Navrat na hlavni stranu

Sbohem Milusko Beckerova (Kulhankova)
Letosni Hod bozi vanocni se mi prave nepovedl. Na Stedry vecer jsem absolvoval (jeden z mala zbylych nemotorizovanych obyvatel Kanady) dve pesi cesty na poboznost po neprohazenych chodnicich. Talo, hromadky ztvrdleho snehu a rybnicky spinave vody se spravedlive stridaly a ja si dvakrat naplnil sve svatecni polobotky. Na Bozi hod se ve mne jeste zalibilo zbesilemu virovi a kolem jedenacte jsem se rozhodoval, jest-li ma cenu se prat o dalsich par tydnu zivota nebo se proste nechat unaset pokojnymi vodami do pomori zapomneni. Priznavam se, ze ty pokojne vody se mi zamlouvaly vic - kdyz vam je petaosmdesat, mate pravo dat si zahrat venkovskou kapelou 'Dosti jsem pracoval pro tebe, clovece...'
A v tom zadrncel telefon: pritel Jiri Skoda (vyznamny clen torontskeho Noveho divadla, ktery ten den dovrsil sedesat pet let sveho zivota) volal poprat vesely Novy rok a pak sklesle dodal "Zemrela Miluska Beckerova. Za hodinu ma pohreb. Z divadla jsme tu jen dva, Ivan Razl a ja."
Pak se zacal rozvijet film toho mala, co jsem o Milusce vedel.
Krivka Miluscina zivota se poprve stretla s masivni linii sovetske mocenske politiky 5. kvetna 1945 (den, kdy se Miluska v Praze narodila). Tehdy narody Sovetskeho svazu mely duvod byt hrdy na obeti, ktere prinesly pro porazku nacismu. Bohuzel, jejich vudci - zrejme na urovni jeskynnich nasilniku - meli jine plany.
V srpnu 1968 se krivka Miluscina zivota se sovetskou linii stretla po druhe: nezvani hoste udajne pratelskych armad navstivili Ceskoslovensko (nepochybne jedna z nejstupidnejsich politickych akci kremelskych vladcu, kteri - jako vetsina samozvancu, byli presvedceni, ze dejiny musi poslouchat toho, kdo ma dost tanku). Miluska s tisici dalsich opustila svou vlast. A byli to lide, jakych se zadna zeme nemuze beztrestne vzdat. Tisice profesionalnich lidi, desitky hercu, hudebniku, umelcu... 14. brezna 1970 skupina techto lidi (vcetne Milusky, Ferdy Culika, Bohouse Macy, Adolfa Tomana) pretvorila torontskou krajanskou scenu v Nove divadlo. (O sest roku pozdeji bylo ve Vancouveru zalozeno divadlo Za rohem.)
Prvnim predstavenim byla Lucerna. Dvacet pet roku pozdeji o tomto predstaveni Pavel Kral napsal: "Lucernou (divadlo) rozpoutalo petadvacetiletou etapu uspechu, porazek, oslav i zatraceni..." Etapu? Skoro bych to nazval orgii: Leto, Manon Lescaut, Zdravy nemocny, Deset malych cernousku, Mesic nad rekou, Antigona, Ze zivota hmyzu, Zebracka opera, Vernisaz, Bila nemoc, Marysa, Revizor, Vanocni mse, Hratky s certem, Zenitba... K dnesnimu dni Nove divadlo provedlo na 150 her a dve premiery: Skvoreckeho Host do domu a Havlovo Pokouseni. Renesance skoro athenska, za niz ti, kteri stali blizko nebo jen na predstaveni prisli, maji duvod byt do smrti vdecni.
Ale vratme se k 14. breznu 1970 a k Milusce Beckerove. Myslim, ze tehdy kolovala verze, ze Miluska mela s utvorenim Noveho divadla neco spolecneho. A nebylo by divu. A nejen ona. Clenkami divadla se stala i rada jinych mladych zen, krasnych, v plnem rozpuku zenstvi. Romanticke impulsy poletovaly salem, oci hraly svou davnou zradnou hru. Miluska popletla hlavu nejednomu herci. Ani reziser nebyl imunni. Vim, ze vystoupila v cele rade her. Ja jsem ji nejblize poznal v Manon Lescaut. Hral jsem jejiho strycka. Okouzloval mne jeji pevny alt, jeji svadive oci, jeji zemity klid. Pozdeji jsme ztratili kontakt. Slysel jsem, ze se vdala a se svym manzelem, Janem Kulhankem, meli dceru Stepanku. A Stepanka - s dalsimi 25 detmi vystoupila ve hre Sul nad zlato v rezii Jitky Ruzickove.
Sbohem, Milusko. A dik!
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu