Navrat na hlavni stranu

Slepi vedou slepe

Hadanka Marie Gabankove
(Vystava jejich obrazu -
Puzzle - probiha v Loop Gallery, 1174 Queen Street West v Toronte od 7. do 29. brezna 2009.)
Videl jsem par vystav Marie Gabankove - kazda byla jina. Maria Gabankova nevari z jednoho hrnce. Ale vzdycky mi nejvic imponovaly jeji portrety. Zminim se jen o dvou: jeden zachytil tichou moudrost Josefa Skvoreckeho; druhy sebevedomou jistotu Gordona Skillinga. Po mem soudu oba jsou dukazem pozoruhodneho talentu.
Vystava Puzzle (ideove navazujici na Bruegeluv obraz Slepy vede slepeho), je vystavou portretu lidi, z nichz vetsina Marii Gabankove nesedela. Lidi jako president Obama nebo ministryne zahranici Hillary Clintonova... Neni to vsak proste vystava portretu politickych celebrit. Je to spis svedectvi o chaosu soucasnosti, kdy slepi vedou slepe, zasazene do ramce biblickeho podobenstvi: "Muze slepy vest slepeho? Nespadnou oba do jamy?" Tiskova zprava popisuje vystavu v nemalirskych terminech: "V slepe krizovce vudcu a nasledovniku postavy se pohybuji, klopytaji a beze smyslu se propadaji bilym slepym prostorem a bezradne hledaji smer a nadeji".
Na nejsilnejsim obraze, na nemz vidime Obamu a Clintonovou, je shromazden politicky vykvet Spojenych statu a Kanady. Ne vsechny portrety jsou stejne uspesne hlavne proto, ze Gabankova se snazi zachytit nejen fyzickou podobu, ale i ladeni duse. A tak vidime skoro chlapeckou tvar Obamy, postranni pohled Hillary Clintonove, v nemz se zrcadli skala ne vzdycky vznesenych zkusenosti, temnou necitelnou tvar vudce kanadske liberalni strany (a vudce parlamentni opozice) Ignatieffa, donquichotovsky smutny vyraz jeho predchudce, nic neprozrazujici kukuc Stephena Harpera, jeste mene rikajici profil prave odesleho prezidenta Bushe, na nemz by nikdo nepoznal hloubku narodni tragedie, ktera po nem zustava...Tento jediny obraz sam stoji zato, abychom vystavu navstivili. Ale to neni zdaleka vsecko, co stoji za videni. Jsou tam i obrazy nadeje pro ty, kteri uvideli. A pro mne nejvetsim zazitkem byl vlastni portret Marie Gabankove z roku 2000, jediny obraz na vystave, ktery nebyl namalovan v tomto roce.


Hrst informaci o Marii Gabankove: dcera umelecke dvojice Antonie Lanikove-Gabankove a Jozefa Gabanka, Maria se narodila a vyrustala v Ceskoslovensku. Po invazi Ceskoslovenska armadami Varsavskeho paktu v roce 1968 se jeji rodina odsunula do Rakouska a pozdeji emigrovala do Kanady. Nyni zije se svym manzelem, Alesem Brezinou, v Torontu.
Sva "ucednicka leta" prozila jednak se svymi rodici a jednak studiem kresby, malby, socharstvi a tisku na University of British Columbia, School of Art ve Vancouveru, Montreal School of Art and Design a Art Students League v New Yorku.
Pocinaje rokem 1978 vystavovala extenzivne v Kanade, U.S.A. a jinde. V roce 2001 vystavovala v Bratislave ("6981 km od Toronta"); v roce 2005 v Praze ("Art Canada 5") a v letech 2002, 2003, 2005, 2008 a 2009 v Loop Gallery v Torontu. V roce 2007 vysel v britskem nakladatelstvi Piquant pod nazvem "body broken - body redeemed" vyber barevnych reprodukci vice nez 50 jejich del.
Gabankova obdrzela radu vyznamenani a jeji obrazy se nachazeji v soukromych i verejnych sbirkach v Severni Americe a Evrope.
Mezi osobnostmi, ktere portretovala (vedle uz zminenych Josefa Skvoreckeho a Gordona Skillinga a mnoha jinych) jsou hudebni skladatel Oskar Morawetz, klavirista Antonin Kubalek, mistryne sveta v krasobrusleni Aja Vrzanova, hokejista Miroslav Frycer a byvaly kanadsky federalni ministr zemedelstvi, Charles Mayers.
Gabankova uci (associate professor) na Ontario College of Art and Design v Torontu, zasedala v umeleckych porotach, je clenkou rady umeleckych organizaci a jednim ze zakladajicich clenu Loop Gallery.
Josef Cermak

Dalsi webove stranky

Pozitivni noviny

paintinggallery.ca

Loop Gallery

Slepi vidi

 

Navrat na hlavni stranu