Navrat na hlavni stranu

Jiri Vorac o Ivanu Passerovi
Ivan Passer: Filmovy vypravec rozmanitosti aneb od
Intimniho osvetleni k Nomadovi
Vydalo nakladatelstvi Host v Brne 2008
(Poznamka: Jiri Vorac je docentem Masarykovy univerzity a vedoucim ustavu filmu a audiovizualni kultury)
Z urciteho pohledu mi Voracova vyborna knizka pripomina pout; sesla se v ni rada okamziku a lidi z minulosti, tak jako se stari pratele necekane setkavaji na pouti na Ripu. S autorem samotnym jsme se sesli v roce 2002 (napsal o Ceske a Slovenske televizi v Kanade prijemne kladny clanek v casopise Film a doba, c. 3, podzim 2002 ­ vysel take v Satellitu 11. cervence a v srpnu 2002); meli jsme poteseni v Kanade poznat Evu Limanovou (v sedmdesatych a osmdesatych letech psala do Zapadu a byla clenkou ottavske televizni skupiny Czechoslovak Kaleidoscope a nyni zije ve Vancouveru, 'v jednom z nejkrasnejsich mist na svete'), ktera v knizce podava jedno z hlavnich svedectvi o mladych letech sveho bratra Ivana Passera; v knize se mihnou i Josef Skvorecky, Emil Radok, Jan Uhde, Vladimir Pucholt a Antonim Liman, kteri vsichni zanechali stopy na kulturnim deni Kanady. Za zminku stoji i cila spoluprace mezi Masarykovou univerzitou (hlavne Don Sparling) a Centre for European, Russian and Euroasian Studies, Munk Centre for International Studies, University of Toronto (hlavne Robert Austin).
Ivan Passer se narodil 10. cervence 1933 v Praze. Mezi zajimave okamziky jeho mladi (tehdy mu nebyly ani dva roky) by melo patrit setkani s jeho sestrou Evou: "Ivan byl vlastne prvnim clovekem, ktereho jsem po svem narozeni zacala vnimat. Jestli se to nekomu zda divne, mela bych vysvetlit, ze me jaksi zapomneli v porodnici, ci pred porodnici. Moje mati totiz, zamilovana do sveho prvorozeneho syna, se ke svemu milackovi po tydnu utrpeni s porodem dcery dychtive rozbehla a v naruci si ho odnasela k cekajicimu automobilu. Otec potom uposlechl jejiho rozkazu a nastartoval motor hadimrsky. Kdyz mijeli schody Boruvkova sanatoria, vsimli si porodni sestry se rvoucim balikem v naruci, jak na ne hrozi pesti. Zastavili tedy, vyslechli od stare sestry cosi o neodpovednych spratcich, kteri delaji deti, ale nemaji ani tu slusnost, aby si je odvezli z porodnice" (svedectvi Evy Limanove, str.245)
Ale jak budoucnost ukazala, to byl pouze zacatek zajimavosti v Passerove zivote. Ty vlastne zacaly davno pred jeho narozenim. Dedecek z maminciny strany (ze zname zidovske rodiny na Kolinsku), Ervin Mandelik, vlastnil velkostatek v Ratibori, kde vypestoval nekolik znamych druhu psenice, zakladal cukrovary mimo jine v Habesi, kde se stal osobnim pritelem cisare Haile Sellasie. Dedecek mel dva bratry: Roberta, ktery byl prezidentem Cukrovarnicke spolecnosti a Zivnostenske banky (jeho podpisy se objevovaly na bankovkach) a Otu, ktery pred valkou odjel do Ameriky a jehoz dcera Hana byla manzelkou Vojty Benese, prezidentova synovce. Babicka Marie, za svobodna Frauenbergrova, pochazela z katolicke rodiny, ktera nalezela k potomkum rytire Nachodskeho z Neudorfu. Kdyz vsech jejich pet deti dospelo, babicka a dedecek se rozvedli. Dedecek potom prosel radou koncentraku a co nevzali naciste (a mel obrovsky majetek), mu sebrali komuniste.
Dedecek (Max Passer) i babicka z otcovy strany rovnez pochazeli ze selskeho rodu. Babicka byla intelektualka a mecenaska umeni. Jejich pet synu, vcetne Aloise (tatinka Ivana a Evy), bylo za valky odvedeno do pracovniho tabora pro misence Klettendorf. Rodice se rozvedli v roce 1947, matka se znovu vdala na Slovensko, Ivan a Eva zili s otcem a pozdeji s dedeckem. Ivan ­ podle Evy ­ porad cetl, a kdyz necetl, vypravel; Eve vypravel, ze chodi vecer do parku, kde na nej ceka lev, ktery mluvi lidskou reci, a dalsi exoticka zvirata, ale take veverka a mys, vsichni sedi okolo ohne a debatuji. Ve skole mel same jednicky. Na zacatku valky se s otcem odstehovali do Mstetic, kde zustali do jara 1944, kdy byl otec odveden do pracovniho tabora Klettendorf, ale vratili se tam po konci valky, kde ­ jak pise Eva ­ "nic nezbylo, ani jedno dobytce, ani kousek nabytku, vsechno si odvezli tzv. narodni hoste a zbytky vyrabovala sovetska armada".
A Ivanuv zivot zajimave pokracoval dal: Po komunistickem puci mu nebylo dovoleno ukoncit gymnazium (ani v Podebradech ­ provinil se selskym puvodem, ani v Turcianskem sv. Martinu, kde se jako jediny jmenovite prihlasil do nabozenstvi a hlasoval proti vylouceni spoluzaka, za coz byl vyloucen jako tridni nepritel). Potom pracoval v tovarne u soustruhu, delal zednika, pomocneho delnika na stavbach a podobne. Nejradeji vzpomina na zamestnani u cikanskeho lunaparku ­ toulal se s nim po Ceskoslovensku a obsluhoval kolotoc. Povazuje to za "mozna nejkrasnejsi rok sveho zivota". Potom se dostal na FAMU, odkud byl vyloucen "pro neprospech" (po uspechu jeho filmu Intimni osvetleni mu profesorsky sbor na rektoratu predal diplom absolventa FAMU, ale Passer ho tam zapomnel a nikdy si ho nevyzvedl).
Uchytil se (a diky slepici udrzel ­ a ta slepici epizoda sama stoji za to, abychom si knizku koupili) ­ na Barrandove. V roce 1959 (rok, kdy byl asistentem rezie pri filmovani Velke samoty Ladislava Helgeho) byl predstaven Alfredem Radokem v Laterne magice jako "pomocny reziser pro prace prevazne filmove". Zacatkem sedesatych let (v roce 1960 pracoval jako asistent na filmu Zbynka Brynycha Smyk) byl asistentem rezie pri nataceni filmu Procesi k panence a Az prijde kocour Vojtecha Jasneho, ktery Passera povazoval za sveho nejlepsiho spolupracovnika. V roce 1963 Passer poprve spolupracoval jako scenarista Konkurzu s Milosem Formanem, s nimz pozdeji spoluvytvoril (jako spoluscenarista, asistent rezie nebo pomocny reziser) Cerneho Petra, Lasky jedne plavovlasky a Hori, ma panenko.
Vlastni Passerovou filmovou tvorbou se Vorac zabyva v prvnim oddilu sve knihy (kniha ma tri oddily), rozdelenem na ctyri obdobi: ceske, newyorske, kalifornske a televizni a nomadske. Do ceskeho obdobi (leta sedesata) spadaji Passerovy prvotiny ­ Fadni odpoledne a Intimni osvetleni.
Fadni odpoledne
vzniklo (1964) jako v poradi prvni z peti Hrabalovych povidek ze souboru Perlicka na dne, zfilmovanych ruznymi filmari. Vorac povidku popisuje jako "naladovou crtu, ktera lici atmosferu nedelniho odpoledne v perifernim prazskem hostinci, kde zustalo nekolik starych stamgastu a nahodnych hostu, zatimco mistni fotbalovy klub (Bohemka) hraje existencni zapas o udrzeni v lize". Zatimco film mel v Ceskoslovensku celkem nevelky ohlas, ziskal ceny na mezinarodnich festivalech a Vorac cituje elegantni hodnoceni francouzskeho Positifu: "Z sedi se najednou narodi neobvyklost. Zdanlivou absenci osnovy nahradi tajne akordy, jedinecne klima, jista vlastnost tempa a svetla, v niz nachazime umelce."
Daleko silnejsi domaci ozvenu ­ alespon u kritiky ­ mel druhy Passeruv film Intimni osvetleni. Film ma pocatky v synopsi Vaclava Saska s nazvem Bily plast, v milostnem pribehu hudebnika a jeho divky. Scenar byl mnohokrat prepsan a nakonec dal vyniknout "poeticnosti a lyrismu, zvlastnimu horce moudremu Passerovu tonu" (Vladimir Bor, citovany Voracem). V ocich Jiriho Vorace, ktery filmu venuje mimoradnou pozornost, "bohatost a jedinecnost Intimniho osvetleni vychazi prave z toho jemne nadychaneho koktejlu humoru a melancholie, autentickych podrobnosti a imaginace, a to ve vytribene minimalisticke forme".
Intimni osvetleni bylo navrzeno spolu s Laskami jedne plavovlasky a Obchodem na korze do finale Ceny Cs. Filmove kritiky 1966. Vorac sleduje zmenu v oficialnim tonu po invazi a Passerove odchodu a zaznamenava bohatou odezvu na Zapade (kritik francouzskeho casopisu Arts: "Komu se nelibi Intimni osvetleni, neni mym pritelem." ; Time: "Film je brilantni ukazkou vrcholneho umeni nenucene komicke invence."
O newyorskem (a vubec americkem) obdobi plati dve Passerovy poznamky citovane Voracem: "Ja nejsem tady (v americkem exilu) proto, ze jsem chtel byt tady. Ja jsem tady proto, ze jsem nechtel byt tam (v komunistickem Ceskoslovensku)" A jinde: "Nemuzeme zde delat ceske filmy. A nemuzeme delat ani americke. Netusim, jaky druh krizence by vzesel z takoveho snatku"
O prvnich americkych filmech, Zrozen k vitezstvi a Zakon a neporadek, Vorac pise: "Priznacnym rysem Passerova newyorskeho diptychu se tak stalo prave osobite krizeni kulturnich zkusenosti a filmovych forem, ktere obnaselo adaptaci evropskeho umeleckeho filmu na americke podminky."
Do tohoto obdobi (leta sedmdesata) patri i Eso v rukavu a Bankeri, dva filmy, odehravajici se v prostredi mezinarodniho kapitalu, ktere Passer natocil v evropskych koprodukcich a o nichz Vorac rika (a tu vetu mu zavidim), ze Passer "s hravou zlomyslnosti podridil mechanismus trznich operaci surrealisticke poetice, ktera vse prevraci v absurditu".
Kalifornskemu obdobi (leta osmdesata) dominuje Cutterova cesta (do tohoto obdobi rovnez spadaji Jiny zivot a Strasidelne leto). Voracuv komentar: "Cutterova cesta (Cutter's Way, 1981) zaujima v Passerove tvorbe vylucnou pozici jako jeho obecne nejvyse cenene americke dilo, jez ziskalo mimoradny kriticky ohlas, festivalova oceneni a pozici jednoho z kultovnich filmu postvietnamske a neonoirove vlny" Film vychazi z kriminalniho thrilleru Newtona Thornburga, "v nemz autor ve stylu cerneho realismu vykreslil pesimisticky obraz spolecenske anarchie v Americe postvietnamske ery". Alex Cutter je vietnamsky veteran, ktery prisel o oko, ruku a nohu a skonci v podstate sebevrazednym gestem. Vorac cituje radu kritickych hlasu: Village Voice o filmu, ktery mel svuj podil distribucnich problemu, napsal: "Je to mimo jine nejlepsi film o rozkladu sebevedomi sedesatych let." A Film Quarterly Cutterovu cestu popsal jako: "hluboce znepokojujici film o pratelstvi, moralce a moralni zbabelosti, pravde a jinych stinech"
Televizni a nomadske obdobi let devadesatych a prvnich let noveho stoleti je poznamenano atelierovou inscenaci pohadky Slavik (1983) podle Hanse Christiana Andersena s Mickem Jaggerem v titulni roli cinskeho cisare. Do let devadesatych spadaji televizni filmy Ctvrte poschodi, Unos, Kdyz spravedlnost spi a do roku 2000 Strom splnenych prani (mimochodem filmovany v Kanade) a Picnic (podle stejnojmenne hry Williama Ingeho). Ale zcela mimoradne misto v Passerove tvorbe zaujima hrany zivotopis Josifa Visarionovice Stalina (1992), mezinarodni produkce s americkou, madarskou a ruskou ucasti, skoro tri hodiny trvajici velkofilm s rozpoctem deseti milionu dolaru, natoceny v Kremlu, v Moskve a okoli. Titulni roli Stalina vytvoril Robert Duvall, Newsweekem prirovnany k pozdnimu Laurenci Olivierovi a jeho Richardu III., a Passerem povazovanym za snad nejlepsiho herce na svete. Voracuv komentar: "Stalin zde vyvstava jako sadisticka, paranoidni a sentimentalni osoba, ktera systematicky a nemilosrdne likviduje cele vrstvy obyvatelstva, politicke spojence i protivniky i svou nejblizsi rodinu a na oltar rude revoluce klade desitky milionu obeti." Stalin mel svetovou premieru v Moskve a primo na vyroci bolsevicke revoluce 7. listopadu 1992.
V polovine prvniho desetileti noveho stoleti se Passer vraci ke kinematografickemu filmu velkofilmem Nomad z kazachstanskych dejin osmnacteho stoleti. Film stal kolem ctyriceti milionu dolaru a ruzne produkcni komplikace zpusobily, ze Passer realizoval jen prvni fazi nataceni (na podzim 2003) a film dokoncil Sergej Bodrov.
Kniha oplyva neprebernym mnozstvim fascinujicich informaci vcetne English summary - a je prakticky nemozne v recenzi uvest i ty nejdulezitejsi. Ale nemohu si nechat ujit prilezitost citovat dva nebo tri vyroky o Passerovi jako cloveku. Jeho sestra Eva: "Je to snad jediny clovek, ktereho znam, krome jeho taty, ktery si i v nejtezsich chvilich zivota zachovava humor a viru v lidstvo." David Scott Milton, scenarista prvniho Passerova americkeho filmu Zrozen k vitezstvi: "Je to neskutecne vrely a citlivy clovek Znam jen par lidi, kteri znaji mapu, kontury a podstatu lidske duse tak dobre jako Ivan."
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu