Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: O trech Evropanech
Letosniho zari v jihotyrolskem Bolzanu tesil jsem se ze vseho nejvice na setkani se spisovatelem Ludvikem Askenazym. Naposledy videli jsme se pred ctyriceti lety v redakci nekdejsich Literarek, kdyz navzdy opoustel okupovane Ceskoslovensko. "Vy nebudete nikdy emigrovat," prozradil mi, kdyz na rozloucenou otocil se jeste jednou v otevrenych dverich, "ale kdyby prece, stavte se. Jo?" Nevesele pokynul jsem mu poloprazdnou sklenici mizerneho vina. Dvere zapadly. Nejen za vzacnym clovekem, nybrz i za historickou epochou, jez v zacatcich prislibovala nadeji.
"Tady me mate. Ludvicku," rekl jsem velmi tise, kdyz konecne nalezl jsem jeho hrob na nevelikem zidovskem hrbitove za periferii mesta pulsujiciho zivotem. Polozil jsem bily oblazek pochazejici z jiznich Cech mezi ostatni kameny vrsici se na hrane nahrobni desky. Taky jeden z nabrezi Ryna ve svycarske Basileji a jeste jeden z Istanbulu, jenz z jara nahodou uvizl mi v kapse. Kameny darovane zemrelym pratelum jiz na pohled jsou trvalejsi povahy nezli kvetiny. Na pamatku dovolil jsem si utrhnout snitku neznameho mi plevele, jimz zarostlo posledni spisovatelovo obydli.
V melancholicke chvili zastaveni casu myslel jsem ted na clovicka, Ludvikovo literarni dite, jenz vzpiral se kdysi davno pochopit a akceptovat neodvratnost smrti. Az me teda jednou povezou tim pohrebnim autem, pravil clovicek zadrhlym, ale podnikavym hlasem, budu aspon smet sedet vepredu vedle ridice? Z hrobu jako dym z komina vystoupila tez vzpominka na rostackeho studenta z povidky Vajicko, jemuz po odezneni holokaustu ze vsech blizkych lidi na svete zbyl jenom neznamy pan Kohoutek. Student zlobivaval jej pred valkou vzdy v patek ve tri hodiny odpoledne otazkou anonymne polozenou do sluchatka telefonu, zda nenaleza se u nej nahodou slepicka.
Ludvik Askenazy, muj nejmilejsi cesky spisovatel, narodil se 24. unora 1921 v Ceskem Tesine. Stredni skolu absolvoval v Polsku. Maturoval na Ukrajine. Jako ucitel pusobil v Kazachstanu. Za valky prosel kus vychodni Evropy s Ceskoslovenskym armadnim sborem generala Svobody. Zil v Praze. Rad. Pozdeji v Nemecku. Nakonec si za domov zvolil Bolzano, v nemz zemrel 18. brezna 1986.


Prani navstivit mumii muze z ledovce poskytlo mi prilezitost aspon velmi povrchne prozkoumat, zda to v Bolzanu dobre klape mezi Italy a Rakusany. "Prominte," zeptal jsem se ve Via Della Mostra neboli tez Mustergasse ctihodneho gentlemana, "kudy dostanu se k Archeologickemu muzeu?" "Nerozumim, nebot jsem Ital," odpovedel gentleman neprilis privetive. Kdyz jsem mu vsak tutez otazku polozil v toporne zkomolenem jazyce, jenz prilezitostne vydavam za italstinu, usmal se a zavedl nas az primo na misto. Hotelier ostatne pri ubytovani ujistil nas nemecky, ac netazan, ze neni zadny Ital.
Mumifikovany Tyrolak, jemuz v lidove nemcine obecne je prezdivano Oetzi, narodil se tak nekdy pred 5300 lety na hornatem uzemi jiznich Tyrol, jiz temer pred stoletimi zrejme definitivne prisouzenych Italii. Jeho zivot tehdy zezadu ukoncil neznamy lucistnik, coz je dokladano kamennou spickou sipu nalezenou v zadech mumie. Roku 1991 vytanul neuveritelne zachovaly Oetzi na povrch ledovce, roztavujiciho se v dusledku oteplovani nasi planety.
Oetzi ma stale jeste oci, zuby, teple obleceni a boty vhodne pro zivot v horach. Vlastnil tez kovovou sekyrku na dlouhe holi, napadne pripominajici nasi beskydskou valasku. Zprvu zdalo se tak trosicku, ze spor o narodnostni prislusnost muze z ledovce a tim o vlastnictvi jeho z vedeckeho hlediska nedocenitelne uzitecne mrtvoly mohl by vyvrcholit novou valkou mezi Rakouskem a Italii, avsak nakonec byl Oetzi prece jen pokojne ulozen v ledem vytapecirovane cele Archeologickeho muzea v Bolzanu. Kdo chce, muze se na nej podivat za pouhych 8 euro. V podvecer popijeli jsme s mou pani kavu v podloubi kavarny Asyl. Cisnik mi pripadal jako Turek. Na rohu duli do tub australskych didzeridu anglicky rozmlouvajici muzi. Kdyby procitl z tisicileteho sna, citil by se Oetzi spis jako Ital nebo Rakusan? napadlo me pri placeni.
Tretiho Evropana zastihl jsem pri vykradani elektronickeho parkovaciho automatu pobliz Cimitero comunale na Claudia Augusta Strasse. Vychrtly mladik se zapadlyma ocima priodel se oranzovou plastikovou vestou a zdarile tak predstiral prislusnost k zamestnancum technickych sluzeb mesta. Slo mu to dobre od ruky, aniz by byl pouzil nasili, nepochybne ovladal nejaky genialne jednoduchy trik, automat plival mu do nastavene cepice eura a centy bez viditelneho odporu. Nabidl jsem mu rovnou svuj poplatek za hodinku parkovani, abych usetril jej nezbytnosti pachat zlocin a rizika podnikani. "Nejsem zebrak, nybrz zlodej, a to je veliky rozdil," odmitl hrde.
Pri cigarete dali jsme se do reci, nemcinu lamal stejne nemilosrdne jako italstinu. Prisel pry z Bosny. Plany do budoucna? "Kriminalita nevede nikam, kde by se mi trvale libilo," rekl zkusene s prevahou cloveka, jenz vi, o cem mluvi. V usmevu odhalil neuveritelne zkazeny chrup. S vizionarsky horecnatym pohledem sveril mi svoji touhu jednou vlastnit v Bolzanu odborny obchod s elektronikou. Proc zrovna Bolzano? "Proc ne? Vzdyt je to nadherny mesto," povzdechl si a vratil se ke sve tezke praci drobneho zlodejicka z ruky do ust, ze dne na den.
rijen 2008

Navrat na hlavni stranu