Navrat na hlavni stranu

Uz druha uzasna prehlidka lyzarskych sampionu v Praze
A ted mistrovstvi sveta v Liberci

Svetovy pohar v behu na lyzich a v Praze! A dokonce uz podruhe za sebou. Po lonske premiere ve starobyle atmosfere Prazskeho hradu se letos zavody ve sprintu muzu i zen konaly na Vystavisti v Holesovicich. Skvelou az nevidanou konkurenci dokumentuje fakt, ze se na startu sesli drzitele osmadvaceti medaili ze zimnich olympijskych her! Tedy jedno velke jmeno tohoto sportovniho odvetvi vedle druheho. Na rozdil od lonska, kdy si hlavne nemecka vyprava stezovala na to, ze v hradni scenerii byla trat v nekterych usecich prilis uzka, tentokrat meli vsichni borci dostatecny prostor, aby pri predjizdeji uplatnili sve vrcholne mistrovstvi.
To nejvetsi nakonec predvedli Tor Arne Hetlund z Norska a Arianna Follisova z Italie. Uz petatricetilety veteran Hetlund, jehoz zdobi olympijske zlato 2002 i titul mistra sveta 2001 ve sprintech, v dramatickem finale tesne prespurtoval Rusa Vasileje Roceva a Francouze Jeana Marca Gaillarda. A zduraznil: "Praha mne ucarovala, a take pred rokem se mne tady darilo. Trat i snih byly perfektni!" V zenske konkurenci Follisova v zaverecnych metrech zdolala Finku Ainu Kaisu Saarinenovou a Slovinku Petru Majdicovou. Stastna Follisova, ktera obhajila lonske prvenstvi z Prahy, prozradila: "V prubehu souteze jsem musela vyrazne menit taktiku. Zatimco ve ctvrtfinale a v semifinale jsem nasadila nejvyssi tempo hned od startu, ve finale jsem rychlost zvysovala postupne."
Reprezentanti Ceske republiky se tentokrat neprosadili. Nejlepsi ceske bezkarce soucasnosti Kamile Rajdlove v kvalifikaci chybelo jedine misto k postupu do ctvrtfinale. Ovsem sitem kvalifikace neprosel ani lonsky vitez Svetoveho poharu Lukas Bauer! To, ze sprint neni jeho silnou strankou, se vi. Navic mu tentokrat nesedel ani rovinovy profil trate. Zajel az osmactyricaty cas a rikal: "Sprint je pro me nutnym zlem. Kdyby se nejelo tady v Praze, nestartoval bych. Pro divaky to vsak byl pekny zavod a vyborne obsazeny." Takze cest ceskych barev zachranoval alespon nadejny Ales Razym, ktery o postup do semifinale prisel v tesnem ctvrtfinalovem finisi za Svycarem Colognou a Italem Zorzim.
Primo horror se odehral kolem slovenske reprezentantky Aleny Prochazkove, pro niz je sprint naopak elitni disciplinou. V kvalifikaci dosahla ctvrteho nejlepsiho vykonu, ve ctvrtfinale skoncila na postupovem druhem miste za Slovinkou Majdicovou, ale presto to byl jeji konec... "Kdyz jsme prisli na start semifinale, dozvedeli jsme se, ze Alena byla diskvalifikovana. Udajne za to, ze pri vbihani do cilove rovinky zkrizila trat Nemce Boehlerove. Urcite se nic takoveho nestalo," rozciloval se trener slovenskeho narodniho tymu Jan Valuska. Satisfakci Prochazkove urcite byla o tri dny pozdeji pata pricka ve sprinterskem zavode Svetoveho poharu v Novem Meste na Morave, kde opet dominovala Italka Follisova.
Druhy rocnik Prazske lyze se vydaril a urcite polozil pevny zaklad do jeji dalsi budoucnosti. Vzdyt sprinty na lyzich jsou ve velkomestech stale popularnejsi a zadanejsi. Behaji se ve Stockholmu, Düsseldorfu, Oslu a o jejich poradani projevila zajem napr. i Moskva... Jsou vsak i odpurci tohoto projektu. Tvrdi, ze lyzarske zavody by se mely poradat vyhradne v prostredi hor a lesu a nikoliv v lokalitach, kde je treba draze vyrabet snih. Konkretne na prazskem Vystavisti dela s pomoci tekuteho dusiku musila nastrikat 1500 kubiku umeleho snehu a naklady na akci presahly deset milionu ceskych korun. Ale o tom je prece soucasny profesionalni sport. Da se provozovat jinak?
Olympijsky vitezka a mistryne sveta v bezich na lyzich Katerina Neumannova tvrdi: "I pri mnoha zavodech na klasickych prirodnich tratich ve svete je dneska nutnosti umele zasnezovani, bez nehoz by se proste zavody uskutecnit nemohly. Co se konkretne tyka vyroby snehu pomoci tekuteho dusiku, v pripade nadchazejiciho mistrovstvi sveta v Liberci bychom se k ni uchylili pouze v krajnich pripadech a jen na malem prostoru." Ano, jmeno Kateriny Neumannove jako predsedkyne organizacniho vyboru bude stat za svetovym sampionatem v klasickem lyzovani, ktere ve dnech 18. unora az 1. brezna 2009 bude s napetim sledovat siroka verejnost cele nasi planety.
JAROSLAV KIRCHNER, Praha

Navrat na hlavni stranu