Navrat na hlavni stranu

Robert Clegg Austin - 45
Je jeste prilis mlady (narodil se 26. brezna 1964), aby si nekdo (krome jeho rodiny) vsimal jeho narozenin, tim mene je verejne oslavoval. Muj problem je, ze az se dozije trochu zasluznejsiho veku, ja uz tu nebudu. A Robert si zaslouzi - za vsecko, co dela pro nasi kulturu i komunitu - aby alespon neco z toho bylo zachyceno.
Robert (jeho otec, James William Austin - znam pod sympatickym prizviskem "Bunny" - byl pravnikem, ktery pracoval v tymu statniho zastupce v trestnim rizeni proti pozdeji odsouzenemu a poslednimu popravenemu zlocinci v Kanade) zacal svoji akademickou karieru na Carleton University (B.A.-1987) a pokracoval na University of Toronto (M.A.- 1991, Ph.D.- 1998). Jeho doktorska prace? Od krize ke krizi: Vznik a rozpad Fan Noliho vize pro Albanii (From Crisis to Crisis: The Rise and Fall of Fan Noli's Vision for Albania).
Jeho profesionalni zivot zacal (a pokracuje) docela zajimave: reporter v Banske Bystrici pro Economist Group of Publications (toto obdobi - nemylim-li se, byl tam se svoji pani Maureen brzy po svatbe - povazuje za jedno z nejkouzelnejsich ve svem zivote a dosud zna par slovenskych frazi). Ucil zakladni zpravodajstvi na univerzite v Kosicich a prednasel na Stredisku pro nezavisle novinarstvi v Bratislave. Byl reditelem projektu pro Intermedia Survey Institute ve Washingtonu, delal vyzkum reakce publika pro mezinarodni vysilani jako BBC, Radio Free Europe, Voice of America. V cervenci 1997 zacal pracovat v instituci dnes zname jako Centre for European, Russian and Euroasian Studies (CERES) v Munkove Centre for International Studies na Torontske univerzite, kde dnes je docentem a koordinatorem projektu a postgradualnich studii, reditelem Madarskeho vyzkumneho ustavu v Kanade atd.
Prednasel (a prednasi) hlavne na Torontske univerzite, ale take na Masarykove univerzite v Brne. Prednasi hlavne o historii vychodni a jizni Evropy - napriklad: Od revoluce k revoluci: Madarsko 1848 do dneska; Nova Evropa: kultura, politika a spolecnost ve stredni Evrope; Mensiny a vetsiny ve stredni a jihovychodni Evrope; Demokratizace v Kosovu a Makedonii; Studentska samosprava v Montenegru.
Je autorem knihy Cesta nezvolena - Fan Noli a albanska demokracie, 1920 - 1924 (The Path Not Taken - Fan Noli and Albanian Democracy 1920-1924). Napsal peknou radku clanku a recenzi pro ruzne publikace jako: Canadian Slavonic Papers, The Toronto Star, Business Central Europe, Business Eastern Europe, South European Times, The Globe and Mail, East Euopean Quarterly a jine. Temata jeho clanku: Postcommunist Transitional Justice in Albania; Transitional Justice in Eastern Europe and the Former Soviet Union; Greater Albanian State and the Question of Kosovo, 1912-2001... Pro CBC napsal text pro dva dokumentarni filmy: Kosovo a Jugoslavie.
Ale to vsecko by sotva bylo duvodem, abych o nem psal. Setkal jsem se s nim kratce pote, co zacal pracovat v CERES. Reditelem teto instituce byl tehdy profesor Robert Johnson, predni specialista na ruske a hlavne sovetske dejiny (vycitam si, ze jsem loni prehledl jeho narozeniny - bylo mu 65), ktery v te dobe organizoval sbirku pro stipendia pro zahranicni studenty. Robert Austin se stal - alespon pokud jde o sbirku v ceske a slovenske komunite, pri ktere jsme se setkali - jeho pravou rukou. Byla to sbirka mimoradne uspesna, uz proto, ze vlada a univerzita (pokud jste si nevyhradili, ze stipendium z vaseho daru mohou dostat treba jen studenti z vasi rodne zeme), prispely stejnou castkou, takze z vaseho stotisicoveho daru vznikla dotace v castce tri sta tisic dolaru. Jmena darcu najdete na plakete v sini Munkova Centra, uzivane pro recepce a ve vestibulu Robartsovy knihovny: Karel Buzek, Papezovi, Frastackych, Steinskych, Scheybalovi, dokonce i Cermakovi (presto, ze jsem se tuhle nekde docetl, ze nepatrim k lidem, kteri by na neco prispeli), Karel Kukula. Vedle vestibulu v Robartsove knihovne, kde uvidite jmeno manzelu Scheybalovych, v teto knihovne najdete i sbirku Josefa Frantiska Scheybala o Ceskoslovensku, dnes uz citajici pres 20,000 vytisku a na nejvyssim poschodi prednaskovou sin v jeho jmene. V Munkove Centru - hned vedle Robertovy kancelare - najdete i sin, nesouci jmeno Karla Buzka. A v CERES se bezne setkate se studenty z nasi rodne zeme.
CERES samozrejme spolupracuje s mnoha etnickymi skupinami a mnoha zememi, ale myslim si, ze spoluprace s nasi komunitou je zvlast uzka. Rozhodne ji neuskodilo otevreni generalniho konzulatu CR v Torontu a prichod generalniho konzula Richarda Krpace, ktery ma zasluhy na rade akci na Torontske univerzite, planovanych s Robertem Austinem, vcetne programu o procesu s Miladou Horakovou (jeji dceri byla pri te prilezitosti predana mistopredsedkyni Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade, Blankou Rohnovou, Masarykova cena udelena Milade Horakove in Memoriam. Mimoradne uspesna byla zacatkem rijna minuleho roku Mezinarodni konference o Ceskoslovensku, Light in Shadows - Czechoslovakia 1968, poradana CERES v Munkove Centru na Torontske univerzite pod zastitou ministra zahranicnich veci CR, Karla Schwarzenberga a s podporou Generalniho konzulatu CR v Torontu, jejimz hlavnim organizatorem byl Robert Austin. Ale nejblize jeho srdci jsou pravdepodobne kazdorocni cervnove akademicke zajezdy do Brna (s kterymi zacal nekdy pred sedmi lety s Donem Sparlingem jako spolecny projekt CERES a Masarykovy univerzity) s nekolika desitkami kanadskych studentu. Zajezd trva tri tydny, prednasky o historii a politicke a socialni soucasnosti oblasti jsou v anglictine a studentum, kteri kazdy vikend navstivi hlavni mesto jedne ze sousednich zemi, je priznan kredit na kanadskych univerzitach.
Kdyby byval nekdy existoval idealni komunismus (uvolnete prosim uzdu sve nejdivocejsi fantazii) a Robert zil v dobe jeho nejvetsi rozkvetu, byl by urcite nositelem stachanoveckeho metalu. K dobru by se mu pricetlo i to, ze zije celkem spartansky (do prace jezdi na kole, chatu ma pres tisic kilometru od Toronta a pije rad pivo - generalni konzul Richard Krpac ho zaucuje na plzenske). Ma okouzlujici a soucasne velmi praktickou zenu Maureen a dve energii a napady nabite deti, Andrew a Katku, kteri se mnou zachazeji jako se svym - i kdyz trochu strasidelne vypadajicim - vrstevnikem. Ceka ho jeste more prace. Prejeme mu stesti, zdravi, dlouha leta.
Josef Cermak
***

 

Navrat na hlavni stranu