Navrat na hlavni stranu

Eulogie za Alenu Valdstynovou
Alena Valdstynova byla opravdova Cechoslovacka - mluvila cesky i slovensky. Narodila se v Cechach a sve detstvi stravila za valky na Slovensku. Nekdy v kruhu blizkych pratel nam vypravela o pohnutych osudech rodiny ke konci valky, kdy otec byl za slovenskeho povstani u partyzanu a ona dvanactileta se s maminkou a mladsim bratrem schovavali u sedlaku. Casto se museli stehovat a prechazet dlouhe trasy pesky.
Valdstynovi prisli do Kanady 4.1.1949. Alena absolvovala osetrovatelskou skolu pri Montreal General Hospital v Montrealu a pokracovala rocnim postgradualnim kursem v oboru psychiatrie v Ponoca v Alberte. Zacala pracovat v Allan Memorial Institute pri Royal Victoria Hospital a po dokonceni BA Nursing na univerzite McGill se stala Director of Nursing. V roce 1981 na McGillu ziskala jako nejlepsi, byt nejstarsi student titul Master of Management for Schools and Institutions. Svoji karieru zakoncila jako reditelka Villa Mount Royal Nursing Home.
V roce 1994 byla zvolena predsedkyni montrealske pobocky Ceskeho a slovenskeho sdruzeni. Ale jiz davno predtim pomahala na bazarech, na ktere spolecne s maminkou pekla dorty i vanocni cukrovi. V poslednich letech mela Alena na starosti "sperkovy stul". Shanela od pratel a znamych starou bizuterii, kterou cistila, opravovala a velice uspesne prodavala na bazaru.
V osmdesatych letech pomahala nove prichazejicim imigrantum tim, ze pro ne na letisti delala prekladatelku. A to v te dobe nebyla tak mala vec, nebot letiste Mirabel bylo 50 km od Montrealu.
Vzdycky jsem obdivovala Aleninu cinnost ve funkci predsedkyne nasi odbocky: prinesla spoustu novych myslenek a napadu, pritom ale dbala na to, aby si Sdruzeni uchovalo svoje puvodni poslani. Snazila se o ucinnou spolupraci se vsemi nasimi organizacemi.
Proto ji velice trapilo, kdyz diky neshodam v jednom spolku doslo k rozdeleni nasi komunity na dva tabory. Pevne verila, ze vsechny spory se maji vyresit smirlivou cestou a to tak, aby obe strany byly spokojeny s vysledkem a aby tim padem nebylo vitezu a porazenych. Ceske a Slovenske sdruzeni v Kanade ocenilo jeji zasluznou praci v roce 2001 tim, ze ji propujcilo nejvyssi oceneni ­ Masarykovu cenu.
Kdyz studenti McGillovy univerzity uvadeli Smetanovu Prodanou nevestu, Alena ucila kanadske zpevaky ceskou vyslovnost. Sveho ukolu se zhostila vyborne a Cechoslovaci ocenili, ze zpevakum rozumeli.
Alena se mnoho let peclive a obetave starala o svou nemocnou maminku, pricemz sama mela nemale zdravotni problemy. Velice statecne bojovala se svou tezkou, nevylecitelnou nemoci. Snazila se na ni zapomenout a pokud mozno zit normalnim zivotem. Pri tom vsem Alena byla vzdy ochotna pomoci tem, kteri jeji radu a pomoc potrebovali.
Mnoho Cechu a Slovaku v Montrealu si Aleny vazilo nejen pro pomoc, kterou od ni dostali, ale taky pro jeji optimismus, neutuchajici energii, pratelske chovani a dobre, starostlive srdce.
Ema Kosacka
***
S Alenou jsem se seznamila v roce 1994. V tu dobu Alena jiz byla prezidentkou Ceskeho a slovenskeho sdruzeni. Kdyz jsem ji poznala, mela lehce vlnite vlasy, ale s postupem casu jeji vlasy byly kudrnate. A tak jsem se dozvedela o jejim prvnim utkani s rakovinou. To bylo pred 15 lety.
Nase spolecne zajmy nas zblizily a tak jsem mela take prilezitost se seznamit s pozoruhodnou damou, pani Valdstynovou, maminkou Aleny a jejiho bratra Petra. Behem tech 15ti let jsme spolu podnikly vylety do Ottawy, New Yorku, na kongresy Ceskeho a slovenskeho sdruzeni, tez s pani Valdstynovou do Stratfordu na divadelni festival, videly jsme opery, balety, vystavy a byly na mnoha koncertech.
Na Alenu bylo spolehnuti - byla vzdy pripravena nekam jit, neco videt, neco delat. Mela neuveritelnou chut do zivota a uzivala si ho. Vsechno ji zajimalo a delala vse s velkym nadsenim.
Jeji nemoc ji nezastavila. Byla bojovnice. Jelikoz byla vecny optimista, verila, ze proti kazdemu neduhu musi existovat lek, ze vzdycky je neco, co se da udelat. A jak ji ted pri pobytu v nemocnici rekl jeji lekar, byla tim v lekarske komunite Zidovske nemocnice proslula. Proti sve nemoci bojovala silou vule. A nemoc ji nezabranila v tom, aby chodila na koncerty a na opery, i kdyz ji to stalo uzasne usili. Rikala, ze alespon citi, ze zije a ze ji to dodava silu. Jen pro ilustraci, jak velmi verila v moc mediciny a lekaru ­ rekla mi, ze tenhle pobyt v nemocnici ji uplne zaskocil, s necim takovym vubec nepocitala!
Velmi ji zalezelo na lidech. Milovala svou rodinu a mela mnoho pratel, z nichz nekteri ji velmi obetave pomahali v posledni fazi jejiho zivota. V tech poslednich dnech v nemocnici vzpominala na sve pratele a davala mi pro ne vzkazy. Nekolikrat me pozadala, abych vsem rekla, ze je mela rada. Na tom ji velmi zalezelo. Take chtela, abych udrzovala styk se synem jeji nedavno zemrele pritelkyne, puvodem z Nemecka, jehoz cesky otec jiz davno nezije. Nechtela, aby ho ceska komunita opustila, coz mi prislo velmi dojemne. To byla Alena ­ konfrontovana finalitou vseho, stale jeste organizovala. Jeste mam od ni list veci, ktere mam udelat a ktere jsem jeste nemela prilezitost vyridit. Ale na ne take dojde.
Alena byla velka vlastenka a podpurkyne mladych ceskych umelcu v nasi komunite. To, ze jeji posledni vychazka byla na nami organizovany koncert u prilezitosti narozenin T. G.Masaryka, kde hrali dva z jejich chranencu Martin Karlicek a Katka Juraskova, ma temer symbolicky vyznam.
Aleno, budes nam velmi chybet a nezapomeneme na Tebe.
Misa Fuchsova

 

Navrat na hlavni stranu