Navrat na hlavni stranu

61. Kongres CSSK v Montrealu - trochu odjinud
Uvodem
Na prubeh montrealskeho kongresu, oslavujicimu 70 let trvani (pod ruznymi jmeny) Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade, se muzeme divat z ruznych perspektiv:
a) vsecko bylo dokonale.
b) vsecko nebylo dokonale, ale nic se kritizovat nebude, ponevadz kritika je hazeni klacku pod nohy, mohla by se nekoho dotknout a treba odradit, lepsi je jakekoliv nedostatky zamest pod koberec (coz se v Kanade dost dela, zvlast kde se jedna o lidska prava nebo kdyz to ma neco spolecneho s rasou - celkem chvalyhodna a znacne uspesna filosofie, i kdyz leckdy na ukor svobody projevu).
c) leccos bylo nedokonale a ma se o tom pravdive referovat.
Rozhodl jsem se pro treti alternativu - popsat, co jsem videl a slysel, bez zasti, bez hnevu, mozna spis trochu hrave, ale vzdycky s uctou k pravde, v duchu jednoho z nejnepodplatitelnejsich vyznavacu teto filosofie, Alexandra Solzenicyna: " Nejdulezitejsi je nikdy nejednat proti vlastnimu svedomi, nepodepisovat dokumenty, kterym neverite, nevolit pro ty, o nichz si myslite, ze by nemeli byt zvoleni... nerozsirovat lzi, nevysilat je, nepsat je... nepredstirat. Vasim kredem budiz: nechte lez prijit do sveta, nechte ji i triumfovat, ale ne skrze mne."
A uz pred odjezdem do Montrealu mi tato poucka pomotala hlavu. Donesly se mi v uryvcich a z nekolika pramenu informace, ktere mi byly potvrzeny na kongresu, ze nejaky cas pred kongresem bylo na schuzi ustredi rozhodnuto, ze na pristi obdobi bude kandidatem ustredi znovu dr. Gustav Pliva, ale ponevadz dr. Pliva oznamil, ze planuje az sesti mesicni dovolenou (coz by znamenalo, ze by neridil jednu schuzi). seslo se nekolik clenu vyboru, kteri rozhodli, ze kandidatem sdruzeni bude Milos Suchma. Mym problemem nebylo, jak budu hlasovat (byl jsem na kongresu jako nehlasujici host a krome toho jsem v Satellitu navrhl, ze by bylo dobre omladit krev a zvolit za predsedkyni dr. Evu Sailerovou). Mym problemem bylo, jak o teto epizode referovat: mlcenim (forma lzi), anebo podanim poctive zpravy? Co je dulezitejsi? Pravda nebo iluze, ze kdyz se o necem nemluvi, tak se to nestalo?
Zucastnil jsem se letosniho kongresu ze trech duvodu: abych pozdravil stare pratele a zname (Milose Zacha, Aloise Fogla, Misu Fuchsovou, dr, Stefana Horneho, Milose Suchmu a snad predevsim Alenu Valdstynovou, ktera, bohuzel, mela jine plany), abych si pripomnel atmosferu doby, kdy jsem se uzce s CSSK ztotoznil a abych vyridil kongresu pozdravy a prani Sokolske zupy kanadske, jedne ze dvou celokanadskych krajanskych organizaci (trochu jsem byl zvedav na svoji citovou reakci - jsem pokud vim - jediny zivocich, ktery byl predsedou CSSK a starostou Sokola Kanada - lhal bych, kdybych tvrdil, ze jsem byl dojat k slzam).
Cesta na kongres
Cesta na kongres byla paradni. Jeli jsme autem v obsazeni: Blanka Rohnova, Zuzana Hahnova, Marketa Slepcikova, Brandon Hahn (kameraman a take Zuzanin syn) a ja. Vsichni (krome Brandona, ktery celou cestu prohnipal, a mne (?) jsme byli brilantne zabavni a chechtali se jako posedli. Dokonce jsme se rozhodli, ze vytvorime orchestr a ze ho nazveme po Blance Rohnove a hrali jsme si s ruznymi jmeny: zacali jsme s Blancinym kvartetem, pak jsme to rozmnozili na kvinteto, a nakonec jsme se jednomyslne dohodli, ze jmeno musi byt sexy a nazvali nas orchestr sextetem. Clenove orchestru jsou vyse jmenovani a jako sesteho jsme adoptovali (bez jeho vedomi, ale s jistotou, ze bude nadsen - zvlast, kdyz mu dovolime radit na bicich nastrojich) samotneho generalniho konzula CR v Torontu, pana Richarda Krpace!). Vecna skoda, ze Brandon - misto aby hnipal - ten ohnostroj srsiciho vtipu nenatocil (mel by z toho do smrti zivobyti). Jeho matka dokonce recitovala basen, recitovala ji skvele, ale protoze jsem slusne vychovany a nemam vymluvu, ze jsem vyrustal v Kanade a jako takovy si neuvedomuji, ze nektere basne se mozna nehodi pro verejnou potrebu, nebyl jsem jisty jeji volbou poezie (ale samozrejme jsem zurive tleskal), a protoze Zuzana postrada citlivost lidi vyrostlych v Ceskoslovensku, recitovala svoji basnicku se stejnym elanem i na kongresu...
Navsteva u generalni konzulky, pani Jaroslavy Jelinkove
Hned po prijezdu do Montrealu jsme jeli na konzulat, kde nas na schodisti uvital mlady muz (vlastne chlapec, ale s tak aristokratickym a moudrym chovanim, ze nazvat ho mladym muzem je vlastne poklona pro mlade muze) a pak nas uvitala stejne mile i generalni konzulka CR v Montrealu, pani Jaroslava Jelinkova. A znamenite pohostila.
Kongres - sobota 3O. kvetna 2009
Pri vchodu do zasedaci sine kazdy ucastnik dostal bytelnou kongresovou brozuru, v niz vedle programu jste nasli zpravy funkcionaru, odbocek, archivni material, inzerci. Brozura na mne delala dobry dojem, dovedl jsem si predstavit, kolik v ni bylo prace, dost nerad jsem slysel, ze mela nedostatky, jako chyby, sponzorsky material, ktery se nekam zatoulal. Take jsem v programu nezahledl jmeno velvyslance CR, ing. Karla Zebrakovskeho (uz v Torontu jsem se dozvedel, ze gen.konzul CR, Richard Krpac nebyl pozvan - na kongresu mi vysvetlili, ze kdyz pozvani prijme velvyslanec, gen. konzul se nezve - (ale oba byli na kongresu v Londone, tak nevim).
Sobotni dopoledne bylo venovano registraci, privitani a predstaveni cestnych hostu. delegatu, pozdravu, zdravic, zapisu z minuleho kongresu, volby komisi, zpravam cinovniku, revizoru uctu, pobocek, jejich schvaleni a udeleni absolutoria odstupujicimu Vykonnemu vyboru. Po obede probehly volby noveho VV CSSK na obdobi 2009 - 2011. Novym predsedou byl zvolen Milos Suchma, mistopredsedy jsou Blanka Rohnova, Eva Sailerova a dr. Stefan Horny, jednatelkou Vera Kohoutova, zastupkyni Barbara Sheriffova, pokladnikem Jan Sammer...
Spolecensky vecer
Ten se povedl. Konal se ve Fairmont Hotelu - The Queen Elizabeth (montrealska obmena torontskeho Fairmont Hotel - Royal York). Zucastnilo se ho kolem 120 lidi. Slyseli jsme pekne projevy kanadskeho ministra imigrace a lidskych prav Jasona Kenneyho a quebecke ministryne spravedlnosti, jejimz manzelem je Cech, mistopredsedy senatu CR, Jana Lisky a velvyslance CR v Kanade, Karla Zebrakovskeho. Nejpeknejsi casti vecera bylo udileni Masarykovych cen dvema ceskoslovenskym vedcum svetoveho vehlasu, Pavlu Hametovi (v r.2001 mu bylo quebeckou vladou udeleno nejvyssi oceneni v oblasti vedy, cena Wilder-Penfield, za celozivotni prinos v oblasti lekarstvi a lekarskeho vyzkumu) a Emilu Skamene, profesoru na katedre mediciny a genetiky na McGill University a do nedavna rediteli vyzkumneho institutu zdravotniho centra McGillu (pres 11 tisic zamestnancu, z toho 910 lekaru), ktery je nositelem mnoha cen, vcetne Prix du Quebec a ceny J. G. Mendela. Masarykova cena byla dale udelena pani Sonii Zichermanove za obetavou a uspesnou praci jak ve Sdruzeni tak mimo ne (zprostredkovava anonymni pomoc potrebnym lidem, hlavne rodinam s malymi detmi, hraje na klavir v domove duchodcu i nasim seniorum a pece stovky rakvicek na vanocni bazary). Ctvrtym vyznamenanym byl Josef Kuchar. Narodil se v Siebenhirten u Vidne, kde chodil do skoly J. A. Komenskeho, pred nacisty utekl do CSR, po komunistickem puci se vratil do Rakouska, ale rok na to emigroval s rodinou do Kanady, kde v roce 1951 registroval firmu "Recochem Inc.", ktera se pod jeho vedenim rozrostla na jednoho z nejvetsich vyrobcu naftalinu a konzumnich produktu s pobockami v Kanade, USA, Belgii a Australii. Hned po prichodu do Montrealu prisel s rodinou do Sokola, pomahal pri budovani Hostyna, podporoval a podporuje CSSK atd. Prvni tri byli pritomni (za Josefa Kuchare podekovala jeho dcera) a jejich dekovne poznamky dodaly veceru zvlastniho lesku. Bylo to pri udelovani Masarykovych cen a specificky, kdyz Misa Fuchsova cetla text Masarykovy ceny, kdy se ozvala minulost: vzpomnel jsem si, jak jsem si vyhral se slovicky, kdyz jsem v roce 1985 tento text daval dohromady... Za zminku snad stoji i to, ze jsme s Misou predali kopii knihy "It All Began With Prince Rupert" ministru Kenneymu, quebecke ministryni spravedlnosti a senatoru Liskovi.
Nedele 31.kvetna
Nedelni dopoledne bylo tak bohate, ze by se do jednoho titulu neveslo. Zacalo to poutavou prednaskou prof. Tomase Pavlaska, ktery jako chlapec byl svedkem udalosti na ceskoslovenskem konzulate v Montrealu v r. 1939, kdy zastupci Hitlerova Nemecka si prisli prevzit konzulat a nasli tam - diky otci prednasejiciho, gen. konzulu Frantisku Pavlaskovi - nejen skupinu Sokolu v krojich, ale i montrealskou policii a museli s neporizenou odtahnout.
Druhym bodem nedelniho dopoledne byla zprava Zuzany Hahnove. Zuzana umi mluvit a nekdy pouziva (v cestine) vyrazy, kterymi Jan Masaryk oslnoval sve vznesene anglicke pratele. Jeji zprava o pokroku v jednani o postaveni pamatniku obetem komunismu by mela vyjit tiskem, ale podstata jeji zpravy byla, ze se zda, ze spor mezi skupinou, kterou zalozila a skupinou, ktera se nahle objevila na scene, bude urovnan a zadost ottawske Capital Commission bude podana spolecne.
Poslednim bodem nedelniho dopoledne byla diskuse s hosty z CR, mistopredsedou senatu Liskou a zastupcem ministerstva zahranicnich veci,
......., kteri po zprave odpovidali na otazky pritomnych. Jejich odpovedi casto doplnoval nove zvoleny predseda CSSK, Milos Suchma, ktery je se situaci v CR duverne obeznamen.
Projizdka Montrealem
Misa Fuchsova byla (spolu s Emou Kosackou) dobrym andelem tohoto kongresu. Obe byly vsude, nenapadne a usmevne, Misa navic jeste bohate ucinkovala pri spolecenskem veceru rizenim programu, uvadenim hostu (dr. Horny prekladal) a obe - spolu s dr. Hornym a Petrem Stikarovskym tem, kteri se prihlasili, pripravili krasne rozlouceni s Montrealem: vozily nas po Montrealu a ponevadz sve mesto intimne znaji, ukazaly nam mesto plne rozkosnych zakouti, domovu palacovych rozmeru, reku, jakych na svete moc neni, dedictvi svetove vystavy (kolik penez stala jen strecha hlavniho pavilonu, kterou nakonec museli strhnout, nechteli-li Montreal privezt do bankrotu), misto, ktere nam pripomnelo laternu magiku a take nas slet...
Zaver
Skoda, ze nekdo jeste jednou neprosel kongresovou brozurou - dovedu si predstavit kolik casu a usili si vyzadalo shromazdovani materialu a jeho organizace a vytisteni, v Montrealu (hlavne asi Misa Fuchsova), ale i v Torontu: jednatelka Vera Kohoutova a jeji zastupkyne Barbara Sheriffova - tato brozura si zaslouzila lepsi korekturu.
Nejtezsi stin na kongres vrha volebni proces. Skoncil vystoupenim Gustava Plivy z CSSK
Kdykoliv si Cesi a Slovaci (a mluvim samozrejme o dobe vice mene soucasne) mohou volit vlastni vladu, CSSK ma problem najit smysl sve existence.
Co pro mne na kongresu bylo kladne, byla spolecenska vecere a hlavne udileni cen s projevy poctenych, kanadskych hosti a sen. Lisky, prednaska prof. Pavlaska, zprava Zuzany Hahnove a diskuse s delegaci z CR.
A trochu frivolne: cesta kvinteta do Montrealu (gen. konzul Richard Krpac s nami nebyl - nebyl pozvan a do naseho sexteta byl jmenovan az behem jizdy) a projizdka s Misou Fuchsovou po Montrealu.
Dekuji, montrealsti!
Josef Cermak - Montreal

 

Navrat na hlavni stranu