Navrat na hlavni stranu

Ma Milos Suchma pravdu?
Je pravda v uvodniku Jaroslava Kotta?

V Satellitu z 23. rijna 2008 ukoncil Milos Suchma svuj prispevek k diskusi o predvolebni debate Redaktor Satellitu Ales Brezina si opet neodpustil komentovat dopisovatele, jako by nestacilo, aby si ctenari udelali vlastni nazor. Lze chapat, ze Ales Brezina si vydava Satellite nezistne hlavne pro sve poteseni bez jakekoliv korigujici redakcni rady. Satellite ale tiskne preci jen dostatecne dlouho, aby si redakcni zasady mohl zapamatovat.
Ano, to je pravda: Satellite vydavam pro sve poteseni a protoze letos vychazi uz pres 17 let, dodal bych, ze pravdepodobne i pro poteseni ctenaru.
Pokud jde o korigujici redakcni radu, od zacatku jsem se snazil mit kolem sebe neformalni skupinu lidi, kteri funguji pro potreby Satellitu. Ze zkusenosti jsem vedel, ze klasicka redakcni rada muze nekdy byt nefunkcni ci slouzit jako zasterka, za kterou se clovek muze schovat, kdyz nechce byt za neco primo zodpovedny nebo nechce neco publikovat. Navic nemam za sebou organizaci vydavatele ani mecenase, kteri by formalni radu vyzadovali. Ja sam zodpovidam svym ctenarum a beru tedy vse, co bylo nebo nebylo v Satellitu publikovano na sebe.
Pri tomto rozhodnuti jsem vedel, ze chci davat prostor ruznym nazorum, ze musim publikovat i clanky, s kterymi nesouhlasim a zejmena clanky, ktere budou treba namirene proti me osobe.
Znamena to, ze na jedne strane se nemohu vymlouvat na redakcni radu a na druhe strane, kdybych jen publikoval clanky, s kterymi nesouhlasim, pak bych vytvarel pro sve poteseni noviny, ktere by propagovaly zcela opacny nazor nez je muj vlastni. Stravit zivot tim, ze si budu pro zabavu publikovat neco, s cim nesouhlasim, na to si sveho zivota prilis vazim. A vzhledem k tomu, ze vydavani novin v dobe internetu je pocinani naprosto nevydelecne, byl by to i cin zcela posetily. Proto jsem se rozhodl cas od casu nazory, s kterymi nesouhlasim komentovat.
Netvrdim, ze jsem vzdy otiskl vse, na to mi sily ani rozsah novin nestaci. Ale verim, ze jsem vzdy otiskl vse, kdy pisatel (pokud to nebyl anonym) polemizoval se mnou.
Navic jsem se snazil poskytnout platformu lidem, kteri se nemohli verejne jinde vyjadrit. Delal jsem tak vzdy, az kdyz jsem se presvedcil, ze byly vycerpany vsechny moznosti v mediich, kam byl dotycny nazor adresovan. Proto jsem otiskl i rozhovor s byvalym redaktorem Noveho domova Janem Rotbauerem. S uverejnenim jsem cekal az do chvile, kdy bylo jasne, ze mu Novy domov jiz neda prostor, aby svuj nazor prezentoval. Objevilo se nekolik reakci, kterych si vazim. Nektere byly pozitivni, jine negativni, vsechny jsem uverejnil.
Jedna z nich vysla i v 18. cisle Noveho domova, na kterou jsem reagoval e-mailem a stejnym zpusobem odpovedel i dr. Milos Krajny. Nedostali jsme vsak odpoved a nase reakce se neobjevila ani v dalsim cisle Noveho domova. Pro jistotu jsem tedy poslal dopis jeste postou. Opet nic. Jelikoz se nas dvou nektere casti uvodniku Noveho domova cislo 18. ze 3. rijna 2008 dotykaji, prebirame tyto pasaze a prinasime obe odpovedi.
Nejprve tedy zmineny uvodnik (zkraceno a neupraveno):
Vazeni ctenari,
Rika se, ze prvni obeti kazde valky je pravda. Poprve jsem toto prislovi zaznamenal v dobe zacatku "valky proti teroru" v roce 2001, kdy priznivci i odpurci americke invaze Afganistanu a posleze Iraku, vzajemne poukazovali na vykonstruovana propagandisticka tvrzeni svych ideologickych protivniku.
Husovo "Pravda vitezi" ktere je i v zahlavi tohoto listu, je mottem vsech kdo neztraceji nadeji, ze k pravde se pomalu, s potizemi, ale prece jen nakonec dojde
V nedavne dobe doslo k urcitemu posunu: v jednech krajanskych novinach se objevil rozhovor vyzyvajici MMI k verejne reakci na urcita tvrzeni v teto torontske "valce argumentu". Tentokrat je reditelska rada vyzvana k dialogu bez pouziti hanlivych vyrazu, a tak snad je mozne na uvedeny clanek nejakym zpusobem reagovat. Tak se i stalo ­ a odpoved jednoho z clenu reditelske rady byla zverejnena. Rad bych timto odpovedel na nektere vyroky v puvodnim rozhovoru i v "reakci na reakci" ktere nemohu prijmout jako pravdive.
Nazor, ze reditelska rada sestava z lidi bez zkusenosti muze by predmetem debaty a osobnim nazorem urcitych jednotlivcu.
Avsak tvrzeni, ze se stali cleny jenom proto, ze se prihlasili na nejake schuzi a ze tak cini proto, aby si vylepsili sve resume ci zdolali svuj komplex menecennosti, je nepravdive (pominu-li absenci respektu).
Podle stanov Masarykova ustavu musi byt clenove reditelske rady nominovani na valne hromade. Kazdy clen Masarykova ustavu ma pravo nominovat kohokoli kdo je radnym clenem po dobu nejmene jednoho roku, a vsichni soucasni clenove reditelske rady byli zvoleni v demokratickych volbach v souladu se stanovami.
Autor rozhovoru se pta na urcite financni informace tykajici se provozu Noveho domova. Bez ohledu na skutecnost, ze jde o vnitrni informace, nebylo by vhodne, aby se zeptal u zdroje? Jestlize nekdo ma odvahu hodnotit manazerske schopnosti reditelske rady, mel by mit i odvahu rici: "o tom nic nevim ani tomu nerozumim" ­ to by bylo otevrene a pravdive.
Neni take pravda, ze se Masarykuv ustav soudi s byvalymi zamestnanci. Vsichni zamestnanci odesli na zaklade vlastniho rozhodnuti, a to, ze MMI pouziva pravni poradu v reseni situace, je (kanadskymi zakony vyzadovana) "due diligence" ke ktere jsou clenove rady vazani z titulu sve funkce v dobrocinne organizaci.
Pokud ma nekdo zajem zjistit skutecny stav veci ohledne udajne vynuceneho odchodu hudebniho programu Nokturna, necht zavita na Masaryktown a nahledne do zapisu ze schuzi MMI. Jsou v nich pomerne detailne zaznamenany financni i organizacni problemy s organizaci programu. Presto MMI hledal zlepseni a zpruhledneni zpusobu organizace.
Povinnosti predstavitelu MMI a prani ci predstavy dobrovolniku musi byt nejakym zpusobem skloubeny. I v tomto pripade to bylo rozhodnuti organizatora Nokturen prestat spolupracovat s Masarykovym ustavem, nikoli rozhodnuti MMI program zrusit.
Je mi lito, ze Nokturna odesla z Masaryktownu. Je mi lito, ze se ode mne urciti byvali zamestnanci ostentativne obraceji zady, prestoze jsem jim nikdy nic zleho neudelal, a povazoval jsem je za sve pratele. Je mi lito, ze nedokazou nest dusledky sveho rozhodnuti bez zateze urazene jesitnosti a osobni nenavisti. Musim ale pripomenout, ze jakekoliv reference na "rozhodnuti reditelske rady" v krajanskem tisku i jinde je nepravdiva, ze to nebyla rada MMI, ale jednotlivi zamestnanci a dobrovolnici kdo ucinili rozhodnuti. Jedna strana tvrdi, ze byli "vystipani", donuceni, ci nejakym zpusobem vykonstruovane "odejiti". Druha strana tvrdi, ze odesli z vlastniho rozhodnuti protoze zmeny v pracovni a organizacni naplni jim byly proti srsti ci je zatezovala zvysena kontrola financni a operacni pruhlednosti vyzadovana Masarykovym ustavem.
Nebudu komentovat neomalenost dalsich tvrzeni v puvodnim rozhovoru. Chtel bych ale reagovat na tvrzeni vydavatele listu, ze "zhotovil jedno vanocni cislo Noveho domova, kdyz to nemel kdo delat", a ze se to pred ctenari nejakym zpusobem tajilo. Jelikoz si vazim zmineneho autora a jeho cinnosti v komunite, davam mu timto moznost, aby svoje tvrzeni dolozil. Moje antiteze je tato: kdyz nahle odesla pani Rollerova na konci listopadu 2004, vanocni cislo bylo vydano svepomoci. Podilela se na nem Alena Kottova, v soucasne dobe prozatimni redaktorka Noveho domova a byvala predsedkyne Masarykova ustavu, nekolik dobrovolniku, vyse zmineny autor a ja (napsal jsem tehdy uvodnik). Celkovy objem straveneho casu na vydani novin byl zhruba v rozsahu 100 hodin (podotykam, ze v predvanocnim shonu). Z teto doby stravil muj kolega jeden vecer zkontrolovanim graficke upravy listu za pomoci software s jehoz verzi nebyla Alena obeznamena (znala velice detailne predchozi verzi).
Za tuto "pomoc" si vyzadal castku 2000 dolaru, kterazto suma mu byla promptne vyplacena. Nikdo z ostatnich zucastnenych neocekaval zadnou financni odmenu.
K udajnemu utajovani prispevku zmineneho autora melo dojit tim, ze jeho jmeno nebylo uvedeno v nasledujicim cisle v podekovani dobrovolnikum...
Mili ctenari: zajima vas to? Ano? Ne? Mam na to svoji teorii, ale necham si ji pro sebe. Co se tyce onech ostatnich vyzev k diskusi v ruznych krajanskych "mediich", pochybuji, ze dosavadni uroven "diskuse" je hodna casu straveneho vyvracenim nepodlozenych pomluv a lzi.
A tak nezbyva nez doufat, ze se ta lez jednou unavi nebo si nekde zvrtne kotnik, a pravda, spinava a umolousana, se konecne zvedne a ukaze se v cele sve nahote. A nebo az dokaze to, co dokaze lez.
Za pomerne neucesany pseudouvodnik se omlouva a na pristi setkani s vami se tesi
Jaroslav Kott
***
A zde je odpoved, kterou jsem zaslal e-mailem a postou, a ktera nebyla do dnesniho dne uverejnena:
Mily pane Jaroslave Kotte,

jsem rad, ze jiz podepisujete uvodniky a ze se tedy mam na koho adresne obratit. Zaujala mne Vase uvaha o Mistru Janu Husovi a jsem rad, ze se muzeme oprit o spolecnou postavu. Jan Hus netvrdil, ze ma pravdu a ze pokud ho koncil presvedci, ze je ochoten se koncilu podvolit. Koncil ho nepresvedcil a Mr. Jan Hus se tedy nechal upalit. Nemyslim si, ze jeden druheho presvedcime, tak jako koncil nepresvedcil Husa a Hus koncil.
Nemel jsem cas detailne studovat zaznamy ve svem pocitaci z prosince 2004, ale moje fakta ukazuji nasledujici: Po odchodu Very Rollerove z Noveho domova nastala v Masarykove ustavu urcita bezradnost. Vera Rollerova velice peclive archivovala noviny na CD, ale, a to ji naprosto nevycitam, mela v tom urcity system, kteremu temer nikdo nerozumel (zrcadlo pro tisk se delalo podobnym zpusobem jako v roce 1990, kdy jsem ji noviny predaval). Takto zhotovene zrcadlo na A4 (letter size) se po pulstrankach nalepilo na velke archy tvrdeho papiru a odneslo se do tiskarny. Pouzivali jste tehdy zastaraly program PageMaker 6.0.
Proto jsem byl jedinym, kdo byl tento rebus schopny rozlustit. Navic Vera Rollerova pouzivala neortodoxni fonty, ktere byly zhotoveny pro Novy domov na zakazku pocatkem devadesatych let. Vedeni Masarykova ustavu prislo za mnou, jestli bych byl ochoten pomoci. Sdelil jsem MMI uprimne, ze v tak kratke dobe je to velice tezke, protoze zaroven musim pripravit vanocni vydani svych novin, ktere je vzdy znacne narocne, protoze to byva vetsinou dvojcislo, a take zpracovani inzerce, ktera je v dobe vanoc velice dulezita, a navic je zdrojem prijmu pro nezavisle noviny, je narocnejsi. Nabidl jsem reseni vydat vanocni cislo spolecne.
Po urcite dobe tento muj navrh byl odmitnut s tim, ze si neprejete noviny spolecne, ale oddelene a kolik bych za udelani techto novin pozadoval. Odpovedel jsem, ze v takovem pripade nebudu moci udelat rozsirene cislo svych novin, ze tudiz ztratim na inzerci a ze je to neuveritelne stresujici obdobi, jak sam pisete. Novy domov vychazel dvakrat za mesic a jedny noviny by byly za polovicni plat minule redaktorky, to jest bez zdaneni, za 2000 dolaru plus GST, jejimz jsem platcem. Profit Noveho domova z vanocniho cisla s inzerci, ktere by beze mne, pri vsi skromnosti, nevyslo, byl podle meho nazoru vyssi, takze verim, ze jsem Masarykuv ustav o zadne penize nepripravil. Naopak, pomohl jsem Novemu domovu prinejmensim splnit povinnosti vuci predplatitelum. Ze jsem to neudelal jako dobrovolnik zdarma, to je pravda, ale co muzete cekat od konkurence, sebevic pratelske?!
Prace na jednom vydani novin zabere 80 az 120 hodin, to pisete i Vy, uvadi to Jan Rotbauer a mohu to potvrdit i ja z vlastni zkusenosti neb tuto praci v ceskem jazyce delam v soucasnosti asi nejdele na svete. Vanocni cislo trva vetsinou dele. Pokud vim, noviny se delaly na mem pocitaci. Vy jste dodali material, ja je zalomil. Vase manzelka pani Alena Kottova prisla za mnou udelat korektury a pozadala o nektere zmeny. Ty jsem udelal a odevzdal jsem Vam nejen noviny v PDF formatu, ale navic i zaklad, jak pokracovat s novinami v programu PageMaker 6.0.
Sam tvrdite, ze noviny byly vytvorene v novejsim programu (PageMaker 7.02), ktery jste tehdy nevlastnili, jak jste v nem tedy mohli vytvorit noviny? V pripade, ze jsem byl opravdu schopny behem jednoho vecera, jak pisete, desifrovat stara CD, pretransformovat material, ktery mela pani Rollerova pripraveny do vanocniho cisla z minulych let, napsat program pro prevod z netypickych macintoshovych fontu do fontu zvanych Central Europe cili CE, zalomit noviny, udelat korektury a pozadovane zmeny podle prani vasi manzely a odevzdat Vam tyto noviny pripravene pro tiskarnu, pak jsem genius a sam pred sebou smekam klobouk! A ta moje odmena mela byt v tomto pripade podstatne vyssi. Prace takovych odborniku se ocenuje sazbou nejmene 800 dolaru na hodinu. Bohuzel takovym odbornikem ale nejsem.
Ale jeste k te odmene, kterou jsem dostal. Po vanocich roku 2004 mi zatelefonovala pani Libuse Peichlova, ktera mne sdelila, ze moje odmena byla stanovena MMI na nekolik stovek dolaru. Byl jsem sokovan a rekl jsem, ze dohoda byla 2000 dolaru. Ona rekla, ze mi zavola jeste jednou, svemu slovu dostala a oznamila mi, ze vedeni MMI je ochotne tuto sumu zaplatit, ale jestli bych ja neudelal nejaky ustupek. Rekl jsem, ze snizim o 10 %, takze celkova cena bude 1800 dolaru. Jelikoz nejsem neziskovou organizaci, jsem platcem GST. Ta tehdy cinila 7 %. Proto byl sek na 1926 dolaru. Pokud MMI plati GST, mohl si 126 dolaru odecist. Samozrejme ze cely tento muj prijem byl zdanen.
Muj honorar castecne kompenzoval skutecnost, ze jsem nemohl udelat obvyklou vanocni inzerencni kampan pro Satellite a rozhodne nebyl prehnany vzhledem k tomu, kolik se za tento druh prace plati. Jednani s pani Peichlovou, ktera zastupovala Masarykuv ustav bylo velmi korektni a mohu rici, ze si jejiho nazoru podnes velice vazim, i kdyz s ni mnohdy nesouhlasim. Proto mne prekvapilo vase tvrzeni, ze jste noviny udelali Vy za sto hodin.
Nechci vas obvinovat z toho, ze nehovorite pravdu? pouze vidite vec z jineho uhlu. Podle meho presvedceni jsem Novy domov tehdy z vetsi casti zhotovil ja na svem pocitaci a v programu PageMaker 7.02, ktery jste vy tehdy nevlastnili. Byl bych proto s pouzivanim jmena Mr. Jana Husa opatrnejsi. Jednak jsem protestant a jednak jsem byl ochoten pro pravdu v zivote neco obetovat.
Posilam Vam tento dopis k uverejneni, protoze bych byl rad, aby si i ctenari Noveho domova mohli udelat svuj vlastni nazor.
S pratelskym pozdravem
Ales Brezina
***
Odpoved dr. M. Krajneho
k uvodniku v Novem domove

Mily Jardo,
doufam, ze dostanes techto par radku, budu se snazit byt strucny. Je to takovy otevreny dopis Novemu domovu na Tvou vyzvu, aby lide diskutovali problemy a neodsuzovali jednostranne MMI, protoze MMI dela dobrou praci a ma prakticky ve vsem pravdu (zamestnanci odesli sami, problemy jsou jinde atd.)
Mohu reagovat jen na veci, o kterych vim a u kterych jsem byl a musim konstatovat, ze nektera tva tvrzeni nejsou uplne spravna. Napriklad, ze byvala redaktorka odesla nahle a nemohli jste nikoho najit, cili, ze se vanocni cislo ND muselo delat narychlo atd. Vera Rollerova mela pred penzi a byla ochotna zustat, pokud by mohla delat noviny ze sveho letniho sidla. Reditelska rada ji to slibila, ale po nekolika dlouhych schuzich, na kterych jsem jako predseda redakcni rady byl pritomen, to bylo zamitnuto. Kdyby se to uskutecnilo, MMI by usetril 2500 dolaru rocne (mozna i vic), to jsme meli spocitane, meli bychom dale redaktorku atd. Financni premie, ktera ji byla slibena pri odchodu do duchodu ji take nebyla v celkove hodnote proplacena. Z toho se zdravotne zhroutila, coz se dalo cekat.
Pises, ze Nokturna mela organizacni a financni problemy. To je poprve, co se dovidam neco takoveho. Za sedm let Nokturen byly vsechny rocniky financne vydelecne - pro MMI. Jiz prvni rok prinesla do pokladny MMI kolem 500 dolaru, druhy rok 1000 dolaru a tak dale. Vsechno klapalo dobre, i kdyz jsem musel po roce odejit z reditelstvi MMI (ze zdravotnich duvodu) a spojkou mezi reditelskou radou a mnou byla pani Novotna. Jak predavala zpravy a vysledky, to vi reditelstvi, ja jsem tam byl jen jednou prednest novy program a nebyly zadne namitky. V poslednich dvou letech zacalo reditelstvi predkladat pozadavky k uvodni reci ke koncertum (z historie Masarykova ustavu atd, coz jsem toleroval), pak byly problemy s brozurkou a nelibil se pocet koncertu, spoluucast na oslave 28. rijna (ktera vzdy ziskala MMI finance), a kdyz nekdo v reditelstvi navrhl, abych byl pozvan k diskusi, tento navrh byl zamitnut. V dubnu 2008 mi bylo predlozeno (v predvecer celorocni schuze) presne dvacet pozadavku na organizaci Nokturen na pristi rok. Kdyz jsem tyto pozadavky ukazal dvou Kanadanum, organizujicim koncerty v Ontariu, shodne rekli, ze to nelze podepsat, protoze je to nerealisticke a neda se to splnit.
Vrcholem "spoluprace" byly posledni dva koncerty - jeden meho bratra, ktery po velkych diskusich byl povolen v kostele sv. Vaclava, aby si bratr mohl zahrat na sve piano, ktere venoval ceskoslovenske komunite a kam se veslo (a i prislo) vice posluchacu - cili se vydelalo. Podminkou pro koncert v kostele sv. Vaclava bylo, ze posledni koncert operni pevkyne B. Ferancove musi byt v restauraci Praha a muj bratr ji bude doprovazet zdarma (rozpocet byl sest dolaru). Proto jsem rekl, ze budu platit bratra sam a pred koncertem mi bylo receno dvema cleny reditelstvi a sekretarkou, ze dostanu danovy odpis na 600 dolaru, ktery nikdy neprisel. Pritom se na obou koncertech vydelalo a vsechny penize zustaly v MMI. Sedm let jsem obstaraval odvoz umelcu z letiste (az na vyjimky, kdy jsem nemel cas), ubytovani bylo zdarma u mne (plus jidlo), opet az na vyjimky - a to nepocitam mezimestske a mezistatni telefony, pocitac a vsechno zdarma.
Sedm let. Cili kde byly ty financni a organizacni problemy? A kdo je pusobil? A to bude vse v zapisech ze schuzi MMI (anebo nebude). Toto je otevrena odpoved na Tvuj uvodnik v Novem domove v cisle 18 z roku 2008 (str. 2) - a mluvim jen o vecech, u kterych jsem byl, proto nemohu komentoval o Martinu Rejzkovi (ktery byl vzdy velmi napomocny, i kdyz to nemusel delat) a Alesi Brezinovi, ktery pomohl s novinami.
Vim, ze muj clanek o poslednim koncertu Nokturen nemohl byt vydan, nebot tehdejsimu redaktorovi bylo receno, ze prijde o misto, vytiskne-li ho. (Podotykam, ze tam nebylo nic zaporneho o MMI, spise filozoficky jsem se tazal, zda ceska komunita bude dale podporovat Nokturna a jine kulturni porady a zda si je vedoma, jakou vysokou umeleckou uroven nase koncerty maji.
Co MMI take nedoslo, byla unikatni vec, ze jsem prezentoval po sedm let pouze ceske a slovenske umelce (krome dvou prednasek kanadskych odborniku) a byl jsem nabadan prezentovat i mistni kanadske muzikanty (takovych koncertnich udalosti je v Torontu hodne). Myslim, ze je nasi povinnosti ukazovat, jakou uroven maji cesti a slovensti umelci - a v tom byla unikatnost Nokturen.
Cili, pravda je jen jedna. Muzeme se divat na veci z ruznych uhlu, ale fakta jsou fakta. A ja jsem byl u toho. (Myslim, ze ty jenom neprimo.) Proto tim nemuzes operovat jako dukazy, ze lide ocernuji MMI. A hlavne se lide mohou domluvit. A to jsem u MMI postradal. A nezalezi, jestli schuze trva hodinu nebo pet a pul hodiny - to neni dukaz, ze se pracuje dobre.
Milos Krajny

Navrat na hlavni stranu