Navrat na hlavni stranu

Z vitezstvi Slavie se raduji i vozickari, kteri jedini smeli na hraci plochu

Automobilova krize a Velorex
Kdykoliv jdu v Praze Ljublanskou ulici, podivam se, jestli pred cislem 67 nestoji nahodou Velorex 350. A spolu s autorkou Babicky mohu povzdechnout, ze vskutku jiz davno, davno tomu, co zde staval. Davno jiz tomu, co v patem patre zil muj pritel Kotlar. Muj pritel Kotlar byl totiz pilotem a mechanikem tohoto stroje. Ovladal dokonale rucni rizeni stroje, ktery mel ctyri rychlosti dopredu a ctyri dozadu a smer pohybu se ovladal otocenim klicku pri startovani. Takze kdyz jsem nic netuse otocil klickem, misto dopredu jsem zacal couvat pod projizdejici bulharsky kamion. Sokovany Bulhar mne pak sto kilometru honil a kdyz jsme projizdeli kolem nej, tak nam pomstychtive alespon kopl do hadrovych dveri. Meho pritele Kotlare milovaly krasne, ale hlavne osklive zeny, ktere k nemu byly neobycejne vlidne. On sam si je vsak drzel od tela. Muj pritel Kotlar, ktery zemrel v roce 1977, si jednou vzpomnel, ze chce videt Zapadni Berlin z televizni veze ve Vychodnim Berline. Sundal ze sveho letajiciho Montgomeryho strechu, nalozil tam invalidni vozik a namirili jsme to pres Drazdany primo k Brandenburske brane. Kdyz jsme zaparkovali a pridelali strechu, aby nam nahodni chodci nerozebrali nase ceske konzervy, presunul se z Velorexu do stroje s rucnim pohonem a zamirili jsme k 195 metru vysoke televizni vezi.
Jenze v te dobe, jak rikala rozhlasova stanice Die Deutsche Welle v Sovetske zone Nemecka, cili v NDR, a jak lid cesky nazyval obyvatele tohoto uzemi Kruzitka, nemeli radi invalidy. Asi jim pripominali neco spatneho z minulosti a kdyz jsme dorazili ke vchodu, zastavil nas jeden uzkostlivy zrizenec a sdelil nam, ze invalidum je na vez vstup zakazan. Karel Kotlar byl zkratka ve vytahu nezadouci. Pohled na Zapadni Berlin byl jen pro zdrave a silne povahy. Odvezl jsem ho tedy na Friedrichstrasse. Vypili jsme male vychodonemecke pivo a udelali jsme druhy pokus o zteceni nejvyssiho bodu ve Vychodnim Berline. Tentokrat zde byla pani, ktera trhala listky. Kdyz jsem se objevil s pritelem Kotlarem, hlasite sveholila: "Nein, nein!" A kdyz skoncil neuspesne i treti pokus, vyslal me pritel Kotlar s kamerou jako spiona, at to nafilmuji. Z posty v Lipsku, pak zavolal svemu bratrovi do Spolkove republiky Nemecko, protoze to z Vychodniho Nemecka bylo velice levne. V telefonovani mu nebranili. Ani nevim, jestli se nekdy na filmy z Berlinske veze podival. Radeji poustel filmy z nudisticke plaze v Rumunsku, kam se take dostal za pomoci sveho trikoleho stroje.
Eman Habasko mladsi tvrdil, ze nejvetsi nudou je souboj letenskych libilu Sparty a Slavie. Opet: davno, davno jiz tomu. Za to kdyz hrala Viktorka Zizkov, byl ochoten, jak rikal svemu otci, pro sve presvedceni i neco vytrpet. Tohle pondeli by asi trpel vic nez dost. Slavia hrala o titul, Viktorka o preziti a Pavlu Fortovi to neuveritelne vychazelo. V polocase to jiz bylo 0:3 a bylo jasne, ze Slavia obhaji titul. V druhem polocase sice nervy domacich fanousku nevydrzely a doslo k mensi pivni prestrelce a kdyz bylo jasne, ze po sestasedesati letech sesivani obhaji titul, tak zoufaly hlasatel zada divaky, aby nevstupovali na hraci plochu. A svete div se, nikdo nepreleza plot, nikdo nevstupuje na zeleny travnik. Hraci vitezneho tymu obihaji stadion a zdravi se s divaky. Vyjimkou byla jen skupina vozickaru, kteri absolvuji v cervenobilych dresech se svymi hrdiny vitezne kolo. Mohl bych na hriste vjet i s pritelem Kotlarem. Bylo by to konecne zadostiucineni za to, co se mu stalo pod Berlinskou zdi, ale ma to jeden hacek. Pritel Kotlar z Lublanske 67 byl, pokud se pamatuji, Spartan.
Jsou lidi, kteri odrizli minulost a riti se jako ridici v Mexico City vpred. Pozorne sleduji provoz pred sebou, nic jineho je nezajima. Cim rychleji jedou, tim jedou bezpecneji. Protoze tak jezdi vsichni, pohybuje se doprava ve meste pomerne rychle. A jelikoz v tom meste neplatila ani jina pravidla, aspon kdyz jsem tam naposledy byl pred triadvaceti lety, nedalo se tam dychat.
Slysel jsem take pribeh o ridici nakladaku, ktery jezdi jiz tricet let po kanadskych dalnicich. Svou bezpecnou jizdu prisuzuje tomu, ze stale hledi do zpetneho zrcatka. Podobne je to i s nami. Nekdo se zene dopredu a neohlizi se zpatky, jiny nacerpal sve zivotni sily v minulosti. Dnesni doba vsak preferuje pouze prvni zpusob pohybu. Copak neslysime stale z radia, z televize, copak nas nebombarduje reklama, ze musime mit nova auta, nove pocitace, abychom jednou zili v pohode. Copak neslysime, ze doba, kdy jednou nekdo nabyl vzdelani a pak z toho zil cely zivot je nenavratne pryc. A tak clovek pracuje a vzdelava se, slape na plyn a nezastavi se a zatim mu utika zivot. Utika mu ten lidsky pribeh. Uz ho neboli, kdyz se mu rozpadne vztah, protoze se neohlizi zpatky. V zbesilem tempu staci dve, tri manzelstvi, dva tri zivoty, osm bytu, sestnact aut, devadesat tri cest do zahranici. Stale casteji si poustim nahravku polskeho zpevaka Michala Burana ze sedesatych let Sigedyr, coz znamena v romstine rychleji. Jenze tam se jedna o tanec nebo o jizdu na koni, nevim.
My vsak potrebujeme presny opak, pomaleji. Zastavit se, ohlednout se, podivat se do zpetneho zrcatka, udelat reflexi sveho zivota.
Reziser Ingmar Bergman v jedne ze svych rozhlasovych her popisuje obraz, ktery videl v jednom kostelu na severu Svedska. Andrej Tarkovskij ve filmu Andrej Rublev vypravi o katarzi slavneho ruskeho umelce.

Kostel v Hrncirich


Verim stale, ze za umeleckym dilem musi byt pribeh, proto jsem tak skepticky ke grantovemu ci komercnimu umeni. Na okraji Prahy je mala obec Hrncire, v ktere je nejstarsi kostel svateho Prokopa na uzemi Velke Prahy. Minulou nedeli zde byla mala slavnost, pri ktere v tomto kostelicku byla mimo jine posvecena krizova cesta. Zajimavosti je, ze se jedna o dvouletou praci mladeho evangelickeho vytvarnika Vojtecha Rady, ktery vystudoval restauratorstvi na AVU. Podobne jako se Andrej Rublev musi vyrovnavat s najezdy Tataru, i Vojtech Rada se musi vyrovnat s najezdy reklamy, internetu, virtualni reality. Krizova cesta v Hrncirich je vypovedi o tomto souboji. Svym zpusobem je i kostel, ktery se nachazi za panelovou zastavbou Jizniho mesta, a ta sem drive nebo pozdeji dorazi, symbolem neceho, co preckalo cas a tim, ze je tam neco noveho, je to i symbolem neceho, co stale zije.

1. zastaveni

9. zastaveni

10. zastaveni


Nejsem rad, kdyz se politika micha s nabozenstvim. A chapu ten americky duraz na oddeleni techto dvou sfer. Nejvetsimi zeloty jsou pak lide, kteri o vire prakticky nic nevedi. Proto jsem take hledel s urcitymi otazniky k setkani zastupcu tri cirkvi s presidentskym kandidatem Janem Svejnarem, ktere se konalo minule utery v kostele Ceskoslovenske cirkve husitske v Praze na Vinohradech. V prubehu setkani (trvalo osmdesat sedm minut podle stopaze na magnetofonu a je dostupne na nasich webovych strankach www.zpravy.ca) profesor Svejnar vysvetlil velice podrobne vznik ekonomicke krize i zpusob, jakym maji postupovat vladni intervence, aby se duvera v trh opet navratila. Moderujici duchovni Milos Rejchrt pak polozil zakladni otazku: Mame tedy vic setrit anebo vic utracet?
V tento okamzik profesor Svejnar odpovedel, ze mame jednat tak, jak to citime. Jiste, je to moudra odpoved prezidentskeho kandidata, ale vlastne mnoho neresi. Na muj dotaz, ktery se tyka kanadske problematiky, kdy se cpou penize do automobiloveho prumyslu, zatimco se skrta rozpocet, ktery byl urcen na rozvoj umeni, a uvedl jsem nedavne propousteni v nove Art Gallery of Ontario, profesor Svejnar uvedl, ze je nejprve nutne obnovit ekonomickou stabilitu a pak soukromy sektor bude financovat umeni.

Profesor Svejnar v kostele Ceskoslovenske cirkve husitske na Vinohradech
Napadlo me, jestli tomu neni opacne, ze je zapotrebi obnovit duveru v kulturu a v duchovni sferu a s tim by mohla prijit duvera v ekonomii. Nejedna se totiz ani tak o ekonomickou krizi, jako o krizi pribehu. Kriceli snad politici, kdyz bankrotovalo jedno knihkupectvi za druhym? Vymyslel snad nekdo program srotovneho pro knihy, aby se zachranila knihkupectvi, ci prodejna hudebnich nahravek SAM? Vymyslel nekdo programy na zachranu tistenych novin? Dostavali jsme jen odkazy na neviditelnou ruku trhu. A tak si dnes muzeme vse stahnout z internetu, a kamkoli prijdeme, lide se zacnou bavit o webovych strankach. Nase zivotni pribehy jsou chude. Po praci sedime pred monitorem nebo televizni obrazovkou. Hlavni krizi, kterou prozivame je krize pribehu.
Muj pritel Kotlar jezdil ve Velorexu 350. Byl to dobry pilot tohoto stroje. Jednou v Rumunsku jsme z neho vymackli pri mirne jizde z kopce 115 km/hod. Svetovy rekord s timto strojem byl 128 km/hod. Dnes by ho s timto strojem ani nepustili na dalnici, ale nabidli by mu za nej vyhodne srotovne, za ktere by si koupil lepsi auto. Jenze dnes bych asi nemel cas jezdit s pritelem Kotlarem kamkoli
Proto je dobre, ze se vozickari objevili na hristi Viktorky, proto je dobre, ze mlady malir dela v kosteliku za Prahou krizovou cestu. Pribeh je v krizi, ale neni uplne ztracen a v tom je nadeje.
Ales Brezina - Praha

 

Navrat na hlavni stranu