Navrat na hlavni stranu

Roman Kozak, Martin Bonhart a Lenka Kimla

O Molierovi, Chudaku manzelovi a take o Novem divadle,
ktere kdyby nebylo, bychom museli zalozit
(20. - 22. unora 2009 hralo Nove divadlo v Toronte Molierovu hru Chudak manzel)
Moliere, ktery se narodil v Parizi v roce 1622 (u nas v te dobe radili vitezove na Bile hore) se vlastne Moliere nejmenoval. Narodil se jako Poquelin (tatinek byl calounikem Ludvika XIV), v mladi se stal clenem Bejartovy divadelni skupiny, zvane Illustre Theatre, s kterou 13 roku putoval po Francii (a behem te doby se stal nejdrive milencem jeho starsi dcery, Madelainy, a pozdeji manzelem jeji mladsi sestry, Armandy), nez zakotvil v Parizi, ziskal prizen krale "Slunce" a v letech 1658 az 1673 bavil Pariz v Palais Royal. Je autorem pekne radky brilantnich her: Misantrop, Lakomec, Zdravy nemocny... V Zdravem nemocnem hral hlavni roli v roce 1673 a ve stejnem roce, a mozno rict ironicky, ho ranila mrtvice...
Chudak manzel je typickou ukazkou Molierova dramatickeho genia: krive zrcadlo ukazuje smesnost a pokrytectvi hlavne slechtickych kruhu Molierovy Francie. Obcan Dandin (hraje ho - vyborne - Roman Kozak, muj kolega ozrala v Adamovi Stvoriteli bratri Capku) se ozenil s dcerou baronskych rodicu, ktere hraji s brutalni presvedcivosti Lenka Kimlova a Martin Bonhard. Lenka Kimlova, fyzicky dobre udrzovana, ale moralne zrejme postradajici jedinou sympatickou vlastnost, personifikace nadute pychy na clenstvi v slechtickem stavu, umelkyne v pruznem klickovani mezi zakernymi fakty, ktere je schopna a vic nez ochotna videt jako opak toho, cim skutecne jsou. Jejiho manzela, pana barona, ackoliv jsem s nim hral buhvi kolikrat a na jevisti videl jeste vickrat, jsem skoro nepoznal. Hral ho Martin Bonhard, ktery - jak kazdy priznivec Noveho divadla a spousta lidi mimo, vi - je pekny, pohledny, dosud mlady muz stihle vzprimene postavy a zvoniveho hlasu. Naproti tomu pan baron byl zkrouceny neprijemny dedek, pohybujici se s pomoci dvou holi, jehoz hlas se obtizne prodiral troskami jeho rozpadavajicich se vnitrnosti, jen o malo vic v baronske domacnosti nez pristipek na strevicku jeho baronske choti. Bravo, Martine! A tato baronska dvojice privedla na svet stvoreni tak mravne otrle, ze mi to bralo dech. Podvadela sveho manzela stylem, za ktery by se nemusela stydet zadna svetova celebrita nasi doby. Kroutila zadeckem, priblizovala se a odtahovala, predstirala a zastirala a kdyz byla chycena ve svych vlastnich pavucinach, drze rozehrala urazenou nevinnost tak dryacnicky, ze by se i kameny rozplakaly. A kdo hral toto stvoreni nesouci andelske jmeno Angelika? Radka Tamchynova Radka Tamchynova, kterou jsem uz videl v tolika polohach: naivka, milujici zena, potvurka, tragicka obet. Ale tohle? Jak to rekl jeji dlouho trpici manzel, obcan Dandin?
"Ked si clovek vezme, tak ako ja, mrcha zenu, nejlepsie urobi, ked skoci dole hlavou rovno do vody." A kdo je partnerem Angeliky v tomto rostackem chovani? Viscount Klitander, nechutny pochlebnik, zkuseny podvadec, proste mizera. A kdo hraje Klitandra? Muz hrdinskeho zjevu, jehoz pouhe objeveni rozezniva srdce zen od 14 do 90 let milostnou melodii, muz, v nemz jsem vzdycky videl ochrance zenskych ctnosti...jinymi slovy: Honza Smid!
Honzo Smide, jak jsi mohl? A kdo je jeho pomocnikem? Sluha Lubin. Vysoka, stihle vyhubla postava, pohybujici se klouzave hadimi pohyby (s dobrymi sancemi vyhrat mistrovstvi sveta v krasobrusleni bez brusli), pravdepodobne nejsympatictejsi v teto osatce tezko stravitelnych lidicek. A hraje ho - a znamenite - Viktor Matejkovic. A nakonec jsem si nechal Klaudinku, Angelicinu spolecnici. Pleticharka kazdym coulem, duchovni matka Angeliciny zlotrilosti, ktera sama by nepohrdla...
Nakonec jsem si ji nechal hlavne proto, ze ona - jako reziserka (alternovala Lenka Novakova) nese velky dil zodpovednosti - a mimochodem, jmenuje se Zuzana Martinkova - ze Toronto melo prilezitost tuto hru videt a kralovsky se pobavit, ackoliv ji nemohu odpustit, ze v dopisu "vazenym divakum" (jak nas uctive oslovuje v reklamnim materialu) se odvazuje tvrdit, ze my (a nikdo z nas) - o nekolik stoleti pozdeji neni o nic lepsi nez-li urozena banda v Molierove hre. Nebo, ze by - nedej boze - mela pravdu?
O uspech predstaveni se zaslouzila rada dalsich vernych divadelniku: Alice Kralova (preklad), Roman Kozak, jinak obcan Dandin (scena), Jarka Spejchalova (kazdy chvalil jeji kostymy), mnohoobrocnik Bohdan Zatovkanuk (svetla, hudba a zvuk), Dasa Belacikova a Jana Fabianova (pokladna), Dasa Belacikova a Radka Tamchynova (ano, zradna Angelika) (rezervace), Ivana Janu a Mila Bendova (napoveda - jedna by na to nestacila, tento soubor hraje dobrodruzne), Mila Bendova (inspice), Zuzana Novotna (propagace), Laci Hamvas (video zaznam) a Dasa Kosova (foto).
O uspech predstaveni se zaslouzilo i to, ze na jevisti kazdy mlel svym rodnym jazykem - cestina se libe misila se slovenstinou - a pokazde, kdyz divak mel chut si zdrimnout, prechod z jednoho jazyka do druheho ho probudil.
Jak vidno (tenhle vyraz jsem uz dlouho neslysel), torontske Nove divadlo neni jen tak nejaka vselijaka smira. Snad i proto, ze melo moznost stavet na praci divadelnich vasnivcu, kteri v Torontu divadelnicili uz v tricatych letech minuleho stoleti. Rekrutovali se z rad "hladove emigrace" tricatych let minuleho stoleti. Zkouseli po domacnostech (casto v byte Jana Papesche - zemrel v roce 1995 ve veku 95 let), hrali hry vetsinou z venkovskeho nebo lesnickeho prostredi a hrali je, kde se dalo, vcetne haly slovenskeho katolickeho kostela. Nejcasteji reziroval Bedrich Rezek, mezi herci se nejcasteji objevovala jmena Karel Ruze, Rudolf a Marie Bustikovi, Ladislav Vavra, Frantiska Karlikova, Slava Sury.
Dalsi faze byla zahajena pounorovymi uprchliky (vcetne mne, takze jsem ocitym svedkem az k dnesku)) v roce 1951 predstavenim Svandy Dudaka a zvlast vyrazne se zapsala produkcemi Marysi a R.U.R. Tato faze trvala az do roku 1968.
Z reziseru vynikli Ruza Karycova-Haisova, Frantisek Sobotka, Jindra Zoder, Zdenek Dostal a Frantisek Hanka, z hercu Marie Gregorova, Zdenek Vykoukal, Jan Marr, Josef Rampacek, Milan a Eliska Crhakovi, Antonin Vecera, Josef a Gita Stalmachovi. K uspechu mnoha predstaveni prispeli clenove Krouzku Moravskych Slovaku.
Nove divadlo, nepravdepodobne dite invaze v srpnu 1968, se zrodilo 14. brezna 1970. U jeho kolebky stali Adolf Toman, Ferda a Irma Culikovi, Milan Crhak, Zdena Salivarova-Skvorecka, Hugo Hosek, Joza Ligda, Jindra Polivkova, Zlata Novotna, Jan Novotny a ja. K nim se pridali Pavel Kral, Jana Fabianova, Ivan Razl, Bohous Maca, Mila Plackova, Tomas Masek, Jindra Polivkova, Miluska Beckerova, Marie Kleckova, Ivan Klacl, Jan Smid, Martin Bonhard, Dusan Novotny, Radka Tamchynova, Zdenka Novotna, Ludek Bogner, Lenka Novakova, Adriena Lis, Dasa Belacikova ...
A v poslednich letech talentovani slovensti herci, Zuzana Martinkova, Viktor Matejkovic a Roman Kozak. Nove divadlo se predstavilo provedenim dvou z nasich nejcestejsich her, Lucerny a Fidlovacky a zatim inscenovalo nejakych 150 her, mezi nimi Leto, Manon Lescaut, Zdravy nemocny, Deset malych cernousku, Mesic nad rekou, Antigona, Marysa, Ze zivota hmyzu, Zebracka opera, Vernisaz, Bila nemoc, Vanocni mse, Kytice, Medved, Podskalak, Hratky s certem, Zenitba... Nastudovalo i pet svetovych premier: Host do domu Josefa Skvoreckeho, Pokouseni Vaclava Havla, Restituce vodnika Cochtana Pavla Krale a dve produkce manzelske dvojice Ladislava a Brigity Hamvasovych (kteri se stali cleny Noveho divadla v roce 1995): Francois Villon a George Friedrich Handel a vlastne i Brigitinu dramatizaci romanu Miloslava Svandrlika Bretislav a Jitka. Jako hoste se souborem, mimo jine, vystoupili: Jan Rubes, Jiri Voskovec, Alena Bilkova, Alice Kubikova, Milan Lasica, Julius Satinsky, Josef Zima, Jirina Bohdalova, Viktor Preis, Stela Zazvorkova, Vaclav Postranecky, Emilia Vasaryova ...
To vsecko na jinem svetadile, nez na kterem se nachazi jejich rodna zem, v zemi, kde se mluvi jinym jazykem nez reci, kterou je ucila jejich matka, v zemi, kde poctem jsou bezvyznamnou mensinou. Teprve, kdyz se podivam zvenci, uvedomuji si velikost dila, kterou tato nevelka skupinka lidi za poslednich 70 let v Torontu (a od roku 1976 podobna skupinka ve Vancouveru) vykonala. A ktere by ovsem nebylo mozne bez podpory vernych divaku. Pekna radka z tech, kteri tento maly svetsky zazrak vytvareli, uz odesla, dalsim kyne nesmlouvavy cas. Ale je tu dost mladsich, na ktere prechazi povinnost pokracovat v tak krasnem ukolu, jakym je krajanske divadlo v mistech tak vzdalenych od rodne zeme, jakymi jsou Toronto a Vancouver.
Josef Cermak

***

Pozn. redakce: Vetsina reakci na predstaveni Noveho divadla Chudak manzel byla kladna, pouze Mirek Karasek z Toronta byl nespokojen: nelibila se mu rezie, hlavni predstavitel a michani cestiny a slovenstiny. Navrhoval, aby hra byla cesko-anglicka. Nic nebrani tomu, aby si zalozil sve vlastni divadlo a tam tento experiment vyzkousel.

Navrat na hlavni stranu