Navrat na hlavni stranu

Na prani vydavatele tohoto listu
Prani znelo: napis neco o vancouverskem divadle. Tento text pisu 15. kvetna, premiera jarniho predstaveni v nasem Divadle Za rohem se kona 21. kvetna, takze referovat v teto chvili nemohu. Ale protoze si musim odpocinout od mnoha manualnich praci, ktere jsem k nemale sve radosti musim v posledni dobe kolem naseho obydli vykonavat a take, abych neztratil kontakt se Satellitem a jeho majitelem-vydavetelem, dodam krome strucne zpravy o pripravovanem predstaveni Modra tvar, autor Arnost Goldflam, (jeho vybornou hru Sci-fi uvedlo pred lety nase divadlo ve znamenite rezii dr. J. Skaly), nekolik jinych informaci z naseho mesta Vancouveru.
Tedy, zminene predstaveni reziruje pan Akram Stanek z Prahy, ktery stejnou hru reziroval nejednou v meste sto vezi a prijel do Vancouveru na pet nedel predchazejicich premiere, aby pane Goldflamovo dilo s vancouverskym souborem (znacne omlazenym o par mladych nadsencu, kteri na onech prknech se objevi ve svem zivote prvne) nastudoval a pokracoval po predchazejici rezijni pomoci Oldy Pataka, clena naseho divadla. O to vetsi je prilezitost pro hostujiciho rezisera dokazat svuj um. Zatim tedy na tema divadla jen tolik, ze soubor a reziser zkouseji pilne a pokud jde o autora tohoto textu, ten se na predstaveni tesi.
Deji se tady ve Vancouveru ale i jine veci nez dalsi predstaveni Divadla Za rohem. Ve volbach konanych 12. kvetna opet vyhrala strana Liberalni a jeji vudce G. Campbell, ktery se u moji malickosti odepsal dvojim masivnim zvysenim platu hodnostaru a jemu samemu v dobe, kdy litr benzinu stal dolar padesat. Volil jsem kandidata strany konzervativni, ale dopadl bidne.
Procitam se v techto dnech velmi tlustou knihou Billa Vander Zalma, premiera BC v letech 1996 ­ 1991, dle meho nazoru velmi dobrych casu. Ac kniha trpi ignoraci onoho mene je nekdy vice a popisuje udalosti ne zcela dulezite, je velmi zajimava nazory tohoto uspesneho businessmana-politika, ktery prave pro tyto sve nazory (a navzdory svym chybam, jimz se sotvakdo vyhne) stal se trnem v oku liberalnim mediim a nekterym politikum.
A coby ctenar knih A. Rooneyho nemohu si nijak pomoci od pokuseni, zminit se o nekolika absurditach, ktere v nasem meste pozoruji a jez jsou v souladu s texty tohoto mistra selskeho rozumu a logiky, ac snad to moje zpravodajstvi nebude jeste docela v lajne s pranim redaktora-majitele tohoto listu.
Mane mne napada, zda takove drobne a pro nekoho mozna nepodstatne nelogicnosti napadaji tez viteze voleb pana G. Campbella. Patrne nikoli. Tohle ale pisu z pozice obycejneho obcana. O cem to ale bude?
Kdysi jsem si natrel cernym asfaltem t.zv. driveway u naseho obydli. V techto dnech v ramci jiste akce byl odtazen zpod pristresku kdysi popularni vuz Chrysler K car, v mem pripade to vozidlo znacne nepovedene. Po radu let stalo pod strechou verandy (sun deck), coby hlidac majetku, matouci snad mladistve bridily-zlodeje zdanim, ze obyvatele domu jsou doma, navzdory tomu, ze jedna predni pneumatika byla uz leta prazdna. Za tuto tvrdosijnost dostalo se mi od zeny cehosi blizkeho opovrzeni.
Takze, vozidlo odtazeno, veranda zrenovovana, renovace zaplacena a betonova podlaha pod odtazenym vozem jako stvorena pro nater stejne barvy jako cesta k nemu vedouci. Z minula mi zbyla trocha vhodne cerne barvy a optal jsem se tedy v prislusnem obchode, zda na sklade, kde jsem vec pred casem koupil, mohu utratit peniz za dalsi varku. Nelze, maji jenom sedou barvu, cena sdelena za 9,5 litru neuveritelna (tedy ne levna, ale naopak).
A tak jsem se nejdriv vzteknul a pak si pripominal jine drobnosti kocourkovskeho charakteru..
Vytoporilo se ve Vancouveru mnoho novych budov, na mnohych ale chybi drobnost: cislo. O nemoznosti po roce si koupit stejne tenisky uz jsem psal ...nic se nezmenilo. Ty, co se mi osvedcily uz nejsou vyrabeny. (Zde radostnejsi vsuvka: navzdory protestum snachy, nechal jsem ji zakoupit mi k Vanocum tenisky ve Wal-Martu misto ve sportovni prodejne ... cena asi tretinova a tenisky jsou dokonale!)
Tenisky nebo auta, vse rovno. Kdybych si chtel koupit dalsi Toyotu Tercel, az ta moje doslouzi po deseti soucasnych a snad i dalsich letech, salesman se mi jen vysmeje jako mamlasovi, ktery nema o dnesnim svete ani poneti a nevymenuje si svuj vuz, ac dokonale slouzici, po dvou ci trech letech vlastnictvi.
O tom, proc v dobe ekonomicke svizele obchody, ktere se stale drzi solidne nad hranici kolapsu, misto, aby vysly postizenemu zakaznikovi vstric, zvysuji klidanko a mnohdy az bezostysne, ceny vyrobku, marne premyslim, snaze se prijit veci na kloub. Tomu snad rozumi ekonom, jenze prestiz tech ekonomickych guru v techto dnech ponekud bere za sve. A tu jen pripominka ... kdybych se mohl starat jen o sve finance a investice, bez konzultaci se svoji zenou, ocitl bych se dnes s casti sveho majetku nejspis na burze. Protoze, navzdory vsemu, podvodum a nehoraznostem mnohych mocnych, hamiznosti a nepoctivosti tech, kteri by meli naopak byt vzorem solidnosti, myslim si, ze system kapitalisticky, byt jakkoli nedokonaly, sotva zhebne jako vyhladovely pes.
Tohle povidani ale ma malo spolecneho s pranim majitele-redaktora tohoto listu a tak mohu nez ukoncit prislibem, ze o divadelnim predstaveni tohoto jara a kulturnim zivote vancouverske cesko-slovenske komunity zminim se snad, budu-li ziv a zdrav, po predstaveni, byt nejsem zdaleka tim, co se v odbornych kruzich nazyva recenzent. Zaverem jeste tolik ...v posledni dobe mame tu ve Vancouveru dve prosperujici hudebni cesko-slovenske skupiny nabizejici zabavu svym spoluobcanum nekolikrat rocne. Neni to sice jazz, ale kdo vlastne ma rad tuhle skvelou hudbu krome starsi generace a nebo tech mladych, kterym je blizka? Ale horsi by asi bylo ticho po pesine, jak se rika.
A tim koncim sve vancouverske zpravodajstvi
Vladimir Cicha-Vancouver

 

Navrat na hlavni stranu