako priaznivo prijate a standing ovations sprevadzali nasu skupinu pocas celeho pobytu.
Neobycajne milo a profesionalne sa spraval aj technicky personal vsetkych divadiel. Uplne chybala ta povestna blahosklonnost a nafukanost profesionalov voci amaterom. V Martine po skonceni predstavenia sefdramaturg divadla oznamil divakom, ze mozu ostat v hladisku a pobesedovat si s ucinkujucimi. Neodisiel vobec nikto. A tak prebiehal cely pobyt. Preco teda prave tato hra a preco ju prezentovat na Slovensku?
Dovolim si odcitovat Rev. Dusana Totha jednoho zo zakladatelov Torontskeho slovenskeho divadla, herca a rezisera, ktory v interview pre casopis Evanjelicky posol predosiela: Milan Kundera vo svojom diele Ignorancia vychadzal z Odyssea, ktory hovori: "Celych dvadsat rokov nemyslel na nic ine ako na svoj navrat domov. Ked sa vsak vratil s prekvapenim si uvedomil, ze jeho zivot, samotna podstata jeho zivota, jeho ohnisko, jeho poklad lezi mimo Ithaky, v dvadsiatich rokoch jeho putovania. A o tento poklad Odysseus prisiel a mohol ho znovu ziskat len tym, ze o nom bude rozpravat. Avsak v Ithake nebol cudzincom a nikomu nenapadlo, aby mu povedal: Rozpravaj nam." My sme sa rozhodli hovorit. Chceme sa s vami rozdelit o poklad, ktory sme ziskali pri nasom putovani svetom. Pokladame si za povinnost hovorit o nasich osudoch, aby nas nase deti a generacie po nas nevinili, ze sme nezanechali svedectvo o sebe. Dufame, ze slovenske publikum prijme nasu vypoved tak uprimne, ako ju predkladame."
A publikum na Slovensku skutocne nesklamalo. Predsa sa prihodila jedne velmi smutna udalost. Jednomu z torontskych amaterov, Jurkovi Jonasovi, po predstaveni v Nitre diagnostikovali nador na mozgu. Museli ho previezt do Toronta a ma sa nedobre. Nam, ktori ho pozname, neostava nic len verit. A verime. Vsetci.
P.S. V Bratislave na Panenskej ulici je privetiva krcma so svojraznym nazvom Next Apache. Kamarat, ktory byva oproti mi vysvetlil, ze ono zariadenie vlastni akysi Kanadan, ktory nerozumejuc poriadne slovencine takto nazval svoj lokal, vdaka frekventovanemu zvratu "Nech sa paci", ktorym ho Slovaci castovali. Cize Nech sa paci byt doma tam, kde vam je dobre. Trebars na Panenskej.
A Jurko Jonas vyrastal na Panenskej.
Ivan Znasik

***

Torontske slovenske divadlo
Co maju spolocne pocitacovy konzultant, modna fotografka, chemicky inzinier, ucitelka a evanjelicky farar? Su z Kanady a spolu s dalsimi tvoria Torontske slovenske divadlo. Pred tyzdnom hralo na slovenskom turne svoje Horuce leto 68. Moju hru o ich generacii, ktorej ruska okupacia vzala buducnost v Ceskoslovensku.
Sam som byval amaterom, hraval som len za potlesk. Ako kanadsky subor. Preto si vazim nadsenie divadelnikov, ktori neriesia kritiky, pi-ar, honorare, ale chcu "len" hrat. Videli ich stovky divakov v Trnave, Nitre, Martine a Bratislave.
O chvilu bude styridsatjeden rokov od augusta 1968. Ako ho priblizit tym, co vtedy nezili? Predstavte si, ze mate osemnast, su prazdniny a do vasho mesta pridu cudzie tanky. Citite sa zradeny, chodite pisat sprejom po muroch a vecer dojde bledy otec, mama place a vy sa cez noc zbalite - ti predvidavejsi aj zimne veci - a odidete, kym su otvorene hranice. Len na par mesiacov, hovorite si, kym sa to nevyjasni...
A zatial vam rodnu krajinu oplotia ostnatym drotom a vy sa vratite az po styridsatjeden rokoch zahrat o tom divadlo.
Samozrejme, ze v tej hre musi byt kus sentimentu k vasej mladosti, ale aj naivna viera, bez ktorej by ste vonku nevedeli zit. Viera, ze ak sa bude o nasili a okupacii Ceskoslovenska v roku 1968 stale hovorit, hadam sa nezopakuje. Slava naivnym. Slava navratom!
Viliam Klimacek, dramatik
Pravda-27. 6. 2009

 

Navrat na hlavni stranu